Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 434
Даааам, явно всички детски градини имат подобни менюта. Зависи просто кой какво го притеснява.

Преди по стриктно следях менюто. Сега му хвърлям по един бърз поглед на излизане  Wink

Сутрин знам, че ако има някаква тестена закуска, им ги доставят - курабийки (разбирайте една много голяма, мека и не е покрита със захар), кашкавалки, сиренки. Друго съм виждала макарони със сирене (добре си изглеждаха), кекс с кисело мляко (любимото ни), зърнена закуска с мляко и разнообразни модели филии с нещо (най-често пастет, но съм виждала и салам, мед и масло, лютеница, сладко и тн.)

За обяд - винаги супа, основно и плод за десерт. Ако супата е постна, основното е с месо и обратното. Винаги е нещо готвено, пържено - няма. Виждала съм обаде 1, 2 пъти боб с наденица и пица с кремвирши. Не ме притеснява, рядко се случва. А и щом има и комбинация със супа и плод.

За десерт - бисквитена торта, малеби, млако с ориз. Често виждам пак какс с кисело мляко, но има и тулумба с боза, меденка, вафла, филия с халва, филия с шоколад. Нездравословните десерти са най-много 1 път в седмицата, пак не ме тревожи.

Честно казано, малкия е леко скаран с храната. Поне знам, че като има вафла или меденка, ги е изял  Simple Smile  Доста дълго време се опитвах да го ограничавам от сладки неща, но не ги намирам за толкова вредни. Вкъщи също често получава меденки и вафли, така че менюто в детската ми е най-малкия проблем  Peace

# 16
  • Мнения: 15 379
Аз съм от лудите майки, които държат детето да се храни здравословно и голяма част от храните, които купувам за дома са органични.
Но - доволна съм от храненето в ДГ. Почти.
Пържено няма никога, задължително в 10.00 има пресен плод или зеленчук. Също и на обяд.
Няма вафли, меденки и пр. пакетирани боклуци. Филиите за следобедна закуска се свеждат до веднъж седмично.
Много често хлябът за обяд е пълнозърнест.
Една от малкото ми забележки е, че наистина много рядко, но им предлагат боза. А бозата, както всички знаем е подсладена с аспартам и ацесулфам.

ДГ на сина ми участва в някакъв проект за здравословно хранене на децата и подрастващите. Освен това кухнятя им разполага с модерни печки за приготвяне на храната и персоналът си играе да задушава и пече. Никаква част от храната, която се предлага не се пържи.

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Sourcherry, това в държавна ДГ ли? Изненадана съм приятно, че има такива градини. В нашата също не пържат, не защото са много модерни, а защото е по-трудно. Къде по-лесно е да набухаш продуктите в казан с вода и да ги свариш, отколкото да пържиш на тиган едно по едно. Я изпържи кюфтета или омлет за 200 деца...  #Crazy

# 18
  • Мнения: 15 379
Савина, градината е държавна, кв. Лозенец.

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Браво, радвам се, че има и такива ДГ. Дано стават повече. Че като ги научим на 2 год да се хранят с вафла с боза и филия, после на 12 се чудим защо са дебели и с високо кръвно...  ooooh!

# 20
  • София
  • Мнения: 44 423
дебелото  не се дължи само на яденето на вафли Wink има и разни други фактори, като останалата част от храната каква е, като метаболизъм, гени и  активност на човека....

# 21
  • София/Русе
  • Мнения: 83
mirence, а как тогава ще се храните или се храните в детска градина ?
съгласна съм с разбиранията ти, но не е постижимо май и се чудя  Thinking
знаеш ли, четох и доста за частните градини и също има доста оплаквания от майки относно храненето ...
вярно е, че храната в ДГ би трябвало да е по рецептурник и би трябвало да е сходна в разлчините градини, но определено има различия както в храната, така и в помещенията и дворовете (последните наистина доста съм ги разглеждала, че са най-достъпни) едни са отчайващо ужасни и почти без съоръжения, а ако има са ръждясали и гадни, други супер нови и хубавички ... та и храната, явно зависи къде се приготвя или какво купуват или от къде го купуват или как го готвят, не знам.

# 22
  • Мнения: 10 547
Нито в детските кухни, нито в кухните към яслите и ДГ се пържи.
Има си правилници за приготвяне на храната освен утвърдени рецептурници.
Лошото е, че последните са ми набори.

Относно частните ДГ и храненето там, оплакванията ми са доста повече от тези в държавната.

# 23
  • Мнения: 15 379
Нито в детските кухни, нито в кухните към яслите и ДГ се пържи.

Пържи се. Филии, мекици.
В яслата на детето на моя приятелка редовно дават и бухти на бебешорите. А бухтите, както знаем се пържат.
В детската кухня към общинската ясла в квартала ни, често предлагат и пържени кюфтета или пържена риба. Това ядат и децата в яслата.

 

# 24
  • Мнения: 10 547
Извинявайте, нека уточня- запържва се.

# 25
  • Мнения: 7 192
Нашето меню е здравословно, но имайки предвид моят син какво и колко яде...жалко за менюто.
Надявам се догодина да хапва повече.

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз след смяната на две ясли, една държавна и 3 частни ДК единственото пържено, което съм видяла е мекици в едната ясла, не по-често от веднъж на 5-6 седмици. Не го намирам за голяма трагедия. Вафлата с боза ми е по-трагична.

# 27
  • София
  • Мнения: 434
Свеж пример от вчера  Simple Smile За следобедна закуска е имало грис (числя го към здравословните следобедни закуски). Малкият не го е близнал, госпожата ми се оплака.

Тук си задавам въпроса - кое е по-добре? Да има по-здравословна храна, но детето да не я яде или да има не чак толкова здравословна (или направо изобщо), но детето да се нахрани?

Ще добавя, че съм напълно сигурна, че малкият не е близнал и наденицата с боб.

Честно казано, бих искала в менюто за детската градина да липсват филии в шоколад и толумби, както и кремвирши и наденица, но намирам нездравословното хранене (от време на време) за по-малко зло от това детето да седи гладно. Peace

# 28
  • София
  • Мнения: 44 423
то със сощият успех, ако има вафла някое дете може да не я яде и нея... а честно казано и да я изяде...аз не намирам засищащо вафла, паста или банан за следобедна закуска... т.е. съдейки по детет си, което редовно макар и яло го взимам прегладяло и първото, което ме пита е - носиш ли ми нещо за ядене и пиене.

# 29
  • Мнения: 54
-Elena-, все още не сме стигнали до ДГ, малко ми е детето, другото неродено още, но си правя проучването от по-рано. Все пак имам някаква надежда, че нещата могат да се променят, че все повече майки няма да правят компромиси със здравето и развитието на децата си, оправдайки се с околната среда, правителството, гените и т.н.
А колкото до "нахраването" с вредната храна., липсата на плодове и зелечуци и даването им по изключение, енергизирането на децата с бяла захар и аспартам, редовното "хранене" с теста от бели брашна и кофти мазнина... #Crazy

Последна редакция: ср, 04 май 2011, 12:04 от mirence

Общи условия

Активация на акаунт