кредит от 2 банки

  • 3 172
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 134
Здравейте момичета,
Първо се извинявам ако не е тук мястото на темата, но не намерих по-подходящо.
Имам една дилема напоследък и ще се радвам ако някой е минал по същия път и може да ми даде малко информация.
Случаят е следния:
Имам кредит в една банка /х/ с превод на работна заплата по сметка в тази банка.
Сега по ред съображения се налага да изтегля кредит от друга банка /у/. Водещ ми е именно новия кредит и той също трябва да е с превод на заплата в новата банка.
И въпросът е дали от първата банка - х, проверяват и как /периодично или по контретен повод/ дали се превежда заплатат ми по тяхната сметка, тъй като ако установят, че нямам превод, ми се вдига лихвата с 1.5 %.
Моля ако някой има информация да пише.

# 1
  • София
  • Мнения: 3 281
Разбира се, че проверяват... но има банки, който позволяват т.нар. превод на Р З да идва от твоя банкова сметка в друга банка. т.е. получаваш си заплатата в първата банка и я прехвърляш във втората банка, като на платежното пишеш "превод на работна заплата" (не съм сигурна дали си заслужава цялото упражнение, мисля, че можеш с новият кредит да рефинансираш стария - просто искаш по-голяма сума, така разходите ще ти паднат значително...)

# 2
  • Мнения: 7 779
абсолютно всичко се проверява. предполагам ,че си чула за "срок на одобрение"  от-до .
това е точно проверката на твоя статус. може да дължиш 1 ст , а може и 1000 лв . все се водиш длъжник и това всички го знаят. не се знае точната сума , но че си длъжник е ясно  Laughing

# 3
  • Мнения: 380
Моят спомен, от преди около 10 години е, че когато теглих кредит, освен че условие беше заплатата да ми се преведжа в банката, работодателят ми подписа и подпечата за банката един документ, че моята заплата ще се превежда именно в тази банка, по тази сметка, докато се изплати кредита, и ако случайно пожелая да сменя банката, той е длъжен да ги уведоми писмено за това.
 Затова си мисля, че след като имаш промоционален лихвен процент по първия кредит, трудно ще почнеш да превеждаш заплатата другаде, без първата банка да бъде информирана за това.


Разбира се, че проверяват... но има банки, който позволяват т.нар. превод на Р З да идва от твоя банкова сметка в друга банка. т.е. получаваш си заплатата в първата банка и я прехвърляш във втората банка, като на платежното пишеш "превод на работна заплата" (не съм сигурна дали си заслужава цялото упражнение, мисля, че можеш с новият кредит да рефинансираш стария - просто искаш по-голяма сума, така разходите ще ти паднат значително...)
Тя за основние може да пише каквото иска, но за наредител няма да пише Фирма Eди-коя-си, а ще пише нейното име, та ще е очеизвадно, че тези пари не идват от работодателя.

# 4
  • Мнения: 134
При мен специално работодателя нищо не е подписвал като съгласие или задължение да ми превежда заплатата в  банка х,  а само бележка за дохода, от която дори не остана копие при него. Просто когато кандидатствах за кредита, вече имах превод на РЗ във въпросната банка. Та сега се чудя как може да разбере тази банка, при положение разбира се, че си погасявам редовно кредита.
Иначе за рефинансиране изобщо не може и дума да става, защото и двата кредита са на много висока стойност - излизат общо около 100 000 лв.

# 5
  • Мнения: 7 779
всички банки са в една система и всяка може да разбере лицето Х  има ли задължение към някоя банка или пък е нередовен платец.

# 6
  • Мнения: 380
Цитат
Та сега се чудя как може да разбере тази банка, при положение разбира се, че си погасявам редовно кредита.

Банката ще разбере много просто, като очаква превод от работодателя ти за Х лв, а то пристига сумата за кредитната вноска само. Не казвам, че задължително ще стане, но аз лично не бих се чувствала спокойна в този случай.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 281
Разбира се, че проверяват... но има банки, който позволяват т.нар. превод на Р З да идва от твоя банкова сметка в друга банка. т.е. получаваш си заплатата в първата банка и я прехвърляш във втората банка, като на платежното пишеш "превод на работна заплата"
Тя за основние може да пише каквото иска, но за наредител няма да пише Фирма Eди-коя-си, а ще пише нейното име, та ще е очеизвадно, че тези пари не идват от работодателя.
За банката не е важно кое лице превежда парите, важен е самият паричен поток. Пощенска банка разрешава тази врътка, от опит споделям  Peace За другите - евентуално може да е повод за по-висока лихва, но не е правомерно...

# 8
  • Мнения: 1 571
Много ти е сложен казуса. Със сигурност всичко се проверява и банката "х" веднага ще разбере, че не ти се превежда заплатата. Съответно ще ти се вдигне лихвата - така ви е явно по договор. При всички случаи нищо не остава скрито, все пак си имаш в нея и банков служител, който наблюдава кредита ти, към когото се обръщаш ако имаш въпроси и т.н. Предполагам, че и в банка "у" ако заплата ти се превежда там, пак лихвата ще ти е по-ниска. Някак ще е добре кредитите ти да са в една банка ако е възможно. Може и с вариант за втората банка да си имаш условие в договора, когато почне да ти се превежда заплатата по банкова сметка в тяхната банка да ти падне и лихвата тогава. Помисли си добре кой кредит искаш да ти свърши по-бързо, защо не искаш втория кредит да ти е в същата банка, има ли възможност да се прехвърли втория кредит в първата банка или пък обратното. От разстояние и незапозната с конкретния случай мога да кажа, че не виждам защо пък да не може кредита да ти е в една банка, дори и ако общо двата са за над 100 000 лв.
П.С. Не съм банков служител.

Общи условия

Активация на акаунт