Помощ! Не знам откъде да тръгна

  • 4 233
  • 48
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 469
Да. И след като авторката плаща данъци, значи някой някога е подал декларация. Ако тя си мисли, че й майка й е наследник на същата част, предполагам този някой, попълнил декларацията, е вписал и името на майката. Тоест, ако в общината излезе името на майката, значи някой я е вписал в декларацията. А ако не излезе, това не значи категорично, че не е съсобственик. Липсва доста базова информация в казуса. Това е нещо, което авторката може да пробва, без да й струва каквото и да е.

# 31
  • Мнения: 1 047
В данъчното може да поискате оригиналните декларации  за имота и партидите и отттам да видите номера на акт за собственост и да започнете.  Ако се опитват да ви откажат, потърсете      завеждащия отдел. За мене майка ви не е наследник. Но това не важно в момента. Опитайте форма на контакт с леля ви. И тя и вие за в бъдеще, почти нищо не можете да направите поотделно. И аз мисля, че на този етап не е абсолютно необходима юридическа помощ. Била съм в подобна ситуация и подозирам, че лелята е ключов фактор.  Успех

# 32
  • Мнения: 9 834
Е стига де, толкова врели-некипели се изписаха.
"Оригиналната" декларация за имота е в данъчното, някъде в архива, ако вече не е унищожена, което е най-вероятно. Но сме 21 век, всичко е нанесено в компютъра, в базата данни.
Просто си взима 1 ден отпуска и отива в данъчното с удостоверение за наследници, за всеки случай, тегли си номерче за декларация по чл. нам си кой си, изчаква си чинно реда и като влезе при служителката, моли да влязат в партидата й и да й кажат номера на акта за собственост. От компютъра.
В декларацията е нанесено кои са съсобствениците, така както са декларирани, както и номера на акта за собственост.
За останалите неща - кой какъв дял има - адвокат. Защото явно случаят е малко по-заплетен.
Подозирам, от малката площ и от многото наследници, че става дума за къща в парцел, с още къщи и с още съсобственици, поне на парцела. Ако ще правят сделка с имота, значи много добър адвокат ще им трябва. Намирането на акта за собственост е бял кахър, в сравнение с кадастъра и и останалите документи за продажба. Пак адвокат, и то много добър, ще им трябва.

# 33
  • Мнения: 1 047
Man-darinka, що така “стига де, врели некипели”с какво право? Не си модератор. Това е форум и всеки си изказва опита и мнението. Ами на мене точно това ми отказаха на времето-да ми кажат номера на оригиналния акт за собственост под предлог, че това е мое задължение. Справих  се някакси. Ами смяната на партидите за ток и вода. На кого се водят. За тях също се искаха нотариални актове. Говоря за Пловдив. В ЕВН ми разказаха играта.  Сама научих толкова неща. И да, ако ще има продажба  като парцел за строителство значение имат идеалните части от земята. Адвокат тогава е необходим при всички положения.

Последна редакция: ср, 04 мар 2020, 07:29 от Dimana12

# 34
  • Мнения: 9 834
Man-darinka, що така “стига де, врели некипели”с какво право? Не си модератор. Това е форум и всеки си изказва опита и мнението.
Точно защото е форум, аз си изказах мнението. И защо реши, че имам предвид теб (или само теб)?
Ти прочете ли какво съм написала за "оригиналната" декларация на имота в данъчното? Защото няма "оригинална" и "НЕоригинална" декларация, а само една - и тя е подадена в данъчното. Всичко останало е или чернова (пазиш си втори екземпляр в къщи с това, което си попълнил за данъчното) или копие, ако въобще е възможно да се вземе копие от данъчните. Не знам какви са техните правила за пазене на архив, но за други държавни ведомства по правило е 5 години. След това стотиците и хилядите килограми хартия се унищожават, защото няма място, където да се съхраняват. Така и декларацията, и копието от нотариалния акт отиват за рециклиране. Но при подаване на данъчна декларация, поне в София, служителката в същия този момент нанася данните, написани в декларацията, в тяхната компютърна база данни. Ако попаднеш на свестна служителка, може и да ти издиктува данните за нотариалния акт.
Мога да дам и друга идея - на старите регулационни карти в общината е отбелязано, ако има данни, името и нотариалния акт на собственика. Та евентуално жената, с удостоверение за наследници, може да се пробва в архитектурния отдел на общината да извадят старите регулационни карти и да гледа и запише данните, ако ги има. От Агенция "Кадастър" онлайн срещу заплащане може да се прави справка за имот и собственици, но не знам дали тази справка включва и данните за документа за собственост. Освен това в кадастралните карти има много грешки.
Още един вариант - освен лелята, с която са в конфликт, имало и други съсобственици. Значи може да се пробва да се говори и с някой от тях за акта за собственост.

# 35
  • София
  • Мнения: 74
Аз продължавам да не разбирам, дори и да вземе тази декларация от данъчното какво доказва с нея?

# 36
  • Мнения: 9 834
Няма да взима декларацията от данъчното, в нея пише номера на акта за собственост, само това й трябва.

# 37
  • Мнения: 1 047
https://www.smolyan.bg/bg/menu/subcontent/560

Точка 11. Номенклатура Страница 16
Срокът за съхранение на подадените декл. По чл. 14 от ЗМДТ е постоянен. Дали след 20 години отива в държавн архив, не знам. А също дали има разлика в отелните общини? Отделен е въпросът че от 2019година не е небходима такава от новите собственици.

Последна редакция: ср, 04 мар 2020, 18:07 от Dimana12

# 38
  • Мнения: 9 834
Е, супер тогава! Хубаво е, че ги пазят вечно. А някой, ако успее да убеди служителка в МДТ в голям град да отиде да рови в архива, за да търси данъчната декларация с приложенията - да се похвали!
Данъчните декларации в държавния архив?!?!? Е това вече - едва ли.

# 39
  • Мнения: 7 006
С едни 20 лева като вляза,винаги ми вършат работа..

# 40
  • Мнения: 9 834
Това вече изби рибата Rage
Служителката има ли задължение да ти рови в архива да ти търси документите? Съмнявам се.
А предлагането на 20 лв. си е чиста обида. Няма да пиша какво бих ти отговорила, ако съм на мястото на служителката, че ще ме баннат.

# 41
  • Мнения: 7 006
Досега никой не се обиждал.Работят хората за жълти стотинки.
Напротив.
Вземат,казват чакай "малко" и се връщат с резултат.
Е,ако се случи такъв да се обиди,така или иначе ще си свърши работата,ама без 20 кинта.

п.п.А чие задължение да провери в даден архив и тези архиви за какво се пазят?

# 42
  • Мнения: 1 047
Не, има си ред  за всичко - услуги срещу официално заплащане към  архив, община.  А това с 20 лева го приемам за шега. Засега от моя опит мога само да допълня - уважение към Български държавен архив.

# 43
  • Мнения: 9 834
Тези архиви са за служебно ползване - да се провери, примерно, дали не си декларирал по-малко, отколкото е наистина, за да плащаш по-малко. Със съответните последствия за теб. Архивът не е за хора, които не си пазят или не могат да си открият документите за собственост.
Предложих на потребителката да опита в общината, но това би било проява на добра воля от служителката да услужи на гражданина. Ако потребителката подходи дипломатично, а не да скача с рогата напред с презумпцията, че са й длъжни.
Поне аз доколкото знам, такава услуга не се предлага от общината, съответно няма и регламентирано официално заплащане.

Е,ако се случи такъв да се обиди,така или иначе ще си свърши работата,ама без 20 кинта.

Аз бих се обидила и бих свършила работата - безплатно обаждане до полицията за предлагане на подкуп. И на теб ще ти струва повече от 20 кинта.

# 44
  • Мнения: 1 047
http://www.archives.government.bg/563-Достъп_по_ЗДОИ-LM
Не, този тип документи не са само за служебно ползване.

http://www.jivotatdnes.bg/nachalo/news/pravo/kak-se-vazstanovyav … en-notarialen-akt

Ако авторката на темата се свърже и с другите съсобственици, дори съседи може и да не стига до архива. От дискусията по-горе поне ще се ориентира как да започне. Успех

Последна редакция: чт, 05 мар 2020, 06:44 от Dimana12

Общи условия

Активация на акаунт