Проектът за Безусловен Доход- реалност или илюзия

  • 7 975
  • 198
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 4 300
Ох, защо толкова опростявате нещата. Никой не казва, че е нещо хубаво да се поддържа раздута администрация  ( аз между другото се съмнявам в цифрите, и при 6, и при 60 хиляди все ми изглеждат невъзможни пропорциите, ама да не задълбаваме). Но все пак някой тук може ли да си представи реално как от понеделник 144 000 човека по малко ще си сложат ръцете пред клавиатурите? Как ще функционира администарцията на всички нива? Как точно ще се спестят пари, при положение, че колкото и да ви се струват мързеливи чиновниците те със сигурност вършат работа, която може да бъде компенсирана единствено с други разходи- организационни, технологични, ако изобщо е възможно. С колко процента би увеличило безработицата  и с колко процента би свило потреблението, колко ще са разходите - преки и косвени- по освобождаването на 144 000? Тези хора не получават подаяния все пак, те работят, генерират стойност, срещу което получават заплащане. Ако спрат да го правят това не значи една купчина новопоявили се пари, това значи един оборот на икономиката по малко.

# 196
  • Мнения: 1 404
Рокси, моля те, изясни тезата си, че се обърках. Не е добре да се поддържа раздута администрация, но щом веднъж е създадена, трябва да я поддържаме, за да не останат безработни хората, нищо че не целесъобразно това икономически? Че ако така се случваха нещата и в бизнеса, досега да го няма в България, пък и където и да...ако се движи по подобни безумни правила.

# 197
  • Мнения: 24 467
Judy, едно от перата за набавяне на необходимите средства е съкращаване на тази ненужна администрация, наред с останалите мерки, описани в проекта, та в този смисъл има нещо общо и затова стигнахме до това в темата.


Идеята не е необичайна, що чудеса е чуло и видяло човечеството. Идеята е неработеща- нахвърляхме доста души накратко мотиви затова.
Обсъждаме съкращаването на администрацията, което няма нищо общо с идеята, именно защото може да се направи винаги, особено при наличието на задъхващ се бюджет, стига управляващите да имат воля затова.
Цифри изобщо не обсъждам. Аз не мога да кажа точно от колко хора може да се лиши нашата администрация. А това не става и за един ден, обикновено. Преживяла съм доста съкращения в различни администрации- оформяла съм документи затова, участвала съм във връчване, в подбор и т.н. Не е като да съм чела едни книжки само. Илюзия е това- днес ги има, утре не всичките на куп.
Ще виснат в борсите и ще получават обезщетения, така е, но това е временно. Лично аз приветстват съкращаванията на щат там, където наистина няма нужда от толкова хора. А такива позиции са си налице.
Но това не го свързвам с идеята ББД, а с политическата воля.

# 198
  • Мнения: 728
Защо да няма връзка ББД с редуцирането на администрацията? Според проекта, доколкото схванах, идеята е следната: частта от БВП, която държавата преразпределя към гражданите, директно да отива при тях, вместо да минава през някакъв посредник - държавен служител.

Да вземем например безработен без право на безщетение, за да е по лесно. В момента един чиновник му търси работа за Х лева. Чиновникът има началник, който да следи работата му, а началникът на началника организира дейността и всички вкупом за това получават заплата да речем 5*Х лв. Разбира се, администрацията търси работа на повече от един безработен, но в крайна сметка бизнесът и работещите граждани се товарят с 5*Х лв. данъци и такси, които при ББД се спестяват, т.к. държавата директно насочва определена сума от косвените данъци към безработния и го оставя сам да си търси работа, което всъщност се случва и сега, въпреки тримата чиновници, назначени специално за целта.

Иначе е ясно, че идеята е неприложима у нас сега, поради факта, че пенсиите се плащат и с данъчни приходи. Но и на това ще му дойде края някой ден. Пенсионната система в България е пирамидална структура, обърната с върха надолу, където се намират работещите и внасящите осигуровки. На всички управляващи е ясно, че пирамидата ще се срути, ако не се реформира, но продължават да го карат по най-малкото съпротивление, като увеличават възрастта за пенсия например и така само отлагат неизбежното.

Общи условия

Активация на акаунт