Невероятно, но факт - МОН планира да премахне информатиката и ИТ

  • 3 906
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: X
От целия клас, вярно само 15 души паралелка, само 3-ма за 4-те години изучаване на Паскал по Информатика  можехме да напишем една проста програма и се чудихме за какъв дявол изобщо го учим.
Сериозно? В момента даже третокласници след няколко занятия могат да напишат проста програма на С++.

# 31
  • Мнения: 629
Информатиката е един най-важните часове в днешно време, тъй като тази сфера е текущо неизчерпаема и са необходими доста специалисти, с които текущо не разполагаме на българския пазар. Информатиката трябва да се изучава наравно с БЕЛ и математика като в часовете да залегнат и по гъвкави програми и децата да имат право да избират определена насоченост: маркетинг tools, математически, статистически, изкуство ( PhotoShop), SharePoint и т.н.т/

# 32
  • Мнения: 5 160
Цитат
Аз пък да попитам с какво Word, Excell, PowerPoint са необходими на един счетоводител, на една шивачка, на един готвач и на един тракторист, че е необходимо да се изучават задълбочено в училище? В кое училище, в основното или в гимназиите? В кои гимназии?

Интересно ... а майките не първолаците се дразнят от ченгелите и краснописа, щото нямало да им трябва, само на комп щели да пишат ...

При посочените професии все повече екранчета навлизат. И като имаш базова комп. грамотност, ще се справиш лесно и бързо и с тях. Нали всичко се програмира вече Wink

# 33
  • Мнения: 5 781
Добре, ще махнат тези часове, а с какви други ще ги заменят?
 Физическо, рисуване, музика?

# 34
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
При посочените професии все повече екранчета навлизат. И като имаш базова комп. грамотност, ще се справиш лесно и бързо и с тях. Нали всичко се програмира вече Wink
Дай ми име на фирма от съответния бранш тук, която ползва машини със съответните екранчета. В Дряново откриха преди няколко години една фабрика за шиене на шалтета да кажем за мека мебел, част от един европейски холдинг. Нямат машина изискваща на редовата шивачка да ползва екранче. Иначе са обзаведени по последен писък на модата. Модерните трактори нашите кооператори не могат да си ги позволят. Малкото фирми, в които се купуват някакви такива машини осигуряват на персонала, който ще работи с тях обучение. То е строго специфично и няма как да бъде изучавано в училище.
Информатиката е един най-важните часове в днешно време, тъй като тази сфера е текущо неизчерпаема и са необходими доста специалисти, с които текущо не разполагаме на българския пазар. Информатиката трябва да се изучава наравно с БЕЛ и математика като в часовете да залегнат и по гъвкави програми и децата да имат право да избират определена насоченост: маркетинг tools, математически, статистически, изкуство ( PhotoShop), SharePoint и т.н.т/
Информатика е адски общо понятие. Разгледай на сайта на МОН проектите, аз там видях проекти за различни ИТ специалности, които да се изучават и след гимназиалната степен да излезеш със сертификат, че можеш да упражняваш направо определената професия. Както писах имам някои забележки по тях.

Tsv, пишеш глупости за езиците и очевидно нищо не си усвоила. Гугълни го тоя цсс и спри да го слагаш до ц и джавата
Както казваше преподавателя ми по С, Джавата е едно орязано С. Само, че през годините доста се разви. Както знаеш, тя се използва изключително за Web приложения, т.е. ако искаш страницата ти да прави нещо освен да ти показва текст, картинки и сие ти трябва джава. А ако искаш нещата освен да изглеждат  добре и да могат лесно да се поддържат/ а това е задължително условие иначе може и изобщо да не ти платят за труда./ ти трябва CSS - елементарно каскадно описание на различните стилове, които използваш в целия сайт. Но си права, стилово не прилича изобщо на джавата, а на HTML.

От целия клас, вярно само 15 души паралелка, само 3-ма за 4-те години изучаване на Паскал по Информатика  можехме да напишем една проста програма и се чудихме за какъв дявол изобщо го учим.
Сериозно? В момента даже третокласници след няколко занятия могат да напишат проста програма на С++.
  Сериозно, не само аз съм изостанала, нищо, че по времето, когато бях 3-ти клас Изота беше най-разпространения компютър, ами и щерката е изостанала. То лапето вече е в 4-ти клас без да е учило никаква информатика може само да си изтегли, инсталира програма, да си нарисува нещо, да му сложи светлосенки, да си направи слайд шоу по избрана музика и снимки, да си форматира прост текст и да си направи презентация с въпроси и отговори, а от скоро и да върне операционната система до избрана не замазана от нея точка.
Посипвам си главата с пепел и отивам да се срамувам в ъгъла.

# 35
  • Мнения: X
То лапето вече е в 4-ти клас без да е учило никаква информатика може само да си изтегли, инсталира програма, да си нарисува нещо, да му сложи светлосенки, да си направи слайд шоу по избрана музика и снимки, да си форматира прост текст и да си направи презентация с въпроси и отговори, а от скоро и да върне операционната система до избрана не замазана от нея точка.

Не е необходимо да си учил информатика, за да правиш всичко, което се изброила. Много деца го правят.
Или се правиш, че не разбираш, или наистина не си ме разбрала.

В момента даже третокласници след няколко занятия могат да напишат проста програма на С++.

Правиш ли разлика между писане на програми и инсталиране? Между информатиката и информационните технологии като учебни предмети?

# 36
  • София
  • Мнения: 3 824
Tsv, добре че ме светна какво е програмиране. Сега чакам програмата дето решава кв. уравнения написана на ЦСС или ХТМЛ Simple Smile

# 37
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Правиш ли разлика между писане на програми и инсталиране? Между информатиката и информационните технологии като учебни предмети?
Да видим:
- Информатика - алгоритъм + език = изработка на софтуер
- Информационни технологии - компютърна грамотност, т.е. как да си служим с различни ОС, с най-разпространения софтуер за текстообработка, таблици, аудио и видео файлове, безопасно търсене и систематизиране на информация, т.е. потребител, който би могъл да се развие в занаятчия, независимо дали ще е счетоводител, ще изработва реклами, или просто секретарка, но дори и да е шивачка, ще и помогне по-лесно да ползва скайп да си бъбри с комшийката и да прати снимка на съкровището на всичките си приятелки.
Първата част на въпроса ще я оставя.

Ако се абстрахираме от заглавието на темата и погледнем репортажа, в него се съобщаваше, че се планира да се премахне информатиката, т.е. изучаването на някакъв език за програмиране, а да си останат информационните технологии, т.е. компютърната грамотност, в което не виждам нищо лошо. Да не говорим, че след солидно ровичкане из сайта на МОН няколко вечери поред такъв проект не видях. Да не е просто лош слух?

# 38
  • Мнения: 14
Като нищо ще премахнат информатиката и ИТ. Нали техните деца не са в държавното училище. А нашите ще ги подготвят за прости избиратели. НАЙ-ДОБРЕ ДА ИМ ДАДАТ МЕТЛИ вместо компютри-та поне да пометат вмирисаните училища. Кой ни е виновен че сме обикновени хора и нямаме финансови възможности да изучиме децата си качествено. Моето си остана в кварталното училище в Красна поляна-в пристройката към 28-мо. Доучвам си го всяка вечер. И се чувствам виновна и безсилна;че не мога да осигуря нещо по-добро. А докато стигнеме до информатиката.сигорно и чинове няма да са останали.какво да говорим за компютри. НО ДА СЕ НАДЯВАМЕ НА ПО-ДОБРО. Надеждата крепи човека...

# 39
  • Мнения: 25 731
А дали най-накрая някой ще се сети да въведе задължитело обучение по десетопръстно писане на клавиатура (без значение дали БДС, или фонетична, но все пак - по-добре БДС), че ми писна от възрастни, уж грамотни и разумни хора, компютърно грамотни от години, които упорито измъчват околните с писането си, само защото не са успели да открият препинателните знаци на клавиатурата или не са разбрали къде се поставя интервалът - преди или след препинателния знак?
А дано, ама надали... Да живеят латинският език и римските сенатори.  Sick

# 40
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
А дали най-накрая някой ще се сети да въведе задължитело обучение по десетопръстно писане на клавиатура (без значение дали БДС, или фонетична, но все пак - по-добре БДС), че ми писна от възрастни, уж грамотни и разумни хора, компютърно грамотни от години, които упорито измъчват околните с писането си, само защото не са успели да открият препинателните знаци на клавиатурата или не са разбрали къде се поставя интервалът - преди или след препинателния знак?
А дано, ама надали... Да живеят латинският език и римските сенатори.  Sick
Има го в 5 и 6 клас това.
Кой го е научил обаче е друг въпрос.
До 12 клас аз специално не спирам да повтарям правилата за писане на текст и форматиране.
Та, сетил се е някой.

# 41
  • Мнения: 25 731
Една лястовица пролет не прави...

Общи условия

Активация на акаунт