Лекарства без рецепта?

  • 90 141
  • 380
  •   1
Отговори
# 60
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Нати, ето виж тук:

...

Наредбата изисква в аптеката да въведем следните данни от рецептата в един специален регистър:
1. Име на лекаря
2. УИН - код на лекаря (номера му с Българския лекарски съюз)
3. Име на пациента
4. Възраст на пациента
5. Адрес на пациента

Този регистър подлежи на контрол във всеки един момент от контролните органи - РИОКОЗ, Министерството на здравеопазването, Изпълнителната агенция по лекарствата, Регионалните центрове по здравеопазване - четири вида контролни органи могат да ни глобяват, ако не спазваме наредбата. Трябва да мога да покажа на коя дата съм изпълнил рецепта на кой лекар и за кой пациент! Забележете- в регистъра не се записва информация КАКВО съм ви дал, за да се пази конфиденциалност на заболяването при представяне на списъка пред контролния орган!

На гърба на рецептата трябва да поставя печат на аптеката, да се подпиша, да впиша датата на изпълнение и номера, под който е заведена тази рецепта в горепосочения регистър!...

# 61
  • София
  • Мнения: 1 654
Подкрепям напълно забраната за продажба на лекарства без рецепта. Прочетох някъде коментар затова как трябва да се взима рецепта дори за Аспирин и Аулин. Явно втория препарат се смята за  болкоуспокояващо и безобидно лекарство масово. Този медикамент е с официална забрана за продажба в страната, притежаваща патента за производството му и тази забрана датира още от 2007г. В БГ за съжаление хората го пият като витамин С-то...И никой не им казва, че той уврежда така черния дроб, че се стига до необходимост от трансплантация. Затова нека приемем забраната  позитивно, защото е за доброто на пациента!

# 62
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Нати, ето виж тук:

...

Наредбата изисква в аптеката да въведем следните данни от рецептата в един специален регистър:
1. Име на лекаря
2. УИН - код на лекаря (номера му с Българския лекарски съюз)
3. Име на пациента
4. Възраст на пациента
5. Адрес на пациента

Този регистър подлежи на контрол във всеки един момент от контролните органи - РИОКОЗ, Министерството на здравеопазването, Изпълнителната агенция по лекарствата, Регионалните центрове по здравеопазване - четири вида контролни органи могат да ни глобяват, ако не спазваме наредбата. Трябва да мога да покажа на коя дата съм изпълнил рецепта на кой лекар и за кой пациент! Забележете- в регистъра не се записва информация КАКВО съм ви дал, за да се пази конфиденциалност на заболяването при представяне на списъка пред контролния орган!

На гърба на рецептата трябва да поставя печат на аптеката, да се подпиша, да впиша датата на изпълнение и номера, под който е заведена тази рецепта в горепосочения регистър!...
Ее то и за лекарства остава да започнем да чакаме както пред кабинетите в поликлиниките с;ед като има един куп изисквания. Но аз много се съмнявам всичко това да се изпълнява. Че те много аптеки ще фалират.

# 63
  • Мнения: 2 485
Подкрепям напълно забраната за продажба на лекарства без рецепта. Прочетох някъде коментар затова как трябва да се взима рецепта дори за Аспирин и Аулин. Явно втория препарат се смята за  болкоуспокояващо и безобидно лекарство масово. Този медикамент е с официална забрана за продажба в страната, притежаваща патента за производството му и тази забрана датира още от 2007г. В БГ за съжаление хората го пият като витамин С-то...И никой не им казва, че той уврежда така черния дроб, че се стига до необходимост от трансплантация. Затова нека приемем забраната  позитивно, защото е за доброто на пациента!
Хайде да не я приемаме чак толкова позитивно и да се усъмним поне малко, че това се прави за доброто на пациента! От толкова много добро ще ни се завие свят!

# 64
  • Мнения: 647
Ее то и за лекарства остава да започнем да чакаме както пред кабинетите в поликлиниките с;ед като има един куп изисквания. Но аз много се съмнявам всичко това да се изпълнява. Че те много аптеки ще фалират.

ЗДравейте!

Сега ще ви дам частното си мнение, не като фармацевт във форума, а като участник в този сектор на икономиката...

По закон, аптеката не е търговски обект, а е здравно заведение - регистрираме се по закона за лекарствата, разрешението ни се издава от здравния министър, контролират ни здравните власти. Например, инспекторатът на общината въобще не ни е контролен орган, освен в частта за поддръжка на сградата и дали сме изринали снега Simple Smile

Навсякъде в развитите държави в аптеката се влиза, за да се получи консултация за лечението, както такава консултация получавате при лекаря. Понеже, лекарствената терапия е един от основните елементи на лечението. Казвате: търговия с лекарства е. Ами, по закон в аптеките не се ПРОДАВАТ лекарства, а се ОТПУСКАТ - тоест, дали ще влязат във вас, е въпрос на преценка на фармацевта, а не че сте влязли да си купите една кутийка нещо-си.

Разбира се, у нас, манталитетът на населението (това включва и нас, фармацевтите, разбира се) е малко сбъркан. Ако лекарят каже на българина да изпие едно лекарство, колкото и фармацевта да му казва, че не трябва да го изпие, щото лекарят е сгрешил, българинът пак ще го нагълта. Защото в неговите представи лекарят разбира повече от всичко. Даже (смяли сме се много с колегите), понякога пациентите ми (съвсем добронамерено) са ми казвали: "Момче, ти много знаеш, много сме доволни от тебе.. Ето как всичко ни обясняваш.. Ти що не учиш за лекар?!"... Тоест, за тези мили хора, да си аптекар е нещо, като да си продавачка на баници на килограм - влизаш в аптеката, обличаш един бял халат и си аптекар! И смятат, че аптекарите са някакви си там среднисти, а да си лекар е повече от това да си фармацевт! Не ги виня, вината да ни възприемат като халваджии е на самите фармацевти!

Как се ценообразува в България? Ами, грешно. У нас цената на лекарството се определя от Министерството на здравеопазването - има една специална комисия по цените. Само че, формулата, по която се ценоообразува, е с надценки - както се ценообразува при търговията с чорапи. И така, формално, една аптека има повече интерес да продава скъпи лекарства, въпреки че по формулата, колкото е по-скъпо едно лекарство, толкова по-малка му е надценката. Така пък се получава обратния парадокс - скъпите лекарства (обикновено - животоспасяващи) ги няма по по-малките аптеки, защото задържат пари, а в същото време носят имат малка печалба.

Аптеки ще фалират в България, казвате...

Ами, аптеките в България са твърде много за нашето население. От такава масова популация на аптеките се стига до следното: Има много аптеки, които си разделят единица население. Колкото повече са аптеките, толкова по-малко население обслужва всяка една от тях. Това й генерира малко приходи и съответно малко печалба. Фармацията е скъпо занимание. За да се оборудва една аптека да работи екстемпорални рецепти (които се приготвят на място), да отпуска готови лекарства и да прави билкови препарати (които са много хубави и вече доста нашумяха отново), тази аптека трябва да има МИНИМУМ 75 квадратни метра площ. При цените на наемите в София, това прави 4000 лева наем на месец (или, изчислено в блистери Аналгин, това прави продажби на 10 хиляди блистера!) . За да се оборудва тази лаборатория за екстемпоралните, трябва да се инвестират минимум 5000 лева в мебели и оборудване, без везните, които струват по 2000 едната. Тоест, за да върви една аптека добре, тя трябва да има около 6-7 хиляди лева положителен баланс. При надценките, които са определени в България, това означава, че аптеката трябва да прави поне 84 хиляди лева на месец оборот. В днешните условия, една аптека от квартален тип прави около 24 хиляди лева и с това изхранва само семейството на аптекаря и един негов колега. Това е причината у нас, като търсите някое лекарство, вероятността да ви кажат, че го няма в аптеката, да е голяма- няма свободни пари, за да се инвестира в стокови запаси.

В другите страни, като знаят, че една аптека трябва да изпълнява хиляди условия, като я задължават да прави нощно дежурство (у нас не е задължително въобще), да работи екстемпарални лекарства (у нас не е задължително), да приготвя билкови смеси (това е нас не е задължително въобще), й гарантират достатъчно клиенто-поток. С ограничение на броя на аптеките на единица население. Нормата в Дания е, че на 14 хиляди население да се пада по една аптека. Точка. За да направите аптека там, трябва някой от лицензоносителите да ви продаде своята аптека или да умре, за да ви дадат нековата квота пациенти. Не можете ей-така, щото имате свободни пари, да си направите една аптечка. По тази формула, в София би следвало да има 142 аптеки (ако приемем, че населението е 2 милиона жители). Да, ама не! В София има около 1800 аптеки или 12 пъти повече от необходимото. А в същия момент, поради липса на райониране, има селски райони, в които в радиус от 50-70 километра няма нито една аптека! На това ли му казвате здравеопазваща политика на държавата?

Ще ви дам пример със Швейцария, не щото звучи екзотично, ами защото имат много добър модел на аптечната система. Там няма надценки на лекарствата! Лекарствата имат цена от търговеца на едро (склада) която, обаче е еднаква за цяла Швейцария, а в аптеката се начислява такса за консултация на единица кутийка. Пациентът плаща на магистър-фармацевта, за това, че му е обяснил действието и противопоказанията на всяко предписано му лекарство + цената на лекарството. В този случай, парите, които ще вземе един фармацевт, зависут не от това, кое лекарство му е отпуснал (по-скъпо или по-евтино), а от това колко пациента е обслужил. В този смисъл, аптеките вече нямат никакъв икономически интерес да предпочетат едно лекарство пред друго. Предпочитат да имат повече пациенти и да ги обслужват.

Колко би струвало там едно лекарство и колко тук?
Analgin tabul - цена на склада: 2,26 лева
В България: 1,33 + 30% надценка = 1,73 лева (печалба 0,40 лв)
В Швейцария: 1,33 лв + 2,54 (такса от 2 франка) = 3,87 лева (печалба 2,54 лв)

Curoserv flac 80mg/ml x 2 - цена на склада: 1125.68 лева
В България: 1125,68 лв + 36 лв надценка =  1161.68 лева (печалба 36 лв)
В Швейцария: 1125,68 + 2,54 (такса от 2 франка) = 1128,22 лв (печалба 2,54 лв)

Ето, директно от кухнята ви показах, че у нас лекарствената политика е тотално сбъркана.

Правилната насока, според мен- рестрикция на изпълнението на рецепти, с цел запазването здравето на пациента, фалити на малки аптеки, които продават само готови лекарства, окрупняване на районите на обслужване на аптеките, преминаване към такса на обслужване, вместо надценки... И драстичен контрол върху дейността на аптеките - у нас е пълно с аптеки, в които работят хора.. без фармацевтично образование! Ама са с бели престилки - как ги познавате дали са фармацевти или не? Никак!

Поздрави,
Вълев

Последна редакция: ср, 18 мар 2009, 10:58 от маг.фарм. Антон Вълев

# 65
  • София
  • Мнения: 6 999
Не изчетох темата много задълбочено, но...
Абсолютно подкрепям новото положение.  Peace Крайно време е на самолечението да се сложи някаква спирачка.

# 66
 Г-н Вълев, явно сте доста запознат със законите в България............  Аз имам следния въпрос...........

Идва клиент с рецепта......... Аз я изпълнявам...Клиента си иска рецептата обратно...........все пак може да я ползва шест месеца.........връщам я.........  попълвам в архива , че съм изпълнил такава рецепта, но аз нямам документ / рецептата/ с която да докажа , че наистина е имало такъв пациент и точно този артикул е бил изписан.............. ВЪПРОС: Как доказвам пре проверяващия , че аз самоволно не съм си попълнил архива?????????????

# 67
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
...ВЪПРОС: Как доказвам пре проверяващия , че аз самоволно не съм си попълнил архива?????????????

Същото се питам и аз  newsm78 Ако хората в аптеката са ми познати, на юнашко доверие могат да ми дават лекарствата.

Пример от днес - отивам в аптеката и искам Нимезил /задължително с рецепта/. Дават ми прахчетата, плащам си ги и преди да си тръгна ми казват: "Да се снабдиш с една рецепта за Нимезил-а, че на друго място ще ти искат".

# 68
  • Мнения: 1 844
няма как да се докаже май,затова да живеят приятелите-аптекари!!! Laughing
макар че мъжо вчера беше при джипито и поиска един дъъъълъг списък с лекарства,които са ни необходими при нужда и сега вече си имам рецепта,та съм спокойна. Laughing

# 69
  • Мнения: 647
Г-н Вълев, явно сте доста запознат със законите в България............  Аз имам следния въпрос...........

Идва клиент с рецепта......... Аз я изпълнявам...Клиента си иска рецептата обратно...........все пак може да я ползва шест месеца.........връщам я.........  попълвам в архива , че съм изпълнил такава рецепта, но аз нямам документ / рецептата/ с която да докажа , че наистина е имало такъв пациент и точно този артикул е бил изписан.............. ВЪПРОС: Как доказвам пре проверяващия , че аз самоволно не съм си попълнил архива?????????????

Здравейте, колега!

Не ви се изисква да доказвате. Наредбата е направена не за да ви смъкнат от проверки, а да намалят изпълненията на лекарства без рецепти. Насочена е към пациентите, ние сме само изпълнители и, естествено поемаме всички псувни Simple Smile

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 70
  • Мнения: 647
...ВЪПРОС: Как доказвам пре проверяващия , че аз самоволно не съм си попълнил архива?????????????

Същото се питам и аз  newsm78 Ако хората в аптеката са ми познати, на юнашко доверие могат да ми дават лекарствата.

Пример от днес - отивам в аптеката и искам Нимезил /задължително с рецепта/. Дават ми прахчетата, плащам си ги и преди да си тръгна ми казват: "Да се снабдиш с една рецепта за Нимезил-а, че на друго място ще ти искат".

Това ще продължи, докато някой от другите фармацевти не усети, че му подкопават пазара твоите познати фармацевти и да прати една проверка.. Сега започва ловът на вещици вътре във фармацевтичните среди...

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 71
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119

Това ще продължи, докато някой от другите фармацевти не усети, че му подкопават пазара твоите познати фармацевти и да прати една проверка..

Точно това се питаме - при евентуална проверка по какъв начин проверяващите ще установят, че на мен са ми продали например нимезил без рецепта.

# 72
  • Мнения: 94
Здравейте, г-н Вълев! Бих искала да попитам дали Бронховаксома ще се закупува срещу рецепта?

# 73
  • Мнения: 647
Това ще продължи, докато някой от другите фармацевти не усети, че му подкопават пазара твоите познати фармацевти и да прати една проверка..
Точно това се питаме - при евентуална проверка по какъв начин проверяващите ще установят, че на мен са ми продали например нимезил без рецепта.

Лесно е, както данъчните на изхода ви искат да си покажете покупките и касовия бон, така и проверяващите на ИАЛ правят постановка (купуват си нещо без да представят рецепта) или пък на изхода на аптеката се легитимират и ви искат да покажете какво сте си купила. После влизат в аптеката и искат да видят какво е записал в регистъра колегата. Направо питат- покажете ми по коя рецепта отпуснахте нимезил-а на дамата, която излезе току-що.

Повярвайте ми, ако не могат да докажат точно това нарушение, винаги ще намерят нещо, за което да ви санкционират, че ако се опъвате, могат и да ви затворят аптеката и да изрушкат абсолютно всичко в аптеката и да намерят, че на дадено лекарство няма етикетче, да речем и пак ви отнасят със солена глоба Simple Smile

Изпълнителната агенция по лекарствата има правомощия да провери ВСИЧКО, което касае лекарствата- как са получени, от кого, за колко пари, как сте ценообразували, къде съхранявате лекарството, как го отпускате, издавате ли касови бонове, водите ли регистъра, правилно ли водите регистъра, къде са ви термометрите в аптеката, в колко часа мерите температурата, имате ли лекарства с изтекъл срок, лекарства, превишаващи пределната цена, лекарства с липсваща листовка на български език и одобрена от ИАЛ, опаковка, която е нарушена, пишете ли на всеки пациент дозировката на блистера, дали блистерите са надписани на български език или на латиница и хиляди други врътки... Например, има ли в аптеката листовки на препарати, които са по лекарско предписание, рекламирате ли лекарства, които са по рецепта... Само да им паднете в ръчичките!

Има си начин, повярвайте ми!

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 74
  • Мнения: 647
Здравейте, г-н Вълев! Бих искала да попитам дали Бронховаксома ще се закупува срещу рецепта?

Здравейте! Бронхо-Ваксом във всичките му форми е лекарство по лекарско предписание, т.е. ще ви трябва рецепта!

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

Общи условия

Активация на акаунт