Любители на котки - Тема 162

  • 25 521
  • 784
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 14 904
Май няма да му се размине вет на моя. Един пач от козината му от едната страна е станал супер сух. Може верно да се окаже кожен проблем. Да взема да вадя чантата да свиква с нея, че какъвто е интелигент и чумичка, ще остана без ръце, докато го тикна вътре.

П.п. сетих се нещо. Нали са модерни безглутенови храни и за любимците? Някоя от вас има ли животно, на което такива храни да не понасят?

# 751
  • Мнения: 18 542
Какво значи модерни са безглутеновите? Котките са хищници и не ядат глутен и въобще зърно. Може да има други неща които не трябва в тия храни, но липсата на глутен сам по себе си няма как да е проблем, тъй като по начало не трябва да има глутен в храната за котки.

# 752
  • Мнения: 152
Djaky,  Vasil го намери това коте. Беше паднало пред него от висок етаж. Мъничко бебенце... Цяло чудо беше , че нищо му нямаше....най- вероятно си е ударило главичката при падането...
 
   Vasil,  много съжалявам ... ти направи каквото трябваше..Още помня хубавите снимки със синята кърпа и как се чудеше какво име да му дадеш..  Летеца...
Имаш голямо сърце.

Последна редакция: пн, 09 авг 2021, 23:26 от el73

# 753
  • София
  • Мнения: 11 775
Мисля че на applaws са без глутенови, съседката взима за тяхната котка, че тя е с цьоликалия (ох така ли се пише) и не смее да пипа нищо с глутен.

# 754
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Мисля че на applaws са без глутенови, съседката взима за тяхната котка, че тя е с цьоликалия (ох така ли се пише) и не смее да пипа нищо с глутен.
Така се пише,цьолиакия.
Аз също съм с непоносимост към глутен.
В Роял Канин има...
В Happy cat пише,че няма.
На Хари обаче явно не му е проблем,такъв е лъскав и копринен(пу,пу,пу),но не е изключено глутенът да направи проблем на котка.
При непоносимост,се скъсяват власинките в червата(или изчезват напълно),а именно те отговарят за усвояването на храната.
За пипане-пипам,правя баници(които не ям),не ползвам отделни съдове,не съм се вманиачила.
Всички храни имат пълнители.
Кои царевично,кои пшеничено,кои картофено нишесте...
Лошото е,че с много висок процент месо нито Хари яде,нито Моли.А Моли яде всичко,включително манджите на социален патронаж...

# 755
  • Мнения: 2 886
Djaky,  Vasil го намери това коте. Беше паднало пред него от висок етаж. Мъничко бебенце... Цяло чудо беше , че нищо му нямаше....най- вероятно си е ударило главичката при падането...
 
   Vasil,  много съжалявам ... ти направи каквото трябваше..Още помня хубавите снимки със синята кърпа и как се чудеше какво име да му дадеш..  Летеца...
Имаш голямо сърце.
Аз грешно съм разбрала, явно. Останах с впечатление, че е паднало от неговата тераса.
Прекрасен летен ден желая на всички! ⛱️

# 756
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 748
Не, дълга история беше. Падна от 5 етаж на необитаем апартамент а аз бях там. Взех го  и се грижех за него. Първо се оправи, давахме му различти медикаменти и се съвзе, до онзи ден когато при гърч е спряло да диша. Честно да ви кажа, все едно човек съм изгубил. То да се грижиш за болен  човек е подобно. Както казах последните дни беше вече ужас. Аз и за това поспрях да пиша тук. Припадъците бяха страшни, болезнени за него, придружени с фекалиране и ставаше много агресивен.
Разбирасе няма как да го оставя наакан, за това още злобен влизах да го къпя и имам 3 огромни белега които ми направи докато го къпя.
   Доктора ми каза, че е изпаднал в нещо като клинична смърт, малко преди да спре да диша. Гледа в една точка, не яде 
и не пие вода. За мен направо вече е  бил в така смърт.
  Все пак доктора се погрижи много добре за него и направи всичко, което може.

# 757
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Васко,ти си добър човек.
Направо ти се възхищавам,както и на всички,които прибират болни животни и се грижат за тях.
Аз живея с нашите и малко трудно бихме държали котки в отделни стаи.
Уговорката беше,че Хари ще стои само при мен,Сузи навремето така живя(Абе и в другите стаи ходеше).
Обаче обикнаха Харо,той е мил,на всеки се лигави,гали,пльоска се на пода,дава коремче да го галят...
Баща ми обича животни и му се радва както се радва на детето ми.Той пръв даде на Хари хартиено топче и го научи да го носи обратно.В началото тайно и тихомълком го викаше и галеше...
Сега обичат вече много Хари,даже не се сърдят,когато им се навре в тоалетната(Ами нахален и любопитен е,всичко иска да види,само в банята не влиза,а наднича).
Та така.Ако взема още едно коте и не се разбират,няма да има къде да стои едното коте,през повечето време Хари е при мен,особено вечер спи в моята стая.През деня играем с него всички,страшно е забавен как тича из коридора и носи топчета,прави кълбета...
Мога да си позволя само една котка за съжаление и по финансови причини.Той вече яде по два пауча на ден...И гранули си яде...А ветеринарните услуги са доста скъпи...

# 758
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 249
Василев, не знам какво да ти кажа. Страшно мъчно ми стана за котето. Добре е все пак, че има хора със сърца като теб за клетите животинки.

# 759
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 748
Мария, наистина ветеринарните услуги са изключително скъпи. Лошото е когато е скъпо и доктора некадърен. Хем може да ти погуби животното, хем да ти вземе пари. Аз също доста пари дадох за лекарства но не съжелявам. Сега като гледам как големия го търси навсякъде, душата ми се свива. Такава обич имаха на последък.

# 760
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
На мен също ми е много, много мъчно,преди,когато имах папагали,прибирах"дефектни",защото папагал,който не може да се продаде...няма да казвам...

Скъпо е,аз за да излекувам и ваксинирам Хари,дадох над 200 лв.И то защото приятелят ми ми помогна.Просто няма как да лекувам и спасявам още котета.
Ако бях богата,щях да направя център за спасяване на котета и кучета...но съм...

# 761
  • Варна
  • Мнения: 25 266
Васил,
съжалявам за котето, тъжно е, когато си отиде същество, което си обичал и обгрижвал...

Относно (без)зърнената диета на котките това, което аз съм чела е, че дори и хищници в дивата природа те реално си набавят съдържащите се в зърнените храни вещества като ядат мишки и птички (които от своя страна се хранят именно със зърнени храни, присъстващи в храносмилателната им система). И минаването на изцяло месна диета без зърнени храни може и да не е много удачно, тъй като така се губят ценни вещества и се нарушава балансът. Не съм специалист по хранене, но това ми звучи логично:
Цитат
Зърнените храни могат да осигурят незаменими мастни киселини, фибри, витамини и минерали – което ги прави важна част от пълноценната и балансирана диета. Преминаването на вашата котка или куче към изцяло месна диета без подходящи добавки носи значителен риск от хранителен излишък или недостиг. По-специално, изцяло месните диети може да не предоставят на вашия домашен любимец въглехидратите, необходими за пълноценно и балансирано хранене.

# 762
  • Мнения: 14 904
На мен въпросът ми беше по-скоро някой има ли животно, което не може да кара на безглутенов режим. Моят започна да се скубе приблизително по времето, когато смених РК с НД с тиква и киноа.
За хората съм чела, че освен ако няма ясно изразена непоносимост към глутен, е безсмислено да се изключва от менюто.

# 763
  • Варна
  • Мнения: 25 266
Не ми се вярва самата липса на глутен да навреди толкова скоростно, но е възможно да има някакъв алергичен компонент към конкретната храна. Върни старата на първо време.

# 764
  • Мнения: 18 542
За хората може много да се спори и не искам да отивам в тази посока, но специално за котките, колко пък зърна и въглехидрати ще си набавят от изядени мишки и птички, които от своя страна, след като ги погълнат също ги храносмилат, не им стоят несмлени в стомахчетата.
Пак казвам, котките са хищници, а хищници означава хранещи се с месо. Сега, че имат капацитет да се справят с инцидентно поглъщане на зърна и треви, не значи че трябва да ги консумират редовно, особено пък в количества, в които са в сухите храни. Това че ядат всякакви неща, също не е показателно, моя например се нахвърля на вафли.

Нищо чудно, че толкова домашни котки (и кучета) са с наднормено тегло, бъбречни и ракови заболявания и диабет. Няма такова нещо като балансирано хранене (този термин е прехвърлен от човешкото), има хранене подходящо за съответния животински вид, а докато за хората може много да се спори, котките са си хищници и там спор няма... поне за сега.

Това е моето разбиране за котешкото хранене, откакто започнах да чета туй-онуй за храненето изобщо. Иначе всеки е свободен да си храни котето както прецени за нужно. Най-важното е да са здрави в крайна сметка възможно най-дълго.

Общи условия

Активация на акаунт