Примерна схема на захранване (10)

  • 68 408
  • 661
  •   2
Отговори
# 375
  • Мнения: 1 449
Косе Босе,
Каква е препоръката ти?Да въведа ли овесени ядки като следобедна каша сега?
Ще означава ли това,че съм въвела глутен и ако - ДА, да продължавам ли по схемата овес->ръж->ечемик->пшеница?
Не е ли проблем,че все още не съм въвела месо?

Глутенът със сигурност се въвежда чрез овесени ядки.
Овесът е замърсен най-често с глутеновите протеини на ечемика, в по-малка степен от ръжта и пшеницата.

Овесени ядки – кога
На 7.5 м. обаче ядките са тежки за стомахчето. По-удачно е каша с овес или пюре с овес. На 8-9 м. вече може овесени ядки – фини или нормални, но пасирани за начало. Дотогава можеш да опиташ други варианти за справяне със запека – след като детето е захранено, най-важното е как се комбинират въведените храни и да се предлагат достатъчно мляко/течности. За момента можеш да въведеш овес с бебешка храна, за да си сигурна, че се понася добре. След 3-4 седмици могат да се включат овесените ядки. На 9-10 м. вече могат да се предлагат ечемичени или ръжени ядки, има чисти или като смес. Те са по-трудносмиалеми от овесените, защото съотношението разтворими-неразтворими фибри не е толкова добро.

Последователност на глутеновите зърна
За да следваш реда за въвеждане на глутеновите зърна, много зависи дали има подходящи бебешки храни за вашия етап на захранване или пък ще се ползват домашни каши например. Този ред най-лесно се следва с домашно приготвена храна или с добавяне на дадени зърна към готови храни (напр. овесени ядки към безглутенова каша, докато се въведат). Не е проблем да се дава и по-дълго време само овес, след това да се даде ечемик, ръжта се пропуска, а на подходящата възраст вече идва ред на пшеницата. Това е само пример. Изреждането на 4-те зърна е идеалният вариант за въвеждане на глутен, който е съобразен в голяма степен и със смилаемостта на всеки вид зърна. Все пак можеш да го адаптираш спрямо режима на детето и според избора на готова или домашна храна.

Относно месото
По-логично е да се даде месо с приоритет т.е. да се въведе преди глутена. То е с по-важна хранителна ценност и слаб алерген. Тъй като обаче при вас има специфичен проблем – упорит запек, може да се пробва варианта с овесени продукти. Овесът дори под формата на каша също има регулиращ ефект. Може да се въведе, за да се тества реакция. След това да се въведе 1-2 вида месо в рамките на 2-3 седмици, междувременно се включват и други нови храни между месото. После се дават овесени ядки. Може директно да се пробват овесени ядки и сега, ако прецениш.

# 376
  • Мнения: 1 449
За въвеждането на сиренето съм си записала, че се започва с 1-2 трохички и постепенно за около 2 седмици се достига до дневната доза от 30-40 гр., а също и че се предлага се през ден, за да се избегне натрупване на евентуални алергени.
Оказа се, че в рибното пюре на Семпер, с което ще захранвам има лимонов сок.
Цитираната схема на въвеждане на сирене е възможно най-предпазливият вариант за захранване, подходящ и за алергични деца. Коментиран е в една от първите теми с други дами, които по една или друга причина бяха решили да въвеждат сирене около 11-12 м.


Всеки ден ли се дава сирене?
==> Да. При алергични деца може през ден.

Какво е количеството в началото?
==> Няколко трохички или до 5-10 г., после колкото бобено зърно и т.н.

До какво количество е необходимо да се стигне?
==> 30-35 г или една кибритена кутийка (1 седмица например)


Лимонената киселина/сок в пюретата е в минимално количество и се ползва като консервант.
Може да се даде.
Няколко капки пресен лимонов сок, задължително добавени в храна, не са проблем преди 1 год. Допустимо е според много източници за детско хранене. Лимонената киселина (като плодова киселина в пресните плодове) е проблем по-скоро в чист вид и по-голямо количество. Тогава предизвиква непоносимост/чувствителност у крехкия организъм. Затова цитрусите са проблем и се отлагат след 1 год., но реално те не са типичен алерген.

# 377
  • Мнения: 1 449
Захраних Димана преди три седмици ...
След като имам две хранения, мога ли започна да "правя" и закуска? ...
Димана доста е пълничка, 11.200 преди две седмици ...
Бих искала в рамките на два месеца да въведа голяма част от храните ...

1-ви месец захранване = 1 път дневно храна + кърмене
2-ри месец захранване = 2 пъти дневно храна + кърмене

Ако са минали 2 месеца от захранването – може трето хранене за деня.
По принцип с третото хранене няма смисъл да се бърза много, защото това остават основните хранения до 1 год., само се добавят още 1-2 междинни, ако и когато детето желае. Освен това третото хранене невинаги се въвежда лесно при кърмени деца, обикновено по-бавно се отказват от кърменето за закуска за сметка на повече твърда храна. При въведени 3 твърди хранения е по-трудно да се дава достатъчно кърма (дори кърменията да не са заместени), в този случай нощното кърмене е предимство и по-скоро не трябва да се маха.

За закуската – глутен може на 7-8 м.; сирене най-рано на 8 м.; кисело мляко най-добре след 9-10 м. Ако те притеснява теглото, по-добре да не се бърза със закуската от сухари и сирене. Или пък да се въведе закуска в по-малко калоричен вариант – например плодово пюре и кърмене.

През следващите 2 месеца могат да се въведат повечето основни храни – между 8 и 10 месеца могат да се включат доста неща (глутен, жълтък, пшеница, сирене, немалко плодове и зеленчуци, риба, още видове месо). След 10-12 м. остават киселото мляко, цитрусите, белтъка, лещата, брюкселското зеле, спанака, пресния домат, целината, пълнозърнестите хлебни изделия и др.



Какъв хляб е добре да се дава на детето?Косе Босе,спомням си,че беше писала по въпроса,но не си спомням къде

Могат да се редуват пълнозърнест с рафиниран хляб.
Според предпочитанията на детето и състоянието на стомахчето може да се дава малко повече бял или малко повече черен хляб, но да не е само един от двата вида.

Пълнозърнест хляб се въвежда след 1 год. или 1.5 год. Той е отличен източник на фибри и някои групи витамини, но е беден на минерали (вкл. желязо). Дори има мнения, че може да доведе до анемия при постоянна консумация. Има логика, но не е така. Зависи и от вида на хляба - например ръженият непълнозърнест има повече фибри от пшеничния пълнозърнест и е доста тежък за стомаха. Друг факт, който трябва да се вземе под внимание, е хлябът да не съдържа цели или едри парчета зърна поради опасност от задавяне.

Рафинираният хляб може да бъде от всички основни видове брашно. Едно наум за сусамова или макова поръска, тези семена са силен алерген, често се препоръчват след 1-2 год. Разумен избор при чувствително стомахче.

След 1 год. са достатъчни 30-60 г хляб дневно. На тази възраст хлябът вече успешно допълва хранителния режим. Внимание със солта.

# 378
  • В събота
  • Мнения: 201
Момичета, как приготвяте лук, когато е съставка на пюре?

# 379
  • София
  • Мнения: 1 835
Момичета, как приготвяте лук, когато е съставка на пюре?
Задушавам го - в малко зехтин слагам ситно нарязан лук, добавям съвсем малко вода и похлупвам. Задушава се на бавен огън, като внимавам да не започне да се пържи и отвреме на време го разбърквам. Ако видя, че се запържва, а още не е омекнал хубаво - прибавям още вода.

# 380
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 25 134
Косе Босе  bouquet

Значи мога да започна от седмия навършен месец да въвеждам по-малко глутена чрез овесена каша. В края включвам сиренето. Тогава мога вече да правя и попара на малката нали?

# 381
  • Бургас
  • Мнения: 83
Аз въвеждам нова храна до обяд или на обяд, за да може при евентуална алергична реакция да се проследят симтомите до вечерта.  Вече въведената храна предлагам след обяд,т.е. разменям им времето на предлагане. Според мен можеш да предложиш оризовата каша първоначално на обяд с въведен плод и да изместиш зеленчука след обяд или ако държиш зеленчуците да са на обяд да ги предложиш с кашата, а плодовете да си останат след обяд.Твоето слънциче ще ти покаже най-добре. Simple Smile

Благодаря ти за мнението  Hug

# 382
  • Мнения: 2 111
Благодаря ти много Косе Босе  Hug

# 383
  • Мнения: 247
Косе Босе, моля те отново за помощ. Вчера купих био пюре на "Хип" тиквички с картоф. Смятах да въведа тиквичката след въведени картоф, морков, тиква. Но видях, че пише; "Съдържа 30% тиквички, 25% картоф и сварен ориз (от биологично производство)." Трябва ли да ме притеснява ориза на този етап на захранването и означава ли, че след като го дам с пюрето вече съм го въвела? newsm78 Другото пюре, което взех за след известно време е спанак със сметана и картоф. И двете пюрета за обозначени за след 4 месеца. Но не ли рано въвеждането на сметаната? Извинявам се, ако вече си отговаряла на подобни въпроси, но ще се радвам да ми отговориш, защото все още не съм много наясно със захранването. Благодаря ти предварително.

# 384
  • Мнения: 199
Косе Босе, Home Raider страхотни сте, благодаря ви много Hug

# 385
  • София
  • Мнения: 388
Здравейте!

За първи път пиша в тази тема, но активно се интересувам вече от захранването (защото и на нас ни предстои) и вече съм изчела доста от старите теми. Имам един тъп въпрос  Laughing - досега сме само на кърма с изключение на първите три дни в Шейново - там дават добавка АМ без да питат, та въпроса ми е - мога ли да считам млечния протеин за въведен, т.е.  в някои пюрета има млечен протеин- да го считам ли за нова храна или за вече въведена  newsm78 ?

# 386
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 25 134
Доколко е необходима водата в началото на захранването. Въпреки, че Димана все пак основно си хапва кърма, има ли нужда организма и все пак от някакво количество вода?

# 387
  • София
  • Мнения: 308
Косе Босе и от мен имаш   bouquet

Miriel, ето едно мнение за водата от тук:
Захранване с твърди храни: струва си да се изчака
"Предлагайте допълнителни течности (вода и сок) умерено. Кърмените бебета не се нуждаят от допълнителна вода, тъй като кърмата осигурява всичката вода, от която имат нужда. Ако бебето приема твърде много вода, може дори да предизвика “интоксикация от водата”, която може да накара натрия в кръвта да се разреди, така че тялото да не функционира правилно."

Лично аз много се притеснявах, че Ивана не иска да пие вода, особено през летните месеци. Но е факт, че вече е почти на 11 мес. и с три твърди хранения на ден, а все още основната течност, която поема е кърмата. И явно както пише в статията, тя напълно задоволява потребностите й от вода. Разбира се продължавам да предлагам вода постоянно и държа чашата с водата на достъпно за нея място, с надеждата че най-накрая ще се научи за какво служи. Grinning

# 388
  • Мнения: 13
И Боги не е фен на водата. Първоначално му я предлагах с биберон,тъй като си мислех,че ще муе трудно по друг начин да пие,а той го взимаше за играчка и го дъвчеше. GrinningПосле опитах и с лъжичка,но той разливаше водата или тази,която е попаднала в устата един вид я изплюваше.Пробвах и с чаша с накрайник,така поема няколко капки вода. Явно човечето не желае да пие и кърмата му е достатъчна на този етап. Simple Smile

# 389
  • Мнения: 13
Косе Босе, моля те отново за помощ. Вчера купих био пюре на "Хип" тиквички с картоф. Смятах да въведа тиквичката след въведени картоф, морков, тиква. Но видях, че пише; "Съдържа 30% тиквички, 25% картоф и сварен ориз (от биологично производство)." Трябва ли да ме притеснява ориза на този етап на захранването и означава ли, че след като го дам с пюрето вече съм го въвела? newsm78 Другото пюре, което взех за след известно време е спанак със сметана и картоф. И двете пюрета за обозначени за след 4 месеца. Но не ли рано въвеждането на сметаната? Извинявам се, ако вече си отговаряла на подобни въпроси, но ще се радвам да ми отговориш, защото все още не съм много наясно със захранването. Благодаря ти предварително.
И аз имах подобен проблем преди няколко дни. Четох из форума мнения и статии,че щом има ориз,това означа,че се въвежда ориза,т.е. с това пюренце на "Хип" въвеждаш тиквички и ориз.Аз реших първоначално да предложа пюренце от тиквички и картофи на "Семпер"(http://papa-bebe.com/piuretasemper0.html), което съдържа тиквички 45%, картофи 35%, вода, олио от рапица. Олиото от рапица е в незначително количество и не е проблем,ако не е въведено. После продължих с пюренцето на "Хип" с тиквички, за да въведа и ориза. А за спаначеното пюренце на "Хип" има сметана и мляко,което според мен не е подходящо за начало на захранване.  Simple Smile

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт