Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 62 595
На мен ми е все тая какъв е този, който се скатава. Има дори градация на причините. Най-разпространеният начин за изнудване на колегите да търпят закъснения и отсъствия са именно децата. Думите на Футболеро едно към едно, все едно наръчник четат - как може, вие нямате ли деца... Другите са от типа вечно нещо се случва, и то на все едни и същи хора - от колата не запали до нещо друго. Обаче никога не закъсняват и никога не отсъстват, когато на тях им е важно. Няма как да мине при мен този номер повече от три пъти. Дори тогава леко започвам да намеквам, после да натвърдям и ако няма чуваемост минавам на другото ниво.

Футболеро, нали твоята жена беше с ученето на психология? Много ми се иска да я видя как ще скатава от работното време и ще отказва или отлага или постоянно променя срещи, когато започне да работи с клиенти. А ако работи орташки с някой колега, съвсем никой няма да я търпи. Ще бъде аут от пазара още на третия месец. Клиентите искат предвидимост и точност на графика. Могат да правят компромиси от човешка гледна точка понякога, но не и системно. Те търсят помощ за решаване на своите проблеми, а не на проблемите на жена ти с логистиката и семейната ви организация.

Последна редакция: чт, 22 сеп 2022, 16:47 от Andariel

# 196
  • Мнения: X
Бих ескалирала всеки, който скатава или системно закъснява или товари екипа по друг начин. Не ме интересува има ли деца, няма ли, успива ли се. Имала съм такъв колега, закъсняваше с по 2 ч, защото се успиваше. Нямаше деца. Но нямаше и кой да го търпи. Имаше много провинения и го махнаха. Ако е вечното оправдание като при футболеро, пак ще ескалирам. Аз работя 8 ч и нито минута повече. Не съм благотворително дружество да отработвам и работата на колегите си.

# 197
  • при него
  • Мнения: 1 238
Тук има и един друг проблем, недостига на персонал или по-скоро, умишленото задържане на броя персонал, на санитарния минимум. В един екип, особено по-голям, винаги ще има хора, които ще трябва да отсъстват, поради различни причини. Ако има един допълнителен човек, то той ще може да компенсира в такива ситуации и екипа да работи спокойно, а не да се дебнат един друг и да стават конфликти. Има ли добро управление, нещата вървят. В нашия екип също сме малко хора. Аз активно се включвам в заместването на различни колеги. Но, атмосферата е много добра, нямаме интриги и дебнене и съм замествала, защото ми "пука" и за човека и за работата. И майки имаме и бременни и колеги са се разболявали. Да, трудно е, но когато има разбирателство, нещата се подреждат. При нас, ако някой ще закъснява или тръгва по-рано, трябва да уведоми прекия си ръководител и той да одобри. Отговорността е на ръководителя, а не хората да се карат помежду си.

# 198
  • Мнения: 41 376
Хайде поспри се малко. Имаме деца, но животът ни не се свежда само до само децата. И не сме коне с капаци, а виждаме нещата в по-широк план, в това число и как другите виждат майките. Самите ние сме били от двете страни на барикадата. Освен това, ако забелязваш, говорим за умереност и нормално отсъствие, като го различаваме от тенденциозното паразитиране и претенции, че на майката всички са и длъжни и детето и е обществена отговорност.
А на теб (Антонио 90) май ти се струва нормално колегите да те покриват и да вършат твоята работа, понеже са ти длъжни? Ми ние пък не сме съгласни.

# 199
  • Мнения: 5 311
И какво се оказа накрая? Авторът на темата, който се възмущаваше от майките, които ползват децата си като оправдание да отсъстват от работа, се хвърли да ги защитава от нас, които сме на едно мнение с първоначалната му позиция?

# 200
  • Мнения: 98
Хайде поспри се малко. Имаме деца, но животът ни не се свежда само до само децата. И не сме коне с капаци, а виждаме нещата в по-широк план, в това число и как другите виждат майките. Самите ние сме били от двете страни на барикадата. Освен това, ако забелязваш, говорим за умереност и нормално отсъствие, като го различаваме от тенденциозното паразитиране и претенции, че на майката всички са и длъжни и детето и е обществена отговорност.
А на теб (Антонио 90) май ти се струва нормално колегите да те покриват и да вършат твоята работа, понеже са ти длъжни? Ми ние пък не сме съгласни.


Важно е, работодателя да е съгласен.И да, аз имам колежки които закъсняват сутрин с половин-един час, защото си водят децата на градина.И проявявам човешко разбиране.Лично на мен и останалите колеги не ни пречи защото почти всички сме с деца.Но ако майката говори направо с работодателя, и той е съгласен тя да закъснява, и да си тръгва по рано от работа. Срещу коригиране в заплащането, не виждам проблем.А лично за болничните щ, и ЛКК нашето дете.В период на повече от година,лежа 4 пъти в болница.След тези болнични престои се изискваше възстановяване.Редуеахме се, но във нейната фирма,имаше постоянен тормоз и заплахи от страна на началството.Има деца които боледуват по често и от една настинка се стига до Бронхопневмония.Е детето ни  беше от тях.Накрая направихме операция за изваждане, на трета сливица и нещата се оправих.Но в този тежък за нас период, много хора не ни влязоха в положение.На няколко пъти бяхме на косъм от най-лошото.А колежките и клюкареха,колко била нагла че я няма.Докато държим детето на ръце пред спешния  кабинет едвам дишащо...

Последна редакция: пт, 23 сеп 2022, 19:47 от Антонио 90

# 201
  • Мнения: 14 963
Ми то към 30 страници и много триене и ние се опитваме да обясним, че като се коригира И заплащането, няма проблем, ама они си рупат.

# 202
  • Мнения: 5 311
Тоест авторът не е против отсъстващите майки, а се е засегнал от негодувание срещу него и съпругата му, когато те са отсъствали от работа заради детето си? В началото на темата изобщо не изглеждаше така.

# 203
  • Мнения: 5 099
Като е болнаво детето, единия родител напуща работа и си го гледа.

# 204
  • София
  • Мнения: 13 483
Аха, щото имаме деца и дай да сме толерантни.
Все едно да очаквам, че 23 г все някой ще ми прави компромиси, понеже през цялото време все имам малки деца. И последното още 18 г ще се води дете. 40 г все да лежа на кълката с компромисите или да съм още по-толерантна.
Който иска деца, прави предварително аритметика как ще се справя. Или си ползва законовите възможности, без да ощетява другиго. Или спира да работи. Или каквото е най-добре за него. Децата са решение и отговорност на семейството, а не на обществото.

Имаме служителка с малки деца. В договора й е включена опция за закъснения и отсъствия срещу съответни компенсации, както и за дистанционна работа. Оттам-насетне всеки се спасява поединично.

# 205
  • Мнения: 5 311

Който иска деца, прави предварително аритметика как ще се справя.
Да. За всичко важи. Ако повече хора мислеха преди да направят нещо, щяхме да бъдем далеч по-добре.

Общи условия

Активация на акаунт