А смятате ли избора на пола на бебето за грях?

  • 9 936
  • 152
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 172
Не съм особено запозната,но мисля,че процесът става с изолиране на сперматозоиди от съответния желан пол.И след това просто инсеминация с преработения материал  Thinking

# 61
  • Мнения: 2 022
Наредба 28 за дейностите по асистирана репродукция / 20 юни 2007

Раздел IV
Медицински дейности и биологично-лабораторни методи, прилагани при асистирана репродукция

точка 3

3. При осъществяване на асистирана репродукция не се разрешава:

Цитат
3.13. използването на методи за селекция на пола (сексинг), с изключение на случаи, в които са налице специфични медицински показания (полово свързани генетични заболявания);


Ако са ви го обещали значи или смятат да нарушат действащите в страната разпоредби или са ви го обещали преди влизането на тази наредба в сила.

# 62
  • Мнения: 10 547
Т.е. носещи не съответно желания пол, а съответно желаната хромозома- Х или У. Яйцеклетката винаги носи винаги женската хромозома Х.

Че защо да не се наруши Наредбата? Вратичката е законово дадена- "полово свързани генетични заболявания".

# 63
  • Мнения: 2 172
Е да де,хромозома.
Х-за женски пол
Y-за мъжки  Peace

Яйцеклетката си е с Х хромозома  Peace

# 64
  • Мнения: 9 482
Не съм особено запозната,но мисля,че процесът става с изолиране на сперматозоиди от съответния желан пол.И след това просто инсеминация с преработения материал  Thinking
Благодаря за уточнението, наистина не знаех. Не съм интересувала досега за разликата между ин витро и инсеминация. Не ми е трябвало слава богу.  bouquet

# 65
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 392
За грях чак не бих го взела, ама е лиготия. Но пък ако мъжът ти е ненормалник на тема какъв пол ще е детето (в стята, след като родих голямата, имаше жена, която доста се притесняваше, че е родила момиче), сигурно бих го направила. Друг е въпроса защо съм с такъв мъж. И аз имах предпочитания второто ми да е момче, но не съм правила рекламация на финала, защото е момиче.

# 66
  • Мнения: 9 482
аз имах предпочитания второто ми да е момче, но не съм правила рекламация на финала, защото е момиче.
То въпросът е да вземеш мерки в началото, за да няма после рекламации на финала Whistling Joy

Последна редакция: нд, 08 яну 2012, 19:02 от Deni-meni

# 67
  • Мнения: 73
Що за изгъзици са това - ами дайте тогава да си избираме и цвета на очите, косата и т.н. Ако искрено искаш дете, няма да те интересува пола. Мога да го приема само, ако има някакви медицински причини за това.

# 68
  • Мнения: 1 175
Мисля че все още сме доста далече от етапа "избиране на очи, коса и височина". Особено ако се работи с материал на родителите, както е с избора на пол чрез изолиране на сперматозоидите. Ако и двамата сте тъмнокоси и тъмнооки, няма как да си "изберете" сини очи за детето - откъде ще му ги извадят? Все пак трябва да го има генът във вашия материал. А иначе ако се ползва материал от донор, този избор вече е на линия - в клиниките с не-анонимни донори ти предлагат снимки на мъжете и информация - колко са високи, какво образование имат и т.н. и си избираш като по каталог. Е, пак не е гаранция как неговите гени ще се смесят с твоите и дали детето ще има сините му очи, но ако и ти имаш сини, работата е готова  Laughing Така че, изборът на тези качества не се крие там, където го търсите. Не е в "технологиите", а в правото на избор на донор. Според мен това трябва да се контролира повече, и всички донори да са анонимни и разпределяни по равно. Иначе ако всеки иска дете от синеокия левент с петте висши, някой ден цело село ще са роднини без дори да знаят, и стой та гледай кръвосмешението тогава.... (Това между другото наистина се случва - чела съм за такива случаи на ултра-популярни донори които вече имат стотици деца, всичките живеещи в един район и не подозиращи за кръвната си връзка...)

# 69
  • Мнения: 9 482
Иначе ако всеки иска дете от синеокия левент с петте висши, някой ден цело село ще са роднини без дори да знаят, и стой та гледай кръвосмешението тогава.... (Това между другото наистина се случва - чела съм за такива случаи на ултра-популярни донори които вече имат стотици деца, всичките живеещи в един район и не подозиращи за кръвната си връзка...)
Точно поради тази причина бих станала донор на яйцеклетки само на роднини. Не искам някой ден, генетично мои деца да правят секс по между си, без да знаят, че са роднини.

# 70
  • София
  • Мнения: 6 011
Иначе ако всеки иска дете от синеокия левент с петте висши, някой ден цело село ще са роднини без дори да знаят, и стой та гледай кръвосмешението тогава.... (Това между другото наистина се случва - чела съм за такива случаи на ултра-популярни донори които вече имат стотици деца, всичките живеещи в един район и не подозиращи за кръвната си връзка...)
Точно поради тази причина бих станала донор на яйцеклетки само на роднини. Не искам някой ден, генетично мои деца да правят секс по между си, без да знаят, че са роднини.
Това за донорството на сперма е законово уредено в нашата държава, бре - до 5 износени бременностти от един донор.  Peace
За яйцеклетките не знам как стои въпроса.

# 71
  • Paris, France
  • Мнения: 14 483
Мисля че все още сме доста далече от етапа "избиране на очи, коса и височина". Особено ако се работи с материал на родителите, както е с избора на пол чрез изолиране на сперматозоидите. Ако и двамата сте тъмнокоси и тъмнооки, няма как да си "изберете" сини очи за детето - откъде ще му ги извадят? Все пак трябва да го има генът във вашия материал. А иначе ако се ползва материал от донор, този избор вече е на линия - в клиниките с не-анонимни донори ти предлагат снимки на мъжете и информация - колко са високи, какво образование имат и т.н. и си избираш като по каталог. Е, пак не е гаранция как неговите гени ще се смесят с твоите и дали детето ще има сините му очи, но ако и ти имаш сини, работата е готова  ....

Никога няма гаранция за светли очи дори и двамата родители да са светлооки. Гените за цвят на очи не са на един хромозом и са няколко (поне 10). Няма все още начин при хора да се подберат точно определени гени И да се комбинират. За ръста е по-лесно - високият ръст е доминантен. Някои жени и от швед-албинос няма никога да имат светло дете със светли очи.

На сама жена никога не се предлага материал от мъж, който е много различен от самата нея. Има жени, които имат определени етнически предпочитания (различни от тях), но не е разрешено ползуването на толкова различен донор. Ако има съпруг донора е избран да бъде максимално близък до него антропометрично.

# 72
  • Мнения: 1 175
Това за донорството на сперма е законово уредено в нашата държава, бре - до 5 износени бременностти от един донор.  Peace
За яйцеклетките не знам как стои въпроса.
В нашата да, ама в други не е. Примерите за които четох са от там.


Никога няма гаранция за светли очи дори и двамата родители да са светлооки. Гените за цвят на очи не са на един хромозом и са няколко (поне 10). Няма все още начин при хора да се подберат точно определени гени И да се комбинират. За ръста е по-лесно - високият ръст е доминантен. Някои жени и от швед-албинос няма никога да имат светло дете със светли очи.
Е, "гаранция" за нищо няма, но ако и двамата родители имат сини очи, дори и да не е "гаранция", е изключително малко вероятно детето им да е с кафяви. Особено ако и бабите и дядовците са със светли очи. На теория наистина механизмът е по-сложен отколкото се смяташе доскоро, но на практика вероятностите са пак горе-долу същите.


На сама жена никога не се предлага материал от мъж, който е много различен от самата нея. Има жени, които имат определени етнически предпочитания (различни от тях), но не е разрешено ползуването на толкова различен донор. Ако има съпруг донора е избран да бъде максимално близък до него антропометрично.
Пак зависи за коя държава и чии правила става дума. Аз говоря по принцип за рисковете при такива процедури когато регулацията е хлабава, каквато е на някои места. В САЩ например, нали обичат свободата, имат пълната свобода на избор. Никой не може да ти каже "трябва да избереш тоя донор, защото". Между другото това правило да се избира сходен мъж за жената не е много практично от генетична гледна точка. Генетичното разнообразие прави децата по-здрави и читави, така че колкото по-различни са родителите, толкова по-добре.

# 73
  • Мнения: 2 172
Не помните ли серията на "Стъклен Дом" ,в която един лектор-доктор...твърдеше,че между сини и сини очи е изключено да се роди дете с кафяви очи.Именно така се разкри,че Алекс не е истинско дете на Христо/тя нали не знаеше/  Laughing  Това е за филма де  Laughing

Иначе на теория наистина е вероятно между сини и сини да се получат кафяви,но на практика...аз поне не познавам такива хора  Thinking

Но пък познавам двама родители с кафяви очи -детето им е със сини/има в рода сини/  Party

# 74
  • Paris, France
  • Мнения: 14 483
Пак зависи за коя държава и чии правила става дума. Аз говоря по принцип за рисковете при такива процедури когато регулацията е хлабава, каквато е на някои места. В САЩ например, нали обичат свободата, имат пълната свобода на избор. Никой не може да ти каже "трябва да избереш тоя донор, защото". Между другото това правило да се избира сходен мъж за жената не е много практично от генетична гледна точка. Генетичното разнообразие прави децата по-здрави и читави, така че колкото по-различни са родителите, толкова по-добре.

Това за генетичното разнообразие не е съвсем точно. Децата от по-близкородствени връзки "остаряват" по-бавно, защото имат по-дълги теломери. По-малко склонни са към злокачествени новообразувания по същата причина. Не всеки чужденец е читав. Не всяка чужда физическа черта е харесвана, желана и ценена в едно общество. Някои етноси не се харесват на местните жени (ти точно си ги забелязала, да не се повтарям  hahaha)

Под сходен мъж нямам предвид братовчед а мъж от нейния етнос. И аз лично не виждам проблем, но, така е. В Англия на жени от африкански произход не разрешават бели донори ( а черни донори няма) дори когато те специфично искат такъв (бял). Там има много смесени даца и аз проблем не виждам и даже ми се струва по-добре социално. Забранено е, защото се смята, че за детето не е добре да расте в среда, където няма никакви роднини, които да приличат на липсващия родител. Аз мисля, че е по-добре детето да се доближава до мнозинството особено когато майката е чужденка.

Не помните ли серията на "Стъклен Дом" ,в която един лектор-доктор...твърдеше,че между сини и сини очи е изключено да се роди дете с кафяви очи.Именно така се разкри,че Алекс не е истинско дете на Христо/тя нали не знаеше/  Laughing  Това е за филма де  Laughing

Иначе на теория наистина е вероятно между сини и сини да се получат кафяви,но на практика...аз поне не познавам такива хора  Thinking

Може да е някаква нова/и мутация/и. Ако двамата родители са албиноси, но от различен генотип детето може да се роди с кафяви очи и цвят на кожата като Риана, че и по-тъмна.

Общи условия

Активация на акаунт