ЯЙЦАТА,цената и къде сме в Европа ?!

  • 11 133
  • 172
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 5 887
Е, тези от подово отглеждане с код 2 щастливи ли са сега или нещастни, не разбрах. Thinking


И как пък така рЕзко си преустроиха фермите за една седмица, та и калкулираха разходите в цената баш преди Великден? Чиста спекула си е това.
Ако Джиев са вдигнали също цената, не съм купувала последните десетина дни, ще взимам само за детето, а за Великден ще боядисам 10 яйца.

Последна редакция: ср, 07 мар 2012, 20:39 от Елица

# 106
  • Мнения: 6 649
Е, тези от подово отглеждане с код 2 щастливи ли са сега или нащастни, не разбрах. Thinking



А де как да разберем като шепа евро чиновници говорят вместо тях.
Безумно ми се струват вече всякакви измишльотини ,които уж от "хуманност "обричат хората с ниски доходи и не само тях  на още по-голяма мизерия.

# 107
  • София
  • Мнения: 5 887
Имах предвид засегнати ли са от забраната или само тези от клетъчното отглеждане. Извинявам се, ако е споменато, не съм чела подробно темата. Аз точно такива купувах последно на 25 стотинки. Защо да им дигат цената, ако не са променени изискванията за отглежданите по този начин пилци?

# 108
  • Мнения: 6 649
Аз съвсем се обърках вече .
Тези ,които кокошки ,които сега дават  ги виждам да са в клетки ,подовите кои са?

# 109
  • София
  • Мнения: 5 887
Де да знам и аз съм объркана.  Laughing
Някой птицевъд да дойде да разясни, моля.

# 110
  • Мнения: 15 619
Тук има снимки. http://e-vestnik.bg/6556  А и доста коментари.

# 111
  • София
  • Мнения: 5 887
Доколкото мога да разбера от статията, предполагаемото увеличени от 5 стотинки на яйце им се е сторило незадоволително на производителите. Laughing

# 112
  • Мнения: 5 710
Аз съвсем се обърках вече .
Тези ,които кокошки ,които сега дават  ги виждам да са в клетки ,подовите кои са?

подовите са тия, дето ги пускат да се разхождат из халето / 2ката/
клетъчните са тия, дето никога не излизат от клетките/3ката/ , те са най-нещастни
сега номера е, че трябва да се увеличат размерите на клетките, в които живеят, защото не е добре да се тикат по много в много тясно пространство, едно че не е хуманно и друго, че агресията им се увеличава, от там отделят разни стресови хормони сигурно, които минават в тялото , и яйцето. тровят го
кокошката трябва да е щастлива. трябва да излиза навън, да се разхожда да, кълве и да си пее , дори да разперва крила - така да дава хубаво яйце, здравословно:) /1цата/
а най-щастливата кокошка е тая, дето го прави всичко това, но и яде специални храни, без химикали, и т.н / 0/ - те са био и са най-скъпи

# 113
  • Мнения: 6 649
Нашите на село са щастливи значи .живеят си в кокошарник ,големичък е и всеки ден са хепи на двора ,химикали не им дават .
Да не е хуманно за кокошлетата ама за там онези с пенсиите по 150лв  явно никой не мисли ,щот и те не са хепи ,вече и яйцата ще са им деликатес.

# 114
  • Мнения: 5 710
разбирам, ама това не е причина да съществуват всякакви безумия в животновъдството и земеделието. например да изкараш 3 тона от декар нещо си, с цената на това да го думкаш с химия, която после отива у човека и увеличава пък разходите за здравеопазване, съответно
не знам пенсионерите колко яйца ядат, за нас изобщо не е основен хр. продукт, 4 яйца се мотат със седмици. за фитнес маниаците сигурно е драма, там има сериозно затормозени хора, които ядат омпет с 12 яйца наобяд примерно и т.н

# 115
  • Мнения: 2 018
Не съм чела темата, но да си кажа, че считам министъра за голям смешник!!!
Отишъл да преговаря с производители... голям смях!!! заплашвал, молил...  ooooh!

Как очаква да паднат цени, като малко преди това е спрял вноса на яйца?!?

помолили го и той добричкия наивник спрял вноса.  ooooh!

# 116
  • София
  • Мнения: 5 887
О, не, причината за безумията е човешката алчност.

Последно да уточним - изискванията за отглеждането на носачките, които снасят код 2, не са променяни, доколкото разбирам, и са все още приемливи за ЕС. Защо да се вдига тяхната цена?
Защо 2009, според цитираната по-горе статия, производителите са си калкулирали увеличение от 5 стотинки, пък сега 100 процента?

# 117
  • Мнения: 4 399
Нашите на село са щастливи значи .живеят си в кокошарник ,големичък е и всеки ден са хепи на двора ,химикали не им дават .
Да не е хуманно за кокошлетата ама за там онези с пенсиите по 150лв  явно никой не мисли ,щот и те не са хепи ,вече и яйцата ще са им деликатес.
Да, вашите са си съвсем хепи.  Grinning Разбира се Че това е най-добрия наЧин за отглеждане.

Нагоре има доста  коментари Че това е грижа за щастието на кокошките, която се явява в ущърб на хората. В грешка сте. Не знам какъв е бил замисълът на европейските законодатели, но има страшно много изследвания които показват каЧествена разлика в яйцата на кокошките гледани по-разлиЧни наЧини. Пък и тия кокошки освен Че снасят яйца, на някакъв етап ги и ядем, та не е толкова без знаЧение как са гледани. И ако купувам био яйца, вярвайте ми, това не е от грижа към кокошките, а от грижа към детето ми. Но и аз рядко купувам повеЧе от 10 яйца в месеца и мога да си представя Че има хора на които им се налага да правят компромиси с щастието на яйцата.
Цената и на подовите яйца поскъпва защото много ферми в европейски мащаб които не могат да покрият критериите на съюза и съответно са принудени да си избият кокошките. По-малко кокошки -> по-малко яйца (без знаЧение от какъв произход) -> по-високо търсене -> по-високи цени.

# 118
  • Мнения: 4 479
Цените растат заради недостиг, при дефицити е нормално да се вдигат цени.
По напред го писа подробно съфорумка, в новините по Нова го казаха  търговци-дори и да пуснат вноса, има проблем с предлагането в цяла Европа.
Затова е цените растат - пак в цяла Европа.
Всички акции срещу спекулата никога не са давали резултат, няма да дадат и сега.


10 c's, пенсионерите в БГ им е много важна цената на яйцата. С две яйца си спретваш засищащо и доскоро много евтино ядене.  

# 119
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Но вносът не е забранен. Кой каза, че е забранен?!

Общи условия

Активация на акаунт