Фотография за начинаещи - 10 тема

  • 25 456
  • 748
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 1
Ей заради това си мълча аз напоследък. Да съм в дупка - не съм в дупка, но не снимам. А не снимам, щото без вдъхновение и желание не става. Зарязах си летния проект на 20-я ден, щото се усетих, че почвам да си пълня стрийма с глупости, каквито не бих погледнала в чужд стрийм.
Солей, супер е че изнесе тук дискусията, смятам, че на всички ще бъде полезна. Нека всеки сам прецени за себе си дали подобни проекти са му от полза, или пък му взимат повече, отколкото му дават. Аз моя си избор го направих. Може едно нещо месечно да поствам тук, но държа да е поне прилично, за да не ми се налага да се оправдавам под него. Темата върви с бясна скорост напоследък от кадри, всякакви, критиката почти я няма. Кой се учи и на какво се учи така? Аз лично буксувам на едно място.

# 706
  • София
  • Мнения: 1 210
Охо, как сте се разписали Crazy
Да си кажа и аз.
Проектът не вярвах, че ще го завърша, но ще го направя. Липсва ми постоянство и той е голям урок за мен. За други може изобщо да не е полезен, съгласна съм Peace
Не са ми добри всички кадри, има такива, които при други обстоятелства не бих качила, но и по много теми имам по-добри попадения, отколкото съм очаквала и това е хубаво.
Напълно съм съгласна с това, че критиките намаляха, но е нормално с този темп да не остава достатъчно време и за това. За да дадеш предложение или критика си трябва време, за да огледаш снимката от всички гледни точки все пак. Опитвам се максимално да пиша, особено когато имам идея. Фейввам без много коментар кадри, които много ми харесват, дори да нямам време да опиша защо.
Затова мисля след 31-ви, на спокойно, да мина в групата и да покритикувам каквото съм пропуснала - който иска може да направи същото. Обичам да чета мнения под снимките си, дори когато не съм съгласна на 100%, виждам и другите гледни точки и възприятия за кадъра, за които не съм се сетила и с които не съм се съобразила.
През август, ако има предизвикателство, смятам да снимам само темите, които ми допадат, а и няма да имам компютър известно време, за да свалям и обработвам.

# 707
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 379
Добре бе...що пускате тогава снимки...ми просто не снимайте...зарязвате проекта и си гледате кефа Mr. Green
За мен и в бодилът има чар...това е отделен въпрос.
Карам докато мога аз. И годишният ми не е заради вас или който и да било друг а лично за мен си...просто ви го показвам и на вас.
Аз съм от ония пит щракачи дето си цъкат...има дни с по кило...и други с по без грам снимка.
Критиката - когато мълча и нищо не съм писала под снимката значи не я харесвам...когато харесам нещо пиша под него. Когато харесам нещо но има кусури /за мен/ си ги пиша - извода си го правете.

# 708
  • Мнения: 1
Изабел почти ми е написала мислите
Това ме тормози и мен като мисли, от момента, в който се хванах с летния. В началото го приех като още едно предизвикателство, като още една възможност да снимам, да запечатам лятото, не само като спомен, но и като време, през което да се науча да правя по-добри снимки. Но няма и критика, наистина само си лайкваме кадрите и чувствам, че взех да се натоварвам. Кое по-напред да правя - да снимам, обработвам, да разглеждам снимките на останалите и да ги коментирам, това поглъща голяма част от времето ми?! А когато се наложи да пътувам или отсъствам за известно време, започва бясно препускане, за да наваксам... От една страна не ми се иска да оставя по средата всичко, защото искам да докажа на себе си, че мога да доведа всичко до край, а и не харесвам да изоставям онова, с което съм се захванала, но като виждам, че не съм продуктивна, когато всичко се прави на бързи обороти.
А не искам да се чувствам като на състезание, никой не ме гони за нищо, искам да ми носи удоволствието, което ми носеше в началото...

Аз си продължавам летният проект и то главно за да имам достатъчно снимки за домашния албум, затова и не получавам много коментари, защото снимките ми главно са на децата ми. Седмичното предизвикателство също много си го харесвам, защото пак ни учи да снимаме различни неща, но имаме една седмица да измислим по-интересна идея и да обработим след това, за мен този проект е най-ценен.
След продължително отсъствие сега си качих всички снимки по летния, ако има желаещи за коментари, критики и препоръки сте добре дошли.

30/93 by evelinaedreva, on Flickr
и по седмичния

домашен сладолед by evelinaedreva, on Flickr

# 709
  • Мнения: 212
И аз да се изкажа по дискусията - и на мен ми дотежаха проектите в последните дни, след една особено тъпа снимка на кола спрях да снимам по месечния, казвах го това. После се оказах и с пълна карта и така. Липсвата на време при мен е определящо да спра да снимам.
През лятото обаче е единственият ми шанс да се упражнявам, защото живея в сравнително тъмен апартамент и зимно време мога да снимам само през уикендите. За мен проектите са полезни, защото си напрягам мозъчето и снимам по-често, отколкото бих снимала иначе. Снимането по прокети е полезно, защото така човек може да разбере в коя област точно го бива. Понеже Solley подхвана темата - тя например за мен много добра в стрийт фотографията, черно-белите й американски кадри много ми харесват.
Наистина е по-добре може би леко да позабавим темпото, да започнем да коментираме и критикуваме повече, да обсъждаме различни обработки.
От известно време се опитвам да снимам портрети, но изобщо не ми се получават. Един от  проблемите - при обработката на raw файла не знам каква температура да сложа, за да не сивее/жълтее кожата.
Хубаво би било да обсъждаме и някакви такива теоретични неща.

# 710
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 379
....
Хубаво би било да обсъждаме и някакви такива теоретични неща.
За това и аз.

# 711
  • София
  • Мнения: 1 210
Когато се пита нещо конкретно, отговори и предложения има. Диването например, винаги е на линия да помага (пак й благодаря за което  Hug) Който друг знае-казва.
Критики под снимки на деца рядко оставям, просто защото може да са си за семеен проект и да е обидно и най-малкото безмислено да отбелязвам, че за мен например, конкретната снимка е тотално безидейна.

# 712
  • Мнения: X
Е са яхвам метлата и ще ви изям. Само минутка.

# 713
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 379
Е са яхвам метлата и ще ви изям. Само минутка.
Сакън...недей Mr. Green

# 714
  • Мнения: 263
Е са яхвам метлата и ще ви изям. Само минутка.

чакам те Laughing с най-добри чувства Laughing

# 715
  • Варна
  • Мнения: 1 423

През август, ако има предизвикателство, смятам да снимам само темите, които ми допадат, ........

Май на този принцип действах и през юли, така бих направила и през август. Един непреодолим хедонизъм все ме подбутва да правя това, което ми доставя удоволствие, поне когато нещата зависят само от мен.

Нека наистина да се критикуваме повече. Ето това наистина би ни научило на нещо и като критикувани, и като критикуващи.

Хере, аз лично ти се радвам на ентусиазма, както и на другите момичета, които си снимат постоянно. Кефи ви - правите го, какво по-хубаво от това!  Hug

# 716
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Да се присъединя и аз към дискусията. Именно защото ми дойде в повече задължителното ежедневно снимане по определена тема и цъкането на нещо определено, просто, за да е по темата, затова зарязах юлския проект (а по принцип съм много съвестна и мразя да оставям нещо недовършено Crazy, та сега на моменти се ядосвам на себе си).
Както писах и по летния гледам да качвам само снимки, които и без проект бих качила... затова някои са ми от други дни... разбира се, има такива, които май само аз си харесвам. Mr. Green
В тази връзка, под снимките на моите деца може да си критикувате на воля и да давате съвети - вижте какво се получи с последния качен кадър - много ми харесаха получените съвети и как се получи снимката след тях. А това, че споря и си защитавам становището, не значи, че съм се засегнала от някой коментар, просто професионално изкривяване  Mr. Green

Оказа се, че тазседмичното предизвикателство хич не ми харесва... още нямам идея как да го снимам този сладолед...

# 717
  • Мнения: X
Такаааа... Надявам се да успея да обобщя всичко, което имам да кажа, но надали ще успея.

1. Ако някой тук си е мислил, че да снимаш по проект е като да чоплиш семки в парка - много му здраве. Трудно е, на моменти невъзможно, в други е досадно, в трети просто няма желание. Точка.
2. Ако някой пък е решил, че всеки божи ден или всяка божа седмица ще бълва перфектни, идеални кадри, за милиони - много му здраве, ама тоя път от арменския. Ще ви разочаровам, но това не го може Н-И-К-О-Й! Дори любимите ви фотографи, по чиито снимки губите часове в зяпане.
3. Ако някой смята, че кадрите снимат великите фотографи са винаги толкова красиви, прекрасни, правилни и въобще да бест, колкото са тия, които споделят по страниците си, у фейсбук или у фликъро, също има много здраве. Хората публикуват най-красивите си попадения. И да, ако видите няколко поредни фотосесии със суукове, ще ви се стори смешно. Това обаче далеч не значи, че тия велики фотографи не си разбират от работата. Връщаме се на точка 2 - никой не може да прави прелестни кадри всеки ден, всеки път.
4. Ако някой си мисли, че дневните проекти с т.нар. безсмислени теми са му в ущърб - много му здраве от мен. С такъв проект, човек се учи да снима разнообразни обекти, в разнообразни условия. Да не говорим, че всяка една тема от проекта може да се преобразува така, че хем да е по темата, хем да снимаш това, което ти харесва.
5. Ако някой се чувства прекалено изморен от проекта, мързи го, не му се занимава, ами нека спре за момент. Дайте си почивка. Никой няма да излезе със сопата и да ви каже "Ама ти що не снима днес!!"

Всички проекти обаче развиват нови умения, учат ни на постоянство, на търпение, което в един момент се изплаща. С прекрасен кадър. По независещи от мен причини, 365 дневния проект го спрях. Имам 120 кадъра от него. Много от тези кадри са от т.нар. кадри на килограм, но не се срамувам от никой от тях. Защото когато снимах "на килограм" си почивах. От тези 120 кадъра обаче имам кадри, които никога не бих направила, ако бях спряла проекта още при първите кадри, които не са ми по вкуса.

Снимането по проект, освен всичко, развива и собствен стил на снимане. А стилът се изгражда с много снимане. Ако не ви харесва даден проект, съчинете си свой, такъв, който ви харесва. Но преди всичко се забавлявайте. Проектите са упражнение за собствено развитие. Когато решите, че някой кадър за вас е "срамен", отделете му 10 минути, за да помислите какво точно в кадъра ви кара да се срамувате. Композицията ли? Обработката, светлината. Потърсете подобни кадри (google images например), вижте какво ви харесва, какво не ви харесва в тях. Няма нищо срамно в това, да пресъздадеш нечий чужд кадър, за Бога, никой не измисля топлата вода.

Искам да помоля всички, които се срамуват от снимките си, да си погледнат снимките от преди да започнат който и да било проект. И да направят сравнение.
Искам да кажа на всички, че щом не си харесвате снимките, трябва да започнете да разсъждавате защо не ви харесват, да се самокритикувате. От това по-голям учител няма.
И не на последно място, от какво толкова се срамувате? Професионални фотографи ли сте, които си развалят портфолиото със снимки от някакъв измислен в БГ-Мама проект? Или по-скоро започвате да осъзнавате, че ДСЛР-а сам по себе си не прави хубави снимки, ами и ЗАУ-то трябва да положи усилия. Simple Smile

Стегайте се и се кефете. Никой няма да ви бие, ако не снимате днес или тази седмица. В крайна сметка това не е задължение. По какъвто и проект да снимаме, снимаме за себе си. Най-важното е да се забавлявате. Тия дето снимат по задължение, те да му мислят как да правят перфектни и продажни кадри.

# 718
  • Мнения: 22

През август, ако има предизвикателство, смятам да снимам само темите, които ми допадат, ........

Май на този принцип действах и през юли, така бих направила и през август.

     Да се включа и аз по темата Grinning. Първоначално като се обявиха проектите, се втурнах с огромен ентусиазъм . Особено месечния, който съвпадна с  едноседмичната ми  отпуска и  имах повече свободно време. Първо се засилих и не изпусках апарата , докато осъзнах, че ми дотежава,започнах да трия почти всички кадри в картата или да ми се иска да го забравя в къщи. И тогава спрях ежедневното снимане. Оставих се на течението, следях ви, четях, гледах снимки, и когато ми дойдеше музата, снимах. По много от темите имам снимки, но не ги публикувах - не си струваше. Може и да греша, но не искам да правя нищо , само защото "трябва" , а защото "искам". 
    Снимките станаха наистина много, но се усещам, че вече имам коментар по някой от тях. Не винаги имам смелостта да критикувам, но и това се променя с натрупването на опит.

# 719
  • София
  • Мнения: 1 210
Много съм съгласна с Диването, моите виждания съвпадат до голяма степен с написаното.
За мен повече снимане, под лек натиск (от моя страна) беше полезно. Искам всички да са хубави, но и знам, че няма как да стане. Аз имам доста да се уча, а това не става без усилия и леки неудобства, нерви и разочарования. То с всяко учене е така Wink
Днешната пеперуда:

Butterfly game by rumburak, on Flickr
Не съм доволна от фона, ама не съдействат тея котараци бе Twisted Evil

Общи условия

Активация на акаунт