Какво означава да си "отиват" имената на децата?

  • 68 023
  • 1 104
  •   1
Отговори
# 1 050
  • Мнения: 11 747
И аз се питвах да избягвам имена, които винаги се пишат грешно, но и това не е лесно. Много харесвам Адриан, но той може да бъде сгрешен на поне 2-3 места едновременно... Все пак Адриановците не са изчезнали въпреки това. Странно ми е от последните години Крисиян, без 'т'. А вече поне 3-ма знам.

# 1 051
  • SF
  • Мнения: 21 729
Вече няколко пъти писах в темата - от личен опит знам, че е по-добре да избягвате имената, които могат да бъдат сбъркани с по-популярни и близки по звучене. Нямам документ, който да не е надраскан заради променената буква. При случайни запознанства хората ме питат "как?, как?"  до 2 пъти, после се отказват да се напрягат и никой не се обръща към мене по име. Забравят го на секундата и само помнят, че "беше нещо странно".
Съответно името, с което ме бъркат, така яко съм го намразила.... И много тъпо ме питат защо не са ме кръстили така???? Ми не са!
Simple Smile
Vi-ana означава "видях Ана". В Португалия има такъв град - Виана до кастело. На това място някой е видял Ана от замъка. Мислех, че градът се казва Виана от замъка, но ме поправиха, че е Видях Ана от замъка.
А иначе аз асоциирам името с нещо увито, виещо се, може и снагата на девойката.

# 1 052
  • София
  • Мнения: 8 777
Моето име също го бъркат и ме питат по 2-3 пъти, но никога не ми е правило впечатление.
 Както искат да ми викат  Rolling Eyes

# 1 053
  • Мнения: 11 747
На всеки името е бъркано поне 10 пъти, дори да е най- обичайно и на пръв поглед не подвеждащо.

# 1 054
  • Пловдив
  • Мнения: 14 152
А сбъркай Мария  Laughing Бъркали са ми името само като са ме забравили как се казвам, примерно са останали с впечатление ,че се казвам Мариана.  Mr. Green

# 1 055
  • София
  • Мнения: 1 987
И при мен никога не са бъркали името.

# 1 056
  • София
  • Мнения: 8 777
Моето го бъркат, казвамс е Доника, често чуват или си мислят, че съм Донка.
Но никога не ми е пречело, не е нещо, което да ме дразни и да се сърдя.Някои приятели даже си ми викат Донке, и си приемам всякакви варианти.
Не мисля, че някой би се сърдил чак пък толкова, че му бъркат името  newsm78 Нормално е, не сме роботи..някои недочуват, други нямат добра памет.

# 1 057
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ама какво ви пречи, че ви бъркат името?!

Аз много дълго имах бащино име без "ова" и обожавах да обяснявам как точно се казвам.
И това разбира се, веднага се запомняше. Не ми пречеше, по-скоро напратив.

Виана не знам... някак не го усещам, но Ваяна някак пО ми допада. На галено Вая.

Или Вивиан/Вивиян.

А как решихте, че Алек си подхожда с Виана?  Rolling Eyes
И защо имената на 2те/3те или т.н отрочена в едно семейство трябва да са  "подхождащи" си Thinking

# 1 058
  • София
  • Мнения: 358
Според мен да си подхождат имената на децата е да имат ритъм, казани едно след друго. Друга логика не ми идва наум. Може би и да имат общо като значения. 
А относно бъркането на букви в името, миии то много е трудно да се избере име с някакви критерии, че и на всичкото отгоре да не е от "бъркащите се".  Mr. Green Прекалено много условия стават.

# 1 059
  • София
  • Мнения: 8 777
Най-вече при "отиването" е от значение да не са с коренно различен произход.
Примерно едното да е Спас, а другото Майкъл. 
Лично на мен Спас ми харесва повече  Laughing
Някои хора харесват заиграфки с исторически личности, герои от книги.
Примерно-Мина и Лора.

# 1 060
  • Мнения: 11 747
Сигурно и Мария може да се сбърка. Мен за дъщеря ми ме попитаха дали е Юлия или Юлиа  Thinking 
Не за първи път го пиша - наши познати имат син - Самуйл, или поне така е попълнен в личните данни на майката във Фейсбук. Не знам как е записан по документи. Или е Самуил и тя сам самичка си е сгрешила името на детето, или по документи е Самуйл и със сигурност ще го бъркат често, защото повечето хора биха изписали името Самуил.

# 1 061
  • SF
  • Мнения: 21 729
Ама какво ви пречи, че ви бъркат името?!

Аз много дълго имах бащино име без "ова" и обожавах да обяснявам как точно се казвам.
И това разбира се, веднага се запомняше. Не ми пречеше, по-скоро напратив.
....

А как решихте, че Алек си подхожда с Виана?  Rolling Eyes
И защо имената на 2те/3те или т.н отрочена в едно семейство трябва да са  "подхождащи" си Thinking

Аз обясних какво значи да ми бъркат името - всичките ти документи да са ти оплескани и надраскани. Преди седмица ми се обаждат от застрахователната компания за колата и търсят на телефона съвсем друга госпожа - освен собственото, и фамилното ми име бяха объркали. Аз им казвам, че няма такава на този телефон, след пауза, явно се зачитат по-внимателно, произнасят отново името ми с грешка. Уточних коя съм, а отсреща някакъв отегчен глас от типа на "Ох, все тая... елате да си получите застраховката...." Нямам нищо против и Цитадела да ме наричат приятелите ми - не се сърдя на никого, просто винаги, винаги, винаги се налага да си повтарям името по няколко пъти и да преправяме документи, щото било сбъркано и не се знае как ще мине натам.
Изнасях през граница едни лекарства със специално писмо до граничните служби, което се издава от лекарска комисия. Ами два пъти ходих до комисията, заради сбъркано име. Дали проблемът ми е свързан със сърдене?

А да си отиват имената на децата какво означава? Ами примерите от първите страници на темата - две сестрички да не се казват Катрин и Гичка или братята Деймиън и Златомир. Ако са трима - Катрин, Деймиън и Гичка - горката Гичка. Ето това се нищи тук.

# 1 062
  • SF
  • Мнения: 21 729
Сигурно и Мария може да се сбърка. Мен за дъщеря ми ме попитаха дали е Юлия или Юлиа  Thinking 
Не за първи път го пиша - наши познати имат син - Самуйл, или поне така е попълнен в личните данни на майката във Фейсбук. Не знам как е записан по документи. Или е Самуил и тя сам самичка си е сгрешила името на детето, или по документи е Самуйл и със сигурност ще го бъркат често, защото повечето хора биха изписали името Самуил.

Примерите, които даваш, са направо смешни и нелепи, наЙстина.  Laughing
А за Юлия или Юлиа - тези не са знаели какво да те питат. Очаквали са и ти да си изкелиферчила едно хубаво име, само и само да не е като другите.
Трябваше да им кажеш, че се казва Иулиа.
Като на моя позната, дъщеря й Йоана (иначе нелошо име), се казва Иоанна. Е, познай, дали няма да си има работа с гранични служби и комисии!
Ако ви кажа, че още първият ми паспорт, който получих на 16 години беше сбъркан с друго, съвсем нямащо нищо общо с моето име... Подаване на молби, писма до полицията, чакане още месец да ми го оправят..., щото това било законния срок. Една служителка искаше да ме прати на съд, защото само в съда имали право да променят името ми.

# 1 063
  • София
  • Мнения: 8 777
И на мен редовно по документи ме пишат Тоника или Донка, но явно не ме е засегнало особено.
Мой приятел е записан от фамилия Гуеоргуиев  newsm78 Аз и да се напъна, не мога да го измисля така.
Братовчедка ми е записана ЦветАлинка. Трябвало да е Цветелина, но леля ми помни, че жената, която попълвала документите възкликвала "Каква хубава Цветелинка", та може това да и е дошло и на писалката.
Баща ми пък е Пею, но в паспорта и в различни документи го записали Пейо и той с времето се е примирил и си го ползва него.

# 1 064
  • София
  • Мнения: 39 242
Надявам се да изпишат правилно имената на децата за паспортите!
А май трябваше да ги изпиша още по-западняшки... Mr. Green
Mikael ili Michael?
Не е Михаил, Микаел е! И него го бъркат. Ама като имам предвид фамилията, личното име е направо песен. Joy

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт