Наемане на жилище - тема за наематели

  • 4 466
  • 109
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 8 941
А защо в някои страни само такива необзаведени  се дават?

# 46
  • Мнения: 14 956
Дават се обзаведени, защото вложението в мебели е пренебрежимо малко, а се взима по-висок наем. Някъде гледах коментари, но вече не помня тука във форума ли беше, във фейсбук ли, точно на тази тема как можело да се вземат мебели за смешни пари, а после да се искат 100-150-200 лв отгоре.
Има във фейса един чисто нов (за мен) случай. Ремонтирано необзаведено жилище, панелка. Обаче толкова е необзаведено, че има само смесители в банята и кухнята. Не просто няма уреди и шкафове, а няма умивалници под смесителите.

# 47
  • Мнения: 8 941
Необзаведеното трябва да има кухненска линия, тя се води, част от жилището. И подови настилки. И баня и тоалетна.

# 48
  • София
  • Мнения: 3 687
И за тия 100 лв. повече настават драми за дивана, матрака, ламелката на леглото, крака на масата и т.н. Нищо, че може да са на години, които не се знаят или от най-евтините мебели.  Проблеми... четейки в темата на наемодателите.

# 49
  • Мнения: 1 276
Ми то като има кухня (пералня,печка,котлони,хладилник,абсорбатор) и гардероби, то остава една спалня,маса с 4 стола и диван. Секцията даже не е задължителна. Те тия неща са най-евтините, сравнено с всичко останали (цената на жилище, бяла и черна техника, настилки). Който е налял толкова пари, за още 2-3 к довършва всичко.
Да не говорим, че при внасане и изнасяне на едри мебели като дивани, може да пострадат стени и врати, които струват повече от дивана (една врата е поне 300 лв само, един диван -500).
Търсене на необзаведени жилища почти няма и жилището би седяло празно по-дълго време.

# 50
  • София
  • Мнения: 3 687
А да и без черна техника.

# 51
  • Мнения: 36
А защо в някои страни само такива необзаведени  се дават?

 Наемат се дългосрочно, човек, който е решил, че в този си живот няма да купи жилище, общо взето се мести около 4-5 пъти за целият си живот. Веднъж докато е в студентските си години, после, когато намери работа и е сингъл, после, когато направи семейство, и последно, което не е задължително, в пенсионерското си жилище с една екстра спалня за внуците и децата. Данъците са огромни, отделно месечните разходи по ипотеки и къщи, по-скъпо излиза собствеността в хубавите градове. Продажбата също има големи разходи.
Богатите пак си ги купуват къщите, не е като да не, но има и такива сред тях, които не го правят вече.

Законите защитават наемателите , не може да се вдига наема повече от определен процент на година, не може да се гонят, освен, ако наемодателят не докаже основателна причина (примерно налага му се лично ползване), обикновено наемодателят има още 5-10-20 жилища, как ще докаже, че точно моето му е затрябвало…
 Дори да не плащат наем 3 месеца, само може да им се напише официално писмо, че трябва да се изнесат и, че се прекратява договора едностранно. Те, обаче, пак може да не се изнесат, тогава наемодателя вече отива в съда за съдебна заповед, като той единствен следва да докаже, че аз примерно не съм плащала от месеци нищо. Докато излезе съдебното решение, минават още 2-3 месеца, в които наемателят продължава недосегаемо да ти живее безплатно в жилището…
 По-малко мебели, по-малко щети.
Много години живях в западна Европа, влизам в жилище, точно с едни голи кранчета където ще ми е мивката в кухнята, и връзки за пералня и миална машина. Без подови настилки и с надраскани от преден наемател стени, единствената “обзаведена” стая - банята и тоалетната. Същото и като тръгна да се изнасям, карали са ме да си махам ламината и два камиона наемам да ми изнесе покъщнината, не го намирам за готино, никак.
Най-ужасната част е кухнята,  от едно жилище с огромна кухня, се преместих в такова с кухненски бокс….Е, имаше много други предимства, иначе не бих се навила,  но в тоя бокс как да съберат мебели от кухня над 25кв. само хладилникът ми - side by side, зае половината, и тези врати да могат спокойно да се отварят, накрая едва остана място за кухненски шкафове- долни.
Разходите по местене със семейство са огромни, няма и шанс да се “спазари” човек и да отърве двойното плащане на старото и на новото, защото в новото не може да се живее просто.
 отделно депозитите са по 3 наема, отделно хамалите, отделно новите мебели, подове и боя, просто няма край. И така, като нямам зор предпочитам да си седя 10години в едно жилище.
Иначе, по анкетата, бих била Ок ако в България се предлагаха само с кухненско обзавеждане и подови настилки и хубави стени, да.

Последна редакция: сб, 21 яну 2023, 09:01 от Gold digger

# 52
  • Мнения: 14 956
Нещо не ми се вярва да е стандарт да дават издрано жилище на кранчета и всеки наемател да кърти. И тук, и там има хора, които могат да си позволят само нещо недоправено. Проблемът у нас е, че разликата обзаведен-необзаведен всъщност никак не е голяма. Примерно апартамента с кранчетата, който споменах - наем 450 лв в Люлин - за толкова дават обзаведени гарсониери. Отделно собственикът (предполагаемият) нищо не е писал трудномонтируемите елементи кой ги поема. То вярно Икеа имаха една телена мивка за 100 лв, ама...
П.п. сега проверих, мивкатата на Икеа вече е 270.

# 53
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 056
Ние навремето като наехме вторият ни апартамент (където се родиха децата) го взехме без никаква бяла техника(имахме си наша) и обзаведен със стари мебели,които хазяинът каза,че ако искаме може да изхвърлим(тъй и стана,само един гардероб,секцията и холната маса запазихме).Когато през 2021-ва си тръгнахме оставихме един хладилник, няколко по-малки уреда и част от мебелите,които гледайки скоро обявата за отдаване под наем на имота ,в по-голямата си част са запазени (но от най-старите само холната маса е оставена,което е жалко , защото гардеробът бе много хубав).

# 54
  • Мнения: 8 941
А защо в някои страни само такива необзаведени  се дават?

 Наемат се дългосрочно, човек, който е решил, че в този си живот няма да купи жилище, общо взето се мести около 4-5 пъти за целият си живот. Веднъж докато е в студентските си години, после, когато намери работа и е сингъл, после, когато направи семейство, и последно, което не е задължително, в пенсионерското си жилище с една екстра спалня за внуците и децата. Данъците са огромни, отделно месечните разходи по ипотеки и къщи, по-скъпо излиза собствеността в хубавите градове. Продажбата също има големи разходи.
Богатите пак си ги купуват къщите, не е като да не, но има и такива сред тях, които не го правят вече.

Законите защитават наемателите , не може да се вдига наема повече от определен процент на година, не може да се гонят, освен, ако наемодателят не докаже основателна причина (примерно налага му се лично ползване), обикновено наемодателят има още 5-10-20 жилища, как ще докаже, че точно моето му е затрябвало…
 Дори да не плащат наем 3 месеца, само може да им се напише официално писмо, че трябва да се изнесат и, че се прекратява договора едностранно. Те, обаче, пак може да не се изнесат, тогава наемодателя вече отива в съда за съдебна заповед, като той единствен следва да докаже, че аз примерно не съм плащала от месеци нищо. Докато излезе съдебното решение, минават още 2-3 месеца, в които наемателят продължава недосегаемо да ти живее безплатно в жилището…
 По-малко мебели, по-малко щети.
Много години живях в западна Европа, влизам в жилище, точно с едни голи кранчета където ще ми е мивката в кухнята, и връзки за пералня и миална машина. Без подови настилки и с надраскани от преден наемател стени, единствената “обзаведена” стая - банята и тоалетната. Същото и като тръгна да се изнасям, карали са ме да си махам ламината и два камиона наемам да ми изнесе покъщнината, не го намирам за готино, никак.
Най-ужасната част е кухнята,  от едно жилище с огромна кухня, се преместих в такова с кухненски бокс….Е, имаше много други предимства, иначе не бих се навила,  но в тоя бокс как да съберат мебели от кухня над 25кв. само хладилникът ми - side by side, зае половината, и тези врати да могат спокойно да се отварят, накрая едва остана място за кухненски шкафове- долни.
Разходите по местене със семейство са огромни, няма и шанс да се “спазари” човек и да отърве двойното плащане на старото и на новото, защото в новото не може да се живее просто.
 отделно депозитите са по 3 наема, отделно хамалите, отделно новите мебели, подове и боя, просто няма край. И така, като нямам зор предпочитам да си седя 10години в едно жилище.
Иначе, по анкетата, бих била Ок ако в България се предлагаха само с кухненско обзавеждане и подови настилки и хубави стени, да.
благодаря ти за този отговор, това донякъде обяснява нещата, причината е, че тези семейства си знаят, че до края на живота си ще са под наем и гледат все пак да си купят някакви свои мебели. Наемодателят е пас, ограничават го с актуализацията на наема, не може да изгони наемател, защото не може да докаже, че му трябва жилището...
И все пак защо не наемат обзаведени жилища хоратa. в Зап. Европа? Колко % по-скъпо става заради мебелите, а някои имат по-хубави мебели, отколкото сигурно самият наемател ще си купи?  Защо в тези страни преобладава наем на необзаведените?
Защо се предават само на стени? Защо трябва всеки наемател да изхвърля всичко, и паркетите, само да предаде жилището голо?
Аз мислех, че някакъв закон е регулирал пазара да е толкова строго такъв?

В БГ сигурно преобладават краткосрочни наеми до 1-2 год, сигурно заради работа,  и наемаелят след 1-2 г е в свое жилище с ипотека, а чужденецът си е заминал. В БГ преобладават мебелираните жилища за под наем.

# 55
  • Мнения: 4 588
Не в цяла западна Европа са без настилки и само на кранчета апартаментите под наем. Във Франция имаш настилки, оборудвана баня и кухня с шкафове, фурна и котлони. Другото си го осигуряваш сам. Доказваш доходи при наемане на жилището, трябва да имаш постоянен трудов договор. В противен случай трябва някой с тези неща да гарантира за теб, защото наемодателя не може да те изгони, ако не плащаш. По закон всяка година наема се актуализира с определен процент. Това го знам от сестра ми, която живее там. Когато наемодателя беше решил да продава апартамента, им изпрати писмо, по обикновената поща, в което съобщава за намеренията си и предлага да го продаде на тях, ако имат желание. Ако нямат им дава шест месечно предизвестие.

# 56
  • Мнения: 2 053
В Сидни като наемахме къща, после и втора по-голяма, имаше настилки, прясно боядисани стени и напълно оборудвана кухня. Също в пералната стая пералня, сушилня, голям простор и шкафове. Там в дъждовния период вали всеки ден и е задължително да имаш условия за сушене.
Много ни хареса и типа сушилник в двора, като чадър, който се върти от вятъра.

# 57
  • Мнения: 14 703
Цитат
Дори да не плащат наем 3 месеца, само може да им се напише официално писмо, че трябва да се изнесат и, че се прекратява договора едностранно. Те, обаче, пак може да не се изнесат, тогава наемодателя вече отива в съда за съдебна заповед, като той единствен следва да докаже, че аз примерно не съм плащала от месеци нищо. Докато излезе съдебното решение, минават още 2-3 месеца, в които наемателят продължава недосегаемо да ти живее безплатно в жилището…
Да,а после необезпокояван ли си тръгва и наема следващото?В зап.европейските страни,където и без това има огромен недостиг на жилища и върволици кандидати под наем,които се надцакват с доходи,такъв екземпляр повече няма да успее да си наеме никога.
Цитат
И за тия 100 лв. повече настават драми за дивана, матрака, ламелката на леглото, крака на масата и т.н
Нормално.Какво може да купи човек за 100лв.,диван,маса,счупена врата,климатик?Все щети,за които са съобщавали наемодатели.То един депозит не може да покрие умишлено причинени повреди,защото и това се случва от иначе представящи се за ''много сериозни и честни наематели''.

# 58
  • Мнения: 14 956
Човекът е живял години, не е влязъл за цялото това време срещу 1 наем и 1-2 депозита, а плаща по един наем всеки месец. Живея тук вече 3г9м и съм платила 45 пъти повече пари от този депозит в наеми. Влязла съм във вече амортизирано жилище, за последно оправяно преди над 20 години. Някак неуместно и некоректно ще е точно на мен да ми калкулира амортизация.

# 59
  • Мнения: 1 276
Нарциса, ти си наела нещо старо на 40 години с мебели на 20 години, но някои отдаваме ново с ново обзавеждане, което не е амортизирано или е на 3-5 години.

Общи условия

Активация на акаунт