На море в Гърция 2015 - II

  • 96 725
  • 789
  •   1
Отговори
# 765
  • на малък остров в океана
  • Мнения: 1 502
Здравейте   bouquet.
Видях, че се споменава носене на акт за раждане за дете. Ако си имаме брак с таткото и пътуваме заедно, необходим ли е акт за раждане или само паспорт на детето е достатъчен?
...
Освен големия талон на колата, трябват ли ни някакви специални карти, застраховки и т.н.?
Благодаря ви  Hug.


Ако сте с еднакви фамилии, не ти трябва акт за раждане.

Ние си правим медицински застраховки. Зелената карта не е задължителна, но ние си имаме, така че я носим и нея.

# 766
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 739
Някаква идея къде може да заредим най-близо до границата в БГ пропан-бутан по пътя от София за Никити  newsm78?

Колата ни е на газ. Като заредим на границата и спокойно се стига до Никити, където има няколко газ станции.

# 767
  • Мнения: 18 755
Zazu, за пропан-бутан говорех.

# 768
  • София
  • Мнения: 9 147
Благодаря ви   bouquet

# 769
  • Мнения: 3 609
  bouquet Извинявам се, че нахлувам така в темата, но нямам време да изчета всичко назад. Фен съм на Гръция, обиколили сме доста места, обожавам островите  Heart Eyes Били сме на Закинтос, Лефкада, Порос, мнооого пъти в Атина, а за тази година съм в чуденка. Иска ми се да е по-наблизо, затова обмислям нещо с кола. Да не е Халкидики, по-скоро остров. Двоумя се м/у Амулиани и Тасос и ще съм благодарна на съвет. Това, което търся е почивка, в смисъла на висене цял ден на плажа (търся хубави плажове, разнообразни), вечер хубави тавернички/ ресторанти, чисто хотелче, да има къде да се разхождаме и какво да видим.
В този смисъл, ако е Тасос, коя част на острова бихте ми препоръчали или кое селце? С колата ще можем да се придвижваме, но все пак да има повече хубави плажове наблизо. Или Амулиани,ако смятате, че е по-подходящо.
 newsm78

Последна редакция: чт, 21 май 2015, 13:25 от Захир

# 770
  • Мнения: 11 323
Двоумя се м/у Амулиани и Тасос и ще съм благодарна на съвет. Това, което търся е почивка, в смисъла на висене цял ден на плажа (търся хубави плажове, разнообразни), вечер хубави тавернички/ ресторанти, чисто хотелче, да има къде да се разхождаме и какво да видим.
 newsm78
Амулиани е миниатюрен и няма "къде да се разхождате и какво да видите" - има 5-6 плажа и едно село на острова. Можете да наемете лодка за обикаляне на недостъпните плажове или да ходите на дневен круиз около Атон.
Друга особеност на Амулиани, която евентуално би противоречила на плановете ви за мързелива почивка - трябва да се настаните или на плажа, или в селото. Под "плажа" в общи линии се има предвид Аликес - най-голямата и хубава ивица на острова. На него има настаняване, както и 1-2 заведенийца, но за ресторант, пазаруване, разходка трябва да се ходи до селото на 1.5 км. И обратно, ако отседнете в селото, всичко ще ви е на една ръка разстояние, освен плажовете - до тях ще ходите с кола.

Тасос е доста по-голям и вариантите са много. Но там хубавите плажове лесно се пренаселват, зависи в кой сезон ще почивате. Голдън бийч съчетава приличен плаж с цивилизация, иначе за мен най-хубавите плажове са Алики и Парадайз, и двата извън населени места (има по малко настаняване). Но Алики е много малък и така се претърпква, че за него трябва май и октомври сигурно...
Пахис също става - има студиа и заведения, на няколко км от столицата е.
И определено на острова има повече за разглеждане - манастир, вътрешни планински села, дори връх можете да изкачите Grinning

Но като "стари пушки" за Гърция сигурно вече знаете, че навсякъде най-хубавите плажове са извън населените места Grinning

# 771
  • Мнения: 82
Малко да качим трудността на въпросите!!!!!!!!!Знае ли някой как се стига до митичната река Стикс (Археон) от Парга, където се върви по нея.И от къде започва това вървене в нея???
Благодаря!!!!

# 772
  • Мнения: 2 078
Алтернативите са през Кюстендил и Македония и през Гоце Делчев-Илинден, и от двете няма особена файда за вас. Ако до пиковия летен сезон обаче не пооправят Е79, сигурно ще ги тестваме.

а от Илинден накъде се хваща после, за да стигне човек до Ситония? мен също маршрутът през Кулата ме отвращава и съм склонна да пътувам по-дълго и заобиколно, вместо да вися в задръстване, а последните три години минавайки през Илинден-Екзохи за Тасос не сме имали никакви проблеми по пътя, затова се интересувам дали все пак може и тази година да минем от там?

# 773
  • София
  • Мнения: 1 954
Малко да качим трудността на въпросите!!!!!!!!!Знае ли някой как се стига до митичната река Стикс (Археон) от Парга, където се върви по нея.И от къде започва това вървене в нея???
Благодаря!!!!
Реката Стикс всъщност се казва Ахерон и се влива в морето при Амудия. Но плитчините с бистрата вода, в която се гази са при изворите около Глики. До там не съм стигала. Мисля, че миналата година tania67 бяха по тези места.

# 774
  • Мнения: 82
Малко да качим трудността на въпросите!!!!!!!!!Знае ли някой как се стига до митичната река Стикс (Археон) от Парга, където се върви по нея.И от къде започва това вървене в нея???
Благодаря!!!!
Реката Стикс всъщност се казва Ахерон и се влива в морето при Амудия. Но плитчините с бистрата вода, в която се гази са при изворите около Глики. До там не съм стигала. Мисля, че миналата година   бяха по тези места.
Много добре сега остава tania67   да я поканим да се включи и да сподели.

# 775
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Спешен въпрос - току що се сетих, че май имаше изскване като се излиза зад граница само с лична карта, тя да е валидна поне 6 мес след датата на пътуването. Ние ще пътуваме юни, а картите ни изтичат м.10.  ooooh! Има ли наистина такова изискване или аз бъркав нещо?

# 776
  • Мнения: 139
Няма абсолютно никакъв проблем  Peace Миналата година пътувахме септември, а картата ми изтичаше октомври.

# 777
  • Мнения: 82
Захир,

Тасос, Амулиани, Халкидики и Северна Гърция са назад в сравнение с островите и местата където сте били. Имайте предвид, че нивото ще е по-ниско от Атина, Лефкада и Порос. Амуляни и Тасос са си пълни по време на сезона и предимно с нашенци, румънци и сърби.

Амуляни е с 2-3 по-големи плажа и едно село. Разнообразие и забавление липсват.
В Тасос по-хубавите плажове са Лименария, Голдън бийч, Парадайс бийч и Псили Амос. Лименария и Голдън бийч имат и села. Кръчмите са побългарени в сезона - например гръцка салата със зеле и марула. Най-добре влизаш в задните улици на селото и сядаш където няма туристи. Като последен ориентир TripAdvisor мнения от гърци. За гледане има манастир, връх посредата, Гьола, село столица и много хубаво старо село Мегалос Принос.

Kорфу е на 1 час повече с кола сравнено с Тасос и Амуляни и има много повече да предложи.

# 778
  • Мнения: 82
zazu1
Газта в Гърция беше 0.80цента до 1евро миналата седмица. Газстанциите на магистралите и затънтените места са обикновенно с по-високите цени.
Всяка втора вече има и газ, ето карта - http://www.mylpg.eu/stations/greece
Всички бензиностанции от наша страна между Сандански и Кулата имат газ. Бензин под 1.5евро няма, газта пак е по-добре Simple Smile

Актът за раждане е задължителен ако имате различни фамилии. Иначе го вземете за всеки случай, за да запушите устата ако се падне заядлив граничар  Laughing

За колата задължително зелена карта и малък талон. Големия талон е необходим за товарни автомобили за проверка на натоварването на осите. Много хора с леки коли си носят големите талони за всеки случай и да им е спокойно. Други документи за колата не са необходими.

# 779
  • Мнения: 3 609
Благодаря за мненията. Май ще се откажа от Тасос. Почиваме основно лятото и то веднъж, така че не ми се иска да си хабя отпуската за места, които ще ме разочароват.

Общи условия

Активация на акаунт