Плетем красоти за топлите дни .. тема 96

  • 90 259
  • 735
  •   2
Отговори
# 690
  • Мнения: 2 433
Ще правя първи опит за пуловер, гледах доста схеми, тази уж поне я схващам, не разбирам само
Next Round (increase round): *K5, k1fb, [k8, k1fb]
Това някаква абривиация на добавяне ли е?
Можете ли да ми препоръчате вълнена/смес прежда от бг сайт за модела?

# 691
  • Мнения: 9 912
k1fb или knit one front and back е начин за increase без намятка и съответно без дупка. Изплита се обикновена лицева бримка и след това още една в задната част на същата бримка.

# 692
  • на малък остров в океана
  • Мнения: 1 496
https://www.youtube.com/watch?v=4SrixFlgAuY
На видеото е показано как се прави

# 693
  • Мнения: 3 636
Това е наддавка: https://www.purlsoho.com/create/knit-front-and-back-kfb/

Как плетеш всъщност? Английски? Континентално? Като бабите пред блока? Можеш да си избереш и друга наддавка, не е задължително да е тази.

https://alexanderyarn.com/produkt/%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B5 … 0-alize-cashmira/

# 694
  • Мнения: 2 433
Мислех, че плета като бабите пред блока Simple Smile от клипчета се оказва, че било континентално, баба ми е явно е доста модерна.
Трудно ми е да правя каквото и било по схема, не съм плела пуловер до сега, само жилетки, но с елементарни правоъгълници и тази схема ми се стори най-разбираема.
Благодаря ви,

# 695
  • на малък остров в океана
  • Мнения: 1 496
Аз се учих от YouTube клипчета. Майка ми като ме видя да плета и каза, че много странно плета, сякаш наобратно. 😂 Аз реших, че е забравила как се плете и затова й изглежда странно. 😅😅😅
Чак след време, от една статия, разбрах, че съм се научила по английския начин.

# 696
  • Мнения: 5 119
Мен са ме "учили" като дете, по бабешкия начин с конец около врата Sad Не знам това какъв начин се води. Ама ме научиха да изплитам бримки колкото да не им досаждам, даже да завършвам плетка не ми показаха и съответно нищо не бях запомнила.
Като забременях първия път сама се научих от youtube и се научих да плета по написани модели, по схеми не мога. Затова и на български не знам термините, на английски само се оправям...

# 697
  • Мнения: 9 912
Българските термини не са уточнени съвсем. Срещала съм безумни обяснения, а писмени описания на моделите има много малко. Всъщност схемите съдържат 6-7 основни знака и в повечето случаи са придружени от легенда, а и диаграмата удобно може да се помести в една снимка в телефона(зависи от модела де). Струва си да се научи! Аз лично не ползвам видео, не изтърпявам темпото, а и установих, че ме дразни маникюрът на повечето записващи 😅.

# 698
  • Мнения: 5 119
Аз на видео гледам само кой термин как се изплита. Това беше в началото като се учех, докато запомня кое отпред, кое отзад, m1/yo как се изплита да има дупка или да няма дупка, cast on по един, втори, трети начин и т.н. Иначе модели по видео да плета е абсурд, и аз не мога да хвана темпото, отделно все нещо ще ми прекъсне плетенето (сега е конкретно детето), постоянно да слагам на пауза много ме изнервя Joy
По схема съм сигурна че е много удобно, но още не съм свикнала. Ще пробвам пак Simple Smile Обърквам се със сигнатурите и трябва постоянно да ги гледам коя какво значи, защото плета като си открадна време. На писаните модели съм им свикнала на съкращенията и с бърз поглед се ориентирам...

# 699
  • Мнения: 3 636
Мен ме дразнят модели, които са описани ред по ред.
Безумните обяснения в българските списания са резултат от лош превод, не мисля, че имаме толкова много оригинални модели.
Учила съм се от майка и баба, които плетат с конец на врата или игла на гърдите. След това от тази книга:
Скрит текст:
После  списания на немски (и дума не знаех, но си бях превела символите). Тежки времена бяха преди широкия достъп до интернет.

# 700
  • Мнения: 4 215
Като понапредне човек с плетката и хване модела дори не се налага да следи схемата.
Аз си разпечатвам на лист схемата и отвреме-навреме сверявам. Като се наложи да прекъсна си слагам знак с молив на схемата до къде съм стигнала.
Вчера си подреждах гардероба и реших, че ще разплитам роклята Шамони, която плетох миналата година и с много въпроси тук. Стана много добре, но не харесвам как ми стои конкретно на мен.
Един плетен комплект с пола и безрукавник ще подарявам.
Абе, разчиствам място за нови проекти...

# 701
  • Мнения: 2 695
Когато гледам на клип как плетат по този начин винаги изпитвам желанието да им извикам: Чакайте, сбъркахте бримката, от другата страна се прави Sweat SmileSweat SmileSweat Smile

# 702
  • на малък остров в океана
  • Мнения: 1 496
Аз съм така с континентал видеата - гледам, гледам и си викам ей това ся как го направи Simple Smile))

# 703
  • Мнения: 978
Някой може ли да хвърли едно око и да ми разясни нещата за това как се пресмята с колко бримки се започва.
Разбрах, че трябва да оплета "кройка" или както се нарича и според него да смятам. Но в клипа защо се вадят от ог 3 и след това 4 см.

Благодаря ви предварително за разясненията, че аз нищо не разбрах, а искам да плета няколко шапчици за малката и за подаръци.

# 704
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
"Кройката" е примерно 10 или 20 или 30 бримки, които заплиташ по схемата /мотива/, за да изчислиш колко бримки ще ти трябват за плетивото. Като си изплетеш 1 мотив премерваш колко см са това и по простото тройно правило намираш броя на бримките, които ти трябват.  Този модел е без мотиви, така че просто си набери 20 бримки и виж колко см са след 10-на реда.
Клипчето не съм го гледала и не мога да кажа.

Мен баба като малка  ме е учила на врат да плета с обръч, синджирче на една кука, после от нея се учих ама вече като голяма как се плетат чорапи и терлици /ей тея пети ... като научех някоя пета и само нея правех една година, после чорапите се носеха и петата която издържеше носене и пране, тя "печелеше".
А една кука основно учех от руски клипчета, даже някои наименования още не съм ги научила на бг.

Общи условия

Активация на акаунт