Re: Взимате ли остатъка от вечерята си ,поръчана в ресторант ,за вкъщи?

  • 11 419
  • 160
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 3 480
Не те нападам, само питам.

Аз уточних какво къде и как намирам за уместно.
Но ти май в първия си пост по темата питаше за някакви съседи по маса, на които опаковали храната, освен, ако аз нещо не съм те разбрала.

Може би, все още има някой, който си мисли, че да пъхаш пари в деколтететата на певачките и да друсаш гюбеци, хвърляйки банкноти за баровско, но май вече не е толкова популярно кат схващане.
И изобщо, за какво се занимаваме с някакви подобни въпроси, отговорът и не е ли ясен?
Аз не знам дали има и такива, които си загъват кебапчета в салфетка и си ги тъпчат в чантите.

# 91
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Да ,ставаше въпрос за 3 хапки месо и малко сос,грозно беше самото прехвърляне на храната,щото го направиха собственоръчно,не искаха да им го прехвърлят в кухнята.Та за такъв тип издребняване  най-вече пуснах темата.И за съжаление,Azzy,съществуват все още такива баровци,особено в малките населени места,и такива хора,които си завиват кебапчето Sad

# 92
  • София
  • Мнения: 337
Да, взимам, ако количеството на останалата храна е достатъчно за една порция, която някой от многочленното ни семейство да хапне по-късно или на следващия ден. Намирам го за нормално.
Това обикновено се случва, когато сме на заведение с децата, защото те поръчват по сто неща, а после боцват по няколко хапки.
Ако сме на ресторант само с мъжа ми, не си спомням да сме си взимали после храна, първо защото май не ни остава много по чиниите и второ, защото в тези редки вечери, когато сме излезли сами и сме без деца, после продължаваме някъде на бар. Не си се представям в този момент с  Т-bone steak в дамската чанта  Mr. Green

Като се замислям, обаче,  Thinkingспоред това дали сме с децата или сами, ние ходим в различен тип заведения.....може и в това да се състои разликата. В едните някак си ми е естествено, да ни сложат в кутии останалата храна (и без това имат доставки по домовете), другите обаче са си гурме кухня - готвачът ще се обиди някой да претопля храната му и с право.

# 93
  • София
  • Мнения: 3 480
Ами да са живи и здрави, аз никога не съм смятала, че трябва всички да са еднакво възпитание и схващания по подобни въпроси.
Това са различни светове, в които различните понятия имат различни измерения и разликата е чудовищна.
Ако те дразни и не се чувстваш на място, чисто и просто сменяш средата и намираш тази, в която си говорите на един език, образно казано.
Ако си била поканена на сватба на такова място и се възмущаваш, гледаш пренебрежително хората около себе си и си мислиш, че са страшни селяндури, а ти си великата баровка, защото не се прави така, отново е проява на много лош вкус и лошо възпитание.
Дори и да не ги споделяш тези маниери, хората така си живеят и така разбират веселбита и празненствата, отиваш, веселиш се, уважаваш повода, по който са те поканили - сватба, кръщене, или каквото е там, сбогуваш се и се връщаш в света на добрите обноски и изисканите ресторанти.
Ако не можеш - намираш си подходящ повод да откажеш поканата и не отиваш изобщо.
Защото ако си каненена на сватба в Сусурлево, на дъщерята на леля Пена и чичо Ганчо, които женят сина си, едва ли можеш да бъдеш изненадана, че няма квинтет да свири Менделсон и Вивалди, а за вечерята не е поканен главния готвач на Риц-Карлтън, а гостите не са в дрес-код блек тай.

# 94
  • Мнения: 170
....другите обаче са си гурме кухня - готвачът ще се обиди някой да претопля храната му и с право.

Oх, нищо лично, ама много тънкообидни тия гурме готвачи, бе...и няма да се обиди, ако някой неуважи подобаващо произведението му и не го изяде, но пък ще се обиди, ако някой си го вземе у дома и си го претопли. Laughing Laughing Laughing Ми, смешно ми прозвуча.... Laughing

ПП Аз пък не претоплям, ям студена храна, така, че готвача може да бъде спокоен, произведението му няма да бъде претопляно. Между другото "претопляне" в тази тема започна да звучи като обидна дума. И пак казвам, нищо лично към никого, просто си коментирам.... Peace

# 95
  • София
  • Мнения: 3 480
Вярно е, така са добрите готвачи, които приготовляват храната като произведение на изкуството.
И ако не го уважиш, ела да видиш какво става.
Долита да пита харесва ли ти, ама как го намираш, ама какво точно е подразнило чувствителното ти небце, та не си го изяла, накрая нарежда да го отнесат и след малко долита с друг специалитет, приготвен, специално за твоето небце, айде да не го изядеш, да те видя. Simple Smile

# 96
  • Мнения: 10 547
Била съм на много, много сватби и никъде, накога не съм виждала увити в салфетки кебапчета и събиращи огризките на гостите си свекърви. Малко като за митове и легенди стана темата.

# 97
  • София
  • Мнения: 337
....другите обаче са си гурме кухня - готвачът ще се обиди някой да претопля храната му и с право.

Oх, нищо лично, ама много тънкообидни тия гурме готвачи, бе...и няма да се обиди, ако някой неуважи подобаващо произведението му и не го изяде, но пък ще се обиди, ако някой си го вземе у дома и си го претопли. Laughing Laughing Laughing Ми, смешно ми прозвуча.... Laughing
smile3521 smile3521....и аз това имах предвид.

# 98
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Цитат
Била съм на много, много сватби и никъде, накога не съм виждала увити в салфетки кебапчета и събиращи огризките на гостите си свекърви. Малко като за митове и легенди стана темата.

Каси,явно живеем в различни страни Grinning 7 години съм работила само в ресторанти,и повярвай ми в 50,60 процента от случаите това е ставало PeaceИначе Azzy aз лично не съм била като гост на много сватби,а като персонал.И за този момент тогава нямаше как да сменя средата,но както и да е ,да не навлизам в подробности.

# 99
  • Мнения: 4 965
Ами аз продължавам да твърдя, че да си вземеш пицата, спагетите, картофките или ориза за вкъщи и неразумно, тези неща се ядат пресни, току що приготвени, а и нямат някаква кой знае колко уникална хранителна стойност/ и парична, че да се пазят за утре. След час пицата е на подметка, ориза ..
Сега, ако има някакво месо, шунка и подобни чисти меса, както казва магарчо - може и да си заслужава. Например, ако сме платили бут прошуто крудо за гостите си ( просто от пръстите си изсмуквам в момента какво бих си взела) , или нещо такова - ша си го взема, я:)))

А виното? И виното ли си взимате недопито от бутилката?

Като си вземаш останалото в чинията, не означава да го ядеш след 1-2 дни. Ние обикновено си го дояждаме вкъщи пред телевизора.
Точно както и с храната за вкъщи - не виждам нищо неразумно в това да си хапнеш вкъщи или да хапнеш навън, а след 2-3 ч. почивка да си доядеш /но ние основно си вечеряме по заведения, та не ни е някакво събитие да ходим на ресдторант, та да седим в него с часове и да преживяме/.

А вино не пием, нито си вземаме останалия алкохол /принципно, пием узо и то на чаша или наливна бира, та нищо не остава/, но... отвореното вино след повече от 20-30 мин. вече се окислява и става вредно за стомаха и др. Пък и всичкия алкохол след 1-2 ч. се изветря отворен /дори и най-силната ракия/.

# 100
  • Мнения: 2 175
Горният пост ми напомня на една истинска случка преди година-две..
В "Брасери" - Сф, сядаме 4 жени да вечеряме. Менюто е кратко, но има избор. Едната от нас е на някаква специална диета и си поръчва допълнително към салатата магданоз.Изрично пояснява, че ще си доплати. След малко сервитьорката идва и казва, че готвачът отказал - щял да развали салатата. Обясняваме, че е поради здравословни предписания, обаче -тц., готвачът пак беше непреклонен.. #Crazy
Станахме и напуснахме.

# 101
  • Мнения: 4 965
Цитат
Била съм на много, много сватби и никъде, накога не съм виждала увити в салфетки кебапчета и събиращи огризките на гостите си свекърви. Малко като за митове и легенди стана темата.

Каси,явно живеем в различни страни Grinning 7 години съм работила само в ресторанти,и повярвай ми в 50,60 процента от случаите това е ставало PeaceИначе Azzy aз лично не съм била като гост на много сватби,а като персонал.И за този момент тогава нямаше как да сменя средата,но както и да е ,да не навлизам в подробности.

Всъщност, точно до средата си е.
Ние се майтапим с моята половинка, че сме професионални сватбари - всяка година сме на минимум 4-5 сватби /на приятели, на роднини, на колеги и др./. Е, никъде не сме виждали подобни изпълнения.
Виж, алкохола хората си го прибират, защото обикновено си го внасят отвън /излиза на 1/3 от цената, когато си го купиш от склад на едро или от производител/ и после някак не върви да го "харижат" на заведението.
Храна никога не съм виждала да се обира.

# 102
  • Мнения: 593
Да, вземам си храната. Обикновено в ресторанта не мога да изям повече от половин порция, така че с остатъците от вечерята си мога да се нахраня още веднъж.
Напоследък прибраната от ресторантите храна ми стои по 2-3 дена в хладилника и накрая я изхвърлям. Просто я забравям. Но все пак я вземам. Откъде да знам, че няма да ми се прияде.  Simple Smile
Храната трябва да се слага в специални кутии, ние им викаме "Take away box" (на жаргон "Doggie bag") и според мен всеки ресторант трябва да ги има. Особено в България, където на хората им излиза много по-скъпо да излязат на ресторант. Не знам как е сега, аз като бях там - нямаше.
Клиентът си плаща храната и има право да си вземе остатъците. Няма значение дали са 100 грама, 200 грама или половин килограм.
Спомням си веднъж, преди около 7 години (бях бременна) - излизахме една вечер и малко така си надцених глада. Поръчах си 3-4 ястия, боцнах си по малко от всяко и се натъпках. Много исках да си прибера остатъците, те си бяха почти цели порции, де, но нямаше как. Жив зян!  Още ме е яд за тези манджи, значи... Crazy

# 103
  • Мнения: 2 792
но... отвореното вино след повече от 20-30 мин. вече се окислява и става вредно за стомаха и др.
Малко извън темата е, но азаф тука си в голяма грешка, основния принцип на консумацията на хубаво червено вино е бутикалката да се отвори поне един час, преди сервирането му и да бъде оставено на стаина температура.   Виното трябва да подиша, за да може да се усети целия букет от аромати в него.  За това, когато основното ястие предполага консумирането на червено вино, изборът му става при поръчването.
 За да съм по темата, питиета не съм си носила към къщи, прекалено съм претенциозна към редът и начинът, по които трябва да се сервират и за това си пия основно бира или безаколно, ако ям навън.
 Притоплена храна и аз не ям, като взимам нещо за вкъщи, значи, че ми е било вкусно, не съм успяла да го изям, в приличен вид е и става за ядене след няколко часа. Платила съм си го и не искам да се прецакам, не ми е мотив. Оставяла съм кофти сготвено, почти не пипнато, както и не съм плащала сметка, заради кофти сготвено, и кофти обслужване.

# 104
  • Мнения: 4 965
Кифлата, написаното от мен за бързото окисление го бях чувала за бялото вино. За червеното знам, че се поднася предварително отворено и на стайна температура и нищо повече. Но не съм любителка на виното. Пия вино, както се казва, "веднъж на високосна".
Но пак съм убедена, че не бива да стои дълго време отворено.
Ето набързо какво открих в Гугъл:
"Веднъж отворено, виното трябва да се космумира бързо, за предпочитане на същия ден, защото когато е в контакт с въздуха се оксидира и губи своите качества." - и за бяло, и за червено


Общи условия

Активация на акаунт