Университети в Германия и в други държави с немски език 3

  • 73 308
  • 766
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 1 356




Самолетните билети могат и с една българска VISA да се купят. 


Лаптопи и друга техника, от Германия, нищо че може и да се купи нещо по-евтино от БГ.

Последна редакция: ср, 17 юни 2015, 10:47 от vion

# 676
  • Мнения: 929
ако все пак си вземе лаптопа от  България  доколкото съм запозната трябва уиндоуса и офиса и др, програми ако ползва да са лицензирани . Иначе могат да го конфискуват  newsm78 .Ако се купи от Германия предполагам нещата са по същия начин  newsm78 . така ли е или бъркам

# 677
  • София
  • Мнения: 18 431
Е, моята девойка си купи със собствени спестени пари лаптоп преди броени дни. Никакъв шанс да се мисли за купуването на такъв и в Германия.  Mr. Green

Да питам нещо аз мамите с деца в Мюнхен. Peace Така и не разбрах дали в платения семестриален билет влиза напълно/частично карта за градски транспорт. Или последната се купува отделно?

ПП Намерих необходимата информация.


Последна редакция: ср, 17 юни 2015, 11:10 от пенсионирана русалка

# 678
  • Мнения: 14 495
Да попитам Русалката-Специалностите,за които кандидатства девойката тук и в Германия-доколко са сходни и дали качеството на обучение би изиграло решаваща роля при избора и?
Семестриалният билет покрива пътуванията в цялата провинция-почти съм сигурна ,че и за Мюнхен е така,но нека и по-запознат да потвърди или отхвърли Hug

# 679
  • София
  • Мнения: 18 431
 Подобни са. И двете в основата си са Информатика. Тук избраният вариант е немският факултет на ТУ, който също дава  немска диплома за бакалавър. И с единия, и с другия избор би могла да продължи с доста по-тясно специализираната магистратура,  която си е наумила. Peace

ПП

Семестриалният билет покрива пътуванията в цялата провинция-почти съм сигурна ,че и за Мюнхен е така,но нека и по-запознат да потвърди или отхвърли Hug

За съжаление онова, което прочетох, гласи друго. Семестриалният билет в размер на 60 Евро покрива ползването на градския транспорт, но с времеви лимит през седмицата. И то крайно неудобен - от 18:00 в текущия делничен ден до 6:00 на следващия. Ограничения няма само за събота, неделя и празнични дни. Иска ли студентът карта без такива ограничения, то плаща 146,50 Евро за IsarCard за 1 семестър. Peace

Последна редакция: ср, 17 юни 2015, 11:37 от пенсионирана русалка

# 680
  • София
  • Мнения: 13 320
ако все пак си вземе лаптопа от  България  доколкото съм запозната трябва уиндоуса и офиса и др, програми ако ползва да са лицензирани . Иначе могат да го конфискуват  newsm78 .Ако се купи от Германия предполагам нещата са по същия начин  newsm78 . така ли е или бъркам
От доста време, купувайки лаптоп от магазина, а не по разни полулегални начини, компютърът си има Уиндоус, Офис и т.н. Целият лаптоп е облепен с лепенки.  Wink Това не е проблем.

Все пак се поставете на мястото на едно току-що пристигнало дете в Германия. Стреснато и шашардисано от всичко заобикалящо го. Има за вършене цял куп неща. И като "капак" трябва да търси изгоден лаптоп. Приемаме, че е проучило сайтовете на техномаркетите от България и все пак го намира някак. Връчват ѝ (доколкото разбрах Биг67 е с дъщеря) един лаптоп с Уиндоус и Офис на немски и трябва да започне да го ползва. Ами нали трябва да се инсталират още 1000 други програми? Няма как да ги изтегли, защото в Германия това няма как да стане. Отделно, ако не е много на "ти" с компютрите, може и да не се справи. Приятели, които да ѝ помогнат на този етап почти няма. А лаптопът е необходим от самото начало, защото без него е с вързани ръце. Аз не бих причинила това на детето си. Да, ако вече има друг лаптоп, с който да започне, може да си купи новия в Германия, но след като поне малко се е ориентирала и посвикнала.

Скрит текст:
Моята дъщеря си купи нов лаптоп в Германия, но предпочете да го поръча от Америка, защото там са доста по-евтини. Спести си около 200-300 евро. Но от Америка ѝ го донесоха приятели. Иначе доставката и митото стопяват разликата.

# 681
  • Мнения: 332
Немското консулство, където се заверяват документите се намира на жолио Кюри. Слиза се на тази спирка на метрото и малко след изхода се завива на дясно и след около 150-200 м. е консулството. Първата врата е на него, следващата е на посолството....Щото и за това се щурах миналата година-ха-ха....Трябва да позвъните на звънеца, излиза служител, проверява ви личната карта и тогава влизате.... Някой питаше за това къде се намира...
За картите и сметките-и ние точно по описаните по-горе начини сме действали. Само че в Булбанк му извадих една на него и е Мастер карт плюс втора резервна карта от друга банка. С нея си е купувл самолетен билет. Май с Визата има ограничения за някои неща при плащане с карта... Втора към булбанк не извадихме....защото останах с впечатление, че при проблем с картата блокират не само картата, но и сметката, така и да има втора карта към същата сметка все тая....Но може и да съм останала с грешно впечатление, щото проверявах в сумати банки условията. За Райфайзен съм напр. абсолютно сигурна, че блокират и самата сметка, така че колкото и карти да има, няма да свършат работа....
Аз миналата година си направих всички заверки сама, само превода при фирма, защото те посмъртно не могат да действат по-бързо от мен, която взимаше от едното място и на секундата си носех документа на следващото:35: Joy Но бях ужасена да не изпуснем срока, защото в НЕГ дадоха дипломите на 29 или 30 май....
Така че ако някой има конкретен въпрос-да пита...

# 682
  • Мнения: 126
ако все пак си вземе лаптопа от  България  доколкото съм запозната трябва уиндоуса и офиса и др, програми ако ползва да са лицензирани . Иначе могат да го конфискуват  newsm78 .Ако се купи от Германия предполагам нещата са по същия начин  newsm78 . така ли е или бъркам

Може да е малко глупав въпросът, но как се разбира дали уидноуса, например, ти е лицензиран, или не.
Аз също съм чувала, че трябва всичко да е лицензирано, но нещо не си представям реално как се проследява това.

# 683
  • Мнения: 9 290
 Ще те питам аз,но догодина.Ние също смятаме да правим сами тези упражнения.Т.е.може и аз ще се нагърбя,че щерката ще иска да работи,за да изкара някой лев преди тръгване,живот и здраве.
    Я кажете,фирмата,която ще ни преведе дипломите,как да се ориентирам какво да търся-всяка една преводаческа фирма,която има право а превежда такиа документи ли ще свърши работа.Живеем в Монтана и изборът е доста ограничен.

# 684
  • София
  • Мнения: 18 431
Хаха, Казабланка, успокои ме. Щом с  взета на 29-30 диплома сте успели, да не се оплаквам тогава от НЕГ, които тази година са се "смилили" с датата 25-ти. Mr. Green Тъкмо смятах да ги насоля подобаващо. И ние сме така, ще правим всичко сами, без превода, разбира се. Затова, ако не те затруднявам, при неяснота  по процедурата ще те питам. Embarassed

# 685
  • София
  • Мнения: 1 365
По въпроса за лаптопа - и на двете деца купихме по интернет от немски сайт, с международна гаранция. Доставиха го в България, ако не се лъжа безплатно или с малка такса е било. Издадоха и фактура.
Аз пък мисля, че програмите на немски и клавиатура такава са предимство. newsm78
Наскоро разбрах точно за случай с лаптоп, купен тук, с международна гаранция. Явил се е някъкъв проблем и са казали на детето в Германия, че няма проблеми, нооо понеже е купен в България, ще го изпратят там /или частите трябваше да пристигнат от България, не съм сигурна/ и цялата процедура ще трае 3 седмици.

# 686
  • Мнения: 3 410
Нашите дипломи ги дават утре и се надяваме до 2 юли да сме готови.
Иначе ние купихме компютър от Германия за 800 евро, с помоща на познат с фирма там, та ни признаха 200 евро ддс или нещо подобно. Моята девойка вече е качила незнам си колко програми и филми щото от Германия няма как нищо да изтегли.
Важно е детето да има компютър още като пристигне и да си е качило максимално много неща от тук, щотооо там шега не бива с торентите.
Мамите с първи деца в Германия, подгответе ги че няма да им е лесно в началото, ще им трябва устойчивост да свикнат и с порядките и с това да се справят сами и с езика

# 687
  • София
  • Мнения: 13 320
Да ви кажа начин за спестяване на 2-3 дни от процедурите, поне за тези, които сами движат документите. Направете си едно най-обикновено копие на дипломата и докато дипломата и официалното копие са в МОН, го занесете в преводаческата фирма. Така през тези няколко дни чакане, дипломата вече ще е преведена. В деня, в който вземете документите от МОН, ги занасяте в преводаческата фирма, сверяват ги и без да плащате за бързи услуги, още същия ден тръгва за легализация.

Погледнах си старите публикации - взели сме дипломата на 27 юни, а на 11 юли документите са били в университетите.  Mr. Green  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=659591.540;topicrefid=20

# 688
  • Мнения: 332
Точно така. Таня 67 е дала много ценен съвет за превода. Щото докато излезе от МОН превода е готов, и само осава да нанесат и апостила на МОН и наистина се спестяват дни.... Другото важно нещо е, който ще го прави сам-в сайта на МОН си има сметката, има и телефони на отдела за легализации. Питайте ги за такстата-да не са я променили нещо, но таксата се превежда предварително по сметката на МОН за апостила и като отивате та с дипломата носете и банковата бележка за внесената такса. Иначе ще чакате и вътре ще ви върнат обратно да я внасяте таксата в банка...Виж молбата за апостила -има го пак в сайта на МОН може да си го попълните предварително, но може и на място като влезете вътре. За това не се притеснявайте... Освен това, когато оставите документите за апостил те казват срока е 5 РАБОТНИ дни ии 7 беше, вече не помня, бе май 5 беше...Но на 3 ден непременно се обадете да питате дали е готова -по вх. №, който ви дават....Любезни са много, изобщо не се колебайте да се обаждате всеки ден. Даже на мен ми казаха обадете се следобад пак, защото в 2 часа ни свалят пак готови дипломи и може вашата да е между тях....Тоест не чакайте крайния срок който ви казват и тогава да отивате-това ако нямате време и ви е притеснено....
Това се сещам в момента....Ако се сетя нещо друго-пак ще пиша....
За фирмата за преводи-всяка върши работа. Само я проверете дали е сайта на външно министерство регистрирана като оторизирана или ги питайте тях....Защото във външно после печата, който се слага удостоверява точно това обстоятелство....
А, във въшно министрество за печата-там услугата е експерсна, бърза и обикновена. Експресната става в рамките на един ден. сутринта подаваш и след 2 часа си получаваш Документа с печата....Това струваше 30 лева, но се плаща в пощенски марки. Тях също трябва да сте ги купули предварително -аз ги взех от централна поща. Проверет си де цените да не са се променили нещо...И марките НЕ ги лепете вие. Просто ги носете във външно и на гишето питайте къде да ги залепите /или има един чичко на входа, който ми показа там какво къде се попълва и ми залепи марките/, защото те имали някакви изисквания къде точно на документа да са залепени марките...
А НЕГ-бре, колко са надобряли тази година....На 25 май....То и при нас се говореше за 25 ма по едно време, накрая стана 29.....А испанската гимназия ги взе на 17 май....Жалка работа.....
Ами това е....Имате сега полезно инфо за осмисляне доста-ха-ха...
Но като знам под какъв огромен стрес заради времето бях подложена миналата година и като не си минавал през процедурата и всичко ти се струва доста сложно и е такива неща като раб. време, откъде марки, какви заявления, първо при кой....абе изобщо хиляди подробности трябва да уточниш, винаги съм готова да помогна на следващ след мен, ащото доста неща и аз съм разбрала по този начин....
За тези които са догодина-съвет от мен направете си един файл специално ето за тази процедура и си записвайте всичко в него, което сте разбрали и проверили-напр. банкови сметки, поредност на действията, адреси на поне двама нотариуси, такси, адреси на институците....абе всичко...Уверявам ви, че много ще си улесните живота....

# 689
  • Мнения: 126
Благодаря, казабланка. Много хубаво си го обяснила:))

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт