"Парите следват детето" 2

  • 46 472
  • 1 165
  •   1
Отговори
# 1 080
  • Мнения: 771
Именно-избор.На който не му харесва частното образование, нека си избере държавното. Разбира се и при ЧУ и ЧДГ има "нефелни".Само, че когато си си приготвил едни парички, ти не се заглеждаш по рекламите на БТВ и огромните рекламни пана по магистралите. Първо поразпитваш, посли гледаш на място и т.н.т. Т.е. мисълта ми е, че колкото и да "търговски" ЧДГ и ЧУ привличат ученици. Какво говори това-ами харесване. И когато детето ми няма е добре гледано и научено в ЧДГ, няма как да бяга от час и да се крие да пуши зад ъгъла, излезе с висок успех от матурата и "немска " диплома...../примерно/ Е, разбира се, че ще го препоръчам. А това дали е по еди-кой си закон не ме интересува!

# 1 081
  • Мнения: 784
Вижте, имаше преди години един момент, в който в ЧУ "оценките се плащаха".Вярно е. Но тези неща с времето отмряха/повечето/.Прави сте, че има и печалбарство, но....и сиренето е с пари.Ако искаш да си купиш хубаво сирене, даваш 8лв., ако-не, е-тогана и "Лудогорското" за 3 лв. те задоволява, нищо, че няма нищо общо със сирене!
Да, нека си спомним случая с Ровел....как така се продаваше, ошашкаха родителите и после-хоп от някъде се явиха 2,5 милиона и го купиха. Но в коя част на ежедневието ни не е така! Важен е ИЗБОРА! И никой няма право да обвинява друг за избора му. И едно от условията при преговорите, което беше договорено с БАЧУ, беше- препегистрация на ЧДГ и ЧУ! Е, въпреки сложността, те се съглаха!! И какво стана...нищо!
Матурите- може би е важно и друго-колко ученици отпадат, колко се класират в университети и къде и т.н.т.И за всички работещи в тази сфера беше ясно- матурите бяха /не системата/ неясни, с много грешки, подбран материал от хора, които изглежда искаха да докажат какво НЕ могат децата, а какво могат.А и ЧУ и държавните работят по указания на МОМН...е, никъде няма упражнения за прогностично четене, пшисането на текст почти го няма в програмата.Може би проблема е далич по-на горе!

# 1 082
  • Мнения: 771
Знаете ли, всичките ни приказки ми сеструват излишни.Може би тази тема трябва да бъде закрите и да си определим среща през 2016г., когато ще сме ПО-БОГАТИ/ и с друг министър/.....а сег просто се прелива от пусто в празно! До тогава....! Просто на държавата й се дават пари за магистрали, но й е по-изгодно образованието да е на ниско ниво!

# 1 083
  • София
  • Мнения: 2 952
Още един глас към молбата АК да не бъде подреждан до останалите частни училища.

Моят мотив: Резултатите на децата там нямат общо с факта, че училището е "частно". Изучаваният материал макар и да покрива държавните изисквания има и сериозно допълнение.

Молбата ми към Данибон е да подхожда по-коректно към всякакъв вид класации, данни и преразказани истории от втора ръка. Може би след 5-6 години самата тя ще има по-ясна представа за всички аспекти на образователната система и ще може да помогне на повече хора с интерпретациите си.

# 1 084
  • София
  • Мнения: 1 567
Подкрепям напълно идеята - с две ръце, и въобще не стои въпросът, кой с какви финанси разполага, а кой от какво  се лишава, за да осигури по-добро бъдеще за детето/децата си.

# 1 085
  • Мнения: 264
Хайде да не слагаме  в една графа АК и останалите ЧУ в България!
Това, че вторите по същество са търговски дружества, няма как да не окаже влияние върху образователния процес. И резултатите на АК спрямо останалите частни училища са показателни за това.

Не схванах добре идеята - търговско дружество синоним на нещо лошо ли е?

Още един глас към молбата АК да не бъде подреждан до останалите частни училища.

Моят мотив: Резултатите на децата там нямат общо с факта, че училището е "частно". Изучаваният материал макар и да покрива държавните изисквания има и сериозно допълнение.

Молбата ми към Данибон е да подхожда по-коректно към всякакъв вид класации, данни и преразказани истории от втора ръка. Може би след 5-6 години самата тя ще има по-ясна представа за всички аспекти на образователната система и ще може да помогне на повече хора с интерпретациите си.
Глас против :
 Темата се казва "Парите следват детето", и смисълът и е евентуалните промени, очаквания да се изпълни конституционното задължение на държавата да дава пари за всеки свой ученик до 16 годишна възраст.
Ако трябва да резюмирам накратко противниците на идеята мрънкат срещу гадните печелбари частните училища, без да си дават сметка , че конкуренцията оправя всичко /макар и по-бавно в някои случаи  Grinning / и сякаш завиждат на различния избор. Иначе не мога да си обясня това негодувание срещу заложеното конституционно право - имаш изисквания, плащаш си / това се отнася за държавата/. Предполагам ,че вече всички са наясно, че има уязвими страни в досегашния закон - по думите на министъра има 3 осъдителни дела срещу просветното министерство за дискриминация и затова те витиево си измиват ръцете с новия закон като си поправят грешките, но казват "пари няма" и затова 2016 Wink

Американският колеж е лицензирано частно училище по българските закони, затова недоумявам защо искате да го изключите от обсъждането ? Нима на децата , които учат в него не им се полага необходимата държавна издръжка като български граждани ? Или защото го стопанисва фонд/-ация  го прави нещо по-различно от търговско дружество ?

Моят мотив: Резултатите на децата там нямат общо с факта, че училището е "частно". Изучаваният материал макар и да покрива държавните изисквания има и сериозно допълнение.

Ами имат си допълнение децата, то остава да си нямат - това предлага училището. Това какво отношение има към резултатите от матурите? Истината е, че в училищата с подбор/приемен изпит  винаги резултатите на матурите са винаги обяснимо високи.
И последно - не съм адвокат на Данибон, но не ми харесва намека да почака детето и да порастне и тогава да се изказва. Всеки има право на мнение, както всеки си има глава на раменете да преценява как да възприема чуждите мнения и колко да им се доверява. От няколко години чета форумът бг мама  и го смятам много полезен именно заради разнообразието от мнения.

А и забравих да кажа, че подкрепям тезата на erna - всеки си има приоритети разбира се, но наистина е остаряло схващането, че в частните училища учат децата на богатите. Аз познавам  богати родители, които предпочитат да си харчат парите за други неща, не за образование  Peace както и обратният вариант - привърженици на възрожденските разбирания, че трябва да се дава мило и драго за образованието на децата . То затова светът е толкова шарен. Simple Smile

# 1 086
  • София
  • Мнения: 4 330
Не схванах добре идеята - търговско дружество синоним на нещо лошо ли е?
Търговското дружество е нещо прекрасно по принцип, а целта му за генериране на печалба  съвсем естествено, НО не когато става дума за образование. Просто целите са различни.
Нека специалистът по ЧО Данибон да ти разясни как стои въпроса с  финансирането на частното образование в чужбина и дали има АД-та и ООД-та, които управляват колежи и университети /аз лично не знам за такива, но не съм експерт/.

# 1 087
  • Мнения: 15 622
Не схванах добре идеята - търговско дружество синоним на нещо лошо ли е?
Търговското дружество е нещо прекрасно по принцип, а целта му за генериране на печалба  съвсем естествено, НО не когато става дума за образование. Просто целите са различни.


А за здравеопазване?  newsm78

# 1 088
  • София
  • Мнения: 4 330
Mama_Nana ,
Здравеопазването със сигурност не е по темата, така че не смятам, че тук е мястото да го обсъждаме. Peace

# 1 089
  • Мнения: 4 877
Следя ви дискусията, момичета, но просто за мен се изчерпа. Аз вече писах какво мисля по въпроса.

Нещо, което е много далеч от темата, но като уточнение. Моля за извинение!
bib.bib, когато за първи път съм писала за АК и съм ходила да снимам там репортажи, изобщо дори нямах деца. Това не попречи на материалите да се излъчват в централните емисии на БНТ. Доста години съм била ресорен репортер за образонието. От 2 години имам и блоговете и един от важните им акценти в тях е също на образователна тематика. Да, понякога пиша и като майка на две хлапета, но журналистическото определено надделява и се съобразявам с основните правила за източници, цитати, информация. Но отделно от това - форумите, социалните медии, блоговете именно затова вече са по-ценни от медиите и ги изпреварват по популярност, защото всеки може да сподели личното си мнение и личния си опит. Прави ужасно грозно впечатление една балканска черта а-ла "Ти шъ мълчиш!",  типична за този форум, но и това ще отмине.

# 1 090
  • София
  • Мнения: 35 345
Аз имам дъщеря, която тепърва ще попадне в сферата на ЧО. Не е меродавно, но и аз имам мнение.
Не виждам какво пречи всеки да го споделя. Темата за вас е стара, но за мен е чисто нова и ме вълнува. Благодаря на Данибон за положения труд и за постовете й. Посещавала съм Вашите блогове, но не мога да ги намеря сега Blush Ще се радвам, ако ги споделите на лични  Hug

# 1 091
  • Мнения: 2 018
извинете ме, но само като чуя журналист и репортажи.. и ми става лошо! Не случайно журналистиката я сравняват с една от най-долните платени професии.. Ще ме извиняваш Данибон, но доверие в журналист, в днешно време, изобщо не може да се има!
Не ви стига тв-то, ами и по мамските форуми сте тръгнали да пропагандирате платените си "идеи"...  Sick 

Последна редакция: вт, 10 юли 2012, 11:28 от Бо_

# 1 092
  • София
  • Мнения: 62 595
а аз като чуя "журналист" и вече зная, че е скаран с математиката и статистиката, а си наглася числата както му скефне или както му е изгодно! Винаги става като във вица с компютрите и компотите. Понякога се чудя дали е от некадърност или нарочно.

# 1 093
  • София
  • Мнения: 2 952
противниците на идеята мрънкат срещу гадните печелбари частните училища, без да си дават сметка , че конкуренцията оправя всичко ... и сякаш завиждат на различния избор.

...недоумявам защо искате да го изключите от обсъждането

Вероятно не съм била разбрана. Аз съм родител на ученик в АК и не мрънкам нито срещу печелещите, нито срещу конкуренцията.
Смятам, че АК осигурява помощ на децата, които заслужават да учат там, но не могат да си го позволят финансово. Прави го доста по-масово от всички подобни опити на други места.

Личното ми мнение е, че в нашата държава е проблем не че не всички деца могат да влязат в АК или да си платят за частно образование. Проблем е огромния процент деца, които НЕ посещават никакво училище и са обречени на неграмотност и невъзможност да се грижат за себе си. Затова предпочитам държавата да се грижи приоритетно за тях. За да не ги издържат утре моите деца, ако останат тук.
Това е моят и на децата ми интерес. Ние тук очевидно ще намерим начин децата ни да изкласят.


bib.bib, когато за първи път съм писала за АК и съм ходила да снимам там репортажи, изобщо дори нямах деца.

Прави ужасно грозно впечатление една балканска черта а-ла "Ти шъ мълчиш!",  типична за този форум, но и това ще отмине.

Правенето на репортажи не означава компетентност да интерпретираш резултати.
Бях ясна и любезна. Балканско е да си повърхностен. Аз изобщо не съм типичен балканец и държа повече на факти и постижения, отколкото на емоции.

# 1 094
  • Мнения: 1 479
Съществуването на частни училища води до повишаване на качеството на целия образователен процес. Сравнителното изследване на Economic Journal, направено през септември 2010, показва че при извадка от 220 000 ученика от 29 държави, които в периода 2003 - 2009 участват в PISA, че ако в държавата се увеличи броят на децата в ЧУ с 10%, се увеличават резултатите на ВСИЧКИ  вкл. и държавните, с точков еквивалент половин учебна година.
Един от съавторите на изследването, професорът от Харвардският университет Martin West описва резултата като следствие на съперничеството в дуалната система на образованието.

Общи условия

Активация на акаунт