А разбрахте ли, че приеха Закона за подслушването и следенето в интернет!

  • 6 509
  • 93
  •   1
Отговори
# 45
  • Sofia
  • Мнения: 3 039

Като гледам Пражка пролет в кои теми е писала и се чудя до колко има връзка с другите.  Whistling
"Да янхем вълната" е известен подход.
Дори натрапчиво известен.
Да използваш анонимайзери за целите си, когато дори не си способен да смениш стила си, означава силно да подценяваш интелигентността на потребителите, от които възнамеряваш да се възползваш.
Аз приемам  подобно отношение за лична обида към форумната общност.
Не възнамерявам да трия, дори няма да изкажа мнение по темата, просто ще оставя всичко така, че желаещите да могат да видят лъснатите задници на тези, които се възползват от всяка възможна ситуация, за да извлекат партийни облаги.

# 46
  • Мнения: 2
На мен лично стила на winter_wolf въобще не ми пречи. И не е човешко да очакваш тя/той да си смени стила. Всеки си е личност.

Не съм обидена, така, че не е нужно да и триеш мнението - все пак в рамките на добрия тон е. Не споменава роднини и скрити части на тялото Simple Smile

# 47
  • Мнения: 1 310
Някои май доста на сериозно са се взели.
Защо си мислите, че точно вас ще дебнат, за да ви наклепат?!
И аз знам за случки, когато мобилен оператор предоставя незаконно разпечатки от разговори или пък интернет доставчик предоставя данни за конкретен потребител /дори си спомням имаше случай с полицайка, на която и ровили в компютъра през мрежата и и бяха разпространили секси снимки в едно малко градче; разкриха го маниака и го осъдиха  Peace/. Винаги го е имало следенето. Просто сега става законно. Спазвайте си законите и няма от какво да се притеснявате.

# 48
  • Мнения: 589
Добре, де, Дълго чорапче...За чий ни беше тогава да роптаем срещу комунизма, срещу ДС и доносите, м? През петдесетте и шейсетте си е било напълно законно да донасяш с кого си пие ракията съседът, какво са си говорили и кой е изхвърлил опаковки от нескафе в кофата си(демек, конатктува незаконно със западния свят-сигурно продава държавна тайна на западняците).Дори е било незаконно да откажеш да го правиш.Защо всички са на мнение, че тогава са нарушавани основни човешки права, а сега някои са готови да се откажат от правата си, за да нямало престъпност? За това, че престъпността няма висока разкриваемост, на първо място вината е(според мен), че в съответните органи за разкриването и голяма част от кадрите са некадърни, няма какво да си говорим...Некадърни и продажни- ето, относно "Наглите" първо казаха, че нямало замесени служители, ама се оказа, че имало помагачи "отвътре"...

# 49
  • Мнения: 9 814
Пипи, а кой ми гарантира, че някой няма да скалъпи фалшиви обвинения срещу мен?
В темата беше споменато как компетентните органи, ако искат могат да си направят "изводи".

# 50
  • Мнения: 1 310
Франческа, моето мнение е, че ако някой реши да прави мръсно, винаги ще намери начин.  Peace
olimpiia, за некадърните кадри, за съжаление си много права. Аз съм оптимист човек и все още вярвам на новото правителство и се надявам, че няма да оставят в ръцете на некадърници да разполагат с тази информация. Но пак казвам - и сега сме следени, просто малко хора си дават сметка за това. По-добре да го направят легално и наистина да сложат отговорни хора там.  Praynig

# 51
  • Мнения: 25 716
Защо всички си мислите, че изтичането на информация може да е свързано само с престъпления или интимни тайни?
А за бизнес-шпионажа не помислихте ли? Не се ли замисляте, че всичките ви фирмени тайни могат да изтекат за секунди и то за неособено голяма сума?
Или пък аз, кака ви Сия, съм се разписала в някоя оплюваща правителството тема. Но пък имам виртуално познанство с човек, който случайно се оказва, че работи за същото това правителство. И си менкаме невинно поздрави за празници и интересни линкове по мейлите, а това познанство може да бъдат манипулирано и използвано от враговете на въпросното лице, за да си разчистят лични сметки.
И прочие, и прочие...
Не е задължително да си престъпник или изневеряващ, за да имаш право на собствените си тайни. И да се гнусиш, когато нечий любопитен нос е наврян в тях.

# 52
  • Мнения: 589
Браво, Сийо!Евала! Точно нещо в смисъла на последните ти две изречения умувах как да напиша.

# 53
  • Мнения: 25 716
Отказът от конституционни права е глупост. Насилственото отнемане на тези права е престъпление.


Чл. 4.
(1) Република България е правова държава. Тя се управлява според Конституцията и законите на страната.
Чл. 5.
(1) Конституцията е върховен закон и другите закони не могат да й противоречат.
Чл. 32.
(1) Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.
(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.
Чл. 34.
(1) Свободата и тайната на кореспонденцията и на другите съобщения са неприкосновени.
(2) Изключения от това правило се допускат само с разрешение на съдебната власт, когато това се налага за разкриване или предотвратяване на тежки престъпления.

# 54
  • Мнения: 335
МВР е също потребител, дори в ролята си на Биг Брадър.
Самото следенето от страна на МВР  също се записва от операторите.
Всеки бате си има бате..., дет имат една приказка брадърите, но и баджанаците.
Никой Биг Анонимен не е последният биг.

Тука се чудим с Братчеда. Ако изтече информация, че някой е следен, защо е следен или какво му е проследено, или пък изтече  клевета за това... И ако тия работи потекат от МВР, как операторите могат да се защитят и да докажат, че не изтичат от тях.
Операторите имат неизбежното право да знаят всичко за потребителите си, ясно е. Но заради това те имат и най-голям интерес да пазят техните права.
На кого ще е отговорността, когато е обща?

ПП Ама Сийка, какво показвате тази Конституция тука.
Ако толкова се случи да противоречи на някой важен и нужен закон, то тя винаги може да се промени   Laughing

Последна редакция: пт, 25 дек 2009, 14:28 от Холограма

# 55
  • Мнения: 25 716

ПП Ама Сийка, какво показвате тази Конституция тука.
Ако толкова се случи да противоречи на някой важен и нужен закон, то тя винаги може да се промени   Laughing


Разбира се. Но не беше ли нужно за целта да се свика Велико Народно събрание или и това отпадна тихомълком?  Mr. Green

# 56
  • Мнения: 1 394
Това за следенето и за още много други неща,с които няма да сме съгласни и тепърва предстоят и никак ,ама никак няма да ни се харесат,съм ги чела отпреди 10 години,че така ще стане...Даже много се забавиха... Rolling Eyes...После...нямало такова нещо конспирации.Ами добре,няма!Ама някои хора,които се занимават с разконспирирането са го казали това още преди десет години,както и,че всеки човек ще има джи ес ем и той ще се следи също,както и за пръстовите отпечатъци,както и глобализацията /интернет,медии,телефони-с една дума връзка с целият свят/Целта е контрол!Пълен контрол над всеки един жител на планетата.Повече няма да пиша,тоест за следващите контролиращи мерки.Голям бунт ще има тогава.В Америка вече са си направили устата за тях.Въпрос на време е просто,въпрос на време... Tired
На мен също не ми е приятно,че някой ще се бърка в живота ми по този начин,но за съжаление това е отдавна запланувано.
Една стара баба баячка преди около 15 години и повече казваше така:"Ще дойде такова време,че антена и на ушите си ще имат хората,за да могат да им чуват и мислите онез изедници...".....Какво имаше  в предвид?  newsm78... Wink

# 57
  • Мнения: 4 392




"1984" = 2010 - това е проблемът



Аз съм онзи сърдит млад човек, онзи, който избра да остане в страната си, защото намери смисъл в нея. Слушах достатъчно за „онези" времена преди 1989 г., сблъсках се с голямата промяна върху раменете на баща ми, който крачеше по студения площад. После разбрах достатъчно за тоталитаризма от разказите на родителите ми и техните родители. Малко по-късно почнах да правя разлика между демокрация и тоталитаризъм, между свободата на словото и Големият брат - Всевиждащото око.

     Или си мислех, че правя разликата.

     И тъкмо отпразнувахме 20 години от Голямата промяна, и съм на път да реша, че разлика няма. Една крачка, една-единствена крачка само трябва да направи МВР, и моята неприкосновена, лична свобода ще бъде отнета.

     Онази свобода, заради която баща ми крачеше в студената зима. Заради която вървяха и много други. Електронната ми кореспонденция, глупостите ми във Facebook, SMS-ите и разговорите ми - сутрин, обед, вечер, нощем, призори, пролет, лято, есен и зима, ще бъдат контролирани от Големият брат, Всевиждащото око или все ми е едно от кого.

     Има-няма три седмици, и народните представители ще трябва окончателно да си кажат тежката дума и да осъдят съдбата на моята свобода.

Предварвайки трите седмици, искам като (все още) свободен човек в свободна страна да кажа това, което мисля. Властта унижи баба ми, като не й даде 25 лв. за Коледа, защото пенсията й е 210 лв. Баба ми погледна на това с голяма усмивка и още по-голямо презрение. Ще мине без пуйка, портокали, банани, уиски, фъстъци, луканка, филета, торта и тем подобни глезотии, просто защото те не могат да заменят достойнството й. Тя е над тези неща. Ще си обуе дебелите топлинки и ще си чете книга. Пет пари няма да даде за Станишев, Доган и Царя или който там е виновен. И тях ще подмине с голяма усмивка и още по-голямо презрение. А поредните политически решения ще приеме кротко: „Всичко в историята се повтаря, запомни това от баба си".

     Но не е там работата.

Предварвайки трите седмици, искам като свободен човек в свободна държава да заявя, че вали сняг, защото е зима и защото това е нормално. Не е нормално обикновеният човек, който трябва да отиде на работа, за да храни семейството си, да се тътри с часове по заледени пътища, километрични опашки и между снегорини, които "чистят" с вдигнати гребла. Не е нормално и да приема всичко това с иронична усмивка и тиха псувня. Защото, както беше казал един психолог, апатията е най-яркият знак за социалната депресия, обхванала обществото.

     Но не е там работата.
 
Предварвайки трите седмици, искам като свободен човек в свободна страна да заявя, че изобщо не ме интересува някакъв си тип Гейзо ли, Мейзо ли - все тая - бил в Германия или не бил в Германия, пък не бил минал границата със Сърбия, пък поседял малко в ничия земя. Хич даже не ме интересува Маймуната, Бизона, Дебелия, Слабия, Червото, Гущера, Червея, Охлюва и не знам кой си какво и що. Все ми е тая кои са. Те са проблем на МВР, но МВР да не го решава, отнемайки свободата ми.

     Но не е там проблемът.

Предварвайки трите седмици, искам като свободен човек в свободна страна да заявя: Когато (ако) Народното събрание одобри окончателно промените в Закона за електронните съобщения, никога повече в чат-а или в телефонните си разговори няма да кажа, че властта е силна на думи и слаба на действия, няма да критикувам и да казвам мнението си на висок глас.

     Или НЕ - ще го правя и ще го правя още по-ожесточено, за да има смисъл оная зима преди 20 години. Ако трябва, пак ще застана върху раменете на баща ми, за да извикам отвисоко, че СИ ИСКАМ СВОБОДАТА.

     Защото, ако ми Я отнемат, тогава малкия камък от Берлинската стена, отчупен от родителите ми, ще престане да бъде реликва и ще се превърне в сувенир.

     Предварвайки трите седмици, искам ВСЕ ОЩЕ като свободен човек в свободна страна да заявя, че съм много ядосана. Доскоро се гордеех, че съм живяла твърде малко в „ония" времена, за да ги помня отчетливо и да усещам пораженията им.

     Сега не се гордея с действителността.

     Сега съм един млад сърдит човек, който не желае службите да знаят на кого какво съм писала, какви контакти имам и кога с кого общувам. И оправданието, че така МВР ще работи ефективно, не върви. Не желая никой да наблюдава живота ми.   

Така разбирам свободата.

Да, точно така.

     На 4 юли 1776 г. в Декларацията за независимостта американските губернатори заявяват: „Всички хора са създадени равни, а техният създател ги е дарил с някои неотнемаеми права, измежду които правото на живот, на свобода и на стремеж към щастие".

     През 1879 г. е гласувана Търновската конституция, чийто чл. 77 гласи: „Частни писма и частни телеграфически депеши съставят тайна и се броят неприкосновени. Отговорността на длъжностните лица за нарушение тайната на писма и депеши ще се определи по особен закон".

     В Конституцията на Република България от 1991 г. пише: „Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име". (Чл. 32.)

     И още: „Свободата и тайната на кореспонденцията и на другите съобщения са неприкосновени". (чл.34.)

     Затова предколедно се ужасявам, че в 2010 г. всичко това може да бъде загърбено, зачеркнато, пренебрегнато и неглижирано, за да се върнем към оная фикционална (и не съвсем) Джордж-Оруелова "1984" година.

    Защото там пише: „Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила".

    Е в това всъщност е проблемът.



http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=455746




# 58
  • Мнения: 2
Браво СпирОлина, много силно и точно казано!

Явно в България трябва да си извоюваме и своята 1968.

# 59
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
....
Явно в България трябва да си извоюваме и своята 1968.
Към какво призоваваш?

Общи условия

Активация на акаунт