Кое състояние се определя като спешен случай?

  • 1 511
  • 39
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 767
Човек не само от пневмония, но и от прием на Нурофен може да си отиде. Преди да напишете, че сме лаици нека ви обясня нещо. В медицината, когато рискът е пренебрежимо малък/ това означава, че човек може и от висока температура да си отиде, но няма да се случи на много хора/, той е пренебрежимо малък и състоянието не се води спешно, защото може да убие единици, но болшинството така или иначе ще останат живи. Ние можем и със собствената си слюнка да се задавим и умрем, или със залък храна/ има и такива случаи/, но не са масови. Има си категоризация кое е спешен и кое не е спешен случай. Средноинтелигентен човек няма да разчита изцяло на друг за собственото си тяло, а малко от малко ще се е поинтересувал кои симптоми какво означават. Първо е пациентът, след това е медицинското лице, защото болестта я усещате вие, тя не е при лекаря.  Не може спешните медици да са ангажирани с хрема, повръщане  и температура, колкото и да му е лошо на човек от високата температура и гаденето, защото ако в този момент малко дете е набарало ножица, примерно, и се е проболо с нея, трябва да му се обърне на него внимание. Относно пневмониите, има атипични пневмонии и лекарят може да сбърка фатално и да умрете. Вие не трябва да разчитате изцяло на него, а на реакциите на вашето тяло, клетките вие си ги усещате. Има немалък риск и лабораториите да сгрешат, замисляли ли сте се за това? Този риск е много висок - 28%. Веднъж в живота ми се случи да не мога да се справя/ с никакви медикаменти/ с кашлица. Продължи със седмици, аз се влошавах, отпадах, направо паднах, буквално нямах сили да отида до магазина на ъгъла. Мъжът ми, а и също майка ми, ми казаха тогава: ти какво би направила, не лекарите, ти. Изследванията бяха чудесни. Вече плачеха, хора, аз бях жив труп, все повече се влошавах, всякакви сили загубих. Лекарите казаха, че изследванията са хубави и имам алергична кашлица. Да, представете си, никога не съм имала никакви алергии, но сега имах алергична кашлица. Избрах си сама антибиотика, милиграмите, купих си го и се излекувах. Щях да си замина иначе. Но това не е спешен случай, нищо че всеки ден не знаех дали ще се събудя на сутринта, много се влоших накрая. Нощно време едва дишах. Искам да кажа, че малко от малко човек е хубаво  да знае какво да прави. Светът е такъв, че е наложително. Много по-зле е за детето/ ако то е вдигнало температура/  да го мъкнете през нощта по спешните  кабинети, да чакате често дълго за преглед, в които няма какво друго да ви кажат, освен да му дадете температуропонижаващо и да следите да не настъпи дехидратация.

Последна редакция: сб, 10 фев 2024, 12:06 от Rumi11111

# 31
  • София
  • Мнения: 38 602
Това са някакви не много адекватни приказки. Това, което бих направила аз е, да се обадя по телефона на моят личен лекар, който е достатъчно добър и да се консултирам с него какво да правим.

# 32
  • Мнения: 767
Това са някакви не много адекватни приказки. Това, което бих направила аз е, да се обадя по телефона на моят личен лекар, който е достатъчно добър и да се консултирам с него какво да правим.

Напълно адекватни са. Аз използвах медицинска помощ, но точно тя щеше да ме убие. Цялата програма по медицина съм я минала, и много над тези учебници по програмата, съм научила. Лошо е да не допускате, че лекар може и да сгреши. Много ненужни операции се извършват също, заради парите, много неща не са така, както се твърдят, че са. Завършват и хора, които не са учили сериозно по време на следването си. Има други, които получават процент за всяка изписана добавка. Като толкова са вещи защо/ в световен мащаб/ смъртността от усложнения от респираторни заболявания е толкова висока? Не говоря за последните години, а за последните десетилетия. По целия път на изследване, диагностициране и лечение е възможна фатална грешка. Никога не го забравяйте. По-добре четете и мислете, заедно с тях, за да минимизирате риска.

# 33
  • София
  • Мнения: 28 705
Всеки може да сгреши, вкл. и ние, които сме "завършили" гугълската медицина.

# 34
  • София
  • Мнения: 38 602
Вероятността аз да сгреша е 50 процента, че и повече, въпреки че съм отгледала 2 деца.
Вероятността моят ЛЛ да сгреши е около 10/. Тъй че предпочитам да чуя какво ще каже той.

# 35
  • София
  • Мнения: 1 484
Точно от ИСУЛ аз съм супер възмутена. Преди две години едното ми дете, болно от грип вероятно, виеше от болка в "очите", така я описваше. Очевидно синузит. Опитахме се да му помогнем как ли не вкъщи и не успяхме, баща му го заведе в събота вечер в ИСУЛ. Още преди да започне прегледът са поискали да плати защото не е спешно, плати ги. По време на прегледа докторът настоява за прием в отделение, тъй като е спешно състояние. Мъжът ми ги пита какво е състоянието в крайна сметка- спешно ли е или не е. Ами спешно е, синусите са пълни с гной, трябва спешна пункция. А защо тогава това струва 60 лева? Ами... то ние сме се объркали, безплатно е. При мен щеше да мине това, нямаше да се разправям, но той се е разправял. Не могат да му върнат парите, защото е събота, защото са приключили касата, защото я няма главната счетоводителка... тарикатщина на дребно. Взе си парите обратно, но само заради ината си.
Миналата пролет отиват в очния кабинет на ИСУЛ  с малкото ни дете. Още не сме разбрали кой е последен на опашката, но вече съм подписала, че си платя. Ок. Обаче идва човек със забита стружка в окото- не е спешно, струва 80 лева и се чака. Чака си човекът, нямаше много избор. И едно детенце чакаше, от сутринта чакаше за да мине проформа преглед и да го приемат в УНГ отделение, да му пуснат изследвания и да го сложат на системи. Болно дете. От часове чакали пред кабинета, но не  им идвал редът. Плачеше от глад детето, не му даваха да яде заради изследванията. Направих скандал, а аз не правя скандали. Но се развиках, че е безсрамно да виси болно, изтощено дете с часове, да виси човек със стужка в окото с часове, да виси възрастна жена, лекуваща се в болницата и едва седяща на стол- с часове. Никой не беше спешен според лекарите в очния кабинет. Никой, освен баща с поотраснало дете, очевидно близък с лекарката. Та така, направих скандал за да влезе болното дете на преглед и си тръгнах. След 3 часа и половина чакане и без преглед. Разбира се, че не си платих. Платих си после, в друга болница. Но ИСУЛ удари дъното.

# 36
  • Мнения: 6 923
Пресен случай от ИСУЛ, който ме накара да се замисля. Защо, ако  неотложен преглед се извърши в кабинет по договор с ОПЛ, се поема от НЗОК, а когато се извършва в кабинет за спешна помощ, не се поема от НЗОК, а се заплаща от пациента?
Дори и ОПЛ в работно време, ще изпрати пациент със силни болки на УНГ преглед, защото най-малкото не разполага с инструментариум да види вътре състоянието на ухото(за окото също). А в почивен ден, когато няма работещи унг кабинети, се приема, че преглед в дежурен кабинет, от лекар, който не е специалист, е достатъчен?!
Как лекар от такъв дежурен кабинет по договор с ОПЛ в почивните дни, може да насочи пациента към специалист, в случай, че прецени нуждата от такъв преглед? С какъв документ? И пак ли от ИСУЛ ще искат заплащане, ако пациента все пак по някакъв начин е насочен от лекаря в дежурния кабинет?

https://nova.bg/news/view/2024/02/15/444838/%D0%BC%D0%B0%D0%B9%D … 0%B8%D1%86%D0%B0/
Цитат
 История по сигнал нa зрители на NOVA. Майка от София ни потърси, след като ѝ се наложило да заплати 80 лева в единствения спешен кабинет „Уши-нос-гърло” в столицата. Случаят е от болница “Царица Йонна-ИСУЛ”, а нужда от помощ имал 13-годишният ѝ син. Лекарите обаче преценили, че състоянието му не е спешно и прегледът трябва да бъде таксуван.

Майката на детето обясни, че преди консултацията попълнила декларация, в която било посочено, че ако се установи, че случаят не е спешен, тя трябва да заплати сумата от 80 лева.

„Детето ми се събуди със силни болки в ухото. През 2022 г. беше хоспитализирано с диагноза „Други остри негнойни отити на средното ухо”. Затова, когато има подобни симптоми, сме много уплашени. Дойдохме в ИСУЛ и след два часа чакане и 3-минутен преглед се установи, че случаят на сина ми не е спешен и прегледът трябва да се заплати”, разказа в ефира на „Здравей, България” майката на детето Елена Петрова.

Тя обясни, че на сина ѝ бил изписан антибиотик. Петрова беше категорична, че в случая не става въпрос за парите, които е платила за прегледа. Но попита лекарите как притеснени родители могат да преценят дали състоянието на детето им не е спешно.

„Това не е първият подобен случай и разбирам дамата, че е притеснена за здравето на детето и иска то да бъде прегледано от специалист възможно най-бързо. Но за спешни случаи при нас се определят кръвотечение от УНГ органите, чужди тела в дихателните пътища, травми на главата и УНГ органите и внезапната глухота”, обясни д-р Кирил Пеев от Клиниката по УНГ в УМБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ".

По думите му, при оплакване, детето първо е трябвало да бъде заведено е неотложното звено при личния лекар, което работи и в почивен ден, където да се прецени дали случаят действително е спешен. „Тогава, ако колегата прецени, че състоянието е спешно, го изпраща при нас. Не сме отказали помощ на никого”, подчерта доктор Пеев.

Последна редакция: чт, 15 фев 2024, 14:32 от Diorela

# 37
  • Melmak
  • Мнения: 3 110
Аз го гледах одеве. По-скоро разбирам, че е трябвало да посетят кабинета по договор с опл, там да се види дали може да се помогне на пациента и ако не, с документацията се ходи вече в спешното.

Като цяло е неприятна случка, но като човек чакал там в спешно състояние с часове, казвам, наистина е ужасно. Всеки втори там ходи за един сопол на някое дете, което нито е за спешно, нито за унг, обаче, понеже уж са деца майките се ръгат пред кабинета, а аз със спешното състояние си чаках с часове… това е единственият спешен кабинет по унг и наплива е огромен. Ако не се плаща, всеки ще ходи там, защото ще прескача лл, направления и тн.


Имах един много неприятен случай с конюктивит. В петък отивам при лл, тя ми отказа направление и ми даде капки. Лл не е компетентна да ми изписва капки за очи, които не е прегледала.

Отидох в спешното в исул, точно където се развива действието в репортажа. Има очен кабинет. Лекарите ме посъветваха да потърся лл и да искам направление. Обясних им случая и те направо побесняха как ми се изписват капки за очи без преглед. Казаха, че няма как да мина безплатно, но ще ме прегледат ако аз искам. Е, исках. Оказа се каквото и аз мислех, имаше леко възпаление, което от петък до понеделник ако не го бях лекувала, щеше да стане ужасно.

Не съм спорила дали да плащам, защото знам, че не съм била спешен случай, но очен кабинет и частен да е, уикенда не работи. Благодарна съм, че ми помогнаха и не ме върнаха. Но не може за всичко да се ходи в спешното.

# 38
  • Мнения: 5 075
Радвайте се, че има кой да ви преглежда даже и срещу заплащане в почивните дни.В провинцията и да искаш, няма на кого да платиш.Отиваш в неотложния кабинет, той те праща в спешното, добре че неотложния е в сградата на спешното, и ако спешното преценят, те пращат в очно, УНГ и други отделения да те прегледа лекар.

# 39
  • Мнения: 6 923
Не случайно зададох тези въпроси. Нито ОПЛ, нито лекар от дежурен кабинет не разполагат с инструментариума и компетентността за специализиран преглед.  Но в дежурния кабинет НЗОК поема прегледа, а в спешния не. ЗАЩО?!
Необходима е нормативна уредба на неотложните състояния! От 2005 г., откакто е приет Закона за здравето, вече 19 години, този въпрос стои открит и не намират за необходимо да го уредят. Измислили са тихомълком много груб начин за дофинансиране на спешните звена. Трябва да ръчкаме, за да постигнем такава.

Общи условия

Активация на акаунт