От какво е направено покритието на тавичката в хлебопекарната?

  • 3 739
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 183
Дано се появи някой "химик" тук с повече знания.... исках да започна да храня детето си и себе си по-здравословно... и започнах да се замислям... акъл имам .... да мисля мога...ама "Козата си сака пръч" Joy Имам предвид - неизвестните са твърде много, а информацията недостатъчна... уж всичко е ясно, пък като започнеш да "разравяш"..... А по повод това, което си писал за "ненадраскването" на покритията - съгласна съм на принципно ниво, но рецептата за живата закваска за първи път я намерих в една книга. Там въпреки, че има раздел за хляб в домашна пекарна и хляб на фурна тази е най-в края - отделно от другите. И изискванията за приготвянето на самата жива закваска /така нареченият квас или квасец/ са да е в стъклен, порцеланов или в краен случай пластмасов съд и бъркането (разбирай в него, а не в съдинка за хлебопекарна) да става с дървена или пластмасова лъжица.... това ме накара да се замисля дали ивата закваска не влиза в заимодествие с нещо и с какво....А и какъв е ефектът от това взаимодействие? Безобиден би бил вариантът просто да не бухва достатъчно... ами ако създава отровни окиси?.... Затова и пуснах темата - дано науча нещо....благодаря на всички, които са отговорили. Ако имате познати химици питайте ги - аз нямам.  Heart Eyes

# 16
  • Мнения: 307
Ами не знам в началото ми се прецакваше в хлебопекарната като месех после взе да става. Зависи колко силна е закваската.


Ама няма как да си "опазиш детето" Просто няма как да не яде колбаси и ГМО храни. А като стане на 2 -3 години не мож му спря шоколада и желираните бонбони.

Лошата новина е, че колкото повече го пазиш толкова повече му става фикс идея. Така стана със сина ми, който на 3 години като откри шоколада само шоколад искаше да яде така стана и с бонбоните.

Добрата новина е че ако не забраняваш като всяко нещо бързо писва сега след 6 месеца на шоколад  шоколадовото яйце се бели шоколада се изхвърля и се взима само играчката.

Но сега си има друга мания и тя се казва "ЛУКАНКА" надявам се и тя да отмине.

Тъй че "отровите от покритието" евентуално ако има такива до колко се отлагат в квасения хляб ти е последния проблем.

Ако пък още се впечатляваш и те е страх от глутена може да направиш един содени питки с оризово брашно в нета има рецепта Simple Smile

# 17
  • Мнения: 183
Съгласна съм с разказаното от теб-ние сме вече на 4 и малко и сме минали през разни "мании". Нямах обаче това предвид. Интересува ме темата, защото има вероятност опитвайки се поне някои от нещата да са здравословни да постигнем обратни и още по-лоши резултати. Има доста примери в историята, които показват след много време кои прехвалени по тяхното време неща се оказват отровни, канцерогенни и господ знае още какво. По тази причина се опитвам да се опитам да помисля... и затова търся отговори. Лошото е, че дотук никой не може да ги даде....

# 18
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Мярнах темата и да се включа с въпрос. Искам да сменя тефлоновите си тигани.Чета , че алуминият е много вреден, а  и да не е алуминий пак си ядем покритието. Имате ли опит със стоманени тигани, които да стават за пържене на палачинки, картофи и да не залепват?
В стомана е ОК. Както и в емайл. С мазнина, но без залепване.
Ако нямаш тигани, пробвай в такива ренджери, стават ОК.

# 19
  • Мнения: 7 779
Лошото е, че дотук никой не може да ги даде....
как да ти се даде отговор ,като след години той също може да е "отровен"  Laughing
аз си лапам мръвчетата от тефлоновия тиган и чакам да се гътна от тефлоновото покритие.  hahaha  всъщност в какъвто и съд да се приготвя храната рано или късно ще напуснем света , но няма покритието да е виновно за това.

пп. всъщност някой чул ли е някъде по света да има умрял човек от тефлоновото покритие  newsm78  ама да е доказано  Laughing

# 20
  • Мнения: X
Ако ви е страх от тефлона - в тавата, във фурната и готово.

# 21
  • Мнения: 7 779
и стоманата и стъклото са вредни.  има писания и за тях.  Laughing

# 22
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Стъклото защо? Освен приказка да става имам предвид Simple Smile

# 23
  • Мнения: X
и стоманата и стъклото са вредни.  има писания и за тях.  Laughing
Е, то и хлябът е вреден, като сме седнали да си говорим.  hahaha

# 24
  • Мнения: 7 779
Стъклото защо? Освен приказка да става имам предвид Simple Smile
не съм напълно сигурен , но мисля че в този форум това го казваха и май беше подкрепено с връзка на сайт откъдето са го чели

# 25
  • Мнения: 183
Ако ви е страх от тефлона - в тавата, във фурната и готово.

Права си, това е най-безопасният начин, ама в тавата  не се вдига толкова...и затова пробвах в хлебопекарната, а оттам и въпросите. Иначе класическата рецепта си е точно за фурна (да не кажа за пещ).

# 26
  • Мнения: X
В интерес на истината, чела съм, че има хлебопекарни с керамично покритие, но не съм се интересувала от марките.

# 27
  • Мнения: 183
Интересно.... От теб го чувам за пръв път. Винаги има какво да се научи Simple Smile

# 28
  • Мнения: X
Ето, в тази тема се е обсъждало:http://m.bg-mamma.com/index.php?topic=656153.0

# 29
  • Мнения: 7 779
отдавна е коментирано и това , че има машини с керамично покритие на казанчетата - в темата Машини за хляб.

Общи условия

Активация на акаунт