Има ли Господ и вярвате ли в него? - II

  • 21 313
  • 632
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 1 715
Вярвам,че има,Вярвам

# 151
  • Мнения: 335
... Най-мъдрия е казал: "Аз знам, че нищо не знам"...


Еее, SilIli!
Точно за Сократ щях да разправям в една моя тема ("За какво използвате разговора"/"Кое ви пречи да разговаряте"), ама такава скука е като се поогледаш какво наистина им пречи на хората, че си викаш "Сократ ли...?!"
Не се вълнуват много от разговора. Те са си по-важни... Софисти едни такива  Laughing, ама си се харесват. Аз се поплациках в самочувствието им да раздават триумфално "чаши с отрова" на целия нисш останал свят, демек - съдници го раздават...

Ама това е в друга тема.
В тази обаче са прави учените.
Особено, откак прочетох за Буш и еволюцията.
"В няколко случая президентът Джордж Буш изрази съмнения по отношение на еволюцията..." (имал е предвид собствената си)

А, нали знаеш,  "Джордж Буш е такъв тъпанар...", че с това си изказване всякак може да те обърне на атеист.

# 152
  • Мнения: 836
Аааа, аз ако се ориентирам по това, какво казва Буш, много съм я закъсала...(а, един знак, образуван от петте пръста на едната му ръка е показателен..)
Но, те учените може да са прави, а може и да не са...
Важното е, ние да не се заразим от тяхната високомерност, нали?
Почти като в онази, другата тема...

# 153
  • Мнения: 1 263
Точно за Сократ щях да разправям в една моя тема ("За какво използвате разговора"/"Кое ви пречи да разговаряте"), ама такава скука е като се поогледаш какво наистина им пречи на хората
Не се вълнуват много от разговора. Те са си по-важни...
С такива събеседници за дискусия сигурно трудно се достига до търсената истина или поне до общовалидно заключение.
А вие-четящите и пишещите в тази тема за какво използвате разговора и кое ви пречи да разговаряте?

Последна редакция: чт, 14 юни 2007, 13:53 от mummy

# 154
  • Мнения: 335
... А вие-четящите и пишещите в тази тема за какво използвате разговора и кое ви пречи да разговаряте?

mummy,
Първо ти, искаш ли?
Първо дамите и тези, дето питат, молим...  Simple Smile

# 155
  • Мнения: 674
има Господ и вярвам в него!

# 156
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Децата вярват в Дядо Коледа(Мраз), възрастните в Господ. Аргументите за съществуването им са едни и същи. Thinking

# 157
  • Мнения: 335
Децата вярват в Дядо Коледа(Мраз), възрастните в Господ. Аргументите за съществуването им са едни и същи. Thinking

Добро сравнение.
Обаче за Дядо Мраз имаме доказателства, че не съществува.
Докато за Господ още не.

Аргументите на учените понякога са също такива.
Ей я онази планета, сестрата на Земята, дето я "откриха" вчера-онзи ден.
Казаха, че е с температура между 0 и 40 градуса. Казаха, че според изчисленията им едновременно е скалиста, с вода и в зона близо до звезда, където водата може да бъде в течно състояние. Че радиусът й е едва 1,5 пъти по-голям от този на Земята, плътността - малко по-голяма, но съизмерима... И всичко това - с уговорката, че астрономите-откриватели не са видели директно планетата.
Да им вярваме ли сега на тези или не?
Аз им вярвам (ако "откритието" не е свързано по някакъв начин с политиката).
Утре-вдруги ден ще я видят. И да не е точно до това Слънце ("Глизе 581"), все ще е някъде.
Логично е.

# 158
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Децата вярват в Дядо Коледа(Мраз), възрастните в Господ. Аргументите за съществуването им са едни и същи. Thinking

Добро сравнение.
Обаче за Дядо Мраз имаме доказателства, че не съществува.
Докато за Господ още не.

А какви са доказателствата, че няма Дядо Мраз, моля? Но доказателства за дете, не за мен. Със същата основа мога да докажа, че и Господ няма, ако няма Дядо Мраз.

# 159
  • Мнения: 335
А какви са доказателствата, че няма Дядо Мраз, моля?
Но доказателства за дете, не за мен. Със същата основа мога да докажа, че и Господ няма, ако няма Дядо Мраз.

Ако за всеки подарък, за който детето вярва, че му е подарен от Дядо Мраз, имаме доказателства, че всъщност е подарен от татко му, при предварително доказано, че татко му не е Дядо Мраз, то следва, че нито един подарък не му е подарен от Дядо Мраз.
Ако това важи за всички деца по света, значи сме доказали, че нито един подарък на света, получен от дете, не му е подарен от Дядо Мраз.
Т.е., ако Дядо Мраз съществува, то той не подарява подаръци на децата.
Което е противоречие с определението за Дядо Мраз. Т.е. допуснатото, че Дядо Мраз съществува, е невярно.
Това е доказателството.

Това ще го разбере и дете (това! - кой му подарява подаръците), стига съзнателно да не го крием от него.

Тъй че, "доказателство за дете, не за мен" не го разбирам много.
Тук аналогията с Дядо Мраз куца.
Щото Дядо Мраза сме го измислили специално ние и специално за детето си.
И ние го караме да вярва в него.
А Господ кой ни го е измислил? Ако е измислен, е от нас. Какво да си доказваме ние...
Схващаш ли?

Последна редакция: чт, 14 юни 2007, 17:24 от Холограма

# 160
  • Мнения: 335
... Със същата основа мога да докажа, че и Господ няма, ако няма Дядо Мраз.

Може ли сега доказателството със същата основа, че и Господ няма?

# 161
  • Мнения: 836
Можем да направим блок схема с if/then, false/true. След това програмата и само входни данни са ни нужни.
Холограма, добро доказателство!
Лили, чакам и твоето Simple Smile

# 162
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236

Ако за всеки подарък, за който детето вярва, че му е подарен от Дядо Мраз, имаме доказателства, че всъщност е подарен от татко му, при предварително доказано, че татко му не е Дядо Мраз, то следва, че нито един подарък не му е подарен от Дядо Мраз.
Ако това важи за всички деца по света, значи сме доказали, че нито един подарък на света, получен от дете, не му е подарен от Дядо Мраз.
Т.е., ако Дядо Мраз съществува, то той не подарява подаръци на децата.
Което е противоречие с определението за Дядо Мраз. Т.е. допуснатото, че Дядо Мраз съществува, е невярно.
Това е доказателството.

Това ще го разбере и дете (това! - кой му подарява подаръците), стига съзнателно да не го крием от него.

Тъй че, "доказателство за дете, не за мен" не го разбирам много.
Тук аналогията с Дядо Мраз куца.
Щото Дядо Мраза сме го измислили специално ние и специално за детето си.
И ние го караме да вярва в него.
А Господ кой ни го е измислил? Ако е измислен, е от нас. Какво да си доказваме ние...
Схващаш ли?
Ох, затрудни ме. Исках доказателство за дете, което вярва в дядо Мраз истински. Но добре, ще се опитам: ако за всеки човек е вярно че не господ го е създал а двамата му родители, ако се молим, но господ не чува, ако има поне един, който не вярва и т.н. Всъщност нямам определение за господ. Както и да е, не можах да го скалъпя. Но децата вярват, защото не знаят, че подаръците са от родителите им, тъй и ние вярваме, че господ праща дъжда, докато не пораснем и разберем за изпаренията на водата(това само илюстриращ пример, не искам да кажа, че вярвате на господ за дъжда).
И да господ сме си го измислили ние, къде за да дадем универсален отговор на трудните въпроси, къде за да подчиним и обединим народа.

# 163
  • Мнения: 335

...Исках доказателство за дете, което вярва в дядо Мраз истински...
децата вярват, защото не знаят, че подаръците са от родителите им....

Лили, просто аналогията с Дядо Мраз не е подходяща.
Детето вярва, защото ние го караме нарочно да вярва в него. Ние сме му измислили Дядо Мраз, за да го развълнуваме, да го зарадваме с някакъв празничен и непознат образ. Защото ние искаме да виждаме детето си развълнувано и щастливо.
Защо то се радва повече на някого, когото вижда веднъж годишно,  отколкото на всекидневните мама и татко е ясно.

Та Дядо Мраз е повече празник, отколкото вяра. Така мисля.


Иначе те разбирам напълно.
Да ти подскажа ли с любимия виц на Вонегът?
(извинявам се, но покрай тъпанара Буш, все Вонегът ми е в главата тези дни)

Ето го вицът:
Един човек се подхлъзнал, полетял в пропаст, но в последния миг успял да се хване за тънка клонка. Отчаян, започнал да се моли: "Господи, помогни ми."

И внезапно чул гръмовен глас: "Човече, аз съм твоят Бог. Пусни клонката и аз ще ти помогна."

Човекът се огледал, погледнал надолу към ужасяващата пропаст и отново се провикнал: "А бе няма ли някой друг наоколо, с когото да говоря?"

# 164
  • Мнения: 836
Ето го вицът:
Един човек се подхлъзнал, полетял в пропаст, но в последния миг успял да се хване за тънка клонка. Отчаян, започнал да се моли: "Господи, помогни ми."

И внезапно чул гръмовен глас: "Човече, аз съм твоят Бог. Пусни клонката и аз ще ти помогна."

Човекът се огледал, погледнал надолу към ужасяващата пропаст и отново се провикнал: "А бе няма ли някой друг наоколо, с когото да говоря?"

newsm62
Не съм предполагала, че един виц може да е такава добра илюстрация на нашите разговори тук.

Общи условия

Активация на акаунт