Как изглежда дядо ни Коледа!?

  • 6 043
  • 55
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 949
Баба Коледа си е на Северният полюс и върти къщата. Някой все пак трябва да се погрижи чорапите на стареца да са винаги закърпени, а костюмът да е винаги изпран.  Laughing
А Снежанка е внучка на дядо Мраз, на дядо Коледа никаква не му се пада.  Peace Пък на твоя дядо, vоrfax, съвсем не знам каква му се пада. Wink
Ой, съвсем ме обърка
В Уикито пише, че дядо ни Коледа е известен по други краища на планетата като Санта Клаус, Свети Николай, Крис Крингъл и дядо Мраз. И като си толкова умна, кажи ми коя е майката на Снежанка

# 31
  • Мнения: 2 784
Моето Уики друго казва.  Laughing Морозко или дядо Мраз си е доста зло езическо божество, олицетворение на сковаващият студ и северният вятър. Женен е за Зимата. Няма нищо общо със св. Николай. След революцията обаче, по западен тертип образът му се смесва с този на дядо Коледа и той изведнъж се превръща в добрият дядо, подаряващ подаръци за Нова Година. Това не е рядкост- баба Яга в първоначалният си вариант е олицетворение на мъдростта, не на злото. Снежанка пък е приказен персонаж- за оживялото снежно момиченце. И тя започва да придружава дядо Мраз по-късно, един вид помощник при детските тържества. Няма майка, не е раждана, направена е от сняг.
Това са ми източниците:
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D0%B4_%D0%9C%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B7
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BD%D0%B5%D0%B3%D1%83%D1%8 … D1%87%D0%BA%D0%B0
 Peace

# 32
  • Мнения: 1 949
Наистина... тъй не ми стига времето, че даже да попрочета не ми остава...
Сега си припомням и историята за възникването на този празник:
"Дядо Коледа невинаги е бил такъв, какъвто го познаваме днес. В древността човекът, който раздава подаръци, се наричал свети Николай. Той е роден в земите, където днес се намира Турция, през 300-а г. Бил роден в богато семейство, но много малък останал сирак, тъй като родителите му починали. Николай израснал в манастир и когато бил едва 17-годишен, станал най-младият свещеник. Невероятно много истории описват неговата щедрост. Той раздал фамилното богатство под формата на подаръци на всички нуждаещи се, като най-щедър бил към децата. Според легендите Николай пускал торби с подаръци през комините или пък ги хвърлял през прозорците. Начинът, по който раздавал подаръците, и до днес е останал непроменен.
По-късно Николай бил ръкоположен за епископ, а шапката му, дългата дреха, бялата брада и червеното наметало се превърнали в негова запазена марка. След смъртта му той бил провъзгласен за светец. Образът на свети Николай се свързва с щедростта и добротата и той се смята за първообраз на съвременния Дядо Коледа.
Изображение
Добрият старец, такъв, какъвто го познаваме днес, се ражда във въображението на зъболекаря Клемент Кларк Мур през 1822 г. Тогава американецът написал поемата "Разказ за посещението на свети Николай". В творбата си Мур описал Дядо Коледа като закръглено джудже, което идва с шейна от Севера, дърпана от осем елена. В дните преди Коледа той ходил от покрив на покрив, тихичко се спускал по комина, за да влезе в домовете и да остави подарък на децата във висящите до камината чорапи.
Клемент Мур написал поемата като подарък за децата си. През 1823 г. той я публикувал, като не написал името си, а заглавието променил на "Нощта преди Коледа". Поемата бързо станала популярна не само в Америка, но и в Европа. В Холандия героят на Мур придобива известност като Sinter Klaas, откъдето идва и Санта Клаус, както наричат добрия старец в САЩ.
През 1863 г. карикатуристът Томас Наст от Ню Йорк за първи път нарисувал Дядо Коледа. В празничното издание на "Харпърс Магазин" той пуснал картинки на стареца, но вече с човешки ръст, бяла брада, закръглено тяло и дрехи от червен сатен, шапка със заострен връх, обувки с обли върхове и бял колан. Наст нарисувал също и дома на Дядо Коледа, с малка работилница за играчки, която се намирала на Северния полюс. Добродушният старец наблюдавал всички деца по света по света и в огромна книга записвал малчуганите, които са били послушни през годината."
ПП: При това дядо Коледа носи подаръци на Коледа, а дядо Мраз на Нова Година...

# 33
  • Мнения: 1 175
И аз съм от поколението на Дядо Мраз, който по мое време беше доста различен от Дядо Коледа - и като персонаж, и като външност. Даже често беше със синьо палто, със сребристи бродерии, и въобще преобладаваже студения елемент, нали е Мраз все пак (и брадата му е от сняг!) Както 10 c's и Raya вече казаха, той е по-скоро мъдър и сдържан, отколкото нахилен като ряпа и скучно добродушен както е Дядо Коледа. Дядо Мраз може да дава подаръци, но може и да щипе бузките на лошите деца, като студът навън. Той не е дебел, а висок и снажен, кокалест, с много дълга брада и без очила. И няма нищо общо с християнството, не е никакъв светия, не е комерсиализиран, а е просто неутрално олицетворение на зимата, мъдростта и добротата. Затова ми и липсва. Дядо Коледа не ми е никакъв.

П.П. Като заговорихте за източниците на тези легенди (което е много интересна тема!), някой знае ли откъде идва частта за Лапландия? Като бях малка, версията която се разказваше беше че Дядо Мраз живее в Лапландия, и така си адресирахме писмата до него. Но, Дядо Мраз е руски/славянски персонаж, а Лапландия е във Финландия... Там живеел Father Christmas, и другите европейски еквиваленти, а руският Дед Мороз живее във Вели́кий У́стюг, Русия. Губи ми се връзката. Някой знае ли каква е, ако има такава?

Последна редакция: пн, 27 дек 2010, 04:24 от Дидитка

# 34
  • Мнения: 7 009
Финландия е била част от Русия в периода 1809-1917. Но не знам по онова време как е стоял въпросът с Дядо Коледа/Мраз и дали това има общо.
Иначе има един фински филм - Joulutarina, който много припокрива версията за Св. Николай - сираче, раздава подаръци, само че не се развива в Турция, а във Финландия и не става свещеник, а просто е много добър човек. Много е хубав филмът. Simple Smile
Дядо Мраз почти не го помня. Така че не бих могла да кажа дали ми е по-близък единият или другият. Единия не го помня, а когато другият беше наложен, вече знаех, че го няма.  Crazy

Последна редакция: пн, 27 дек 2010, 09:37 от Еовин

# 35
  • Мнения: 25 920
Даже често беше със синьо палто, със сребристи бродерии, и въобще преобладаваже студения елемент, нали е Мраз все пак (и брадата му е от сняг!)

# 36
  • Мнения: 7 009
Така като ги гледам, дядо Мраз ще ми стане по-любим, обичам повече синьо  Laughing

# 37
  • Мнения: 9
Дядо Мраз, се появява в бившият Съветски Съюз през 1932-1934 година, това помня бегло.
Как ли се е казвал преди това? newsm78

# 38
  • Мнения: 25 920
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D0%B4_%D0%9C%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B7

Много е дълго за превод, затова с две думи:
 Мраз (Мразко, Трескун, Студенец) — славянски митологичен персонаж, повелител на зимния студ.

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 824
Няма да ви показвам нашия Дядо Коледа от градината,за да не обидя въпросната майка,ако чете и пише тук.Нашия Дядо Коледа беше в ранния пуберитет.
Това е било доста тъпо спрямо децата. Като нямат пари да наемат подходящ човек, поне да бяха намерили някой баща, а не дете... ooooh!
А по темата - аз съм си го представяла горе-долу така:

Или така
Дъщеря ми не ще и да чуе за Дядо Коледа..

# 40
  • Мнения: 2 784
Нощта преди Коледа

Беше нощта преди Коледа – тиха и бяла.
Къщата спеше… И мишката беше заспала.
Само чорапките пъстри,грижливо строени,
Чакаха гостенин драг с бързоноги елени.

Сгушени спяха отдавна децата щастливи,
сладко в съня им танцуваха захарни сливи,
спеше и майка им, сбрала в бонето косите,
дрямката вече и мен ми затвори очите.

Точно тогава разнесе се вън олелия.
В миг се събудих уплашен, защо да го крия,
Боже, от толкова хубост замря ми сърцето!
Месецът хвърляше сребърен пламък небесен,
всичко блестеше в снежеца – тъй пухкав и пресен,
и като приказни сенки посред белотата
осем еленчета теглеха бързо шейната.

Сам Дядо Коледа – дребничък стар симпатяга,
весело свиркаше, бързо подканяше впряга:
- Хайде, еленчета! Дашър и Виксен, и Прансър!
Бързайте, Дондър и Комет,и Кюпид, и Дансър!
Блитцен, светкавице моя, Напред към комина!
Знаете всички, че трябва през него да мина!
Както наесен летят с урагана листата,
тъй и елените литнаха, а след тях и шейната.

Пуснах пердето и тръгнах… 
Пред мене стоеше ТОЙ, 
     Дядо Коледа!
С бяла брада до гърдите,
с кожени дрехи червени бе чак до петите.
С пепел и сажди изцапал си беше костюма…
Гледах го мълком – загубил и ума, и дума,
как пред камината ситни със пъргави крачки,
как от гърба си стовари торбата с играчки.

Имаше нос като алена сочна черешка,
весели устни, присвити във лека насмешка,
розови бузи с дълбоки и смешни трапчинки,
сини очи и коси като чисти снежинки.

Точно каквито са елфите – мъдри и стари,
щедро подготвяше гостът за всички ни дари.
Аз се разсмях от сърце, той обърна се живо,
махна с ръка и намигна с око закачливо.

После за своята работа пак се захвана –
сложи във всяко чорапче играчка желана,
сръчно добави отгоре и лакомства вкусни…
Пръст до носа си опря: “Тихо!”. Подсвирна със устни
и след това през комина с торбата изчезна,
В миг полетя със шейната в нощта многозвездна…

Чувах гласа му обаче да буди простора:
- Весела Коледа! Весела Коледа, хора!
                   
                                        Клемент Кларк Мур
  bouquet

# 41
  • Мнения: 1 949
Но, Дядо Мраз е руски/славянски персонаж, а Лапландия е във Финландия...

От http://www.teenproblem.net/s/25125.html:

"Лапландия - това е област, която се простира на територията на четири държави - Норвегия, Швеция, Финландия и Русия."

Финландската част на Лапландия наричат Страната на чудесата. Според легендата в планината Корватунтури /в буквален превод ‘ухо’/ живял Дядо Коледа.  Именно заради името на планината, децата вярвали, че той може да чуе всички техни желания.
Св. Николай Чудотворец се счита на първообраз на стареца, който по Коледа носи торбата с подаръците.  В западноевропейския свят  епископ Николай Мираклийски се превърал в Сент Николас.  В средата на 19-ти век пък легендата за него била пренесена през Атлантическия океан от германски  и холандски емигранти. Там пък го нарекли Санта Клаус с постоянно местожителство отвъд Северния полярен  кръг  в Лапландия, обличайки го в дълъг червен кожух.

Историята на приказното селище на Дядо Коледа започва от 1950 година, когато Елинор Рузвелт, бивша  първа лейди  на САЩ, посещава  Рованиеми, столицата на Лапландия. В нейна чест била изградена голяма дървена хижа. Постепенно покрай нея израснало цяло селище, където има работилници за играчки, търговски център, куклен театър и ресторант. Особено привлекателен е уникалният луна-парк “Санта Клаус”, построен в дълбините на пещерата Сювясенваара. Там има ледена пързалка, въртележка, кафенета, бутици за сувенири, детски театър, кино, където се прожектира вълшебна приказка за Дядо Коледа, който прелита с шейната си с подаръците над главите на зрителите.
Коледните тържества в Рованиеми, столицата на Лапландия,  продължават един месец и започват  от 6 декември - когато се чества св. Николай Чудотворец.  Датата съвпада с националния празник на Финландия."

Това което отново ми направи впечатление са езическите корени и на този обичай. Преди време писах дълга статия за мартеничките и затова как "българският патент" всъщност е зачекнат на почти всеки друг континент и ми стана интересно това:
Дядо Коледа, Дядо Мраз, Дед Мороз, Пер Ноел, Санта Клаус,  Фатер Кристмас, Вайнахтсман, Шен Дан Лаожан /Китай/,  Санта Одзи сан /Япония/, Йоулупуки /Лапландия/ - независимо от имената си,  сутринта на 25 декември, когато е Рождество Христово, белобрадият старец радва децата по цял свят.

"Датата 25 декември (раждането на Христос) има мисионерско значение. На този ден народите в Европа, Северна Африка и Мала Азия празнували раждането на своите богове - египетския Озирис (Серапис при гърците и римляните), персийския Митра, гръцкия Дионисий и др. В популярния през 2 и 3 в. в Рим култ на Митра на 25 декември се е празнувал "Деня на раждането на Непобедимото слънце" (Dies natalis solis inviciti), а римският император, който в 270 г. утвърждава този празник с указ, се е отъждествявал със слънцето."
От Уикипедия е.
Има си хипотези за това как българската дума "Коледа" произтича от думата "каледи" с която се означават първите дни на всеки месец, както и се правят аналогии между дядо Коледа и Нептун и други митологични богове, но специално тези ич не ми се струват правдоподобни.

# 42
  • Мнения: 1 175
Подробностите за Лапландия не ги знаех, мерси.


В западноевропейския свят  епископ Николай Мираклийски се превърал в Сент Николас.  

 Joy Това някаква модерна версия на "Чудотворец" ли ще дойде? Хем miracle, хем окончание -ийски  hahaha


Това което отново ми направи впечатление са езическите корени и на този обичай.

Ами много ясно че е езически. На християните им се ще да си припишат всички древни традиции и празници, но дълбоко се лъжат. Коледа също не е християнски празник - нито Коледа, нито Christmas e. Рождество Христово е християнският празник; другите две, с популярните им елементи - питка, бъдник, ошав и т.н. за българската, и украсена елха, венци, пиршества, подаръци и т.н. за общата - това са остатъци от езическите чествания на зимното слънцестоене. Името "Коледа" идва от думата "коло"="колело", защото кръгът е основният елемент на този празник - празнува се кръговрата на природата, най-дългата студена нощ в годината когато слънцето "умира" и след това се възражда наново, денят започва да расте наново и цикълът започва отначало. Затова и питката е кръгла, краваите, елементи от украсата. Това е бил празникът на надеждата че след "смъртта" на природата и светлината, след студената зима, отново ще дойде пролетта. Този празник съществува в много култури, и е съществувал много преди християнството изобщо да се зароди и разпространи.


сутринта на 25 декември, когато е Рождество Христово

Трънки. В библията никъде не се споменава кога е роден Христос. А пък през зимата няма как да е роден, защото зиме овчарите не излизат да си пасат овцете и няма как да са видяли витлеемската звезда. Дълго време се е смятало, че Христос е роден през пролетта - първо заради овцете и агънцата, второ заради символиката на новия живот и новата надежда на пролетта. Но при покоряването на езическите народи, християните са решили да слеят празника си с вече съществуващи езически празници, за да го преглътнат по-лесно езичниците. Така Рождество се премества през декември и се комбинира с празника на слънцестоенето. Дядо Мраз/Коледа също е голям гювеч, събиран от различни митове и легенди от различни страни, и той също няма нищо общо с християнството, въпреки че са правени опити да му се припише и той. Корените на тия традиции са древни, заплетени и смесени от различни източници. Затова много се дразня като тръгнат набожните да ми приписват всичко на тяхната си религия, и да се чудят какво и как да измислят само и само да се навърже с тяхната версия.

# 43
  • Мнения: 227


Българският дядо Коледа,който тази година с рекламата на Кока-Кола обиколи целият свят.

# 44
  • Мнения: 5 710
много е хубав, онази вечер дадоха по телевизията тук рекламата на Кока кола и пищях че това е БЪЛГАРСКАТА реклама все едно лично съм се снимала в нея:)

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт