Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 18

  • 79 689
  • 754
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 4 817
 Нашето обследване се отлага за август Tired
Говорих с д-р Аврамова, каза да звънна на следващата сутрин да ни даде конкретен час за наалото на юли и като се обадих ми плесна че се оказало че ще почива цял месец, та останахме за август
 И в яслата ми създават главоболия
Изисках им бележка с характеристика на детето понеже ми е нужда за лкк комисията-от 100 кладенеца вода ми извадиха че на такива малки деца бележки не се пишели, само картона щели да ми попълнят, само ме занимавали с глупост понеже така или иначе ресурсен нямало да ни отпуснат

Не ми се живее в тая страна, а съм от хората родолюбци Tired

# 616
  • Мнения: 2 141
НАРЕДБА № 3 ОТ 18 ФЕВРУАРИ 2008 Г. ЗА НОРМИТЕ ЗА ПРЕПОДАВАТЕЛСКА … АРОДНАТА ПРОСВЕТА
Цитат
Чл. 5. (1) (Изм. - ДВ, бр. 4 от 2010 г.) Работно място за учителските длъжности "ресурсен учител" може да се открива в специално училище, в специална детска градина и в ресурсни центрове за подпомагане на интегрираното обучение и възпитание на деца и ученици със специални образователни потребности при наличие на не по-малко от 5 деца и/или ученици със специални образователни потребности, които се възпитават или обучават интегрирано в държавните и общинските детски градини и училища.

Kasidy, такава е нормативната уредба. Sad
Не са включени яслите, частните детски градини и училища.
Аз се възползвах от програма "Отново на работа" и после я записах на ДГ.

# 617
  • Мнения: 4 817
n_alex76 , на мен само педагогическа характеристика на детето от яслата ми е нужна иначе ресурсния евентуално чак за септември за градината да е отпуснат
Та сагата е че яслената психоложка не можела да си сложи подписа под някаква характеристика на детето Tired

# 618
  • Мнения: 2 141
Тази характеристика на мен ми я подготвиха при постъпване на детето в ДГ, за да й отпуснат РУ. За да я напишат искаха да я наблюдават месец.
Втората бе изготвена през м.май за обследването в "Св.Никола".
За ЛКК дадох епикризата от "Св.Наум", направление от личния лекар на детето и картона.Издадоха ми протокол, с който ни изпращат да ползваме ДЦДУ.
Ако някой ми пише как се минава ТЕЛК ще съм много благодарна.   bouquet

Последна редакция: чт, 28 юни 2012, 18:53 от n_alex76

# 619
  • София
  • Мнения: 3 249

Ако някой ми пише как се минава ТЕЛК ще съм много благодарна.   bouquet
Взимаш направление за ТЕЛК от ЛЛ с диагнозата от епикризата. Чака се около месец и казват какви изследвания са нужни и дата за комисията. На нас ни казаха, че и епикризата е достатъчна, защото съвпадна обследването като време. На самата комисия влязохме, питаха ме обслужва ли се сам. Отговорих не, което си е истината и това беше. Дадоха му 90% с придружител...

# 620
  • Мнения: 2 141
Доника, много благодаря! Heart Eyes

# 621
  • Мнения: 14 064
Тази характеристика на мен ми я подготвиха при постъпване на детето в ДГ, за да й отпуснат РУ. За да я напишат искаха да я наблюдават месец.
Втората бе изготвена през м.май за обследването в "Св.Никола".
За ЛКК дадох епикризата от "Св.Наум", направление от личния лекар на детето и картона.Издадоха ми протокол, с който ни изпращат да ползваме ДЦДУ.
Ако някой ми пише как се минава ТЕЛК ще съм много благодарна.   bouquet

При нас важи същото - за педагогическа характеристика за ресурсно го наблюдаваха два месеца лятото като тръгна на градина - Юли и август в самата градина и ми направиха характеристиката.  С нея кандидатствахме за ресурсно, падна се много удачно като време за комисията им и след два месеца вече бяхме в схемата. За ЛКК никога не са ми искали характеристика а само това дето се издава срещу направлението на педито от психиатърката. Всичко което тя описва като симптоми и диагноза го пише всеки път в ЛКК-то - ние имаме вече 4 такива - правим ги всеки 6 месеца. За ТЕЛК никога не сме кандидатствали, не искаме да подлагаме нито нас нито детето на този гърч.


Ако някой ми пише как се минава ТЕЛК ще съм много благодарна.   bouquet
Взимаш направление за ТЕЛК от ЛЛ с диагнозата от епикризата. Чака се около месец и казват какви изследвания са нужни и дата за комисията. На нас ни казаха, че и епикризата е достатъчна, защото съвпадна обследването като време. На самата комисия влязохме, питаха ме обслужва ли се сам. Отговорих не, което си е истината и това беше. Дадоха му 90% с придружител...

Доника
като гледам възрастта на младежа правя аналогии с моя син.  Той "включи" за пикането едва на 3 години и 6 месеца , а за голямата нужда на 3 и 8 месеца. Като тръгна на градина започнах да го оставям сам да се облича обува и храни, с помощта на учителките го  затвърди , в момента се облича и обува най-бързо от цялата група , дори си бърше сам дупето след голяма нужда ( с извинение ) , а дъщеря ни която е в норма се научи на това след 6-тата година. Така че вярвам че младежа ти ще те очуди и то много скоро.

Последна редакция: чт, 28 юни 2012, 22:45 от _re_ge

# 622
  • София
  • Мнения: 3 249
Дано реге, че вече месец през деня е без памперс и съм се превърнала в сапьор и търся мините по аромата...

# 623
  • Мнения: 2 141
Снощи, докато Ви пиша сложих Хриси на гърнето.Калпазанката се изпишала и си накиснала гащите в гърнето. #Crazy
Когато ходим до магазина не смея да я оставя без памперс, че е далеко. Rolling Eyes

# 624
  • Мнения: 14 064
Дано реге, че вече месец през деня е без памперс и съм се превърнала в сапьор и търся мините по аромата...

Доника
ние махнахме памперса точно на 3 години и 5 месеца ( имахме дотогава многократно неуспешни опити ) без да делим денем-нощем - така ни посъветваха. След 3 дена масово напикаване се научи на 4-тия дена сутринта  да пикае в кофичка от кисело мляко. Бяхме станали пословични с тази кофичка носихме я с нас навсякъде, но за мен си беше суперпостижение. След горе долу месец започна да пишка в тоалетната. За да се научи сам бяхме залепили на стената ПЕКс карти за упътване, много им се кефиха всички познати. с голямата нужда си беше по сложно - отне повече от 2 месеца наакване на гащите, но после дори не разбрах как един път стана в тоалета - толкова беше достатъчно да проумее какво се иска от него. Пекса с ръководство за последователност от действия а стената на тоалета свършу другата работа. Нещо друго което сигурно звучи шокиращо но личния пример също е от голямо значение - пример на всеки член от семейството - вие имате Батко при вас това е голям плюс.
Когато казвам че разбирам през какво минавате е 100% така- имаше много думи обяснения говорене говорене обясняване поощрения, лош пример но приличаше на това как дресираш куче - беше ми трудно да възприема че е нужно толкова много като усилие за да научиш едно дете да ходи в тоалета. Но това е защото с дъщеря ни не сме имали проблеми в нищо. Обаче  това са нашите специални деца  - добри в едни  области и страшно непрактични и изоставащи в други.

Снощи, докато Ви пиша сложих Хриси на гърнето.Калпазанката се изпишала и си накиснала гащите в гърнето. #Crazy
Когато ходим до магазина не смея да я оставя без памперс, че е далеко. Rolling Eyes

На нас ни казаха че при детето  като се сваля памперса трябва да го свалим без да се връщаме. Мисля че има голям резон в това да не се подават объркани сигнали- веднъж може а веднъж не. Ние си ходихме с голямата чанта с дрехи и сандали за смяна ...

# 625
  • София
  • Мнения: 3 249
_re_ge , мога ли да те помоля да ми изпратиш файловете на ПЕКСа, ако ги пазиш. С памперс е за обедния сън и нощния. Буден ли е е винаги без. Той нощем се буди със сух всъщност, но на обед наваксва с пишканета, защото стиска до обед в яслата. Личния пример Бате го даде, гледа го с интерес и до там. За гърне и дума на дава да се чуе. Обясних му, че големите оставят своето аки в тоалетна (той редовно ме придружава) Не иска и там да седин, но последните 2 дни забелязах, че ако никой не го гледа прави опити да се задържи сам, без адаптер. Ще пробвам с кофичката, но пробвах веднъж да го изпишкам прав, не дава да го пипам. Хвана се той и си изми лицето Joy
Утре отиваме на море и като се върнем ще махна и нощния памперс да пробвам...
И благодаря за споделено - да видим какво море ще изкараме. Заради него отиваме за 4ти път в същия хотел...

# 626
  • Мнения: 1 630
Понеже обсъждате отучването от памперс...да споделя, че има и деца без установени нарушение, които закъсняват. Няма да забравя едно момиченце на около 3 години и майка й я пита кога се напишка и тя и отговаря "Ами преди малко мамо" Joy...
Аз също като реших, че ще се боря ходих с торбата с дрехите. Сега пак се притеснявам да не стане беля и винаги си нося резервни. Но при нас проблема е за съня памперса. Явно трябва да я вдигам, но ми се спиии...

# 627
  • Стара Загора
  • Мнения: 386
Eli82, на 2 години махнах нощния памперс на дъщеря ми. В продължение на повече от една година стоях будна поне час, час и половина след като тя заспи. След като мине дълбокия сън и започне да се върти в леглото, я вдигах и почти спяща я слагах на гърнето. В началото навивах и часовника още веднъж през нощта и отново я слагах на гърнето. И така, без тя почти да разбере какво се случва усвои рефлекса да се стиска. След около 1,5 год. или се стискаше до сутринта или понякога се събуждаше през нощта и сама отиваше на гърнето.
 
Беше дълго и мъчително, с постоянно недоспиване, но явно няма друг начин. По-добре по-рано да започнете опитите. Сега през лятото е най-удачно, защото е топло. Използвай това.
Желая ви успех   bouquet

# 628
  • Мнения: 14 064
_re_ge , мога ли да те помоля да ми изпратиш файловете на ПЕКСа, ако ги пазиш. С памперс е за обедния сън и нощния. Буден ли е е винаги без. Той нощем се буди със сух всъщност, но на обед наваксва с пишканета, защото стиска до обед в яслата. Личния пример Бате го даде, гледа го с интерес и до там. За гърне и дума на дава да се чуе. Обясних му, че големите оставят своето аки в тоалетна (той редовно ме придружава) Не иска и там да седин, но последните 2 дни забелязах, че ако никой не го гледа прави опити да се задържи сам, без адаптер. Ще пробвам с кофичката, но пробвах веднъж да го изпишкам прав, не дава да го пипам. Хвана се той и си изми лицето Joy
Утре отиваме на море и като се върнем ще махна и нощния памперс да пробвам...
И благодаря за споделено - да видим какво море ще изкараме. Заради него отиваме за 4ти път в същия хотел...


Извинете за закъсненитео.

ПЕКС картинки за тоалетната на този линк :
http://community.webshots.com/album/583052904UIPxrs

Там ( в моята библиотека) ще видите и как направих ПЕКс тетрадка за една позната. Освен това имам и още снимки на нашата ПЕКс тетрадка , направихме ги докато още я позлвахме, тя е на линк :
http://community.webshots.com/album/583054091BRTNuV

# 629
  • Мнения: 2 141
Renate_R , благодаря за съвета!  bouquet
Хриси трети ден е без дневен памперс, но вечер упорито ми отказва.Излъгах я само веднъж снощи. Mr. Green
Най-накрая започна да осъзнава този момент. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт