Кое състояние се определя като спешен случай?

  • 1 513
  • 39
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 47
Здравейте!Та на темата, преди 2 дена изведнъж ме тръшна нещо, с непосилно глабовоболие, болка в мускулите, гърдите, гърлото температура почти 40 градуса, която трудно свалям, повръщане. Звъннах на личната изписа ми медикамент за вирусна инфекция, започнах да го пия. Цял ден на легло, направо берях душа, дишах тежко, за да се справя с болката и температурата, мъжът ми притесненен да не съм направила пневмония ме каза в ИСУЛ, където докторът ми дава рецепта и тръгвайки си ми казва да изчакам, момчето от касата ми казва дължите 80 лв, т.к не сте спешен случай. Аз съм здравно осигурена и се питам състояние, в което почти изпадаш в безсъзнание заради почти 40 градуса температура не е ли е спешно? Не е ли спешно, когато човек, не може да се справи с една торба медикаменти? Здравната каса не покрива ли това? Направо бях потресена, плащам си осугуровките на ръка сама, за да давам още пари, все едно не съм здравно осигурена?

# 1
  • Melmak
  • Мнения: 3 115
Вижте, не знам какво ви е било състоянието, но много хора отиват в спешното, защото лл не си върши работата или се влошават нощем и уикендите. А спешната помощ е такава за неотложни случаи.

Ще ви дам пример с унг спешния кабинет в исул. Там всяка втора стресната майка тича уикенда заради сопол. Чакала съм с 39 градуса температура и отит в рамките на 6 часа. Преди мен имаше точно един спешен случай. Всичко друго беше за личен лекар. Майките си плащаха и знаеха, че ще платят, но искаха някой да ги прегледа. А аз берях душа навън на течение в коридора, с отит и ужасни болки. Не платих нищо, защото отит е спешно състояние.

Пак казвам, че не знам какво ви е състоянието, защото не съм лекар, нито съм била там. Обаче спешната помощ е натоварена заради случаи на много хора, които просто не са за там. Ходила съм с контузии, с наранявания, правили са ми снимка на крайници, не са ме върнали, нито съм плащала. Защото да си счупиш крак е спешно състояние и е неотложна травма.

# 2
  • Мнения: 46 550
"2. „Спешен пациент“ е всеки, при който е налице спешно състояние и поради това нужда от провеждане на спешни диагностично-лечебни действия или транспорт, които ако не бъдат предприети незабавно, биха довели до тежки или необратими морфологични или функционални увреждания на жизненоважни органи или системи или до смърт."

https://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=118778

Явно лекарят е преценил, че при вашето състояние не е имало такава опасност.

# 3
  • София
  • Мнения: 28 708
Pi`pipi, във вашия случай е трябвало да отидете в спешния кабинет/център, с който личния ти лекар е сключил договор – тогава нямаше да платите нищо.

Иначе НСЧ е отговорила точно:
"...тежки или необратими морфологични или функционални увреждания на жизненоважни органи или системи или до смърт." – това е спешен случай според закона. както описваш положението, наистина не влизаш в това определение.


hechicera, не всяко счупване "е спешно състояние и неотложна травма". Трябва да има стърчащи кости накратко. Това го знам от човек, който работи в БП.

# 4
  • Мнения: 5 410
39 - 40 градуса Т не е спешно състояние.

# 5
  • София
  • Мнения: 35 166
„Степен на спешност“ или „степен на спешното състояние“ е необходимата предвид клиничното състояние на пациента бързина, с която се предприема съответното медицинско действие в обхвата на медицинската специалност „Спешна медицина“, с цел постигане на оптимален и най-благоприятен клиничен изход от спешното състояние на пациента.

За дежурен кабинет сте били, не за спешна помощ.
Разбирам ви огорчението, но почти припаднал от Т не се брои на фона на инсулт, инфаркт, тежки травми несъвместими с живота.

Таксите ги наложиха с цел да отпадне натоварването към спешните центрове, което е брутално.

# 6
  • INFJ
  • Мнения: 9 411
Предполагам е и до лекарят на смяна. По време на Ковид бях ходила в спешното, след цяла седмица непродуктивна кашлица, от която вече едва дишах. Нямах други тежки симптоми. Преглеждаха ме, пращаха ме на рентген, оказа се, че все още не е пневмония, но натам отива. Изписаха ми лекарства, не ми взеха пари.

# 7
  • Мнения: 5 280
Доколкото знам, Спешна помощ е за животозастрашаващи състояния. Иначе, ако има дежурен кабинет, отивате там. Преди няколко години още не знаех, че в нашия малък град са открили такъв кабинет. Баба ми имаше силни болки в крака и я заведох в Спешна помощ, за да й сложат инжекция. Не без уговорки се съгласиха, след което ми обясниха къде би трябвало да отидем, ако състоянието не е животозастрашаващо.

# 8
  • Мнения: 2 905
Това е София все пак , в нашия град като идете в спешното няма да има такса . Важни са парите , пациента не за всички .

# 9
  • Мнения: 5 280
Разбира се, че има такса и в малкия град. За състояния, които не са животозастрашаващи.

# 10
  • Мнения: 47
Предполагам е и до лекарят на смяна. По време на Ковид бях ходила в спешното, след цяла седмица непродуктивна кашлица, от която вече едва дишах. Нямах други тежки симптоми. Преглеждаха ме, пращаха ме на рентген, оказа се, че все още не е пневмония, но натам отива. Изписаха ми лекарства, не ми взеха пари.

От лекарят зависи и аз до този извод стигам и до неговата преценка дали някой ще влезе с Армани и може да го одере с някой лев. Когато личната ми лекарка ми е изписала необходимото и не мога да сваля температурата и не мога да дишам, както трябва това не е ли спешно състояние. Освен това, трябва да се обясни като те регистрират, че те по тая логика и 1000 лв можеха да искат като е минал прегледа и ти си длъжен да ги платиш, защото прегледа е извършен? Има нещо сбъркано, плащам сума ти и пари за застроховки от джоба си и накрая отивам и пак си плащам, какъв е смисъл от НЗОК?
Минала година ми паднаха над 150кг на крака за щаститие нямаше счупване, но бях с гипс. Отидох в Пирогов провериха ме дали съм здравноосигурена и не са ми искали нищо. По тази логика можеха да кажат ами вие нямате счупване, не сте спешен случай....

# 11
  • Мнения: 5 410
Отново ще се повторя, ще повторя и дамите - 39 градуса Т не е спешно състояние и е трябвало да отидете на дежурен кабинет, не в спешното. Падане на 150 кг на крака със сигурност е спешно състояние, макар и не счупен, защото преди да се направи рентген никой не знае дали е счупено или не.
За Т в спешното какво мислите, че ще направят, освен да ви дадат антипиеритик, който се предполага, че сте пили вече?

# 12
  • Мнения: 1 261
Разбирам огорчението Ви, но за температура в спешно не може да се ходи, разбира се изключваме деца, хора в рискова възраст или такива със сериозни здравословни проблеми.

# 13
  • Мнения: 5 079
Тя температура се вдига не само от грип и Ковид.По-добре да си платиш и да те прегледат, отколкото да те върнат.При нас не се плаща, ама и връщат.

# 14
  • Melmak
  • Мнения: 3 115
Падането на крака със 150 кг няма нищо общо с висока температура. Личните лекари имат подписани договори с дежурни специалисти, които поемат пациенти в почивните дни или нощем.

Не може да се ходи до спешното за всяко нещо.

Пак казвам, ходила съм с травма на крака. Не знаеха дали е счупен, докато не го снимаха на рентген. Видяха, че не е, изписаха ми гел за мазане и ми казаха да си ходя на специалист да ми търсят проблем с менискус и връзки. Връзка беше. Не е спешно състояние и си ходих при специалист без да занимавам спешното. Ако беше счупен крак, щяха да вземат мерки.

За температура какво да направят? Антипиретици може да вземе човек и сам.

# 15
  • София
  • Мнения: 38 609
На входа на Пирогов има един списък кое колко е спешно. Трябва да има и списък някъде в интернет.
Доколкото помня, ако се лее артериална кръв, е най-спешно.

# 16
  • Мнения: 768
Спешната доболнична специализирана помощ включва животозастрашаващи състояния като: тежки алергични реакции, например анафилактичен шок; тежки сърдечни аномалии, каквато е примерно инфарктът на миокарда; така нареченият “ остър корем” или болка в коремна кухина с неустановен произход; инсулт; повръщане на кръв и сериозна кръвозагуба от нараняване; отравяния; тежки поражения, причинени от механични и физични фактори - от взривна вълна, измръзване, изгаряне..; поражения от електричество; остра цианоза; чужди тела / в очите, ларинкса и гръкляна, ушите, хрранопровода  и стомаха../; шокови състояния. Температурата не е спешен случай.

# 17
  • Мнения: 6 923
Мисля, че всички пропускате един друг вид мед. помощ - неотложната. И тя е регулирана с наредба, но се заплаща от НЗОК.
https://lex.bg/index.php/laws/ldoc/-551002111

Цитат
Чл. 2. (1) Неотложната медицинска помощ е медицинска дейност за оказване на срочна медицинска помощ на болни и пострадали лица, чийто живот не е пряко застрашен, но които се нуждаят от медицинска помощ в кратък срок, за да бъде предотвратено по-нататъшно развитие и усложняване на заболяването.
(2) Неотложна медицинска помощ се оказва безотказно и по всяко време на денонощието на всички нуждаещи се.

Чл. 5. (1) Когато спешната медицинска помощ е отделена от неотложната медицинска помощ, звената за неотложна медицинска помощ в болниците и поликлиниките, намиращи се в регионите, обслужвани от център за спешна медицинска помощ, се организират като щатни или на базата на графични дежурства.
(2) Звената се състоят от многопрофилни медицински екипи, включващи лекар (фелдшер) и шофьор с линейка или с лек автомобил.
(3) Звената оказват неотложна медицинска помощ във:
1. дома на болните във всички случаи, когато е постъпило повикване за неотложна медицинска помощ;
2. поликлинични кабинети, когато звеното е базирано в здравно заведение, в което не е разкрито спешно приемно отделение или сектор.
(4) Звената оказват при необходимост спешна медицинска помощ на нуждаещите се.
(5) Спешните приемни отделения или сектори оказват неотложна медицинска помощ, като осигуряват амбулаторния прием в извънработното време на поликлиниките.

Чл. 6. Когато спешната медицинска помощ не е отделена от неотложната медицинска помощ, центровете за спешна медицинска помощ оказват неотложна медицинска помощ.

Не зная как е организирана неотложната помощ в София, но кашата е голяма. Възможно е  това да са кабинетите, с които ЛЛ имат договори.  
Изглежда в спешните си зависи и от лекарите, някои не искат заплащане при неотложни случаи, други искат, тъй като не били спешни, но това не е законно. Все пак хората не ходят там за щяло и нещяло. А пациентът трудно може да прецени дали е спешно, или неотложно състоянието.
Друг проблем е, че в дежурните кабинети в поликлиниките, няма апаратура,  освен за екг, не могат да направят кръвни изследвания, рентген също, ако се налага, често дежурят различни специалисти по договор, примерно невролог и др., непознаващи проблемите на пациента и това понякога определя преценката на състоянието. И са далеко от дефиницията за звена за неотложна помощ по наредбата, с шофьор и линейка, лека кола.

Последна редакция: чт, 08 фев 2024, 13:42 от Diorela

# 18
  • Melmak
  • Мнения: 3 115
В ИСУЛ имат и други кабинети.

Аз онзи ден звънях на личната. Беше понеделник. Даде ми час за сряда. Реално не беше нещо уау неотложно, ама за болен човек три дена може да са много. В момента са претрупани, заради грипа. Тоест може днес да звънна на личната и утре вече да съм много зле, примерно.

# 19
  • София
  • Мнения: 28 708
Скрит текст:
Мисля, че всички пропускате един друг вид мед. помощ - неотложната. И тя е регулирана с наредба.
https://lex.bg/index.php/laws/ldoc/-551002111

Цитат
Чл. 2. (1) Неотложната медицинска помощ е медицинска дейност за оказване на срочна медицинска помощ на болни и пострадали лица, чийто живот не е пряко застрашен, но които се нуждаят от медицинска помощ в кратък срок, за да бъде предотвратено по-нататъшно развитие и усложняване на заболяването.
(2) Неотложна медицинска помощ се оказва безотказно и по всяко време на денонощието на всички нуждаещи се.

Чл. 5. (1) Когато спешната медицинска помощ е отделена от неотложната медицинска помощ, звената за неотложна медицинска помощ в болниците и поликлиниките, намиращи се в регионите, обслужвани от център за спешна медицинска помощ, се организират като щатни или на базата на графични дежурства.
(2) Звената се състоят от многопрофилни медицински екипи, включващи лекар (фелдшер) и шофьор с линейка или с лек автомобил.
(3) Звената оказват неотложна медицинска помощ във:
1. дома на болните във всички случаи, когато е постъпило повикване за неотложна медицинска помощ;
2. поликлинични кабинети, когато звеното е базирано в здравно заведение, в което не е разкрито спешно приемно отделение или сектор.
(4) Звената оказват при необходимост спешна медицинска помощ на нуждаещите се.
(5) Спешните приемни отделения или сектори оказват неотложна медицинска помощ, като осигуряват амбулаторния прием в извънработното време на поликлиниките.

Чл. 6. Когато спешната медицинска помощ не е отделена от неотложната медицинска помощ, центровете за спешна медицинска помощ оказват неотложна медицинска помощ.

Не зная как е организирана неотложната помощ в София. Вероятно това са кабинетите, с които ЛЛ имат договори. 
Скрит текст:
Изглежда си зависи и от лекарите, някои не искат заплащане при неотложни случаи, други искат, тъй като не били спешни. Все пак хората не ходят там за щяло и нещяло. А пациентът трудно може да прецени дали е спешно, или неотложно състоянието.
Друг проблем е, че в дежурните кабинети в поликлиниките, няма апаратура,  освен за екг, не могат да направят кръвни изследвания, ако се налага, често дежурят различни специалисти по договор, примерно невролог и др., непознаващи проблемите на пациента и това понякога определя преценката н състоянието. И са далеко от дефиницията за звена за неотложна помощ по наредбата.

Прави ми впечатление, че в първия пост пише - Звъннах на ЛЛ. Не пише отидох на преглед при ЛЛ.
Странен ми е изборът на ИСУЛ, там има денонощни очен и УНГ кабинети, май нямат други. В Пирогов имат  кабинет вътрешни болести, в който преглеждат и такива случаи.
Точно те са, да, когато лл не е на смяна. Те преценяват за какво състояние става въпрос. При тях не се плаща. Ако пациентът реши да ги прескочи, рискува плащане.

# 20
  • Мнения: 6 923
Не съм убедена, че са тези кабинети. Ще проверя.

Ето една добра статия по въпроса за спешната и неотложната мед. помощ и защо не се заплащат от пациента, прилагам избрани извадки:
https://www.czpz.org/komentari/jurisprudence/zakonno-li-e-da-ni- … ditzinska-pomosht

Цитат
 Финансираните от републиканския бюджет медицински услуги, каквато е спешната помощ, не зависят от здравноосигурителния статус на пациентите. Те се предоставят на всички граждани, независимо от това дали са здравноосигурени или не.
Най-честият аргумент с който лечебните заведения изискват заплащане на предоставената спешна помощ е, че състоянието на пациента не е животозастрашаващо. Тази практика е напълно незаконосъобразна по няколко причини.
Първо, когато пациент потърси спешна помощ, той няма задължение и възможност да определи сам дали състоянието му отговаря на дефиницията за „спешно състояние“, дадена в Наредба № 3/ 2017 г. за утвърждаване на медицински стандарт „Спешна медицина“. Тази преценка не винаги може да бъде направена преди извършване на преглед и изследвания и от страна на лекаря. Именно затова в Наредба № 25 от 04.11.1999 Г. за оказване на  спешна медицинска помощ към лицата имащи право на спешна помощ са допълнени и „болни и пострадали, при които не може да се прецени характерът и тежестта на заболяването.“
..........
Неотложна медицинска помощ
Законът за здравното осигуряване определя обхвата на медицинската помощ при задължителното здравно осигуряване. В чл. 45, ал. 1, т. 5 е посочено, че Националната здравноосигурителна каса заплаща оказването на неотложна медицинска помощ. Т.е. за разлика от спешната медицинска помощ, която се финансира от републиканския бюджет, неотложната помощ попада в обхвата на медицинската помощ при задължителното здравно осигуряване.
..........
В ал. 2 на същия член е посочено, че „неотложна медицинска помощ се оказва безотказно и по всяко време на денонощието на всички нуждаещи се.“
В тази връзка е налице и съдебна практика. Върховният административен съд се е произнесъл именно във връзка с казус, при който лечебно заведение е изискало и получило плащане от здравноосигурено лице за предоставената му неотложна помощ. В решението си съдът посочва, че пациент, който е с непрекъснати здравноосигурителни права, има право да получи медицинска помощ, заплащана от НЗОК. Посочва, че разпоредбата на чл. 55, ал. 2 ЗЗО предвижда задължение, националните рамкови договори да съдържат отделните видове медицинска помощ по чл. 45 ЗЗО. Последната норма изчерпателно посочва видовете медицинска помощ, които НЗОК заплаща, сред които е и оказването на неотложна медицинска помощ - чл. 45, ал. 1, т. 5 ЗЗО. ВАС приема, че неотложната помощ е „медицинска помощ в обхвата на основния пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, поради което същата не е следвало да бъде заплащана“.
В заключение следва изводът, че всяко лице има право на спешна и неотложна помощ, а претенциите на лечебните заведения за заплащане на същите, представляват нарушение и подлежат на санкциониране от страна на контролните органи.

# 21
  • Мнения: 1 261
Написаното е много интересно, но ми възниква един друг въпрос, който не е свързан с проблема на жената. Последния път, когато ходих до спешното и чаках имаше няколко жени, които искаха да си минат безплатен преглед в спешното. Предполагам, че е редовна практика. Сестрата отказа, понеже не вижда спешно състояние. Това дали е законосъобразно? Според мен би трябвало да е, защото едни хора без здравни осигуровки, които искат да минат без пари някакви там прегледи, могат да вземат мястото на човек, при който нещата са на живот и смърт.

*това във връзка със спешната помощ.

# 22
  • Мнения: 8 282
Написаното е много интересно, но ми възниква един друг въпрос, който не е свързан с проблема на жената. Последния път, когато ходих до спешното и чаках имаше няколко жени, които искаха да си минат безплатен преглед в спешното. Предполагам, че е редовна практика. Сестрата отказа, понеже не вижда спешно състояние. Това дали е законосъобразно? Според мен би трябвало да е, защото едни хора без здравни осигуровки, които искат да минат без пари някакви там прегледи, могат да вземат мястото на човек, при който нещата са на живот и смърт.

*това във връзка със спешната помощ.
Е, че то от години е така.
Циганите викат линейка за температура, защото нямат осигуровки а през това време някой с инфаркт виси и чака линейка.

# 23
  • София
  • Мнения: 28 708
Написаното е много интересно, но ми възниква един друг въпрос, който не е свързан с проблема на жената. Последния път, когато ходих до спешното и чаках имаше няколко жени, които искаха да си минат безплатен преглед в спешното. Предполагам, че е редовна практика. Сестрата отказа, понеже не вижда спешно състояние. Това дали е законосъобразно? Според мен би трябвало да е, защото едни хора без здравни осигуровки, които искат да минат без пари някакви там прегледи, могат да вземат мястото на човек, при който нещата са на живот и смърт.

*това във връзка със спешната помощ.
Скрит текст:
"2. „Спешен пациент“ е всеки, при който е налице спешно състояние и поради това нужда от провеждане на спешни диагностично-лечебни действия или транспорт, които ако не бъдат предприети незабавно, биха довели до
тежки или необратими морфологични или функционални увреждания на жизненоважни органи или системи или до смърт."
Скрит текст:
https://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=118778

Явно лекарят е преценил, че при вашето състояние не е имало такава опасност.
Като чета това, явно сестрата е постъпила законно.

# 24
  • Мнения: 6 923
Проверих набързо, оказа се, че наредбата за неотложната помощ не е отменен, но е при отпаднало основание. Прилага се тихомълком, защото е останала празнота в тази уредба. От там се дава възможност да се преценява дали да се заплати на спешните центрове дадена дейност, т.е. някой да преценява спешна ли е била, или не.

Дежурните кабинети са уредени в една друга наредба 9 от 2019г.  за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса. Но те не могат да поемат неотложната помощ в нейния пълен обем.
Цитат
§ 4. "Дежурен кабинет" е структура на лечебно заведение за болнична помощ и на лечебно заведение по чл. 8, ал. 1, т. 1, буква "б" и т. 2, букви "б", "в" и "г" от Закона за лечебните заведения, както и организирана на функционален принцип на базата на сключен договор по чл. 95, ал. 1, т. 1 от Закона за лечебните заведения дейност на най-малко две лечебни заведения за първична медицинска помощ, в която лекари със специалност по обща медицина, с друга специалност или по изключение без специалност оказват между 20 ч. вечерта и 8 ч. сутринта през работните дни и денонощно през почивните и празничните дни медицинска помощ на здравноосигурените лица по повод остри и изострени хронични заболявания и състояния, при които медицинската помощ не може да бъде отложена във времето с цел да бъде изпълнена в рамките на утвърдения работен график на лекаря в първичната извънболнична медицинска помощ.

В закона е дефинирано само спешното състояние, неотложното, така, както е дефинирано в наредбата, не е.
Цитат
Раздел III
Медицинска помощ при спешни състояния
Чл. 99. (1) Държавата организира и финансира система за оказване на медицинска
помощ при спешни състояния.
(2) Спешно състояние е остро или внезапно възникнала промяна в здравето на
човека, която изисква незабавна медицинска помощ.
(3) Медицинската помощ при спешни състояния е насочена към предотвратяване на:
1. смърт;
2. тежки или необратими морфологични и функционални увреждания на жизнено
значими органи и системи;

Искам да благодаря за тази тема, защото тя поставя един много сериозен въпрос в здравеопазването, по който трябва да се дискутира, да се правят предложениядо МЗ, до парламентарната комисия по здравеопазване, за да се  урегулира тази материя, касаеща неотложната помощ.

Последна редакция: чт, 08 фев 2024, 15:59 от Diorela

# 25
  • Мнения: 197
Дамите по-горе го казаха, но ще повторя, че температура с общо неразположение не е спешно състояние. Пневмония и бронхити също. Ако не предприемете бързи мерки сега, веднага, няма да умрете. Това е идеята на спешна помощ. Спомена се и за травмата на крака - спешно състояние е, защото ако така се остави крака като изключим болката и неспособността да се използва крайника, може да стане инфекция и в най-лошия случай да се стигне и до апмутация, което е премахване на част от вашето тяло. Всеки ЛЛ има сключен договор с неотложен кабинет, за случаите в извън работно време. Има смисъл от осигуровките от гледна точка на това, ако ви се наложи спешна операция или някаква оперативна интервенция като цяло, които за щастие в повечето случаи се случват няколко пъти в живота на човека. Спешното отделение не е мястото, където човек може да бъде прегледан веднага и то по всякакъв повод и безплатно. Това няма как да се случи на фона на наистина спешните случаи и когато хората умират, ако не се реагира в рамките на 5 мин.

# 26
  • София
  • Мнения: 38 609
Преди 15 г /как лети времето/ свекърва ми беше припаднала от уж "настинка". Ако не се лъжа, звъняхме на Бърза помощ, дойдоха, установиха, че не е добре и я закараха в Света Анна, където се установи пневмония.

# 27
  • Мнения: 197
Тук вече много зависи от общото състояние на пациента, има ли придружаващи заболявания, възраст и т.н, които се преценяват от лекар на място и след обстоен преглед. Ако човекът е за прием в болница, няма да плаща, разбира се. Има голямо значение дали човек на 20г. кашля от 5 дни и на снимката се види пневмония и пациент на 70-80, който пие куп лекарства, с увредено сърце и вдигне температура и се чувства много отпаднал.
Затова след прегледа се преценява спешен ли е пациентът или не. Има случаи, когато човек има леко стягане в гърдите и на ЕКГ излиза масивен инфаркт. Ако човекът хипотетично изчака да му стане много зле, може и да си поумре.

# 28
  • Мнения: 6 923
И от пневмония човек може да си отиде, дори и да е млад. Като млада и здрава карах някаква пневмония, смесена вирусна и бактериална инфекция, водеха ги летални тези пневмонии, бързо се отлиташе от тях.  В началото не се чуваха на слушалки. За отрицателно време се озовах в Клиника по спешна и интензивна терапия ( КСИТ) към белодробната болница и за малко се разминах да ме поставят на изкуствен бял дроб. Бях и с тежка интоксикация. Много си зависи от причинителя, не само от организма и възрастта на пациента.
Та много е несериозно  да  се твърди във форум от лаици, че състоянието не е било спешно. А и в момента има тежък вирус, който бързо обръща в пневмония. И как докторът от кабинета по договор ще диагностицира една такава пневмония, ако тя не се чува на слушалка?! Без рентген? Че той ако е невролог от кабинет, без клиничен опит, най-вероятно отдавна е забравил какво се чува на слушалката, защото не преслушва неговите пациенти. И много лесно би могъл да неглижира състоянието на пациента.
Да, вероятно не е било спешно състоянието, но може би е било неотложно, още повече, че потребителката споделя за силен задух.  И точно тази дупка в правната уредба се е отворила - уредбата на неотложната помощ.
Мога да поспоря и счупения крак дали е спешно, или неотложно състояние. Според мен не е спешно, защото не е животозастрашаващо на момента, каквито са инсулта, инфаркта, например.
А от кога задухът не е спешно състояние?! Как един пациент със задух да прецени дали няма белодробна емболия?! Без изследвания, без рентген, без екг и т.н.? Може би с кристалното кълбо.
Нали затова се осигуряваме, много от нас плащат и застраховки. А какво здравеопазване получаваме?
Последните няколко години откакто се разболях, толкова много пари излетяха  за здравеопазване, че не е истина. Само помислете, колко хора с други професии имат стандарта на живот, който доста лекари поддържат. Не казвам, че всички са така, но са много, в сравнение с другите професии. При колко други професии 10 минутен труд струва 80, 100, 200 лева и нагоре?  
А хуманността и емпатията отидоха някъде в миналото.

Последна редакция: пт, 09 фев 2024, 23:59 от Diorela

# 29
  • Мнения: 5 410
Е добре де, ще го кажа по друг начин - ако всеки с Т и кашлица отиде до спешното, ще остане ли време за наистина спешните пациенти?

# 30
  • Мнения: 768
Човек не само от пневмония, но и от прием на Нурофен може да си отиде. Преди да напишете, че сме лаици нека ви обясня нещо. В медицината, когато рискът е пренебрежимо малък/ това означава, че човек може и от висока температура да си отиде, но няма да се случи на много хора/, той е пренебрежимо малък и състоянието не се води спешно, защото може да убие единици, но болшинството така или иначе ще останат живи. Ние можем и със собствената си слюнка да се задавим и умрем, или със залък храна/ има и такива случаи/, но не са масови. Има си категоризация кое е спешен и кое не е спешен случай. Средноинтелигентен човек няма да разчита изцяло на друг за собственото си тяло, а малко от малко ще се е поинтересувал кои симптоми какво означават. Първо е пациентът, след това е медицинското лице, защото болестта я усещате вие, тя не е при лекаря.  Не може спешните медици да са ангажирани с хрема, повръщане  и температура, колкото и да му е лошо на човек от високата температура и гаденето, защото ако в този момент малко дете е набарало ножица, примерно, и се е проболо с нея, трябва да му се обърне на него внимание. Относно пневмониите, има атипични пневмонии и лекарят може да сбърка фатално и да умрете. Вие не трябва да разчитате изцяло на него, а на реакциите на вашето тяло, клетките вие си ги усещате. Има немалък риск и лабораториите да сгрешат, замисляли ли сте се за това? Този риск е много висок - 28%. Веднъж в живота ми се случи да не мога да се справя/ с никакви медикаменти/ с кашлица. Продължи със седмици, аз се влошавах, отпадах, направо паднах, буквално нямах сили да отида до магазина на ъгъла. Мъжът ми, а и също майка ми, ми казаха тогава: ти какво би направила, не лекарите, ти. Изследванията бяха чудесни. Вече плачеха, хора, аз бях жив труп, все повече се влошавах, всякакви сили загубих. Лекарите казаха, че изследванията са хубави и имам алергична кашлица. Да, представете си, никога не съм имала никакви алергии, но сега имах алергична кашлица. Избрах си сама антибиотика, милиграмите, купих си го и се излекувах. Щях да си замина иначе. Но това не е спешен случай, нищо че всеки ден не знаех дали ще се събудя на сутринта, много се влоших накрая. Нощно време едва дишах. Искам да кажа, че малко от малко човек е хубаво  да знае какво да прави. Светът е такъв, че е наложително. Много по-зле е за детето/ ако то е вдигнало температура/  да го мъкнете през нощта по спешните  кабинети, да чакате често дълго за преглед, в които няма какво друго да ви кажат, освен да му дадете температуропонижаващо и да следите да не настъпи дехидратация.

Последна редакция: сб, 10 фев 2024, 12:06 от Rumi11111

# 31
  • София
  • Мнения: 38 609
Това са някакви не много адекватни приказки. Това, което бих направила аз е, да се обадя по телефона на моят личен лекар, който е достатъчно добър и да се консултирам с него какво да правим.

# 32
  • Мнения: 768
Това са някакви не много адекватни приказки. Това, което бих направила аз е, да се обадя по телефона на моят личен лекар, който е достатъчно добър и да се консултирам с него какво да правим.

Напълно адекватни са. Аз използвах медицинска помощ, но точно тя щеше да ме убие. Цялата програма по медицина съм я минала, и много над тези учебници по програмата, съм научила. Лошо е да не допускате, че лекар може и да сгреши. Много ненужни операции се извършват също, заради парите, много неща не са така, както се твърдят, че са. Завършват и хора, които не са учили сериозно по време на следването си. Има други, които получават процент за всяка изписана добавка. Като толкова са вещи защо/ в световен мащаб/ смъртността от усложнения от респираторни заболявания е толкова висока? Не говоря за последните години, а за последните десетилетия. По целия път на изследване, диагностициране и лечение е възможна фатална грешка. Никога не го забравяйте. По-добре четете и мислете, заедно с тях, за да минимизирате риска.

# 33
  • София
  • Мнения: 28 708
Всеки може да сгреши, вкл. и ние, които сме "завършили" гугълската медицина.

# 34
  • София
  • Мнения: 38 609
Вероятността аз да сгреша е 50 процента, че и повече, въпреки че съм отгледала 2 деца.
Вероятността моят ЛЛ да сгреши е около 10/. Тъй че предпочитам да чуя какво ще каже той.

# 35
  • София
  • Мнения: 1 484
Точно от ИСУЛ аз съм супер възмутена. Преди две години едното ми дете, болно от грип вероятно, виеше от болка в "очите", така я описваше. Очевидно синузит. Опитахме се да му помогнем как ли не вкъщи и не успяхме, баща му го заведе в събота вечер в ИСУЛ. Още преди да започне прегледът са поискали да плати защото не е спешно, плати ги. По време на прегледа докторът настоява за прием в отделение, тъй като е спешно състояние. Мъжът ми ги пита какво е състоянието в крайна сметка- спешно ли е или не е. Ами спешно е, синусите са пълни с гной, трябва спешна пункция. А защо тогава това струва 60 лева? Ами... то ние сме се объркали, безплатно е. При мен щеше да мине това, нямаше да се разправям, но той се е разправял. Не могат да му върнат парите, защото е събота, защото са приключили касата, защото я няма главната счетоводителка... тарикатщина на дребно. Взе си парите обратно, но само заради ината си.
Миналата пролет отиват в очния кабинет на ИСУЛ  с малкото ни дете. Още не сме разбрали кой е последен на опашката, но вече съм подписала, че си платя. Ок. Обаче идва човек със забита стружка в окото- не е спешно, струва 80 лева и се чака. Чака си човекът, нямаше много избор. И едно детенце чакаше, от сутринта чакаше за да мине проформа преглед и да го приемат в УНГ отделение, да му пуснат изследвания и да го сложат на системи. Болно дете. От часове чакали пред кабинета, но не  им идвал редът. Плачеше от глад детето, не му даваха да яде заради изследванията. Направих скандал, а аз не правя скандали. Но се развиках, че е безсрамно да виси болно, изтощено дете с часове, да виси човек със стужка в окото с часове, да виси възрастна жена, лекуваща се в болницата и едва седяща на стол- с часове. Никой не беше спешен според лекарите в очния кабинет. Никой, освен баща с поотраснало дете, очевидно близък с лекарката. Та така, направих скандал за да влезе болното дете на преглед и си тръгнах. След 3 часа и половина чакане и без преглед. Разбира се, че не си платих. Платих си после, в друга болница. Но ИСУЛ удари дъното.

# 36
  • Мнения: 6 923
Пресен случай от ИСУЛ, който ме накара да се замисля. Защо, ако  неотложен преглед се извърши в кабинет по договор с ОПЛ, се поема от НЗОК, а когато се извършва в кабинет за спешна помощ, не се поема от НЗОК, а се заплаща от пациента?
Дори и ОПЛ в работно време, ще изпрати пациент със силни болки на УНГ преглед, защото най-малкото не разполага с инструментариум да види вътре състоянието на ухото(за окото също). А в почивен ден, когато няма работещи унг кабинети, се приема, че преглед в дежурен кабинет, от лекар, който не е специалист, е достатъчен?!
Как лекар от такъв дежурен кабинет по договор с ОПЛ в почивните дни, може да насочи пациента към специалист, в случай, че прецени нуждата от такъв преглед? С какъв документ? И пак ли от ИСУЛ ще искат заплащане, ако пациента все пак по някакъв начин е насочен от лекаря в дежурния кабинет?

https://nova.bg/news/view/2024/02/15/444838/%D0%BC%D0%B0%D0%B9%D … 0%B8%D1%86%D0%B0/
Цитат
 История по сигнал нa зрители на NOVA. Майка от София ни потърси, след като ѝ се наложило да заплати 80 лева в единствения спешен кабинет „Уши-нос-гърло” в столицата. Случаят е от болница “Царица Йонна-ИСУЛ”, а нужда от помощ имал 13-годишният ѝ син. Лекарите обаче преценили, че състоянието му не е спешно и прегледът трябва да бъде таксуван.

Майката на детето обясни, че преди консултацията попълнила декларация, в която било посочено, че ако се установи, че случаят не е спешен, тя трябва да заплати сумата от 80 лева.

„Детето ми се събуди със силни болки в ухото. През 2022 г. беше хоспитализирано с диагноза „Други остри негнойни отити на средното ухо”. Затова, когато има подобни симптоми, сме много уплашени. Дойдохме в ИСУЛ и след два часа чакане и 3-минутен преглед се установи, че случаят на сина ми не е спешен и прегледът трябва да се заплати”, разказа в ефира на „Здравей, България” майката на детето Елена Петрова.

Тя обясни, че на сина ѝ бил изписан антибиотик. Петрова беше категорична, че в случая не става въпрос за парите, които е платила за прегледа. Но попита лекарите как притеснени родители могат да преценят дали състоянието на детето им не е спешно.

„Това не е първият подобен случай и разбирам дамата, че е притеснена за здравето на детето и иска то да бъде прегледано от специалист възможно най-бързо. Но за спешни случаи при нас се определят кръвотечение от УНГ органите, чужди тела в дихателните пътища, травми на главата и УНГ органите и внезапната глухота”, обясни д-р Кирил Пеев от Клиниката по УНГ в УМБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ".

По думите му, при оплакване, детето първо е трябвало да бъде заведено е неотложното звено при личния лекар, което работи и в почивен ден, където да се прецени дали случаят действително е спешен. „Тогава, ако колегата прецени, че състоянието е спешно, го изпраща при нас. Не сме отказали помощ на никого”, подчерта доктор Пеев.

Последна редакция: чт, 15 фев 2024, 14:32 от Diorela

# 37
  • Melmak
  • Мнения: 3 115
Аз го гледах одеве. По-скоро разбирам, че е трябвало да посетят кабинета по договор с опл, там да се види дали може да се помогне на пациента и ако не, с документацията се ходи вече в спешното.

Като цяло е неприятна случка, но като човек чакал там в спешно състояние с часове, казвам, наистина е ужасно. Всеки втори там ходи за един сопол на някое дете, което нито е за спешно, нито за унг, обаче, понеже уж са деца майките се ръгат пред кабинета, а аз със спешното състояние си чаках с часове… това е единственият спешен кабинет по унг и наплива е огромен. Ако не се плаща, всеки ще ходи там, защото ще прескача лл, направления и тн.


Имах един много неприятен случай с конюктивит. В петък отивам при лл, тя ми отказа направление и ми даде капки. Лл не е компетентна да ми изписва капки за очи, които не е прегледала.

Отидох в спешното в исул, точно където се развива действието в репортажа. Има очен кабинет. Лекарите ме посъветваха да потърся лл и да искам направление. Обясних им случая и те направо побесняха как ми се изписват капки за очи без преглед. Казаха, че няма как да мина безплатно, но ще ме прегледат ако аз искам. Е, исках. Оказа се каквото и аз мислех, имаше леко възпаление, което от петък до понеделник ако не го бях лекувала, щеше да стане ужасно.

Не съм спорила дали да плащам, защото знам, че не съм била спешен случай, но очен кабинет и частен да е, уикенда не работи. Благодарна съм, че ми помогнаха и не ме върнаха. Но не може за всичко да се ходи в спешното.

# 38
  • Мнения: 5 079
Радвайте се, че има кой да ви преглежда даже и срещу заплащане в почивните дни.В провинцията и да искаш, няма на кого да платиш.Отиваш в неотложния кабинет, той те праща в спешното, добре че неотложния е в сградата на спешното, и ако спешното преценят, те пращат в очно, УНГ и други отделения да те прегледа лекар.

# 39
  • Мнения: 6 923
Не случайно зададох тези въпроси. Нито ОПЛ, нито лекар от дежурен кабинет не разполагат с инструментариума и компетентността за специализиран преглед.  Но в дежурния кабинет НЗОК поема прегледа, а в спешния не. ЗАЩО?!
Необходима е нормативна уредба на неотложните състояния! От 2005 г., откакто е приет Закона за здравето, вече 19 години, този въпрос стои открит и не намират за необходимо да го уредят. Измислили са тихомълком много груб начин за дофинансиране на спешните звена. Трябва да ръчкаме, за да постигнем такава.

Общи условия

Активация на акаунт