Отношения наемател-наемодател

  • 21 121
  • 260
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 14 731
Аз лично смятам, че текущите ремонти са за сметка на наемателя, тъй като той експлоатира уреда, а капиталните ремонти /смяна на тръби, врати, поставяне на изолация примерно/ са за наемодателя.
Това е и общият принцип при липса на друга уговорка - дребните текущи ремонти, свързани само с износване при ползване, са за сметка на наемателя, останалите - на наемодателя. Сега, на практика винаги може да се постави въпросът на колко време е нормално да се развалят фурната, пералнята и т.н., та най-добре да се разберат все пак. Ако е нещо наистина дребно, аз бих го поправила и на мястото на наемателя, и на мястото на наемодетеля, за да си спестя спорове.
Но не мога да преценя доколко е дребно и лесно в случая, а и разбирам, че ако наемателят свикне за всяка крушка да вика наемодателя, би било много досадно.

# 31
  • Мнения: X
Рядкост са наемателите, които пазят и стопанисват добросъвестно. Ако беше толкова лесно от наематели всички щяха да станат наемодатели.
Никак не е лесно да събереш цяло домакинство, да обзаведеш, да го направиш хубаво, с удобства и луксозно, и да пуснеш някой вътре, който ще казва аз ще сменям само крушките.
 Има хотели, в които не ремонтираш нищо и само изискваш уредите и удабствата да функционират, там цената за нощувка е друга. Съпоставям просто.
Има и стаи за нощувка и там ценята е друга, но ползваш на различно ниво домакинството.

# 32
  • Мнения: X
Сега, на практика винаги може да се постави въпросът на колко време е нормално да се развалят фурната, пералнята и т.н.,
Амортизация, ДМА, в случая за тези уреди е 15% на година.
Скрит текст:
На 6,6 година има 0 нулева стойност.
До втора година - законова гаранция.
На 3-та година остатъчната стойност е 70%
Ако в този момент уредът се развали и се докаже,
че причината е неправилна експлоатация,
то наемателят заплаща ремонт, не повече от остатъчната стойност.
Примерно (печка, пералня и хладилник) 1500лв, ГодишнаАмортизация е 225лв.
Толкова ли е разликата за година от наем м/у обзаведено/необзаведено жилище?
Останала съм с впечатление, че разликата за месец е 80-100лв, т.е. за година 960-1200лв!

# 33
  • Мнения: 9 918
Интересни са сметките и разсъжденията, обаче някой път трябва едната страна да отстъпи, за да станат нещата. С мярка де.

Миналия месец дадох под наем един ап, който наемателят реши, че има нужда от корекции и аз се съгласих. Отстъпих част от депозита той да ползва за преместване на едната външна щора и за смяна на пррвазите в хола на ламината и още неща дребни

Обаче сега се наложи да се съглася и заради притеклата кухня, която е чисто нова
Разбрахме се че той ще плаща наем от м май не от април, защото макар и да се е нанесъл търпи неудобства

Та, отстъпки направих, но ще са до тук
На загуба съм 1100 лв + 300 за пералнята, защото съм обявила че е необзаведен във вида, в който го виждат
Занесох и някои много хубави мебели, за които няма да диря сметка

Но все пак, с отстъпките до тук
И ако наемателите си мислят за “лапане” и прочие епитети , айде да не забравяме и ремонта за 20 000 , който предшества споменатите от мен компромиси

В общи линии съм търпелива, ама не съм благотворителност, нали? И аз имам семейство и деца и знам какво са ми коствали ремонтите. Който не ще - свят широк Simple Smile няма да се женим, я

# 34
  • Мнения: X
Обаче сега се наложи да се съглася и заради притеклата кухня, която е чисто нова
Разбрахме се че той ще плаща наем от м май не от април, защото макар и да се е нанесъл търпи неудобства
Та, отстъпки направих, но ще са до тук
На загуба съм 1100 лв + 300 за пералнята, защото съм обявила че е необзаведен във вида, в който го виждат
Защо е протекла новата кухня? Некачествен монтаж?
Нямате ли гаранция от майсторите, които са извършвали тези дейности?
Може би от тях трябва да искате обезщетения за нанесени вреди.
Мда, предполагам на никой наемател не му е приятно,
влизайки в дадено жилище веднага да започват ремонти.
Това е в хипотеза на "скрити" дефекти.

# 35
  • София
  • Мнения: 1 744
Миналата година една пловдивска фирма монтира кухня в София.Питах собственичката аз ли ще монтирам вик на кухнята или фирмата .Накрая фирмата монтира и си тръгна .След 1 месец влизат наематели и протече вик.Тогава не викнаха фирмата да си поеме ремонта че били в Пловдив.

# 36
  • Мнения: X
Ако пералнята е счупена по негова вина, той би трябвало да си заплати ремонта или да купи нова/втора ръка за същите пари. Ако той няма вина за повредата, а просто живота на пералнята е към приключване, това е твое задължение, защото, ако закупи той нова, трябва да си я вземе като се изнесе или да ти я остави, но да не ти плаща наем няколко месецa. Според мен така е редно.
Ще дам пример с моя наемодател. Счупи ни се вентилатора в банята, беше много стар и съответно той купи нов и го замени. Друга случка - при почистването на хладилника го повредих и аз си заплатих ремонта, защото си беше моя вината.

# 37
  • Мнения: 3 615
Щом експлоатира хладилника и печката и те са се развалили в резултат на негова експлоатация, ако трябва да напускя жилището наемателят трьбвя дя ви ги остави в същия вид, в който сте му ги предали. Ремонтите са зя негова сметка.
Що за глупост нали се плаща на3м да ползва.Като наемодателя не иска нито печка нито пералня нито крушки да даде необзаведен апартамен.И кво ако са се повредили аз наемателя да купя нови и да напусна.

# 38
  • Мнения: X
Гаворим конкретно - наемателят ползва пералня Аристон, в момента в който й изтича гарнцията й изгаря платката, която струва 250 лв.
 Кой плаща ремонта?
Или казваме, че й е дошло времето на пералнята и наемодателят да се оправя?

 Щом наемателят няма възможност да заплати ремонт на уредите, които експлоатира, или не трябва да я ползва, или да живее на хотел,  или да си търси необзаведен апартамент.

# 39
  • Мнения: 3 615
Гаворим конкретно - наемателят ползва пералня Аристон, в момента в който й изтича гарнцията й изгаря платката, която струва 250 лв.
 Кой плаща ремонта?
Или казваме, че й е дошло времето на пералнята и наемодателят да се оправя?

 Щом наемателят няма възможност да заплати ремонт на пералня, или не трябва да я ползва,  или да си търси необзаведен апартамент.
Е много ясно наемодателя ще направи ремонт.То не може само да има  събиране трябва да има и изваждане.Значи влизам под наем след 2дни се скапва пералнята  и аз съм изпрал едни 200лв за ремонт. Мале кви хора има.

Последна редакция: нд, 22 апр 2018, 15:49 от cia_maritima

# 40
  • Мнения: X
Най-добрият вариант за наемателят е да живее на хотел. Или да си наеме необзаведен апартамент.

# 41
  • Мнения: X
Гаворим конкретно - наемателят ползва пералня Аристон, в момента в който й изтича гарнцията й изгаря платката, която струва 250 лв.
 Кой плаща ремонта?
Който е монтирал пералнята и не е сложил защита от токови удари,
т.е. собственика на пералнята.
При дефектирала платка от токов удар не се признава гаранция,
с каквато и извънземна гаранция да е.

# 42
  • Мнения: 29 858
Най-добрият вариант за наемателят е да живее на хотел. Или да си наеме необзаведен апартамент.

Така е. Да си наеме необзаведен апартамент, да си купи едни уреди за хиляди левове, пък да си ги ремонтира, както си иска.

Необзаведено жилище е примерно 500 лв., обзаведено е 600 лв. Наемателят сам да си сметне за колко време ще си избие цената на пералня, печка и хладилник.  Peace Ако смята, че му е по-изгодно, защо си наема обзаведен имот?

# 43
  • Мнения: X
Конкретно казусът с платката на пералнята се разреши по следния начин - аз-наемателят дадох сумата за платката, а наемодателят додаде още пари и се купи нова пералня, аз предпочетох нова пералня вместо да ми сменят само платката, за която също нямаше да има гаранция.

# 44
  • Мнения: 3 615
Конкретно казусът с платката на пералнята се разреши по следния начин - аз-наемателят дадох сумата за платката, а наемодателят додаде още пари и се купи нова пералня, аз предпочетох нова пералня вместо да ми сменят само платката, за която също нямаше да има гаранция.

Аз не бих дал нищо давам наем за да ползвам в хотел като сте и се прецака нещо заплащат те ли го?

Общи условия

Активация на акаунт