детето не сочи с пръст

  • 4 863
  • 38
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11
здравейте, мами! Пиша ви с големи притеснения за сина ми, който е на година и 5 месеца. Не сочи с пръст и не ме имитира. Нито звуци, нито "чао-чао, пика-бу" и производните. Харесва му, когато пея и пляскам, но той не го прави с мен. Храни се добре, но не дъвче храната, гълта я директно. Посетихме психолог и невролог, според които детето е добре, отчитат добър очен контакт и ни съветват да не се притесняваме, но според мен има доста липси, които не зная как да компенсирам. Всеки ден му пея, посочвам частите на тялото, животни и обяснявам кое, какво е, но за сега в отговор нищо. Споделете ми развръзката, ако сте имали подобен на нашия проблем.

# 1
  • Мнения: 46 535
Според мен е прекалено рано за тези неща. Съгласна съм с лекарите.
Имате прекалено високи очаквания за тази възраст.

# 2
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 280
Двама специалисти казват, че с детето всичко е наред, но ти защо търсиш под вола теле?
Защо за теб е важно и дори задължително детето да сочи с пръст, да казва чао, или имитира животни? Може просто да не му е интересно. Има време за всичко.

# 3
  • Мнения: 2 734
На 1.5 г. е, за Бога. Успокойте се и овладейте майчинската невроза.

# 4
  • Мнения: 56
Вижте в темите за Аутизъм и Трудно проговаряне. Там има доста писано по въпроса. Аз също се притеснявах за моя син. Той започна да сочи и казва думички около 2 годишен.

# 5
  • София
  • Мнения: 6 010
Аз също бих се притеснила, честно казано. Две деца имам и двете вече правеха посочените неща. Пускате ли му да гледа телевизия или клипчета? Аз бих потърсила и консултация с логопед и ако той потвърди, че детето е добре може просто да е въпрос на време.

# 6
  • Мнения: 5 152
Познато детенце проговори на 3. Проговори с цели ясни изречения без никакво затруднение, даже рецитираше. Преди това разбираше, просто не говореше, но явно е запомняла Simple Smile Детския инат е силно нещо. Не казвам, че 100% това е случая, но понякога, ако детето не иска да говори, колкото повече го карате, толкова повече няма да иска Simple Smile

# 7
  • Мнения: 46 535
Ох, първия път прочетох, че е на 5 месеца, не на година и 5.
За повтарянето на думи - дъщеря ми казваше произволни звуци, но реално започна да повтаря и говори след 2 г. Педиатърката ни не го броеше за изоставане.
Относно соченето с пръст, някои деца просто не го правят, други започват по-късно.
Ако останали други показатели отговарят на възрастта, нямате повод за притеснение, особено щом педиатър, психолог и невролог не виждат проблем.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 35
Познато детенце проговори на 3. Проговори с цели ясни изречения без никакво затруднение, даже рецитираше. Преди това разбираше, просто не говореше, но явно е запомняла Simple Smile Детския инат е силно нещо. Не казвам, че 100% това е случая, но понякога, ако детето не иска да говори, колкото повече го карате, толкова повече няма да иска Simple Smile

Племеницата ми беше по същия начин - до 3 годишна възраст абсолютно нищо, дори и "мама". В един момент като се отключи, направо си проговори като голям човек. Тя въобще нямаше период на бебешки език, което притесняваше всички ни, но после се оказа, че няма защо. Особено, че и лекари са го казали, мисля че трябва да продължите занимавките с детето спокойно и с разбиране, без притеснения - ще дойде момента. Simple Smile

# 9
  • Мнения: 12 808
Децата се развиват с различно темпо. Не прави едно, но пък прави друго. Добре ли е със слуха детето? Ако и това е добре, не виждам какво го мислиш.
На мен двете ми деца се развиваха съвсем различно, и какво? Темпото е без значение.

# 10
  • Мнения: 11
Аз също бих се притеснила, честно казано. Две деца имам и двете вече правеха посочените неща. Пускате ли му да гледа телевизия или клипчета? Аз бих потърсила и консултация с логопед и ако той потвърди, че детето е добре може просто да е въпрос на време.
ще се консултирам и с логопед за мое спокойствие: Не гледаме нито телевизия, нито телефони. Единствено за по 10 митути детски песнички

# 11
  • София
  • Мнения: 7 995
Сортери, низанки, пъзели с дръжки (да напасне конкретна фигурка в нейното място, а не пъзел с части). Да пресипва дребни части в чаши с тесен отвор/бутилки, под надзор, разбира се. Има и тактилни книжки, в които отделните елементи на картинката са от различна материя. Също кули от кубчета/кофички да реди, да храни плюшени животинчета и различни ролеви игри, в които говорите и обяснявате.
За храненето може да давате дълги парчета морков/краставица/гризина/солета, която да насочвате към кътниците, за да се научи да дъвче. В момента не усеща вкуса на храната, защото минава директно или най-много през резците.
Дайте още няколко месеца толеранс и ако няма промяна, се обърнете и към логопед. Ако продължава да гълта като пате, може и по-рано.

# 12
  • Мнения: 11
Децата се развиват с различно темпо. Не прави едно, но пък прави друго. Добре ли е със слуха детето? Ако и това е добре, не виждам какво го мислиш.
На мен двете ми деца се развиваха съвсем различно, и какво? Темпото е без значение.
Понеделник имаме час при ушен лекар. Според мен няма проблем със слуха, но това е по мое мнение. Темпото на развитие не ме притеснява а липсата на имитация и социални жестове.

# 13
  • Мнения: 5 287
Нашето второ дете има сходно развитие с вашето. Вече е на 2.4. Според мен при него си беше чиста форма на инат. И сега все още има прояви на същия инат, но в други форми. До преди 3-4 месеца не повтаряше, не желаеше изобщо да говори, повтаряхме, казвахме. Не и не. От около месец вече съвсем съзнателно започна да се опитва да произнесе думи, най-разнообразни, каквото чуе и му направи впечатление. Соченето с пръст също се появи наскоро. Започна да имитира мисля преди около 3-4 месеца, гледайки детско.
Голямото ни дете на неговата възраст говореше ясно, с думи и много. Но децата са различни, гледам да не ги сравнявам. Не съм го водила на никакъв лекар. Не мисля, че има нужда.

# 14
  • Мнения: 11
Нашето второ дете има сходно развитие с вашето. Вече е на 2.4. Според мен при него си беше чиста форма на инат. И сега все още има прояви на същия инат, но в други форми. До преди 3-4 месеца не повтаряше, не желаеше изобщо да говори, повтаряхме, казвахме. Не и не. От около месец вече съвсем съзнателно започна да се опитва да произнесе думи, най-разнообразни, каквото чуе и му направи впечатление. Соченето с пръст също се появи наскоро. Започна да имитира мисля преди около 3-4 месеца, гледайки детско.
Голямото ни дете на неговата възраст говореше ясно, с думи и много. Но децата са различни, гледам да не ги сравнявам. Не съм го водила на никакъв лекар. Не мисля, че има нужда.
а как беше с имитацията на жестове чао, пляскане ... при нас никаква форма на имитация няма и това ме притеснява

Общи условия

Активация на акаунт