Наемане на жилище - тема за наематели

  • 4 514
  • 109
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 054
Ако търся под наем обзаведено жилище, за мен важни неща са:
Хол минимум 30 кв. м.
Нови мебели
Легло в спалнята 180/200 или 200/200
Дрешник
Дълбок и голям диван
Миялна машина
Сушилня и пералня в отделно помещение
ТЕЦ или газ плюс климатици
Гараж/паркомясто
Външни щори

# 76
  • Мнения: 9 013
аз пък съм забелязала, че мирисът на латекс влияе положително на бъдещия наемател

# 77
  • Мнения: 6 896
Когато преди живеех под наем - със съквартирантка, а после с мъжа ми, най-важното за мен беше:
- удобна локация, да има наблизо градски транспорт (да мога да ходя на работа без да сменям няколко автобуса, а и не само), хранителен магазин, аптека;
- да не е първи (нисък) етаж или последен, ако над него няма нищо;
- да има по-нови или поне запазени мебели, да не е изцяло необзаведен;
- когато търсихме със съквартирантката, задължително искахме неостъклена тераса/балкон (такава в блока, а не издадена навън, не знам кой беше точният термин); после с мъжа ми като гледахме и направихме компромис - голяма грешка, защото ако липсва сушилня и няма къде да се сложи, липсата на отворена тераса е кофти;
- отопление с ТЕЦ;
- достатъчно шкафове и голям гардероб;
- добро разположение, по възможност спалнята да не е на север (не съм зиморничава, но е неприятно);
- хазяите да изглеждат свестни и да вдъхват доверие;
- когато гледахме с приятеля ми (вече съпруг), той искаше да има опции за паркиране наблизо
Може би имаше и друго, не се сещам. Не са били малко условията и може да изглежда, че сме били претенциозни, но бяхме готови да плащаме не малко пари стига да ни хареса мястото.

# 78
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 729
Чета и се учудвам на изискванията на наемателите. Та нови мебели , та нови уреди, та всичко ново. Ето аз отдавам гарсониера в приличен квартал. Когато почнах да я отдавам преди 4-5 години всичко беше ново-кухня, уреди, дограма ,пердета, че и някои мебели! В момента наемателят ми напуска и аз какво: всичко наново ли да купувам! Вярно, малко е поовехтяло, но кой си сменя мебели и уреди на всеки 4-5г?Някак си претенциите на някои ми идват повече! И аз съм живяла по квартири  и знам!

# 79
  • Варна
  • Мнения: 5 406
Никой не ви кара да си сменяте мебелите. Просто сега като си публикувате наново обявата, ще има и други обяви на други чисто нови жилища, с малко по-висока цена. Има достатъчно наематели с възможности да платят повече и с право на претенции.

# 80
  • Мнения: 15 136
Зависи какво се разбира под поовехтяло. Защото конкретно за квартири това, което в очите на хазяите е овехтяло, на практика е чисто и просто повредено. 'Почти новият' според хазяйката ми двулицев матрак се оказа разпран и брутално лекьосан отдолу - при оригинален цвят екрю някъде около 1/4 от повърхността е цвят плъшо сиво. Няма как да не го е видяла, защото ми се оплакваше, че като оглеждала след предишните наематели, видяла счупен от тях ламел.
Овехтял е фотьойлът ми - дамаската от яркооранжева вече е не чак толкова яркооранжева. Ама тръгне ли И да се цепи, това вече не е просто овехтяване, ами повреда, и се налага да се поправя. Или подмени. Което струва пари, да.

# 81
  • Мнения: 6 896
Мебели и уреди на 4-5 г. за мен не са никак стари. Едва ли повечето наематели търсят и очакват чисто нови мебели и уреди.

# 82
  • Мнения: 1 283
Очакват. Вече Виденовите мебели цвят Астра са демоде, сега искат Икеа и Юск.

# 83
  • Мнения: 6 896
Нека искат. Стига да могат да извадят повече кинти.

# 84
  • Мнения: 15 136
Могат да си ги купят. Не са толкова скъпи. Аз съм купувала пералня (нямаше) и хладилник (хазяйският уж гореше много ток според баща ми, не забелязах промяна в сметките), а родителите ми взеха комбо печка (хазяйската беше с три пръста лой) и микровълнова (нямаше). Мебелите не са голяма философия, точно икейските (не са и чак пък толкова скъпи). Ама какво правим, ако 'жилището се дава, както е' - очукано и опърпано?

# 85
  • Мнения: 6 896
Не го наемаме. Мебелите може да са стари, но запазени. Не ми пречи да подменя очукани и опърпани неща в жилището, което наемам, но не би трябвало и наемодателят да изпитва трудност да го направи.

# 86
  • Варна
  • Мнения: 5 406
Явно искаме с пари като за очукано и опърпано, да наемем чисто ново. Но това, което искат някои наематели, няма как да стане и им остава единствено да мрънкат.

# 87
  • Мнения: 15 136
Едно нещо или е в добро състояние, или не. Дали е И ново няма отношение в случая, нито има отношение дали на наемодателя му се дават пари за поправка.
Когато наемодателят поиска повече, отколкото му струва имотът, наемателите просто няма да се задържат. Почти всяка седмица има примери за тъжни раздели, които преди половин година са били хвалби за бързо отдаване.

# 88
  • Мнения: 9 936
Тя причината може да е и в наемателите. Някои се разделят с половинките си, други се връщат кой откъдето, трети тръгват към чужбина, четвърти бягат от София, понеже са .... айде да не ги обиждам, щото съм културна. Тъй че, тя причината за раздялата не е само на наемодателя.

# 89
  • Мнения: 15 136
Тя и причината някой да казва, че нещо е счупено, не е точно прикрито искане да се купи ново.
Между другото, аз на два пъти се разделям с гадже по време на живот под наем - единия път останах в квартирата още две години, втория път остана той (беше му десета година там), а аз намерих нова.  Та случаи разни.
По принцип не е изключено и да лъжат за причината, само и само да не кажат, че нямат пари да плащат този наем. А може и да са намерили също толкова хубаво жилище, но по-евтино - моите наблюдения с реални хора под наем са именно такива.

Последна редакция: чт, 09 фев 2023, 07:03 от Нарцùса

Общи условия

Активация на акаунт