Италия 148

  • 56 354
  • 737
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 5 462
Е разбира се всички сме се сещали да отворим Гугъл и да напишем пастиера наполетана и да следваме рецептата. Въпросът е къде е пинизът, а това ти го казват само малко хора, които са изпробвали рецептата и вариации, сгрешили са и са помислили как да стане по-добро. Касата сичилиана не съм яла също, Барбич, ние с теб не бяхме ли от темата за здравословното хранене? Crazy Mr. Green
Льоли , надявам се , че приемаш майтапи и закачки . Hug Peace

# 61
  • Мнения: 5 710
Тралала, радвам се, че ви е харесал сладкиша на Наталина. Преди години, когато го открихме Дамиано ме караше да го правя почти всеки ден, постоянно купуваше круши. Не продължи дълго, но имаше един такъв момент както и още един с един ябълков пай, който пак правих често.
Но аз общо взето от 2012г не съм правила почти нищо сладко, освен по повод.

Според мен ( не съм чела нещо конкретно и систематизирано), популярността на италианската кухня в света се дължи на имиджа на Италия, като едно бел паезе, където всичко е молто белло:) Слънце, хора, храна, долче вита.

Има един тип кухня, който е според мен много вреден и това е американизираната италианска кухня, това е готвенето, което е развито от южните италианци емигранти в Щатите ( СФ, НЙ и тн.), които отивайки в страната на неограничените възможности от мизерията на военния и следвоенния Юг откриват изобилието и евтините продукти в Щатите и адаптират храненето си, като го усилват на макс в Щатите. Ето така се раждат храни, като мак анд чийз, плуването на храната в сметана,  силните и пикантни подправки, безумните пици  и порции  и тн. Общо взето у нас според мен представата за италианска кухня се доближава много до американизираната й форма - евтино,изобилно, вкусно. Малко внимание към качеството на продуктите, много голяма важност на количеството.

Там е работата обаче, че тази кухня е доста вече отдалечена от традиционната италианска кухня и съответно това, което се разбира под средиземноморска диета. Това пък е едно измислено понятие, което възниква от един гръцки остров, но общо взето региона  яде пресни, сезонни продукти, мн зърнени храни, малко месо и риба в много модерирани количества и много семпли комбинации. Това е италианска кухня (да имаме обаче предвид, че такова нещо няма т.е има регионални кухни), но като общи х-ки е това.

Всичко останало маа пици и паста със сметанови сосове и за него това е италианска кухня.


Последна редакция: вт, 10 мар 2015, 22:04 от 10 c`s

# 62
  • Мнения: 5 710
Ние пък днес си купихме един ван, който искам да кръстя Ванко, пък на Дамиано не му харесва и да сме му казвали Ванетто. Та, Ванко-Ванетто ще бъде ползван за работа, на  20 години, но хич не му личат -  в перфектна форма, малко е каран и на къси разстояния ( разнасял е из Модена балсамов оцет ДОП тия можеха да забравят една бутилчица ....), добре е поддържан, лъснат,  прекрасен. Тъмно зелен металик:) Ванко-Ванетто си има и радио-касетофон даже и прозорците се въртят с ръчка  Laughing
(Ани няма климатик, има само вентилатор, но не ми се слиза да проверя  Laughing)

# 63
  • Мнения: 6 419
(Ани няма климатик, има само вентилатор, но не ми се слиза да проверя  Laughing)
Оооооо, нннннеее cry Късаш ми сърцето. След онзи разговор, който проведохме...
И моята кола е с касетофон. Sunglasses В момента винилите са супер на мода, ще се върне модата на касетките и тогава ще видят те!

# 64
  • Мнения: 5 710
ахаха, аз имам една касета  * на АЗИС!!! трябва да я пробвам дали ще работи там.
Иначе на уредбата ми в кухнята има диск и касетофон, но касетофона не работи не знам защо.

# 65
  • Мнения: 5 710
А искам да ви кажа, с риск да ви леко потреса, че начина на хранене, движение  имат само частично значение за дълголетието:) Най-интересната статия на 2014, кояо четох в НЙТ беше посветена на един гръцки остров и защо хората живеят над 100г и то във форма.
След всички изследвания и анализи изводът няма почти нищо общо с яденето.
За дълголетието най-голямо значение има спокойствието, което създава незнанието и усещането, че принадлежиш към тесен кръг хора (приятели, общност). Липсата на суета, цели и разяждащи амбиции ( и тревожност) също.
Живеят си там, не се интересуват от света, телевизора го ползват за поставка за вазата, играят си табла вечер под звездите, ядат каквото е дал Господ, спят следобяд, започват деня късно, с две думи зор не си дават за нищо. И живеят по 110г.

# 66
  • UK
  • Мнения: 1 968
Искам само да се подпиша под последните постове на Лени за храната; да честитя за Ванко 1  Mr. Green...но касета на Азис?!

Маркрит, разбира се Wink

В момента бая на един хляб с първия ми собственоръчно отгледан квас. Lievito madre! Молете се за мен!

# 67
  • Италия
  • Мнения: 490
Лени, честит ви Ванко! Лелеее, Азис...по- добре Джиджи Д'Алесио  Mr. Green
Льоли, разбуди ми любопитството с таз квас. Сподели, ако желаеш после подробности, а и за крайния резултат.
Ех, пастиера наполетана! Няма я тази година свекърва ми - правеше по три тави женицата за тях си, за нас и за зълва ми...

# 68
  • UK
  • Мнения: 1 968
mirena, пиша накратко, че е късно - квасът изисква време, време, време. В петък захванах моя и днес мисля, че вече беше готов. Използвах 1:1 рецептата на Йоана - и за отглеждането на кваса, и за самия хляб, като използвах само пълнозърнесто пшенично брашно, а не от спелта. Моят хляб в момента изстива, но изглежда напълно правдоподобно. Утре сутринта ще видя точно как е на вкус, но на вид и пипане стои някак плътен, тежък, истински. Отделила съм си квас от първоначалната смеска и го сложих в хладилника, за да го съживя при нужда. Горда съм от себе си, изглежда съм се справила, на вид поне - да видим вкуса!  Grinning

# 69
  • Мнения: 5 710
Аз честно казано не съм сигурна как тази касета е в моя касетофон, ние сме много изискани хора и не правим такива работи:–). Открих я няколко години след като бях вече в Италия, че е вътре. Подозирам  един купон на доброволци на червен кръст, но така или иначе никой не си я е потърсил, тоест е моя и само моя!

Льоли, супер:-) Аз съм се интересувала ( добре си се насочила към Йоана), кваса по принцип не е ядрена физика просто си отглеждаш култура, обаче на мен голяма галимация ми се струва.
Знаеш ли, че са откривани квасове по разни села и тн. които са на по няколкостотин години.
Аз съм гледала и инструкцията в джалло зафферано как се прави паста мадре тя захваща само с вода и брашно.

Последна редакция: ср, 11 мар 2015, 07:57 от 10 c`s

# 70
  • MI
  • Мнения: 11 868
Льоли, пиши за вкуса, мооооля  Praynig Аз преди правех, но все леко ми киселееше - сигурно нещо съм обърквала пропорциите. Сега не ми се занимава, а и половинката само хляб тип пулиезе признава, та откакто открих свестен такъв хляб (на пазара  Rolling Eyes) спрях с опитите. Но ти ми събуди пак старите амбиции да направя свестен такъв хляб.

Мирена, в такъв случай сега е твой ред да я правиш   bouquet

# 71
  • Мнения: 765
Лени, честит Ванко, за темата това си му остана името; Ванетто, Винету, т'ва са тинтири-минтири.

Освен това, този номер с дълголетието не можеш го направи в домашни условия, трябва си остров за целта. Иначе, колкото и да медитираш, светът край теб се върти ли върти, тъй че няма как да се пуснеш съвсем от въртележката.
 
В този ред на мисли - Фейам, какви кремове ползваш ти? Умората и, как да кажа, годините, взеха да си казват думата, та трябва да мина на нещо по-целенасочено. Аз предимно леки овлажняващи кремове ползвам, суха ми е кожата. Пък и ценовата граница, която беше споменала, не повече от 18 евро, ми се вижда точно по мой вкус.

Аз все пак съм убедена в ползите на спорта, поне за себе си. Може да не ме подмладява, но поне ме държи във форма и настроение.

# 72
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Тралала, кремовете от 18 евра са на Лени  Laughing
на мен сигурно кремовете за ръце струват толкова  Embarassed Embarassed
но аз съм и мноого по-дърта от вас. използвам ЕЛ, Шиседо и Сислей предимно, цените ме е срам да ги спомена  #Crazy

# 73
  • Мнения: 765
Тралала, кремовете от 18 евра са на Лени  Laughing

ех, явно съм обединила пожелателно нещата. Няма вечна младост то... ама трябва честичко да си го повтарям, че доскоро бях убедена в обратното  Mr. Green Laughing. Както е казал бате ни Славейков, "дорде е младост, леко път се ходи, и леки са световните несгоди". Simple Smile
Благодаря, ще ги погледна все пак  Flutter

# 74
  • UK
  • Мнения: 1 968
Тралала, кремовете от 18 евра са на Лени  Laughing
на мен сигурно кремовете за ръце струват толкова  Embarassed Embarassed
но аз съм и мноого по-дърта от вас. използвам ЕЛ, Шиседо и Сислей предимно, цените ме е срам да ги спомена  #Crazy
Знам ги аз цените  Laughing Аз също харча за козметика, но съм в долния клас. Тралала, бих ти препоръчала от френската козметика Bioderma (от аптеките), също и Clarins - аз лично съм много доволна. В Германия трябва да са на прилични цени. И все пак мисля, че никаква козметика не може да замени добрия сън
Скрит текст:
и добрия секс Mr. Green
Нелиг, в моя хляб има лека кисела жилка, което е очаквано, но не е неприятна, напротив. Хлябът е плътен, тежък и мирише много добре. Днес го разрязахме и закусвахме с бъркани яйца. Много е вкусен! Бих правила често - закваска вече имам, самата рецепта не е трудна за изпълнение, а отделеното време си струва предвид резултата;)

Общи условия

Активация на акаунт