Коледа 2022 в Сердика Център

  • 4 717
  • 160
  •   1
Отговори
  • Мнения: 24
Наближава Коледа – най-уютното и магическо време, което свързваме със срещи с приятели и роднини, весело настроение, топлина и подаръци. И тази година коледното пазаруване в Сердика Център ще бъде вълнуващо, с пищна украса, но и удобно с традиционните ни празнични услуги.



Заповядайте да запалим заедно коледните светлини с детския хор на БНР на 3 декември от 12:00 ч.

Разбира се, ще присъства и Дядо Коледа, за да радва най-малките ни посетители. Ще има много подаръци, снимки и детски работилнички през почивните дни. А какво е Коледа без съкровени желания и мечти? Специално за вас направихме коледни свещи – символ на надежда и вяра, на които може да напишете своето желание и да го сложите на специалните ни елхи на желанията.



Опаковане на подаръци
Перфектният подарък заслужава перфектна опаковка. Пазарувайте в Сердика Център, покажете ни касовата си бележка, а ние ще ви подарим финалния щрих. Щандът ни за опаковане ще е разположен на ниво 0 пред бюро „Информация“ от 10 до 23 декември. Ще опаковаме за вас всеки ден от 12:00 до 20:00 ч.

Консиержи
Коледните ни помощници са на вашите услуги, за да е незабравимо и удобно пазаруването ви. Те ще ви упътят, посъветват или носят покупките ви.

🎅 Дядо Коледа
И тази година очакваме специален гост, дошъл чак от далечна Лапландия. Добрият старец е приготвил цял чувал с изненади и подаръци за децата. Не пропускайте да запечатате тази незабравима среща с безплатен коледен портрет. Мястото е едно – Голяма ротонда, ниво -1 От 3 декември от 15:00 до 17:00 ч.
4, 10, 11 декември и всеки ден 16 - 23 декември между 12:00 - 14:00 и 15:00 - 17:00 ч.



Коледен парад
Усети духа на празника с нашата специална програма, включваща Ледените крал и кралица, джуджетата, Снежинката, Рудолф, Снежното момиче и бенда на Дядо Коледа. Всеки ден от 16 до 23 декември от 18:00 до 20:00 ч.

Детски работилнички
Всеки уикенд, в периода 3 – 23 декември, малките посетители на Сердика Център, ще могат да творят най-различни коледни красоти от 11:00 до 13:00 ч.



Спечелете един от три ваучера на стойност 100 лв.

🎅 Включете се в минимум едно от коледните ни предизвикателства, а защо не и във всичките! Нека заедно събудим празничния и вълшебен дух! 🎄

Предизвикателство №1: Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Коледа?
Предизвикателство №2: Покажете ни снимка на украсената ви коледна елха.
Предизвикателство №3: Споделете любопитен факт за Дядо Коледа, Снежанка или историята на
коледната елха.

На 13 декември ще изтеглим тримата късметлии.  


Моля, запознайте се с Общите условия на играта ТУК.
*Наградата се получава до 31 декември 2022 г. на място в Сердика Център на адрес: район „Оборище“, бул. „Ситняково“ 48, бюро „Информация“.

Последна редакция: вт, 13 дек 2022, 11:33 от Жaклин

# 1
  • София
  • Мнения: 14 736
Любимите ми спомени за Коледа са свързани с детството и милата ми баба, която ни събираше около трапезата, отрупана с гозбите, които беше приготвяла с дни и часове наред бъбрехме и играхме около големите и елхата. Колко леко и щастливо ни беше 😃

# 2
  • Мнения: 382
Любимите ми спомени около Коледа са свързани с децата.Броенето на цял месец,писането на писма до дядо Коледа,подаръци и мноооого вкусни семейни вечери.А елхата,там си имаме традиция-с избора и поставянето на коледната звезда.

# 3
  • Veliko Tarnovo, Bulgaria
  • Мнения: 869
Любим спомен е месенето на коледните сладки с моята баба.

# 4
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 783
Украсяването на коледната елха разбира се е любимият ми  спомен.

# 5
  • софия
  • Мнения: 2 915
Любимият ми спомен е цялото семейство, елхата и вкусната трапеза.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 366
Любимият ми спомен е как преди години, когато още нямаше изкуствени елхи, обикаляхме на 24-ти декември с баща ми, за да изберем елха и после я украсявахме всички заедно вкъщи.

# 7
  • Мнения: 1 001
О, любим спомен от детските ми години е, когато за една Коледа всички деца от входа получихме т.нар. телевизионни игри. Цял ден бяхме от апартамент в апартамент, за да играем на Нинтендото на всеки един.

# 8
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 694
Мириса на курабиики, елхата, лампичките.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 375
Любим спомен около Коледа ми е украсяването на дома и елхата. С майка ми приготвяхме сладки, печяхме питка и подготвяхме заедно празничната трапеза. След това се събирахме около празничната маса. Свещ гореше и беше много уютно.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 847
Любимият ми спомен е, когато децата бяха съвсем малки и винаги наемахме Дядо Коледа да ни посети на Бъдни вечер. Тяхното вълнение, когато чуваха звънеца на вратата, изумлението и радостта в очите им - това е нещо, което никога няма да забравя.

Знам, че Снежанка е всъщност спътница, не на Дядо Коледа, а на Дядо Мраз и е негова внучка.

А ето и коледната ми елха:

# 11
  • София
  • Мнения: 940
Украсяването на елхата и събиране на цялото семейство за Бъдни вечер и Коледа.

# 12
  • Мнения: 10 700
Предизвикателство №1: Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Коледа?

Най-любимият ми спомен е как като бях малка бяхме отишли да ме снимат с Дядо Мраз (тогава беше Дядо Мраз) пред ЦУМ и аз , малка калпазанка, му хванах здраво брадата и я оскубах Grinning
Татко след това ме напердаши . Това беше първият и единствен път, когато са ме удряли Grinning
Остана ми много мил спомен. Сигурно съм била 4-5 годишна.

Предизвикателство №2: Покажете ни снимка на украсената ви коледна елха.

Показвам елхата, коледното селце и омагьосаната ни коледна гора Grinning



Първото ни селце от Коледа 2019 :



Селцето от Коледа 2021 вече беше по-населено Simple Smile



А ето и Коледна омагьосана гора, която правихме с детето за Коледа  2018 г. Simple Smile





Предизвикателство №3: Споделете любопитен факт за Дядо Коледа, Снежанка или историята на
коледната елха.


Любопитен факт за Дядо Коледа - Дядо Коледа, такъв, какъвто го знаем сега, е дело на илюстратора Хадън Сънблум, който през 1931г. прави рекламната кампания на Кока-Кола и е създадел на образа на веселия старец, познат ни до сега.

# 13
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 782
Любимите ми спомени, свързани с Коледа са от моето детство - украсяването на елхата с крехките стъклени играчки, памук и свещи.

# 14
  • Мнения: 3 544
Любим спомен ми е как всички сме събрани в къщи, мама и баба готвят. Правят меденки, баклава, печена тиква, пържоли и сарми. Мъжете режат мезета, редят туршии и салати и сипват ракия и вино.
Всички са в приповдигнато настроение, разказват спомени, смешки, децата се гонят около масите.

# 15
  • Мнения: 2 015
Качена на сигурно, че малките ръчички вече успяха да я докопат, чака си само звездата а върха. 🤣

# 16
  • Мнения: 670
Любими спомени край печката в кухнята и приготвянето на коледните сладки и ястия.Баба и нейните приказки край елхата.

# 17
  • Мнения: 6 324
Най- любимия ми спомен е как получих количка за кукли. Синя💙
Тази намерих в нета и пак ми стана мило!

# 18
  • Мнения: 29 582
Предизвикателство №1: Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Коледа?

Любимият ми спомен е празничната трапеза със семейството и разопаковането на подаръците.

Предизвикателство №2: Покажете ни снимка на украсената ви коледна елха.



Предизвикателство №3: Споделете любопитен факт за Дядо Коледа, Снежанка или историята на
коледната елха.


За първи път елхата става коледно дръвче в Германия. Старите германци вярвали, че в нея живее духът на гората, който ги закриля, а по-късно вечнозеленият цвят на клоните ѝ вече означавал вечна вяра в Христос. От германските обичаи дошъл и този, елхата да се украсява с играчки, светлини и под елхата да се оставят много подаръци.
Обикновено на върха на коледната елха стои голяма звезда, която символизира пътеводната звезда, показала пътя на тримата мъдреци при раждането на Иисус Христос. Популярна украса за елхите са и ангелчетата, топките в най-разнообразни цветове, захарните пръчки и понякога свещички. Най-използваните и типични коледни цветове са червеният и златният.

# 19
  • Пазарджик
  • Мнения: 1 409
Предизвикателство №1: Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Коледа?
Сняг,студ  навън,а ние вкъщи на топло цялото семейството -ЗАЕДНО
Предизвикателство №2: Покажете ни снимка на украсената ви коледна елха.
Предизвикателство №3: Споделете любопитен факт за Дядо Коледа, Снежанка или историята на
коледната елха.

[/url]
Любопитен факт за Дядо Коледа -чела съм история за добър човек,който започнал около празниците да раздава подаръци на нуждаещите се и така се ражда историята да Дядо Коледа.

# 20
  • Мнения: 13 571
Украсяване на елхата, празничната вечеря , срещите с любими хора.

# 21
  • Мнения: 123
Любимия ми спомен е украсяването на елхата и правенето на коледни сладки.

# 22
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 677
Любим ми е целия месец декември!
Скъп спомен от детсвото ми е семейното украсяване на коледната елха.Тогава - навремето когато бях малка тя винаги беше жива.Ухаеше прекрасно и аромата и се смесваше с вкусните сладки които майка ми приготвяше.Тогава все още вярваща в белобрадия старец , не можех да заспя от вълнение ,че ще го срещна и ще ми даде желания подарък!

Благодарение на това предизвикателство научих доста интересни неща.Сега ще ви споделя за коледната елха!Тя е една от най-разпространените традиции в света и макар украсяването на коледна елха да се счита за християнски обичай, това всъщност възниква много по-рано. Още в Древен Египет са украсявали палми, а по-късно германските племена започват да украсяват вечнозелени клонки, за да за да отпразнуват дара на светлината около най-късия ден на годината - 21 декември. В началото хората са украсявали само клонки от елхи, ели, борове и чак през 1597 г. започват да украсяват цели дървета.
За първи път елхата става коледно дръвче в Германия. Там хората вярвали, че в нея живее духът на гората, който ги закриля а по-късно вечнозеленият цвят на клоните ѝ вече означавал вечна вяра в Христос. От германските обичаи дошъл и този, елхата да се украсява с играчки, светлини и под елхата да се оставят много подаръци. Вечнозелените дръвчета символизират вечен живот. Те са сред най-значителните части от празничния обред. Постепенно украсите на елхата стават по-богати; коледните дръвчета се обкичват с гирлянди, множество светлини и коледни играчки.
Обикновено на върха на коледната елха стои голяма звезда, която символизира пътеводната звезда, показала пътя на тримата мъдреци при раждането на Исус Христос. Популярна украса за елхите са и ангелчетата, топките в най-разнообразни цветове, захарните пръчки и понякога свещички. Най-използваните и типични коледни цветове са червеният и златният.
В България обичаят да се украсява елха идва от Русия. Руснаците внасяли коледни дръвчета в по-големите градове на България по време на Руско-турската освободителна война. Така елхата станала една от най-популярните в България. Тя е не само коледно, а и новогодишно дръвче. В СССР през 1920-те елхата е забранена като религиозна традиция и едва в 1936 година е разрешена отново, но не като коледна, а като новогодишна традиция.
Още любопитни факти за коледната елха:
В Швеция елхата се украсява от бащата. Никой друг няма правото да я вижда до раздаването на подаръците.
Вместо елха, виетнамците украсяват клоните на праскова.
В страните от Латинска Америка, коледното дръвче е заменено с палмово, отрупано с памук.
Коледното дръвче е много популярно вече и в Япония, макар че повечето японци не са християни.

Последна редакция: чт, 01 дек 2022, 21:17 от Захарчето

# 23
  • софия
  • Мнения: 25 554
Дървена шейна, вълнено одеяло, пухкав сняг. Дърпат ме по снега, прибираме се на топло, където мирише на печени обелки от ябълки.

 В най-ранните изображения Дядо Коледа носи зелено наметало.

# 24
# 25
  • Благоевград
  • Мнения: 512
Предизвикателство №1: Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Коледа?

Украсяването на елхата със сестра ми. Обичам Коледа и всичко свързано с нея. Любимите ми спомени са свързани със украсата на елхата и приготвяне на коледни сладки.

# 26
  • Мнения: 689
Много обичах Коледа с подаръците кото получавах.Любим празник.

# 27
  • София
  • Мнения: 776
Любим спомен ми е как някогашният Дядо Мраз ( поръчан от Читалището в квартала)идваше у дома и срещу песничка или стихче със сестра ми си получавахме подаръците и се радвахме,защото вярвахме в него.Споделям и снимка с украсената ми от преди минути елха.

# 28
  • Сф
  • Мнения: 10 680
1. Любим спомен- семейството около масата и уханието на канела, украсената елха, очакването на подаръците
2.
3. Любопитен факт - Снежанка е тази, която помага на Дядо Мраз/Дядо Коледа с раздаването на подаръците. Води началото си от руския фолклор, а сега е популярна по целия свят.
През годините образът ѝ търпи множество трансформации – от малката внучка на белобрадия старец до съвременната поразсъблечена негова асистентка.
Но както и да изглежда, Коледата няма да е същата без Снежанка и без нейната всеотдайна помощ! ♥️😘🎄

# 29
  • Мнения: 332
Любим спомен ми е ранното събуждане от мама и тати, за да отворим подаръците, които дядо Коледа е оставил за мен и моята сестра. След това гледането на Коледни филми докато приготвяхме Коледната трапеза Simple Smile))

# 30
  • Мнения: 303
Най-любимият ми спомен, който свързвам с Коледа, е от детството ми-как се събирахме цялото семейство на коледната трапеза и заедно украсявахме елхата.

# 31
  • Мнения: 8 481
Любимият ми детски спомен от Коледа е събрано цялото семейство на коледната трапеза.

# 32
  • София
  • Мнения: 2 007
Най-любимият ми спомен е от детството ми как украсявах елхата и дядо ми ме вдигаше на ръце, за да поставя върха.
Още не сме украсили елхата, така че не мога да се похваля със снимка.

# 33
  • Мнения: 2 840
Любимият ми детски спомен от Коледа е събрано цялото семейство на коледната трапеза.

Снежанка е спътница, не на Дядо Коледа, а на Дядо Мраз

# 34
  • София
  • Мнения: 312
Най-любимият ми Коледен спомен е първата съзнателна Коледа на сина ми и реакцията му при отварянето на подаръците Blue Heart
Беше толкова щастлив, очичките му така светеха и все още го помня все едно беше вчера Heart Heart Heart

# 35
  • Мнения: 1 271
Най-любимият ми спомен са всички събирания с моите близки и роднини на Коледа

# 36
  • Мнения: 1 389
Любимият ми спомен от детството е приготвянето на вкуснотии и по-точно тиквеника с баба. Невероятно ухаеше цялата къща.

# 37
  • Мнения: 3 262
Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Коледа?
Събираме се около семейната маса, родителите ми правят чудесни ястия - боб, туршия и всички се нареждат около масата семейно. Гледахме и коледни филми в очакване на дядо коледа.

# 38
  • Мнения: 2 962
Предизвикателство №1: Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Коледа?
Любимият ми спомен е избирането на елхата на пазара, носенето до вкъщи, стойката за елхата, която се търсеше всяка годин къде е, аромата на елха в стаята и украсяването на елхата, където всеки от семейството имаше собствено мнение как точно да се украси!
Предизвикателство №2: Покажете ни снимка на украсената ви коледна елха.

Предизвикателство №3: Споделете любопитен факт за Дядо Коледа, Снежанка или историята на
коледната елха.

В началото хората са украсявали само клонки от елхи, ели, борове и чак през 1597 г. започват да украсяват цели дървета. Вечнозелените дръвчета символизират вечен живот. Постепенно украсите на елхата стават по-богати. Коледните дръвчета се обкичват с гирлянди, множество светлини и коледни играчки.
Обикновено на върха на коледната елха стои голяма звезда, която символизира пътеводната звезда, показала пътя на тримата мъдреци при раждането на Исус Христос. Популярна украса за елхите са и ангелчетата, захарните пръчки, разноцветни топки и свещички, гирлянди.

# 39
  • Мнения: 799
Любим спомен от Коледа винаги ще си остане трепета, когато като се събудех, виждах лакомства и прилежно опаковани подаръци.

# 40
  • Мнения: 1 359
Любимите ми спомени за Коледа са свързани с детството и баба и дядо, които събираха на село цялото семейство.

# 41
  • Мнения: 1 054

Ето я и нашата украса!

# 42
# 43
  • София
  • Мнения: 1 895
Предизвикателство №1: Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Коледа?
Любимите ми спомени са свързани с любимите хора, пълната трапеза, топлината на камината, усмивките и радостта да сме заедно Simple Smile
Предизвикателство №3: Споделете любопитен факт за Дядо Коледа, Снежанка или историята на
коледната елха.
Съществува легенда, че през святата нощ, когато във Витлеем се родил Христос, дърветата и цветята поискали да го видят и поздравят. Елхата се помолила и тя да отиде с палмата и маслината, но те надменно и се присмели. Тя имала остри игли вместо листа и тежко миришела на смола.
Палмата дарила Младенеца с най-хубавия си лист, маслината дала от благоуханното си масло. Омърлушената елха, която нямала такива дарове, се отдръпнала.
Един ангел видял това и казал на елхата в смирението си да не се отдръпва. Свалил от небето сияйни звездички, с които окичил клоните ѝ. Младенецът отворил очи и гледал само нея. Елхата не се възгордяла. Осветила палмата и маслината със сиянието си. Това била наградата за скромността ѝ.
От този момент на елхата било отредено да краси празника на Рождество Христово.

# 44
  • София
  • Мнения: 10 898
Една от първите истории за коледното дърво е свързана със свети Бонифаций и е широко разпространена в Германия. Бонифаций бил свещеник през 8. век и разпространявал правата вяра в провинция Германия. Връщайки се от посещение при папата в Рим, свещеникът с ужас установил, че местните жители, които бил склонил към християнството, се завърнали към езическите си обичаи и били готови да принесат в жертва млад мъж, убивайки го под дъба на Один.
Ядосан, Бонифаций взел една брадва и тръгнал да сече дъба. Историческите извори спират дотук, но легендата продължава: когато свещеникът ударил дъба с брадвата си, той бил повален мигновено. Германците били поразени и признали божията намеса, а Бонифаций посочил малка елхичка, която останала незасегната при падането на огромното дърво. Той предложил на местните жители да отнесат по една такава елхичка вкъщи, защото тя символизира мира и безсмъртието, а насоченият ѝ нагоре връх показва къде е домът на Господ.

# 45
  • Мнения: 992

Снимките от Коледите пред елхата през 90те година миналия век с големите за онова време подаръци : буркан шоколад, връзка банани, купата с портокали и подобни дребни но много стойностни неща.

# 46
  • Мнения: 72
Любими спомени от коледните празници,са от детството ми.Приготвянето на празничните ястия,събирането на всички около трапезата,новогодишните подаръци.... .

# 47
  • Мнения: 2 516
Дори да е клише, това наистина да ми любимите дни от годината!:heart:
Като дете, чаках с нетърпение да сложим елхата - винаги я украсявахме на 14.12, защото мама и тате имат годишнина от сватбата, а и дръвчето беше живо, така че трябваше да издържи до Коледа Simple Smile
Цялото семейство се включваше, накрая мама усукваше лампичките и аз ги включвах. Беше голяма емоция! Баща ми е именик на Коледа и у нас се събирахме цялата рода - лели, чичовци, баби и дядовци, братовчедите. Голямо готвене падаше, но пък и то е част от чара на празника.
Чудесни спомени! Heart

# 48
  • Мнения: 39 467
На Коледа 2002 година приятелят ми ми предложи брак.

И малки и големи вярват в Дядо Коледа.

# 49
  • Мнения: 278
Любим коледен спомен ми е направата на коледните сладки с майка ми- обожавах да ги украсявам.
Елхата все още не съм я украсила, но предстои.
Интересен факт за коледното дърво е, че Кралица Виктория направила украсяването му популярна традиция. За това допринесъл портрет на кралското семейство от 1848 година, на който кралицата и семейството ѝ са изобразени край украсено коледно дърво, под което има фигурки и играчки, към които посягат малките принцове и принцеси. Някои смятат, че този портрет е допринесъл и за традицията коледните подаръци да се оставят под елхата.

# 50
  • Мнения: 3 391
Обичам Коледа от дете. Винаги към се вълнувала от аромата на мандарини, обичах, когато с мама приготвяхме коледни меденки,  украсявахме елхата заедно с брат ми, помагах в приготвянето на трапезата за Бъдни   вечер, пишех забавни късмети, които мама завиваше във фолио и "скриваше" в Коледната баница...
Прекрасни, мили спомени от моето детство. Най-прочувственият и чакан момент беше сутринта на 25 декември.  Тичахме боси с брат ми, за да открием подаръците си под елхата, събуждахме мама и татко щастливи, с радостни викове...
Днес обичам Коледа още повече. И се надявам някой ден моите деца да разказват със същия трепет за своите мили спомени от Коледните празници. ❤ Защото това е магията на Коледа - магията на семейната обич, топлина и уют!
Скрит текст:


# 51
  • Мнения: 344
Украсяването на коледната елха заедно с цялото семейство

# 52
  • София
  • Мнения: 905
Предизвикателство №1: Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Коледа?

Как баба ни посреща с вкусни гозби, и как ни бели грейпфрут, липсват ми онези дни.

# 53
  • Мнения: 9 487
Обичам да приготвям вкусотии за семейството си, както правят родителите ни за нас през тези семейни празници.

Весели празници на всички!

# 54
  • Мнения: 1 809
Любим спомен ми е посещението на цирк една година вечерта преди Коледа. Сега водя моето дете на празничен спектакъл на 24. или 25. декември.
А ето и снимка на нашата висяща елха:

# 55
  • София
  • Мнения: 3 098
Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Коледа?

Като деца как украсявахме у дома за Коледа. С нашите избирахме и купувахме естествена елха от пазара. Вадехме старите стъклени играчки и гирлядни и слагаме на елхата. Правехме хартиени гирлядни, които закачахме между полюлеите. А с брат ми задължително рисувахме и пишехме писма до Дядо Коледа! 🎄🎄🎄

# 56
  • Мнения: 4 602
Предизвикателство №1: Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Коледа?

Най-любимият ми спомен свързан с Коледа е когато се наложи да купя подаръка за тържеството в детската градина заедно с детето. Естествено не успях да го заблудя, че не е за него - най-желаната играчка! Помислих си, че съм го лишила от историята за Дядо Коледа и вече няма да вярва в нея. Но не беше така. На сутринта в градината още при влизането крещеше с цяло гърло, че аз съм Дядо Коледа, а към мен се обърнаха всичките 18 светнали личица в очакване на чувала с подаръците Sweat Smile

# 57
  • Мнения: 754
Люйимият ми Коледен спомен е нашата традиция, която имаме всяка година. Всички се събираме заедно, кадим, готвим винаги едни и същи ястия, цялата къща се изпълва с топлина и светлина. Коледа за мен е щастие. У дома отваряме подаръците вечерта на 24 срещу 25. Какъв по-добър завършек на празничната вечеря.

# 58
  • Мнения: 7 290
Любимите спомени са свързани с украсяване на елха( едно време я правехме на Коледа), приготвяне на сладки и празнични ястия, очакване на подаръците, аромата на портокали и грейпфрут.

# 59
  • Мнения: 5 169
Много скъп спомен Simple Smile
Нахвърлям се на боба, както всяка година. Първа лъжица, втора лъжица... Това люти!!!
- Маме, какъв е този въз лют боб?!
- Ама аз само една сушена чушчица сложих...
Въздъхвам, хапвам питка, гледам подозрително сармичките и чушките.
- Маме, тук какво е положението?
- Споко! От градината са! Няма страшно!
Нападам аз... Трънки!
- Маме, аз тиквеник няма да ям, че ме е шубе...

# 60
  • Мнения: 2 684
Любимият ми спомен с дядо Коледа е как всяка година трескаво се подготвях я с песничка, я със стихотворение, за да го посрещна, аз баща ми все беше в тоалетната като дойдеше белобрадият. 😅 Много се ядосвах, че все тогава му се прихожда, докато една година друг роднина пропусна срещата, а баща ми за пръв път в живота си (според мен) видя дядо Коледа. 😅

# 61
  • Елхово
  • Мнения: 1 403
Любим спомен е месенето на коледните сладки с моята баба и украсяване на елхата в очакване на Коледа!

# 62
  • Мнения: 514
Любимият ми спомен е, че излизахме във ваканция и можехме да си останем вкъщи няколко дни.
Тази година ще я посрещнем без елха, защото на никой не му се занимава от години с това.

# 63
  • Пловдив
  • Мнения: 3 252
Любимият ми спомен е как украсяваме елхата и дома ни, пускаме лампички, приготвяме вкусна храна и се събираме всички. Дядо Мраз оставя цял чувал с подаръци и бързаме да разопаковаме своите, пеем тематични песни или рицитираме стихчета.

# 64
  • Мнения: 2 397
Любим спомен - украсяването на елхата и празничния семеен обяд.

# 65
  • Мнения: 933
Любим спомен: Как детето ми и баща му украсяват елхата.

# 66
  • Мнения: 1 035
Предизвикателство №1: Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Коледа?
Любимият ми спомен е огромното желание на родителите ни да ни изненада дядо Коледа- то не оставяха съседите подаръците, преобличаха се, заблуждаваха ни- къде да, къде не много сполучливо, но винаги с огромно желание. Винаги се събирахме с мното приятелски семейства и беше страхотно преживяване.

# 67
  • Мнения: 1 035
Предизвикателство №2: Покажете ни снимка на украсената ви коледна елха.

# 68
  • Мнения: 1 035
Предизвикателство №3: Споделете любопитен факт за Дядо Коледа, Снежанка или историята на
коледната елха.

Първата изкуствена коледна елха е направена в Германия. Била украсена с гъши пера, боядисани в зелено.

Най-голямото коледно дърво в света, изработено от блокчета „Лего” е измайсторено през 2011 г. в Лондон. То било високо 10 метра и съдържало точно 600 хиляди блокчета.

Коледните топки по елхата са не просто играчки, а символ. Във Витлеем живеел беден художник. Когато се родило бебето Исус, той не притежавал нищо, с което да го дари. И решил да му подари своето изкуство. Застанал пред яслата и като жонгльор прехвърлил няколко топки в ръцете си. Бебето се усмихнало. Оттогава топките станали един от символите на този празник

# 69
  • Мнения: 3 956
Предизвикателство №1: Събиране на семейството, нещо, което се старая да си спомнят и моите деца. Тръпката от отваряне на подаръците също.

Предизвикателство №2:

Предизвикателство №3: С червено наметало Дядо Коледа се сдобива през 1931 г. благодарение на рекламна кампания на Кока Кола. Дотогава той е бил със зелено. Simple Smile

# 70
  • Мнения: 144
Любим спомен: Още от малка вярвам в чудото на Коледа! Всичко е толкова красиво: семейството заедно, празнични гозби, украса...
Моята елха:

# 71
  • Мнения: 1 090
Любими спомени са купуването на нова играчка, украсяване на елхата и, разбира се, подаръците.

# 72
  • Пловдив
  • Мнения: 467
Любим спомен ми е отрупаната маса с тиквеник, бисквити, печена тиква и ябълки ммммм , приготвени от баба. Украсяването на елха и разбира се - чакането на подаръци.

# 73
  • Мнения: 612
Миризмата на портокали и горящи дърва в камината - всеки път изплува щом се сетя за Коледа.

# 74
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
  • Мнения: 1 130
1 - Любимият ми спомен е украсяването на елхата, със стъклени топки - една по една грижливо завити в специална хартия, и коя от коя по-красива и имаща своята история, разказваща се покрай красивото дръвче! Разбира се и доверието, което ми гласуваха мама и баба, аз да подреждам тези крехки красоти.

2  -

3  - А дядо Коледа, може би малко от нас знаят, че първоначално е носил зелени дрехи и едва през 1931, се е пременил в добре познатия ни червен костюм.

# 75
  • Мнения: 959
Любим спомен ми е очакването на подаръците и някакси вълшебния въздух който се усещаше по Коледа когато бях дете… ❤

# 76
  • Мнения: 1 922
Любимите ми спомени от детството са свързани с песните на коледарите, които обикаляха из квартала. Няколко пъти родителите ми ги каниха да влязат у дома и беше изключително вълнуващо.

# 77
  • Мнения: 2 754
Любимият ми спомен е свързан, разбира  се, с Коледа у дома със семейството като дете, като ние със сестра ми помагахме на мама  в подготовката за празничната вечеря и в навечерието  на Рождество получавахме  подаръци. Уют топлина вкъщи, това е яркият и любим спомен.

# 78
  • Мнения: 1 138
Любимият ми спомен за Коледа е пътуването в планината, красивите снежни пейзажи, огъня в камината, красивата елха и подаръците.

# 79
  • Мнения: 538
Предизвикателство №2: Покажете ни снимка на украсената ви коледна елха. 

# 80
  • Мнения: 382
Любимия ми спомен е от моето детство,когато с брат ми очаквахме с нетърпение Коледа и коледните подаръци.Звънеше се на вратата и когато отворете вратата там беше чувалът с подаръците,които си бяхме пожелали за Коледа.Страхотни спомени!

# 81
  • Мнения: 147
Любимият ми коледен спомен е от последното Рождество. Цялото семейство заедно, подаръци, разходки, свободно време с любими приятели!..

# 82
  • Мнения: 231
1. Най-любимите ми спомени са свързани с Бъдни вечер, украсяването на елхата, подготовка на ястията и как чакаме Коледа и подаръците от дядо Коледа със сестра ми.

2.

3. Традицията казва, че елените на дядо Коледа ядат 360 различни вида растения, но не ядат моркови.

# 83
# 84
  • Мнения: 255
Всяка Коледа носи своите незабравими спомени ❤

# 85
  • Мнения: 745
Най-любимото от детството до днес ми е украсяването на елхата страшмо много се вълнувам  Simple Smile 

# 86
  • Мнения: 921
Събирахме се цялото семейство , хубава храна и подаръци.

# 87
  • Мнения: 2 668
Любим спомен е месенето на коледните сладки с моята баба.

# 88
  • Мнения: 6 745
Предизвикателство №1: Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Коледа?
- Направата на коледни сладки с баба

Предизвикателство №2: Покажете ни снимка на украсената ви коледна елха.

# 89
  • Мнения: 1 327
Любимият ми спомен е от миналата Коледа. Тогава видях 2-те чертички на теста за бременност, а тази вече си имаме един юнак на 4 месеца.

# 90
  • София
  • Мнения: 46
Любимият ми спомен е украсяването на елхата, събирането на семейството, приготвянето на празничната трапеза и подаряването на подаръци.

# 91
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 883
Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Коледа? - Когато все още вярвах в Дядо Коледа/Дядо Мраз Вечерта се звънна на вратата и отидох да отворя. На прага имаше подарък. Тогава получих прожектор с детски филмчета Simple Smile Все още го пазя.

Покажете ни снимка на украсената ви коледна елха.


Споделете любопитен факт за Дядо Коледа, Снежанка или историята на коледната елха.
Гирляндите започват да се използват като украса през 17 век. Според легендата една бедна вдовица много искала да зарадва децата си за Коледа. Затова им украсила елха. През нощта обаче няколко паяка изплели своите мрежи между клонките на дръвчето. Когато сутринта децата видели паяжината, решили да я оцветят в сребристо, за да не се разстрои майка им. Всъщност гирляндите за елха започват да се произвеждат в Германия, като се използва истинско сребро, от което се изтеглят тънки нишки.

# 92
  • София
  • Мнения: 6 168
Любим спомен ми е от годината, в която децата поискаха Дядо Коледа да им донесе огромни плюшени мечоци. Бях сама, когато ги купих и едвам ги натиках в колата- два на задната седалка и един на предната. Нищо не се виждаше. Joy

# 93
  • Мнения: 998
Любим спомен е украсяването на коледната елха със стъклените играчки и поставянето пред нея на фигурите на Снежанка и Дядо Мраз. И аромата на портокали...

# 94
  • Мнения: 129
Предизвикателство №1: Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Коледа?

Любимият ми спомен, свързан с Коледа е последната Коледа, която прекарах с родителите си (за съжаление вече се случва само с единият родител). Тогава на Бъдни вечер стояхме до много късно и си говорихме, пихме вино и се наслаждавахме на компанията си. На следващия ден се разхождахме, купувахме си коледни декорации, а после направихме и ястията за Коледната вечеря.

# 95
  • София
  • Мнения: 485
Ето нашата елхичка. Весели празници на всички !
 



# 96
  • Мнения: 671
Ето и нашата елха: Simple Smile

# 97
  • Мнения: 4 602
Предизвикателство №2: Покажете ни снимка на украсената ви коледна елха.

# 98
  • София
  • Мнения: 836
Предизвикателство № 3: Интересен факт за дядо Коледа
Дядо Коледа трябва да се справи с доста трудности, за да е възможна Коледата. Той сигурно си прави списък и го проверява по два пъти, за да отдели послушните от палавите деца. Но също така трябва да се пребори със законите на физиката на Бъдни вечер. Ако се направят изчисления, всъщност пред него застават много изпитания. Ето кои са те:

Дядо Коледа трябва да достави подаръци на около 378 милиона деца
Благодарение на въртенето на Земята той ще има цели 31 часа, за да достави подаръците, вместо само 24 часа, ако допуснем, че лети от Изток на Запад.
Ако приемем, че във всяко домакинство има 3,5 деца, това означава, че Добрият старец ще трябва да посети 91,8 милиона къщи.
Той ще трябва да прави по 822,6 посещения в секунда, за да се справи или ще остава около една хилядна от секундата във всеки дом, за да достави подаръци на всички.
Шейната на Дядо Коледа ще трябва да се движи със скорост от 1050 километра в секунда, което е 3000 пъти повече от скоростта на звука и 0,35% от скоростта на светлината.

# 99
  • Мнения: 855
Предизвикателство №1: Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Колeда
Любим спомен по Коледа е когато цялото семейство се събирахме заедно. С всяка изминала година става все по-трудно, защото се пръснахме по света.

Предизвикателство №2: Покажете ни снимка на украсената ви коледна елха.
Приложих я.

Предизвикателство №3: Споделете любопитен факт за Дядо Коледа, Снежанка или историята на
коледната елха.
За мен беше интересно, че първият дядо Коледа в света е от Ликия.

# 100
  • Мнения: 346

Весели празници!

# 101
# 102
  • Мнения: 2 668
Любим спомен е месенето на коледните сладки с моята баба.

# 103
  • Мнения: 254
Предизвикателство №1: Преди време нямахме Коледа, а Бъдни вечер и спомените са свързани със семейната вечеря на пода, със слама и черга?
Предизвикателство №2:


Предизвикателство №3: Дядо Коледа е св. Николай (Клаус - Николаус)

# 104
  • Мнения: 1 035
Предизвикателство номер 1. Коледата я свързвам с аромата на истинско коледно дръвче, стъклените играчки, много подаръци под елхата, заедно цялото семейство, уханието на сладки, уют и семейно щастие. Преди 5 години се молехме да си имаме детенце. Това бяха най-тъжните Коледи.
Навън беше празнично, но в душата не беше. Тази Коледа ще я посрещнем у дома с две прекрасни дечица.
Истинската Коледа не е в елхата, не е в подаръците, а в щастието, което излъчват детските очи.
Предивикатлество номер 2.


Предизвикателство номер 3.
Любопитен факт за Дядо Коледа - Дядо Коледа, такъв, какъвто го знаем сега, е дело на илюстратора Хадън Сънблум, който през 1931г. прави рекламната кампания на Кока-Кола и е създадел на образа на веселия старец, познат ни до сега.

# 105
  • Мнения: 1 202
Предизвикателство номер 1: Любимият ми спомен за Коледа, витаги ме връща на село, там съм изкарала най-хубавите си детски години!
Предизвикателство номер 2:
Предизвикателство номер 3: искам да продължава магията във вярването за дядо Коледа!

Последна редакция: пн, 05 дек 2022, 15:14 от vili123

# 106
  • Мнения: 143
Предизвикателство №3: Споделете любопитен факт за Дядо Коледа, Снежанка или историята на
коледната елха.

Историята на беловласия старец ни отвежда в много древни времена, когато хората не са чакали подаръци от него, ами сами са му поднасяли подаръци. Това става при славяните, които са вярвали, че бедите и мъките са им изпращани от духовете на предците – такива като Дядо Мраз. И за да ги умилостивят, те навличали обърнати наопаки кожуси и надявали страшни маски на лицата си, като по този начин олицетворявали тези митични същества. Така маскирани, те тропали по къщите и стопаните им изнасяли подаръци и ги гощавали, за да си отидат там, откъдето са дошли.

Коледната елха

  Битува схващането, че известният протестант Мартин Лутер е дал на света коледната елха. Това всъщност не е вярно. Първата връзка между елхите и Коледа датира от VІІ век, когато свети Бонифаций отсича т. нар. Дъб на Тор, за да докаже на местните селяни, че техните езически богове не са истински. До ХV век хората вече масово секли дръвчета и ги носели в домовете си, където ги украсявали с плодове, сладки и свещи.

# 107
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 373
Най-любимият ми детски спомен за Коледа е дните преди това, когато докарваха елхите в тогавашният "Плод и зеленчук". Понеже нямаше място точно пред него ги докарваше камиона на едно определено място в квартала ни, заградено с телена ограда. Това беше около 20.12. Ние с брат ми разбирахме кога ще дойдат и отивахме още първия ден да ги разглеждаме, за да си изберем най-най-голямата. После ходехме поне още два пъти да водим майка, татко, баба и дядо да им ги показваме и да ни купят желаната. Тази емоция е най-вълшебният момент, който ме топли винаги когато се сетя за празника. В моето детство беше забранено да се празнува Коледа, но ние винаги правехме елхата около 23-24.12. Купувахме и по няколко стъклени играчи за украса, гирлянди и свещички на щипка (тогава все още нямаше лампички).

Ето една снимка на елха от последните години.

# 108
  • Мнения: 940
Най-хубавият ми спомен е събирането на голяма част от роднините на Бъдни вечер. Трескавата подготовка от децата, включително и аз като дете, на песни, танци и гатанки и томбола с награди. И това, че програмата трябваше да приключи до 20:00 часа, защото всяка година дядо настояваше да гледа емисията новини по националната телевизия. После разчупването на топлата пита с паричка и подаръците от Дядо Коледа/Дядо Мраз.

# 109
  • Мнения: 2 668
Предизвикателство №3: Споделете любопитен факт за Дядо Коледа, Снежанка или историята на коледната елха.

# 110
  • Мнения: 2 516
Ето я и елхата Simple Smile

# 111
  • Мнения: 977
Любимият ми спомен е, когото бабо ни събираше цялоно голямо семейство и си говорихме и смеехме с часове. Разбира се всички традиции научихме от баба! Спомени, които сгряват сърчицето.

# 112
  • Русе
  • Мнения: 764
Предизвикателство №1: Любимият ми спомен- пълна къща на село, баба и дядо, майка и татко, семейството на брат ми и децата, моето семейство и децата- всички шетат, помагат, смях и закачки, скритият чувал с подаръци. Заедно четири поколения, най-хубавото време в моя живот.
Предизвикателство №2:
Предизвикателство №3: Снежанка не присъства като помощник на Дядо Коледа в Западния свят. Тя идва при нас от Русия и се казва Снегурочка. На рус­ки Сне­жан­ка на Шарл Пе­ро е Бе­лос­неж­ка, а Сне­гу­роч­ка оз­на­ча­ва ро­де­на от сне­га. В ня­кои кра­и­ща на не­о­бят­на­та шир де­вой­ка­та е из­вес­тна ка­то Сне­же­ви­ноч­ка (Сне­жин­чи­ца). В някои легенди тя е дъщеря, а в други- внучка на Дядо Мраз.

# 113
  • Мнения: 577
Любимият ми спомен, който свързвам с Коледа е украсяването на елхата от цялото семейство Simple Smile

# 114
  • София
  • Мнения: 13 175
Любимите ми спомени са от времето, когато родителите ми бяха живи, а децата малки. Събирахме се в родния ми дом заедно със семейството на брат ми и беше много весело.

# 115
  • до морето
  • Мнения: 2 294
Любим спомен е украсената елха със стъклени играчки.
Любопитен факт, който съм срещала е, че първоначално коледното дърво е било украсявано с лакомства и ябълки.
Таз годишната ни елха изглежда така:

# 116
  • Мнения: 19
Любимиятмой коледен спомен беше преди доста години. Когато бях малък обичах да гледам през прозореца и да търся дядо Коледа, веднъж бях видял нещо да се мърда и бях убеден че е елф. Родителите ми дълго време поддържаха моята илюзия.

# 117
  • Sofia
  • Мнения: 798
Любим детски спомен е разопаковането на подаръците, уникално преживяване! Дядо Коледа беше винаги различен и аз често се разстройвах и питах майка си защо е така🙂

# 118
  • Мнения: 1 775
Кото малка винаги на Коледа най-много се вълнувах за подаръците, от този момент са ми и най-милите спомени. Сега децата ми се вълнуват по същия начин като мен преди години.

# 119
  • Мнения: 651
Любимият ми спомен, свързан с Коледа, е в подготовката на Бъдни вечер - още рано сутринта ухаеше цялата къща на орехи, питка, тиквеник с канела, пуканки... Беше топло и уютно. Украсявахме елхата и пиех топъл шоколад. А ако валеше сняг, през деня с баща ми излизахме на разходка с шейната. И колкото повече  минаваше денят, толкова повече се вълнувах от вечерта. Истинска магия са коледните празници!

# 120
  • Мнения: 5 283
Най-любимият ми спомен е как се събирахме вкъщи с всичките ми братовчеди, любимият ми вуйчо се прибираше от някоя топла страна (беше международен шофьор) и ни носеше екзотични плодове и лакомства, като дини, дъвки с картинки и много смях Simple Smile Беше като един истински дядо Коледа Simple Smile Щ

# 121
  • София
  • Мнения: 13 175
Тази година все още не сме украсявали елха, но ще се включа с любима стара снимка. Simple Smile

# 122
  • София
  • Мнения: 1 268
Предизвикателство №1: Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Коледа?
Коледа я свързвам с покойния ми баща. Когато бях дете, почти винаги за този празник си бе у дома, работеше в чужбина. Обичахме да хапваме портокали, мандарини, да седим и да си разказваме истории. Коледа за мен е уют, мир, семейство, мирис на мандарини, канела, чай.

Предизвикателство №2: Покажете ни снимка на украсената ви коледна елха.
Тадаа:


Предизвикателство №3: Споделете любопитен факт за Дядо Коледа, Снежанка или историята на
коледната елха.

Ако приемем, че добрият старец лети от Изток на Запад, то реално той ще има не 24 часа, а цели 31, за да достави подаръците.

# 123
  • Мнения: 1 937
Любими спомени от коледните празници,са от детството ми.Приготвянето на празничните ястия,събирането на всички около трапезата,новогодишните подаръци.

# 124
  • Sofia
  • Мнения: 4 056
Предизвикателство №1: Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Коледа?

Спомням си как дори и в най-трудните години родителите ни винаги се стараеха да ни зарадват за Коледа с украса на елха, подаръци според възможностите си и празнична трапеза.
Все още помня старанието им и желанието да бъдем щастливи на празника за което им благодаря.

Предизвикателство №2: Покажете ни снимка на украсената ви коледна елха.

Дори и не особено голяма - елхата винаги е част от дома ми за Коледа




Предизвикателство №3: Споделете любопитен факт за Дядо Коледа, Снежанка или историята на
коледната елха.


Оказва се, че има доста интересни Коледни традиции по света за празника.

Flowers Herb Според традицията – елените на дядо Коледа ядат 360 различни вида растения, но не могат да ядат моркови

Helicopter  Изчислено е, че, за да раздаде подаръци на всички деца по Земята за една нощ, на Дядо Коледа ще му трябват 200 000 елена, които летят със скорост 200 000 пъти по-голяма от скоростта на звука.

Notes Най-популярната коледна песен „Jingle Bells“ първоначално е написана за Деня на благодарността. Композирана е от Джеймс Пиърпойнт през 1857 г. Отначало парчето се е казвало „One Horse Open Sleigh“

Hands Plus1 Всяка година има залози на стойност около $1,9 милиона за това дали във Великобритания ще падне сняг на Коледа. Историята казва, че шансовете това да се случи са около 10 към 1.

Cookie Първите коледни бисквитки са се появили във Великобритания през 1847 г. Първоначално приготвяни на основата на френския бонбон, те постепенно станали популярни, след като сладкарите започнали да поставят любовни послания в сладкишите

# 125
  • София
  • Мнения: 1 621
Коледата винаги я свързвам с детството. Щастливо детство!

Интересно: тази година от детето научих, че под елхата трябва на Коледа да се остави мляко и бисквитка за да си хапне Дядо Коледа Simple Smile

# 126
# 127
  • Враца
  • Мнения: 2 686
Любимите ми спомени са, пълната къща с роднини, елхата, мандарините, подаръците и мнооооого сняг! Heart

# 128
  • Мнения: 349


Весела Коледа!

# 129
  • Мнения: 522
Предизвикателство №1: Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Коледа?
Първо в съзнанието ми се появява тази Коледна "картина" - при баба сме, събрали сме се най-близки роднини от семейството - 14 човека. Баба се е приготвяла два дни, за да има всичко, което си е намислила на трапезата. Глъчка от разговори и смях се носят от всички посоки, децата се радваме, настроението е при повдигнато. "Коледния дух" е в стаята.
Весели празници на всички!

# 130
  • Мнения: 765
Предизвикателство №1:
Това е времето от моето детство, когато се събирахме най-близките, идваха леля ми и братовчедите и много се забавлявахме. По онова време по Коледа винаги имаше сняг, децата излизахме навън да се пързаляме и да правим снежни човеци. Когато се прибирахме на топло, възрастните ни посрещаха с вкуснотиики.

Предизвикателство №2:
Това е елхата ни тази година, украсена е с много ентусиазъм и вълнение от 8 годишната ми дъщеря:)

Предизвикателство №3:
Дядо Мраз не е родствен по никакъв начин на Дядо Коледа, не е негов аналог и е доста по-стар от свети Николай. Твърдението, че и двамата произхождат от образа на светеца просто не отговаря на истината. Самият Дядо Коледа се „ражда” доста късно като празничен персонаж – едва в началото на ХІХ век, докато Дядо Мраз, съществува от незапомнени езически времена в притчите на древните славяни.

# 131
  • Мнения: 504
Любимият ми спомен от детството, е правенето на коледните меденки с баба ми.Цялата къща се изпълваще с аромат на канела и каранфил и до ден днешен свързвам тези аромати с настъпването на Коледа.

# 132
  • Мнения: 504
Предизвикателство №3: С навлизането на елхата като неизменен елемент от Коледните празници се появява и проблемът с изсичането на дърветата и нарушения природен баланс. Това налага да се започне производството на изкуствени елхи. Първата такава елха е произведена от гъши пера в Германия. Малко след това предприемчива американска фирма за четки започва производството на изкуствени дръвчета по същата технология.

# 133
  • Мнения: 2 668
Кото малка винаги на Коледа най-много се вълнувах за подаръците, от този момент са ми и най-милите спомени. Сега децата ми чакат с нетърпение да дойде дядо Коледа , да си получат подаръците.

# 134
  • Мнения: 134
Коледата е най-хубавият семеен празник с дъх на канелени сладки, грееща елха, много подаръци и вкусни гозби, приготвени от най-любимите ми хора.

# 135
  • Мнения: 148
Любимите ми спомени са събиране на семейството край елхата, писането на писмо до Дядо Коледа, отварянето на подаръците на 25-ти.

Любопитен факт - в много държави подаръците се носят на други дати от други герои - от Св. Николас, влъхвите, вещицата Бефана.

# 136
  • София
  • Мнения: 3 034
Любим спомен е голяма до тавана  естествена елха в хола.С ухаещи клонки и аромат на мандарини.Все още тези аромати асоциирам с коледа.

Засега това ще играе ролята на "елха"


В най-ранните изображения Дядо Коледа носи зелено наметало. С червено наметало Дядо Коледа се сдобива през 1931 г. благодарение на рекламна кампания на Coca Cola.

# 137
  • Мнения: 811
Любимият ми спомен от Коледа е как цялата фамилия сме събрани около закланото и опърлено прасе. Възрастните го разфасоваха, а ние малките си дърпахме от туко що опърлената кожичка. Ах, спомениии,
Прасета вече няма, то и селата вече не са същите, за съжаление.

# 138
  • Мнения: 344
Любимият ми спомен е очакването на Дядо Мраз, който идваше на 31 декември. Чакахме позвъняването на входната врата и се втурвахме да посрещнем добрия старец. За съжаление той никога не беше там, винаги бързаше, за да занесе подаръци на всички, но пък винаги оставяше чувал пълен с подаръци

# 139
  • Мнения: 2 668
Любимият ми спомен е украсяването на елхата, събирането на семейството, приготвянето на празничната трапеза и подаряването на подаръци.

# 140
  • Мнения: 19
Любимият ми спомен е свързан със снежна коледа на село, спускане със шейна, правене на снежен човек, а после топъл чай около печката 😊☃️❄️

# 141
  • София
  • Мнения: 821
Здравейте!
Любимият ми спомен е от детството, когато украсявахме жива елха и когато си получавахме с трепет подаръците. Незабравимо! Светли празници и весела Коледа!

# 142
  • sofia
  • Мнения: 1 946
Ето я нашата елхичка ♥️

# 143
  • Мнения: 37
Любимият ми спомен е украсяването на елхата 🌲, събирането на семейството, 👪приготвянето на празничната трапеза  🍰🥣🥧и подаряването на подаръци 🎁

# 144
  • София
  • Мнения: 979
Любимият ми спомен е от детството, когато украсявахме жива елха, която купувахме на Коледа за да издържи до Новата година. Майка прикаждаше трапезата и споделяхме времето със семейството. Имаше портокали и банани и домашни сладки! Ухаеше невероятно в къщи. Част от украсата на елхата бяха сушени кори от портокал и гирлянди от гланцова хартия.
Ето и една наша елха
 
Весела Коледа на всички!!

# 145
  • Мнения: 390
Любимият ми спомен от детството е как си открих коледния подарък - тоалетката на Барби. Е, не беше оригинална на Мател, но беше изключително красива - имаше светещо огледало , отварящи се чекмеджета , малък сешоар, червило, четка и малко парфюмче.
И не само, че получих тази красота , ами нашите трябваше да купят и още един подарък за Коледа, понеже аз отказах да си върна намереното 😁😇

# 146
  • Мнения: 2 668
Любимият ми спомен е украсяването на елхата, събирането на семейството, приготвянето на празничната трапеза и подаряването на подаръци.

# 147
  • София
  • Мнения: 2 098
Любимите ми спомени около Коледа са свързани с пеенето на песни с баба, очакването на подаръци - много и големи и как стоях на прозореца с надеждата да видя Дядо Коледа и Снежанка и така заспивах понякога. На елхата беше много тържествено поставянето на огромна коледната звезда.
Скрит текст:
  Това е елхата в стаята на детето, той си я украси. Весела Коледа на всички!

# 148
  • Countryside
  • Мнения: 11 633
Предизвикателство №1: Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Коледа? -- Украсяването на елхата и цяла къща, особено когато бях дете.  Събирането на цялото семейство около Коледната трапеза. Разговорите, настошни игри и разходки в празничните дни около Коледа.

Предизвикателство №3: Споделете любопитен факт за Дядо Коледа, Снежанка или историята на
коледната елха. - Интересно е че украсяването на елхата не е християнски обичай, а египетски. Винаги когато се появяло зимното слънцестоене, древните египтяни отсичали иглолистни дръвчета и ги отнасяли в домовете си и в храмовете. Украсявали ги като форма на отбелязване, отпразнуване на живота, мира, богатството. Вечнозелените растения символизирали именно това – просперитет и надделяване на живота над смъртта.
Колкото до християнската нотка, относно коледното дръвче, тя идва от Мартин Лутер именно на него се приписва и въвеждането на коледното дърво като традиция в Германия. Той го представя в християнската култура по начина, по който го познаваме днес.

# 149
  • Мнения: 519
Отварянето на подаръци най-хубавото за едно дете.

# 150
  • София
  • Мнения: 13 175
Оригиналът на Дядо Коледа е Свети Никола, който е живял през трети век и е бил известен с това, че е оставял тайно пари на бедните. Затова в някои страни Санта Николаус/Санта Клаус носи подаръци на 6 декември.  През 1823 година в Америка се появило стихчето „Нощта преди Коледа” от Климент Кларк Мур, което станало много популярно. То описвало Санта Клаус като жизнерадостно старче, което влиза в къщите на хората през комина. Явно точно това стихче е причината датата, в която добрият старец носи подаръци да се измести на Коледа.

# 151
  • Мнения: X
Предизвикателство №1: Напишете ни кой е най-любимият ви спомен, който свързвате с Коледа?
Любим спомен е, когато за една Коледа получих къща за кукла Барби. Явно съм била много послушна през онази година. Още си я пазя.

Предизвикателство №3: Споделете любопитен факт за Дядо Коледа, Снежанка или историята на коледната елха.
С червено наметало Дядо Коледа се сдобива през 1931 г. благодарение на рекламна кампания на Coca Cola, когато шведски художник рисува Дядо Коледа за рекламна кампания за напитка и го създава като старец с брада до коляното и червен кафтан. След малко време този образ се влюби във всички много повече от образа на стария елф.

# 152
  • Мнения: 1 970
Любимият ми спомен от Коледа е от една Коледа на село, когато се бяхме събрали цялата рода и имаше много смях, буквално. После известно време имахме мускулна треска на коремите - от смях. Joy

# 153
  • Мнения: 629
1) Украсяването на елхата в двора на къщата на село.
2)
3) Наложения образ на Дядо Коледа е благодарение на реклама на "Кока-Кола" и до днес е прието добрият старец да е с червена дреха, едро коремче и дълга бяла брада.

# 154
  • София
  • Мнения: 668
Ето я и нашата елха


Споменът от моето детство е свързан с Дядо Мраз и по-късно с Дядо Коледа.
И всъщност Дядо Коледа е създаден от Кока кола.

# 155
  • Мнения: 142
Обожавам Коледа, това е любимото ми време от годината. Най-любимият ми спомен, който свързвам с Коледа е уютът и топлината, който внасят този празник. Определено не може да се опише с думи, трябва да се почувства.

Произходът на Дядо Коледа идва от средновековни истории, в които той е раздавал подаръци по Коледа.

# 156
  • Мнения: 2 668
Предизвикателство №1: Любимият ми спомен- пълна къща на село, баба и дядо, майка и татко, семейството на брат ми и децата, моето семейство и децата- всички шетат, помагат, смях и закачки, скритият чувал с подаръци.

# 157
  • София
  • Мнения: 490
Много обичам Коледа!
Любим спомен ми е с цялото семейство, тогава получавахме много сладичко и мандарини (още свързван този миризма с Коледа).
Елхата ми тази година е  направена от нас, с няколко летви и желание Wink

За децата още съществува дядо Коледа и му оставят бисквитки Simple Smileсмятат, че той много ги обича.

# 158
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 592
Любими спомени от детството - семейните събирания у баба и дядо, размяна на подаръци и веселба.

Първообразът на добрия старец може да се търси в лицето на свети Николай Чудотворец, роден и живял през III–IV в. в римската провинция Ликия, намираща се на територията на днешна Турция.  Проявява се като благороден и щедър човек, дълбоко вярващ и отдаден на християнската религия. Дарява цялото си богатство на бедните и онеправданите. В памет на неговата щедрост остава традицията хората да си разменят подаръци.

# 159
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 178
Като говорим за спомени на Коледа веднага ми изникват празниците, когато бях дете. Събирахме се на село при баба и дядо. Елхата беше жива и в саксия, играчките бяха стъклени, а свещите истински, зекрепваха се на специални стойки на елхата. Игри навън с децата, вкусни храни вкъщи, горящата печка на дърва... Любими спомени и хора, част от които не са вече около мен

# 160
  • Мнения: 1 573
Изтеглени са късметлиите, които печелят ваучер за пазаруване на стойност 100 лв. от Сердика Център.
Това са:


силвето димитрова
Тaня67
~Анджела~


Честито! Tada People Santa

Очакваме печелившите да се свържат с нас до 15.12.2022 г. на e-mail: igra@bg-mamma.com като упоменат, че са победители в игратa на Сердика Център и напишат потребителското си име, електронната поща, с която са регистрирани във форума, както и координати за получаване на наградата:

- три имена
- валиден имейл адрес
- телефон за връзка


*Наградата се получава до 31 декември 2022 г. на място в Сердика Център на адрес: район „Оборище“, бул. „Ситняково“ 48, бюро „Информация“.

Благодарим на всички за участието в играта!

Общи условия

Активация на акаунт