Козунаци 2022-ра

  • 48 171
  • 778
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 1 013
Аз претърпях провал с моите Disappointed Relieved Вчера ми беше много криво - станах в 5.30ч. сутринта с такова желание, а в 15ч. след обяд имах три сухи гюлета. Мисля, че знам къде сбърках, но следващ път не знам дали пак ще се хвана да меся...

# 721
  • Sofia
  • Мнения: 21 719
Правенето на козунак все пак не е проста работа, особено за начинаещи и то такива, които изобщо не са месили маяно тесто.. Моментът "кога е готово тестото" / да спрем да добавяме брашно  е доста тънък.  Да се уцели златната среда - да е меко, ама не чак толкова, че да не държи форма и в същото време да не стане твърдо и да е като хляб накрая.
На някои им се удава по-бързо, на други не... хора сме, различни сме.
Та несполучлите просто трбява да продължават да опитват и то скоро, докато си помнят стъпките или грешките от предния опит.  За да се стигне до това, което  описах по-горе.
Месенето на ръка трябва да е интензивно, без почивчици - удрянето в маста е вид почивка, но не трябва да се спира и така  15-20 мин. до получаването на гладка топка, която не се свлича.


Ето моя козунак с баничното брашно на Лидл.  Срез (при какъвто аз ясно различавам коците по замазаната среда).




И конците, които съм изтеглила, но не са откъснати.

# 722
  • Мнения: 13 296
Мда, сериозна "борба" пада с козуначеното тесто, особено ако не е много малко количество замесено. Не става иначе, то хем е тежко и богато тесто, хем и глутена да му развием добре. Дърпане, мачкане и прочие до откат.
Аз както си и мислех, непознатата фурна ме извози с печенето. Чак се чудя как останаха някакви конци изобщо в тоя козунак, пекох го прекалено дълго че се оказа че фурната пече по-слабо отдолу и допичах заради това...
Скрит текст:

На снимките изглежда още по-препечен, но и наистина си му дойде в повече печенето, докато се изпече целият добре. Към 800 грама брашно са в него де, не е малък но нямаше по-малки форми налични там, че да го разделя.

# 723
  • Мнения: 163
                 Ето го и моя   със спелта, мед и стевия, вече нормално печен.

# 724
  • Мнения: 1 574
Тази година козунаците ми бяха от магазина 😆

# 725
  • Мнения: 9 827
Христос Воскресе! Снощи месих по рецептата на Морена. Това е резултатът.


Втората доза, че младежите ми го одобриха и изядоха 😊

# 726
  • Мнения: 2 820
Христос Воскресе! Ето го и моя козунак, Козуначен венец с кафява захар от Люси Евтимова. Плънката ми е от шоколад, масло, малко пудра захар и шам фъстък.



# 727
  • Мнения: X
Това изглежда много добре. Ева Николова, може ли рецептата?

# 728
  • Мнения: 2 820
Това изглежда много добре. Ева Николова, може ли рецептата?

Благодаря Simple Smile Ето я рецептата за тестото, оформянето и печенето:
http://lussisworldofartcraft.blogspot.com/2020/04/brown-sugar-ea … bread-wreath.html
Плънката от тук:
https://www.oetker.bg/bg-bg/recepti/r/velikdenski-pitki-s-sham-fstk-i-shokolad

# 729
  • Sofia
  • Мнения: 21 719
Която и да е рецепта,  с плънка и просто оформянето е различно - голяма правоъгълна кора намазвате  цялата със сладко или друго, навивате на руло и срязвате на две по дължина, усуквате двата фитила и оформята в кръг.





Ето и със солена плънка - лапад и сирене.

Скрит текст:

# 730
  • софия
  • Мнения: 2 920
Христос Воскресе!
Последният козунак за сезона.

# 731
  • Мнения: 230
Христос воскресе, мир и благоденствие за всички ви!
Всичко, което направих, се хареса, изяде и питаха за още! Правя винаги по традиционна рецепта.

# 732
  • In transit
  • Мнения: 11 966
Аморекс, козунаците ти изглеждат впечатляващо...и като краен резултат и като бройка. Heart Eyes

# 733
  • Мнения: 2 504
Аз не бях впечатлена от моите козунаци, изсушила съм ги, но всички лакомници, които ядоха , бяха във възторг. Чак синът ми ме порица, че съм раздавала и той милия( при все че месих цяла седмица преди това ) не си отял.
Явно съм доста взискателна и критична към резултата, но важното е консуматорите да са доволни Grinning

Последна редакция: пн, 25 апр 2022, 20:57 от щастлива мама

# 734
  • Мнения: 1 472
Христос Воскресе!
😁 За трета година правя, трети път, без опити предварително 😀. Тестото разделих на 3 топки и след това правих фитилчета и пекох в малки еднократни форми,  тестото се утрои наистина, но явно много са малки, за да ги изпълни нагоре. Но повече няма да пека в тип алуминиеви, защото остават много бели отдолу.
Ето и моите  "големи"козунаци, по рецепта на Морена от публикация през 2013.
Снимала съм само 2та,защото другите не успях.
[/img]

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт