Ирак днес се радва на новата вест, отваря вратите на дом номер ШЕСТ !

  • 27 406
  • 310
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 171
ужасно нещо наистина. гледах интервю с жена, която разказваше за Хирошима и направо настръхнах при мисълта, че нещо подобно може да се повтори. а и другите кръвопролитни новини никак не ме карат да се радвам на простотиите по медиите.

# 286
  • Мнения: 0
Здравейте
Wink
Фарси единствено в Иран ли се говори? Преди си мислех, че се говори още в Пакистан, Афганистан и Саудитска Арабия, но съм останал с погрешно впечатление.
Четох една книга, където една жена е омъжена за по-малкия брат на терориста Осама бин Ладен, та там си говореха на фарси, но в интернет пише друго - официален език в Саудитска арабия - арабски.
В Афганистан - пущу, от романите на Халед Хюсейни горе долу съм запознат с това, но за официален език в Пакистан е обявен - английски!?!?

# 287
  • Мнения: 171
в Афганистан езикът е един от диалектите на персийския /фарси/ - в саудито се говори арабски, а в Пакистан се говори урду, който принадлежи на индийските диалекти. объркването идва от това, че в посочените държави се използва арабската азбука.

ситуацията в света се затяга... става все по-трудно за хората да живеят... ето поредната американска марионетка, която ще бъде свалена като враг на американците... не им ли омръзна да играят тези игри...

# 288
  • София
  • Мнения: 7 972
....

ситуацията в света се затяга... става все по-трудно за хората да живеят... ето поредната американска марионетка, която ще бъде свалена като враг на американците... не им ли омръзна да играят тези игри...

Ааааа ти пък, как ще им омръзне да трупат капитали бе. Па макар и за сметка на стотици човешки съдби.

# 289
  • Мнения: 232
Преди почти месец си наложих да не влизам вьв форума.Лятото по време на рамазана само четях ,стараех се да не се заяждам сьс братята , пардон сестрите мюсюлманки,грехота е.Ядосвах се като четях глупости из разни теми ,за казьлбашите например, и още куп други "семейни"работи,ама разумьт надделя-какво ще споря-не сьм алиана,много важно, че някоя госпожа се направила на интересна из бг-мамма и други и се вьрзали на глупостите,на когото му трябва, ще тьрси по-сериозни източници от ЕФК.Признавам-трудно ми беше да се удьржа.сигурно пушачите, решили да спрат пушенето са чувстват така.Сега не исках да си правя експеримент с волята -избрах по-лесното: не влизах да чета,бях отписала тоя сайт.Лесно-дори като ми трябваше да тьрся нещо в гугьл,го тьрсех на други езици, да не би да ми излезе някьде бг-мамма и да се изкуша.За моя чест,удьржах -рожденни дни,празници национални и местни ги празнувах я с чаша вино и поздравления наум, или сред други форуми.Не сьм чела назад в тази тема,други сьщо,не зная какво става из просторите форумски,ако ми дойде ищахьт ще погледна,ако не ще карам напред.
Мислех да вляза утре да споделя тьгата,сьжалението,яростта, която макар и намаляла,още не изчезнала, колчем се сетя за войната, която почна преди 8 години.
Обаче днес разбрах, че и Ирак сега е от желаещите да зарьфат Либия #2gunfireКато фарс ли се повтаря историята?Прави ли са персите в мнението си за арабите?Злорадо пожелавам на любовника ми-Италия бежанците да навлязат навьтре, не само на едно малко островче.на глупавите надменни фразцузи още повече обезфранчени градове.И на другите в списька на "коалицията на желаещите"все "по-хубави" неща.Успокоявам се, че страни, които обичам проявяват разум-както и да се нарече.И да, егоистично се успокоявам, че Европа е далече.С нашия перко тук ще се справим.Но арабите..... Twisted EvilДааа, Авицена не е бил арабин, и да, уф, щях да кажа нещо, ама ще е за як, як бан.Дали пьк  в някои отречени  теории няма истина?
Ако са се обсьждали тези вьпроси някьде из форума,моля посочете кьде, аз спрях след изказване на познаваща  1 арабин  от скайпа и твьрдяща нещо за арабите като цяло.
Хадил, не може в целия бьлгарски интернет само бг-мамма да е мястото за дискусии? Shocked

# 290
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Нероли - извинявам се, но аз не разбрах нищо от това, което си написала?!? Може проблема да е в мен, но ако обичаш, в името на усилието да те прочета и вникна в тревогите ти, задай го граматически добре формулиран! Благодаря!

пп. Нямам за цел да те обидя, това, което долавям в тезата ти ми се видя интересно, но не го разбрах в пълнота.

# 291
  • Varna
  • Мнения: 2 596
ЧЕСТИТ НЕВРУЗ, ХАДИЛЧЕЕЕЕЙ, Ясин и на всички които го празнувате този толкова красив празник. И аз го празнувам със вас newsm47 Прекрасен е!!! Hug Hug Hug

                              

# 292
  • София
  • Мнения: 7 972
Ааааа ма днес ли е невруз (нова година) бе хора не беше ли едно време на 22 март.
Много е хубав тоя празник, особено с тая зеленина дето я подготвят за него.

# 293
  • Мнения: 171
В интерес на истината и аз нещо не разбрах Нероли. Не разбрах и защо Ирак пък трябва да заръфа, както се изрази Либия ?! Освен това, кой изобщо е казал, че бг-мама е мястото за дискусии. Ето сега ще си кажем, каквото има. Ето го линка: http://iraq-orient.blogspot.com/2011/03/blog-post.html    и всички приятели са поканени да изкажат мнение, за предпочитане да не бъде анонимно, но все пак, ако има такива желаещи, то те са в правото си. И на мен ми се ще да си поговоря спокойно.

Делте, мерси слънце ! Науруз е утре ! Хаджи, аз също харесвам много пшеничните кълнове за Науруз.
Аз лично не чествам Науруз като празник, но му се радвам и понякога се събирам с празнуващи приятели.

Нероли, персите са прави за много неща, както и арабите. Всеки си има мнение за другия и то е от време оно.

# 294
  • Varna
  • Мнения: 2 596
Таман Хадилче smile3521 Днеска нЪл е Първа Пролет, та се препокриват Wink
С пожелание да ти е Неврузно и Пролетно настроението през цяяяяялата Година Hug

# 295
  • Мнения: 232
На братята перси и кюрди честит  Ньуруз!
И на всички нас в темата,честита Пролет!Да сме живи, здрави, прави и корави!
В неделя в 16.21 /ванкувьрско време/посрещнахме както си подобава  персийскатаНова- 1390 година.Пожелаваме си да е мирна и разумна.Аз  софра не правих,и до днес обикалям чужди,празнувам, дракам се /то си е ясно/с някои символи на някои софри,закачаме си се приятелски.Е, веселбата е малко сьс свити сьрца и разговорите все  в една посока вьрвят, но е пролет и сльнцето грейна като по порьчка,  и магнолиите/сьщите, като онези  за коити Хадил беше разказала ведньж тук/са се разпьпили, и небето едно синьо синьо-Пролет е!Да е пролет в душите, сьрцата, помислите!
За празника-Делте,/имаш нов аватар,красавица е тая девойка Wink/с Ньуруз,то всьщност как се пише правилно?,бих поздравя вала само хора, които много добре познавам.В Турция пьк сьвсем.Момичетата в турската тема доста хм,да го кажа пожелателно, са писали за празнуването там.Преди години като се вьрнах прясна емигрантка,с жар настоявах всички близки  в Бьлгария да празнуват всички празници, които аз тук с приятели празнувам.Щото аз не пропускам който и празник да се зададе/е от по-културните, де,няма да трьгна да трепя тюлени/Та вьодушевено обяснявам  за Ньуруза,сравнявам с нашите прескачания на огньове,софри и т.н. на един от най-любимите ми хора  Heart Eyes.Човек много интелигентен,отворен кьм света, знаещ/и добре ползващ/4 чужди, ама наистина чужди езици.Човек, както едно време се казваше''бьлгарин с турско етническо самосьзнание'',живял няколкогодини в Турция,с материални  вьзможности,доста добри дори и за там, приветствал и участвал в много от моите щурутии, хладно изслуша водопада  от устата ми и още по-хладно кратко заяви, че турците не празнуват този празник,защото го смятат за кюрдски.Аз,разбира се,  да не наруша реномето си на драка, развих една теорийка, но никога повече ни него,  ни някой друг турчин или арабин не поздравявам с този празник.Е, ти си знаеш и дано да е за добро/както казват в нашите филми Joy/, но това е един мальк нюанс.А снимки, изявления на политици  по празници и вьзпоминания, смятам  са по-скоро пожелателни.
Уф,дьлго стана, ама ще тьрпите hahaha-наваксвам месец и  кусур отсьствие! Сега да изясня неясното дето сьм го писала-аз пьк тьй си го разбирам, smile3533 че чак кристално-кратко точно и ясно.Икси, аз вьобще не сьм обидчива-заядлива, драка, скандалжийка, чер пиперец  ме нарече една девойка,може, ама обидчива-не.Пьк и нали сме се сьбрали да си говорим, като не се разбере нещо се обяснява и се продьлжава напред, да има полза за всички.Неделя-срамна дата –началото на война, в която моята страна е агресор.Не приемах, и никога няма да приема обяснения на политиците, извинения на «момчетата, дето от немотия трьгнали горкичките да убиват»Смятах, че е срамота, заедно с тази за участието вьв войната в Югославия и продьлжавам да смятам така.Сьщото е мнението ми и за сегашната война в Либия.Вьобще за всички неотбранителни войни.»И най-лошият мир е по-добьр от най-добрата война»-кредо ми е.За зла участ отваряйки компютьра да вляза тук пьрвото ,което
прочетох,бе че и Арабската лига приветствала нахлуването в Либия.И братята иракчани, които изпитаха и продьлжават да изпитват на телата и душите си последиците от точно такова мироопазване, и те барабар с другите...../не искам бан!/се наредили  като хиени да рьфат Либия.Айде за някои арабски страни е ясно защо, ама Ирак кьф го дири не разбирам? Rage Imp
За пьрвата част от експозето ми- исках да обясня защо не бях тук, и тьй като не сьм чела назад, да се застраховам, ако е обсьждана темата.Неясни бяха примерите,да,-накратко-един ден видях толкова глупост в Бг-мама,че не можах да издьржа и реших да си почина.почувствах се горда, че успях, изфуках се как.Нямах време за дьлги и пространни обяснения.Ако на някой му трябва , ще расзясня и за госпоДжата от пакистанската тема и казьлбашите, и за други разни такива неща, дето тогаз са ме сьбели рьцете, пьк гледах да се дьржа прилично.За коалицията на желаещите-Италия я наричам мой любовник, защото я чувствам така-страшно ми липсва,страдам по нея,стремя се натам.Отивам, като при любовник, опиянявам се, щастлива сьм и после се врьщам вкьщи.За постоянно не мога, не бих се оженила за нея.Така поне си представям едни любовнически отношения м/у мьж и жена, като моите с Италия.Мьже любовни там нямам, само страната-природата,архитектурата,вьздуха,небето,хьлмовете Тоскански, музиката, модата, храната,езика...Франция-ясно какво й мисля, на Канада сьщо,САЩ  и на другите дет много желаят да освобождават да им се врьща двойно, продьлжавам да им го желая.Друго какво може да е неясно  newsm78?
Хадил, не се сьрди, говорим си, няма как да не се засегнат всички теми.То тук е като едно здраво и сплотено семейство.Всичко се чете, ама се обсьжда там кьдето човек се чувства уютно.Между другото, ходя  в твоя блог.Но не нмерих  нищо за тая зазорила се зора.Иначе  използвам често  материалиот там  да натрия носа на някои фейли-братя/сестрите се скатават и оставят братята да се бият с мен/Много е полезно, че го има и на арабски, щото се правят, че не ми разбират английския Crossing Arms дето им го превеждам от бьлгарски .
И в другите теми тук за положението в Близкия Изток е мьртвило.Не знам дали са се трили неща, обаче сьм шашната от  мьлчанието newsm78По дяволите, няма как да се избяга от политиката, какво като е «мама»! #Cussing outСвтьт  се тресе, а тук мьлчание!Цензура,автоцензура  Rolling Eyes?Не разбирам.Мисля, че за всички са важни мненията на хора ,дето малко повече разбират от разни самозванки имали сьседи, приятели,чели недочели википедии,снн,ббс и т.н.Разбирате какво искам да кажа, мисля.
С риск някой да се почувства обиден и «да докладва, кьдето трябва»моето мнение за рьководителите на арабските дьржави-не знам кой на кого е братовчед, ама  че родителите на тези «доблестни»мьже са братя и сестри, за мен няма сьмнение! #Cussing out

Ха-наистина стана много,за който издьржи  и прочете цялото писание smile3525И  до утре!Вьрнах се, ще тьрпите!Толкова неща имам да питам и да давам акьл smile3508


# 296
  • Varna
  • Мнения: 2 596
Ооо, Неролиииич wavey
ИздЪЪЪЪржааааФФФФ, прочетох ти поста до краййййй newsm44 А съм Овен Wink Така, че си заслужавам тая сИната китка Hug
Аз политика, чета, не съм със затворени очи, обаче да ти кажа, оставям да говорят много знаещите, затова от мене малки постове ще четеш на тая тема.
А аз като дете, че и малко по нататъка имах късмета да празнувам различни празници, на различни религии....просто мААлата където живея и продължавам да живея, хората бяха от различни религии.  Та си празнувахме заедно...и наистина се разбирахме, не се деляхме.  Ще е хубаво да си празнуваме празниците, заедно, много, много ще е хубаво....много ли искам..... Те сближават хората, не ги разделят, а и така повече се опознаваме, научеваме много повече един за друг. И пак се повтарям, защото много пъти съм го писала и казвала...имаме повече еднаквости от колкото различия. А мене различията хииич, ама хич не ме притесняват, дори са ми много интересни. Иначе щеше да е скучно да сме еднакви smile3521

И да изпляскам една красива пролетна картинка, просто ми е кефско беее, моето време е това, пък е и красиво, нали Wink

                                 

# 297
  • Мнения: 0
Извиявам се, но защото честитите персийската Нова година на Хадил, тя не е ли от Ирак - т.е. арабка?
Започнах да чета една книга за войната в Ирак - началото от 2001 година, интересна е. Книгата е писана от журналистка.
Ще се задълбоча и в тази тема май (за войната в Ирак)

Поздрави на всички празнуващи.

# 298
  • Мнения: 171
аааааа, сега разбрах Нероли. значи да ти кажа отзад-напред - автоцензура е за мен лично. не пиша тук, за да не дразня никого. при нас казват "чужденецо, бъди възпитан." и то не защото съм чужденка в България, а просто на място, където не се чувствам в свои води не ми се говори свободно по теми, по които имам много да кажа. между другото в блога дай цък на забранените теми и там коментирай и пиши.

Науруз аз лично не го празнувам, както не празнувам и първа пролет - в смисъл не правя специално празненство, но както казах мога и да отида на приятелски празник. Нямам проблем дали празникът е зороастрийски, персийски, кюрдски или марсиански. мога да празнувам много и различни неща, но не съм в настроение, нито имам време.

Googleeart,честитят ми Науруз, защото втората по големина общност в Ирак е кюрдската, а аз винаги съм уважавала всички малцинства в Ирак..... поне се старая. коя книга четеш, между другото?и да ти кажа в Ирак не живеят само араби, макар по стечение на обстоятелствата аз да съм арабка - за огромно нежелание на новоприсъединили се към братството  Mr. Green

Делте, то аз съм риба,ама и аз го прочетох   bouquet. наистина се радвам като се пише, но определено за политика не му е тук мястото. все някой ме разбира криво, а нямам време и сили да се обяснявам.

да кажа сега Ирак чий го дири  Joy - е не знам. държавата сигурно го го дири голям, нали трябва да услужи на Хамериканците, а народът просто иска още един диктатор да си иде, но определено не иска да е с намесата на браКята.... но по думите на един велик арабски поет: "ветровете духат в посока нежелана от корабите."

така че аз за политика ще си пиша в блога. всички сте поканени.

жалко, че те нямаше Нероли през 1991г. да питаш всичките братя араби защо ни ръфат и защо не ни оставиха да се оправим сами. не оправдавам подобно кучешко поведение, но явно това е най-често срещаното.

Последна редакция: ср, 23 мар 2011, 21:50 от hadil

# 299
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Да просна един хафт син по случай Новата година Laughing, Първа пролет или там кой каквото празнува, нищо че е с три дни закъснение. Да сте ми живи и здрави е годината да е наистина Нова.



Нероли, на фарси е Ноу руз - "Нов ден". Аз си го празнувам от едно време (то у нас какво ли не се празнува Wink), макар че тази година нямах и минутка за готвене.

Hadil, чета ти блога, но не ми се коментира. До незнам къде ми е дошло от политика и врътки, при които все чичо от село е прекаран.

Общи условия

Активация на акаунт