Наемане на жилище - тема за наематели

  • 4 513
  • 109
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 15 136
Това по какъв начин противоречи на моя пост?

# 61
  • Мнения: 1 283
Не противоречи. И ти си права - няма как да ти удържат за напълно амортизирани мебели. Но 100 лв разлика между обзаведен и необзаведен е твърде малко, за да инвестира човек в нови мебели. Ако ти сега потрошиш дивана,масата,матрака,гардероба, хладилника, печката, столовете, секцията на наемодателя под предтекст, че са на 20 години и им е дошло времето, то за него би било по-изгодно да не подновява тези мебели, защото няколко години ще му трябват, за да си възвърне инвестицията от тази разлика 100 лв и след тези няколко години те пак ще са вероятно напълно амортизирани.

# 62
  • Мнения: 15 136
Така е, но ако мебелите и уредите не са класически за времето си, а ти не си дизайнер или поне да си изчел Наш дом - преценката това тука на 20 години ли е, или на 5 малко се усложнява. Ако нямаш и съдействие от хазяина, когато му съобщиш проблем, проблемът може да си откара и няколко наематели. И това става и в несоц жилища, не е запазено само за панелните бабки.

# 63
  • Мнения: 3 321
Аз не разбрах за какво се борят някои.
Уж разликата между обзаведен и не обзаведен е малка, хем нямало търсене на не обзаведени.
Следователно давате така както искате вие толкова е просто.
Или искайте повече, ако има кой да даде.
Или го давате не обзаведен макар и трудно и нямате проблем с матраци, масата от 100лв и т.н.

# 64
  • Мнения: 2 632
Във всяка "чужбина" е различно, даже в една държава може да има разлики между градове/области, примерно регулираните наеми са само в някои градове, където има голямо търсене, не в цели държави. В Америка в Ню Йорк са регулирани, но във Вашингтон не са, например.
В Англия на някои места по закон се отдават без настилки, защото в стари мокети можело да има бактерии, гъбички и зарази. И всеки нов наемател купува мокет или ламинат, после ако се изнася трябва да ги махне за своя сметка и новия да влезе на гол цимент.
Кухня почти навсякъде има, защото обикновено шкафовете и уредите са вградени, дупчиш стени, не може ей така да ги слагаш и махаш. Не съм чул да се дава жилище без мивка, ама може и това да има по света.
Също в много държави задължително в спалните има килер (closet), иначе по закон не може да се води спалня. Така че хората не пренасят четирикрилни гардероби като се местят. Носят си дивана, масата, матрака и основата му в едно камионче под наем с двама-трима приятели, дребните партакеши в кашони, и за един ден са се пренесли.

# 65
  • София
  • Мнения: 38 985
Да е обзаведен. Да има някакво отопление/което да не ми излиза златно/. Пералня много ясно. Съдомиялна - не е задължително.
И локация!

# 66
  • Варна
  • Мнения: 5 406
Не се мести човек за един ден. Нищо че натоварването, пътят на камиона и разтоварването отнема часове. Адски времеемко и досадно е първо да си прибере човек всичките вещи по кашони, да сортира, да опакова чупливи неща, после разопаковане, разпределяне кое къде да седи в различно разпределение, чистене на старото жилище, чистене на новото жилище, неизбежно изхвърляне на боклуци, неизбежно купуване на нови дреболии. Като човек, който се е пренасял десетина пъти с всичко, което притежава, мислейки си всеки път, че е за последно, знам, че цялата организация всъщност отнема поне 1 - 2 седмици.

# 67
  • sofia
  • Мнения: 8 955
Наложи ми се да търся жилище под наем и критериите ми бяха следните: да има външна изолация, по възможност да не е краен и северен апартамент, да няма тец, да се отоплява с климатик, последният ремонт и обзавеждането да не е от преди 20 г., да има основните уреди за кухня.
Гледах и необзаведени, но повечето бяха без функционираща кухня (без уреди, че даже и без шкафове имаше)....като знам, че кухнята и банята са най-скъпите помещения в едно жилище, то разликата в наемната цена, с аналогично обзаведено, би си струвала само при наемане за период над 5 години....грубо сметнато.
В крайна сметка намерих, каквото търсех. Даже бяха оставили посуда, завивки, чаршафи и кърпи.

# 68
  • Мнения: 2 632
Не се мести човек за един ден. Нищо че натоварването, пътят на камиона и разтоварването отнема часове. Адски времеемко и досадно е първо да си прибере човек всичките вещи по кашони, да сортира, да опакова чупливи неща, после разопаковане, разпределяне кое къде да седи в различно разпределение, чистене на старото жилище, чистене на новото жилище, неизбежно изхвърляне на боклуци, неизбежно купуване на нови дреболии. Като човек, който се е пренасял десетина пъти с всичко, което притежава, мислейки си всеки път, че е за последно, знам, че цялата организация всъщност отнема поне 1 - 2 седмици.

Е това същото го има и когато се местиш с мебели, и без. Допълнителната хамалогия покрай мебели не е толкова голяма - разбира се, изключвам такива, които се разглобяват като 4-крилни гардероби, или уреди, които се монтират - като пералня, миялна и т.н. Затова мисля е задължително във всяко жилище под наем да има кухня, както и нещо за дрехите в спалните - дрешник/килер/гардероб.
Дивани, маси, столове, матраци - не държа, предпочитам сам да си ги избера и без това. Хем са ти вкуса, хем по-хигиенично.

# 69
  • Мнения: 13 506
1. Даване на адрес - това си  е бизнес вече в районите със зона за винетка за паркиране или до желани училища, пенсионерите от това изкарват пари.
2- Апартамент с паркомясто, паркомястото или гаража вдига неимоверно цената, има недостиг и за под наем и за купуване.
3. Отопление - вече няма евтино, независимо от вида.

Каква е идеята на темата, всеки си е с желанията и наематели и наемодатели, като се срещнат си стискат ръцете, като не се срещнат всеки си продължава търсенето.
Сравнението с другите държави също няма смисъл, всеки пазар си има особености и няма да се промени защото еди къде си било по друг начин.

# 70
  • Мнения: 573
Каква е идеята на темата, всеки си е с желанията и наематели и наемодатели, като се срещнат си стискат ръцете, като не се срещнат всеки си продължава търсенето.
Сравнението с другите държави също няма смисъл, всеки пазар си има особености и няма да се промени защото еди къде си било по друг начин.

Исках да разбера дали спецификата на предлагането е повлияна от специфика на търсенето. Отне ми доста усилия да намеря празно жилище но с напълно оборудвана кухня, завършени бани, климатик във всяка стая и гарантирано паркомясто/гараж. Нямаше два гаража, но това ми търсене вече беше нахално за нашите стандарти.

# 71
  • Мнения: 9 013
Един брокер ми каза, че клиентите първо гледали леглото дали е удобно.
Вие какво гледате първо? Жените сигурно кухнята, банята?

# 72
  • Мнения: 15 136
Гледам да е спретнато и без мухъл. Например, при жилище, което се дава от известно време под наем, ме втрещяват увиснали вратички на шкафовете. Или баня на мозайка и боя с напукана неоправена боя. Мухълът също, още на снимки като се вижда. Освен че не изглежда добре и има 'потенциал' за влошаване на жилкщето, за мене е признак, че ще имам ядове и със самия хазяин.

# 73
  • Варна
  • Мнения: 5 406
Никога не съм тествала леглото, наемайки квартира, и не съм виждала някой да го прави. Гледах дограмата, следи от мухъл дали има, гардеробът дали е достатъчно голям, уредите да са от този век, да има къде да се паркира.

# 74
  • Мнения: 20 279
Да, задължително гледам и пробвам леглата.
Кухня и баня да са чисти и освежени.

Общи условия

Активация на акаунт