Майчинството счетоводно-78

  • 42 476
  • 738
  •   2
Отговори
# 705
  • Мнения: 282
Аз исках да попитам, ако в момента на раждането имаме 10 или 11 месеца осигурителен стаж, дали е възможно да имаме майчинство, когато детето навърши 2 месеца и станат 12 ?

# 706
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 408
Аз исках да попитам, ако в момента на раждането имаме 10 или 11 месеца осигурителен стаж, дали е възможно да имаме майчинство, когато детето навърши 2 месеца и станат 12 ?

Да. В момента, в който се натрупат 12 месеца ще започнете да получавате обезщетение. Времето в болничен също се зачита за осигурителен стаж.

# 707
  • Мнения: 282
Много благодаря за бързият отговор, а като не съм работила преди понеже прочетох, че се изчисляват 24 месеца назад- 0 лв. Ли да смятам за първите 11 или минималната работна заплата ?

# 708
  • Мнения: 609
Момичета, забравила съм как се изплащаше 45 дневния болничен. На осигурените на мин.раб.заплата от новата година, която е вдигната, майчинството за 1година ще бъде 560лв,но толкова ли беше и 45 дневния болничен?

# 709
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 408
Много благодаря за бързият отговор, а като не съм работила преди понеже прочетох, че се изчисляват 24 месеца назад- 0 лв. Ли да смятам за първите 11 или минималната работна заплата ?

МРЗ, която е валидна към онзи момент, например за 2018 г. - 510 лева, но не може да получавате по-малко от МРЗ, която е в момента, т.е. поне 560 лева на месец ще се получава като обезщетение за бременност и раждане.

Момичета, забравила съм как се изплащаше 45 дневния болничен. На осигурените на мин.раб.заплата от новата година, която е вдигната, майчинството за 1година ще бъде 560лв,но толкова ли беше и 45 дневния болничен?

Да.

# 710
  • Мнения: 1 398
Благодаря за отговора. И все пак могат ли да се направят на ударени - изтеглихме кредит и аз веднага занесох удостоверение за новата си сметка. Трябва ли специално да уточнявам, че искам всичко да се превежда там, не се ли подразбира ?


Нужно е сама да декларирате при работодателя, че искате по нова сметка да се получават обезщетенията от НОИ.


Скрит текст:
Добавям: преди малко звъннах в банката, потвърдиха ми, че имам сметка и има преведени пари на 06/12, точно когато съм получила SMS. Да ви попитам това изцяло грешка на ЧР ли е? Искам да знам, т.к. при нас са много сърдити всичките, това ще е поредния спор, който ще водя с тях и не искам да ме изкарат виновна за нещо което не съм.

Благодаря много за изчерпателния отговор. Чаках до последно, нали имаше проблеми този месец с НОИ, мислех че на 27/12 ще има превод. Ще отида утре до НОИ, дано да работят и да получа информация.

Възможно е, ако от счетоводството не са подали декларация за промяна в обстоятелствата. Извади си ПИК и си следи плащанията през сайта на НОИ, там ще можеш да видиш на коя сметка превеждат те и кога им е била предоставена. Ако сметката е закрита, от банката ще върнат парите към НОИ. Те обаче противно на нормалната логика, не се свързват с работодателя, за да кажат, че има върнати пари. Така ти си чакаш до второ пришествие, докато сама не задвижиш нещата.

# 711
  • София-Младост
  • Мнения: 23 356
За нова банкова сметка се попълва прил.1. и се представя пред работодателя, а той в НОИ.

# 712
  • Мнения: 1
Здравейте мами. Работя и съм осигурена от година и половина. В 45 дневния болничен съм. Въпросът ми е след раждането какви документи са ми нужни и къде се подават.? Благодаря.

# 713
  • Враца
  • Мнения: 1 425
Момичета, имам въпрос. Бременна съм и съм болнични през цялата бременност. Между последният ми 34 дневен болничен и 45 дневния по майчинство, имам дупка от 16 дни. Въпросът ми е, ако си взема отпуска, трябва ли да имам работни дни между болничните, или мога още от следващия ден след изтичане на болничния да изляза отпуска? Защото с предната бременност пак бях в такава ситуация и счетоводителя във фирмата ми каза, че от НОИ ще се заядат и трябвало да имам работни дни. Благодаря ви предварително.

# 714
  • Мнения: 1 071
Здравейте, имам 2 болнични. 1вият е от 4.12 до 17.12, а вторият от 18.12 до 17.01. Плащане до сега не съм получила. Говорих със счетоводството, още в деня на издаване на болничния, след като им го пратих, те са ги пратили веднага към НОИ.
Имате ли идея кога евентуално ще има плащане?
Утре ще ходя до НОИ да си изкарам най-накрая ПИК номер, но съм с контракции и затова отлагах до сега.

# 715
  • София-Младост
  • Мнения: 23 356
По първия може и днес да имате превод, по втория нека минат поне 10 работни дни от подаването.
Имайте предвид че и в НОИ приключват година и може да има забавяне.
Иначе ПИК е добре да се извади, за да се следят дати и т.н.

# 716
  • Мнения: 446
Здравейте, проследяващ АГ или личен лекар трябва да издаде болничен лист по време на бременността (за периода преди 45-те дни преди термин), или няма значение?

Благодаря предварително!

# 717
  • София-Младост
  • Мнения: 23 356
Здравейте, проследяващ АГ или личен лекар трябва да издаде болничен лист по време на бременността (за периода преди 45-те дни преди термин), или няма значение?

Благодаря предварително!
Могат и двамата по принцип.

# 718
  • Мнения: 126
Здравейте момичета, ще подавам ГДД и не знам за месеците в болничен поради общо заболяване и тези за бременност и майчинство каква служебна бележка да подам към НАП. Има ли някой запознат, нещо от НОИ ли трябва да ми издадат? И изобщо нужно ли е да декларирам този доход, след като той не е обложен с данък?!...Thinking

# 719
  • Мнения: 7
искам да попитам ной колко изплажа 45 дена преди раждане някой има ли на който да му е преведен

Общи условия

Активация на акаунт