Кое състояние се определя като спешен случай?

  • 1 501
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 47
Здравейте!Та на темата, преди 2 дена изведнъж ме тръшна нещо, с непосилно глабовоболие, болка в мускулите, гърдите, гърлото температура почти 40 градуса, която трудно свалям, повръщане. Звъннах на личната изписа ми медикамент за вирусна инфекция, започнах да го пия. Цял ден на легло, направо берях душа, дишах тежко, за да се справя с болката и температурата, мъжът ми притесненен да не съм направила пневмония ме каза в ИСУЛ, където докторът ми дава рецепта и тръгвайки си ми казва да изчакам, момчето от касата ми казва дължите 80 лв, т.к не сте спешен случай. Аз съм здравно осигурена и се питам състояние, в което почти изпадаш в безсъзнание заради почти 40 градуса температура не е ли е спешно? Не е ли спешно, когато човек, не може да се справи с една торба медикаменти? Здравната каса не покрива ли това? Направо бях потресена, плащам си осугуровките на ръка сама, за да давам още пари, все едно не съм здравно осигурена?

# 1
  • Melmak
  • Мнения: 2 989
Вижте, не знам какво ви е било състоянието, но много хора отиват в спешното, защото лл не си върши работата или се влошават нощем и уикендите. А спешната помощ е такава за неотложни случаи.

Ще ви дам пример с унг спешния кабинет в исул. Там всяка втора стресната майка тича уикенда заради сопол. Чакала съм с 39 градуса температура и отит в рамките на 6 часа. Преди мен имаше точно един спешен случай. Всичко друго беше за личен лекар. Майките си плащаха и знаеха, че ще платят, но искаха някой да ги прегледа. А аз берях душа навън на течение в коридора, с отит и ужасни болки. Не платих нищо, защото отит е спешно състояние.

Пак казвам, че не знам какво ви е състоянието, защото не съм лекар, нито съм била там. Обаче спешната помощ е натоварена заради случаи на много хора, които просто не са за там. Ходила съм с контузии, с наранявания, правили са ми снимка на крайници, не са ме върнали, нито съм плащала. Защото да си счупиш крак е спешно състояние и е неотложна травма.

# 2
  • Мнения: 46 518
"2. „Спешен пациент“ е всеки, при който е налице спешно състояние и поради това нужда от провеждане на спешни диагностично-лечебни действия или транспорт, които ако не бъдат предприети незабавно, биха довели до тежки или необратими морфологични или функционални увреждания на жизненоважни органи или системи или до смърт."

https://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=118778

Явно лекарят е преценил, че при вашето състояние не е имало такава опасност.

# 3
  • София
  • Мнения: 28 571
Pi`pipi, във вашия случай е трябвало да отидете в спешния кабинет/център, с който личния ти лекар е сключил договор – тогава нямаше да платите нищо.

Иначе НСЧ е отговорила точно:
"...тежки или необратими морфологични или функционални увреждания на жизненоважни органи или системи или до смърт." – това е спешен случай според закона. както описваш положението, наистина не влизаш в това определение.


hechicera, не всяко счупване "е спешно състояние и неотложна травма". Трябва да има стърчащи кости накратко. Това го знам от човек, който работи в БП.

# 4
  • Мнения: 5 336
39 - 40 градуса Т не е спешно състояние.

# 5
  • София
  • Мнения: 35 101
„Степен на спешност“ или „степен на спешното състояние“ е необходимата предвид клиничното състояние на пациента бързина, с която се предприема съответното медицинско действие в обхвата на медицинската специалност „Спешна медицина“, с цел постигане на оптимален и най-благоприятен клиничен изход от спешното състояние на пациента.

За дежурен кабинет сте били, не за спешна помощ.
Разбирам ви огорчението, но почти припаднал от Т не се брои на фона на инсулт, инфаркт, тежки травми несъвместими с живота.

Таксите ги наложиха с цел да отпадне натоварването към спешните центрове, което е брутално.

# 6
  • INFJ
  • Мнения: 9 359
Предполагам е и до лекарят на смяна. По време на Ковид бях ходила в спешното, след цяла седмица непродуктивна кашлица, от която вече едва дишах. Нямах други тежки симптоми. Преглеждаха ме, пращаха ме на рентген, оказа се, че все още не е пневмония, но натам отива. Изписаха ми лекарства, не ми взеха пари.

# 7
  • Мнения: 5 231
Доколкото знам, Спешна помощ е за животозастрашаващи състояния. Иначе, ако има дежурен кабинет, отивате там. Преди няколко години още не знаех, че в нашия малък град са открили такъв кабинет. Баба ми имаше силни болки в крака и я заведох в Спешна помощ, за да й сложат инжекция. Не без уговорки се съгласиха, след което ми обясниха къде би трябвало да отидем, ако състоянието не е животозастрашаващо.

# 8
  • Мнения: 2 887
Това е София все пак , в нашия град като идете в спешното няма да има такса . Важни са парите , пациента не за всички .

# 9
  • Мнения: 5 231
Разбира се, че има такса и в малкия град. За състояния, които не са животозастрашаващи.

# 10
  • Мнения: 47
Предполагам е и до лекарят на смяна. По време на Ковид бях ходила в спешното, след цяла седмица непродуктивна кашлица, от която вече едва дишах. Нямах други тежки симптоми. Преглеждаха ме, пращаха ме на рентген, оказа се, че все още не е пневмония, но натам отива. Изписаха ми лекарства, не ми взеха пари.

От лекарят зависи и аз до този извод стигам и до неговата преценка дали някой ще влезе с Армани и може да го одере с някой лев. Когато личната ми лекарка ми е изписала необходимото и не мога да сваля температурата и не мога да дишам, както трябва това не е ли спешно състояние. Освен това, трябва да се обясни като те регистрират, че те по тая логика и 1000 лв можеха да искат като е минал прегледа и ти си длъжен да ги платиш, защото прегледа е извършен? Има нещо сбъркано, плащам сума ти и пари за застроховки от джоба си и накрая отивам и пак си плащам, какъв е смисъл от НЗОК?
Минала година ми паднаха над 150кг на крака за щаститие нямаше счупване, но бях с гипс. Отидох в Пирогов провериха ме дали съм здравноосигурена и не са ми искали нищо. По тази логика можеха да кажат ами вие нямате счупване, не сте спешен случай....

# 11
  • Мнения: 5 336
Отново ще се повторя, ще повторя и дамите - 39 градуса Т не е спешно състояние и е трябвало да отидете на дежурен кабинет, не в спешното. Падане на 150 кг на крака със сигурност е спешно състояние, макар и не счупен, защото преди да се направи рентген никой не знае дали е счупено или не.
За Т в спешното какво мислите, че ще направят, освен да ви дадат антипиеритик, който се предполага, че сте пили вече?

# 12
  • Мнения: 1 125
Разбирам огорчението Ви, но за температура в спешно не може да се ходи, разбира се изключваме деца, хора в рискова възраст или такива със сериозни здравословни проблеми.

# 13
  • Мнения: 5 004
Тя температура се вдига не само от грип и Ковид.По-добре да си платиш и да те прегледат, отколкото да те върнат.При нас не се плаща, ама и връщат.

# 14
  • Melmak
  • Мнения: 2 989
Падането на крака със 150 кг няма нищо общо с висока температура. Личните лекари имат подписани договори с дежурни специалисти, които поемат пациенти в почивните дни или нощем.

Не може да се ходи до спешното за всяко нещо.

Пак казвам, ходила съм с травма на крака. Не знаеха дали е счупен, докато не го снимаха на рентген. Видяха, че не е, изписаха ми гел за мазане и ми казаха да си ходя на специалист да ми търсят проблем с менискус и връзки. Връзка беше. Не е спешно състояние и си ходих при специалист без да занимавам спешното. Ако беше счупен крак, щяха да вземат мерки.

За температура какво да направят? Антипиретици може да вземе човек и сам.

Общи условия

Активация на акаунт