Отговори
  • Мнения: 13
Поздрави за групата. Това е първата ми тема и повод да се регистрирам тук.
Заглавието казва почти всичко. Приемам всякакви съвети. Ще допълня само, че цената е свалена на възможния минимум ( даже се доближава до данъчната оценка) така че съвет да я намаля още няма да ми е от полза. Не живея в България и до момента действам чрез агенти по недвижими имоти, сменил съм 4-ри (все жени Simple Smile) но полза няма. Може би грешен подход ? Има ли сайтове в които мога сам да листна апартамента ? Това би намалило цената поне с комисионната, която иначе ще ми вземат агентите. Извинявам се предварително, ако въпросът ми е банален и има подобни теми от преди. Прегледал съм само последните 2 страници с теми.

# 1
  • Мнения: 9 991
Във вестниците , в интернет , в продавалник , сега пазара е замрял трудно се продава.

# 2
  • Мнения: 29 762
Напиши повече за апартамента - град, квартал, големина, състояние. Може тук да намериш някой, който да търси подобен. Щом цената е ниска, би трябвало да се продаде сравнително бързо, но това зависи от много фактори. Може сам  да си пуснеш имота, но трябва да си видиш договора с агентките. Да не се окаже, че дори и сам да го продадеш, да трябва да им платиш комисионната. Тъй като си в чужбина, нещата ще станат по-трудно и ми се струва, че без агенция няма да минеш...

# 3
  • Мнения: 3 305
Всичко зависи от цената! След като е минало доста време и седи, предполагам се сещаш, че проблема е в цената. Ако искаш да се продаде, трябва да намалиш още, иначе може да седи още дълго време без резултат.
Аз преди точно година продадох от чужбина апартамет на доста гадно място. Знаех, че ще е трудно и прецених каква да му е цената. Пуснах го в две фирми и на третият ден имах капаро.

# 4
  • София
  • Мнения: 16 111
Ако много бързам за сделка с  имот бих предложила на брокерката  по-голяма комисионна. Естествено, че ще и дам парите кеш, в брой или на ръка без да искам договор, разписка, касова бележка или подобни простотии.
Това е стимул да работи по моята сделка и да я предлага пълво нея в приемлив вид на клиентите. Съвета е изпитан и работи.

# 5
  • Мнения: 13
Благодаря за мненията, приятно бях изненадан, не очаквах да се отзове някой толкова бързо. Ще се опитам да дам допълнителна информация, макар а ме е страх да не се приеме като реклама от модераторите.
Отговарям в обратен ред.
Aisha - сигурно ще приложа съвета ви, но нямам понятие каква е нормалната комисионна. Нямам договор с агентите, просто устна (по телефона) уговорка. Да се оплача - комуникацията ми досега с всички агенти е била доста трудна. Винаги аз съм бил инициатор за разговор - връзка основно през мейл, но на всички съм казвал че нямам проблем (освен часовата разлика) и да им се обаждам по телефона, ако на тях им е скъпо. Но просто да драснат една дума в мейл, да знам, че има повод.
Иначе не ми е спешна продажбата, просто взе да ми писва, плащам само данъци за тоя апартамент, първата агентка (позната на семейството) уведомих, че ще продавам още 2008 година. И всичките, още от тогава ми разправят все същото - пазара е замрял. Е, от моята гледна точка май отдавна е заровен, даже и изгнил. Доколкото го е имало, но това е друг въпрос.
Единствения опит и познания, които имам в пазара на недвижими имоти е местен - от тук, където живея - комисионната е 4% неизменно, платена изцяло от продавача.
Българските агенти винаги са избягвали да отговорят на този ми въпрос, то не е и трудно де, просто спират да ми отговарят на мейлите.
Alexslav - убеден съм, че сте прав, но както първоначално написах, паднал съм на 10% над данъчната оценка, по-скоро ще се откажа да продавам, отколкото да падна по-надолу.  Апартамента е в София, в хубав, южен квартал, най-хубавия за мен - там ми мина детството Simple Smile За 20 мин пеш слизах до Руски паметник. Аз съм строителен инженер и работя като такъв, макар в момента да съм в индустриалното стр. Та за конструкцията мога да гарантирам - прегледал съм плановете, наглеждал съм строителството. Сградата бе завършена 1996 г, монолитна стоманобетонова рамково-гредова конструкция. Има допълнителна топлоизолация от всички страни (цялата сграда). Може би един от недостатъците му е че е голям - 120 м кв., стаите са просторни, аз и семейството ми живяхме в него 5 години почти, много неща вътре съм си правил сам. Вероятно в момента е доста неподдържан, няма кой, но нищо което един нормален ремонт да не може да коригира. Все пак не съм го виждал от вътре 5 или 6 години (от 2008). Няма централно отопление, но като чета бг вестници оставам с впечатление, че това е по-скоро положителна страна. Когато живеехме там се отоплявахме на ток.
Май се улях - много дълго обяснение стана, ще завърша с основното - подобноо на Натали смятам че основната пречка е че не съм там. Дали ако ида до България бих могъл да ускоря нещата според вас ? Ограничението ми обаче е 3 седмици макс, както чувам е модерно да се казва - а дано, ама надали Simple Smile
Още веднъж благодаря за съветите до тук, продължавам са приемам и други. На лични приемам и препоръки за агенции и агенти.

# 6
  • Мнения: 1 224
Имате ли човек в Бг, който да движи нещата с пълномощно? Има много тегава процедура по вадене на документи - скици, данъчни справки и какво ли още не, не знам дали ще е възможно да го направите за 2-3 седмици.

Аз също продадох преди 2 години от чужбина. Пак южен район на София, не лошо място. Пусках обяви в интернет, писах и аз тема тук  Mr. Green Ако мога да обобщя моя опит :

- наистина цената е определяща. Банките трудно отпускат кредити вече, хората са колебливи, не бързат, избират...пазара е пренаситен.

- според мен - подгответе документално нещата за да е възможна бърза и лесна продажба. Много брокери не биха се захванали сериозно ако имат съмнения относно вашата готовност за сделка. Имат горчив опит с хора от чужбина - уж спешно, а като се появи клиент и се стигне до досадното вадене на документи и ходене по инстанции нещата се провалят, поради невъзможността на продавача да дойде до БГ.

- не работете с много брокери за висока комисионна, а с един за по-малка комисионна - цената е важен фактор, така че е по-добре да дадете ексклузивни права на един брокер да продава срещу предварително договорена сума и да сте по-мобилни в цената, отколкото да работите с няколко срещу висока комисионна. Защо - първо ще се конкурирате сам със себе си - всеки брокер ще напуска вашата обява с ралично описание и снимки и търсещите ще си викат "я гледай колко много апартаменти има като тоя". Второ , всеки би вложил повече усилия за да изкара бързо едни сигурни 1000 евро, примерно, отколкото да се състезава с още 5-6 други за едни 2000.

- не ви съветвам да правите ремонт, но почистете добре апартамента за да има спретнат вид. Запуснатите имоти се продават трудно. Всеки е наясно, че ще трябва да ремонтира банята и кухнята на старо жилище, но мръсни прозорци, паежини в ъглите и миризма на застояло отблъскват потенциалните купувачи.

Успех с продажбата!

П.С. Трябвало е активно да продавате още 2008, аз много съжалявам че не направих това тогава, а си го мислех. Каквото и да пишат по вестниците - тренда от тогава е все надолу и краят му не се вижда. Но винаги има кой да купува, особенно в София.

# 7
  • Мнения: 29 762
Форд Префект , 3 седмици е много малко време, ако нямаш купувачи. Ние купихме жилище също от хора, живеещи в чужбина, но бяхме готови с документите, когато те дойдоха. Отне им поне 2 седмици да си извадят техните документи и да приключим сделката. Бяха дали права на една агенция и работеха само с нея.
Иначе описанието на имота звучи много добре, не знам защо няма интерес, особено че казваш цената е към данъчната оценка  newsm78

# 8
  • Мнения: 3 305
Данъчните оценки не са ниски, както едно време. Аз моя, го продадох точно на данъчна оценка, намираше се във Варна до пазара. Гарсониера 50 квадрата за 35к евро и както казах, замина за три дни. Сградата беше 10-15 годишна, но беше пред рибната борса, а там си беше гадно, денонощно викащи мангали и т.н. На всичкото отгоре, се водеше офис, въпреки, че никога не е било офис и взимането на заем от потенциялни кипувачи беше не възможно. На всвичкото отгоре, данъка беше 450-470лв. Въртре имаше всичко, но не беше ново чак. Ако не искаш да сваляш цената и не искаш да го продаваш на всяка цена, си го остави. От брокери знам, че един имот, ако седи месеци и години на пазара, се научава и се прескача вече, понеже вероятно има нещо и хората започват да го избягват директно.

# 9
  • Мнения: 46 567
Никакво значение няма това дали избраната цена е близо, под или над данъчната оценка. Единственото важно е къде е спрямо пазарните цени.
Един имот, който е на цената си се продава и за 1 ден.

Ако тя не е реална или си го дал на няколко агенции, не очаквай голямо внимание от тяхна страна.

# 10
  • Мнения: 29 762
Пусни линк в темата, да го видим апартамента и да коментираме....

# 11
  • Мнения: 13
Здравейте,
Отново благодаря за мненията.
Надявайки се да не се разбира като скрита реклама, ето линк към обявата
 http://www.ernabg.com/nd/bg/expl.aspx?item=2063
Сега, Не се сърди човече, - вероятно сте права за цената, но как се определя коя е точната цена? И то в България? Цената е по-ниска от тази на подобни обяви в същия район. А за продажба за един ден - както се казва, да видя с очите си, няма да повярвам. Освен да става дума за подарък.
Дал съм го само на един агент, никога не съм прибягвал към услугите на двама едновременно. И с другите неща съм така Simple Smile
samuraika - това за многото брокери с висока комисионна, срещу един с малка, нещо не го разбрах, ако ви се занимава, моля обяснете ми. Но така или иначе агентката е една.
Някой дали все пак би ми казал какви са нормалните комисионни в България ? Какво означава "твърда сума" - има ли агент изобщо който би предпочел подобно заплащане, та той няма никаква мотивация да продава - ще се явява по-скоро агент на купувача ? Не разбирам.
Alexslav - и моя данък е подобен, макар и по-нисък малко. За съжаление не зная откога апартамента е листван на сайтовете за продажба по простата причина, че последната агентка е първата, която си даде труда да ме информира що-годе за развитието на нещата. Подозирам, че предишните даже не са го обявявали, а са разчитали на ограничените си мрежи от лични контакти
Натали - първо благодаря за подробно обоснованите мнения. Какви толкова документи трябва да се вадят, че е толкова трудно ? Както споменах, опита ми е само от тук, където нотариуса издирва и подготвя всички документи, нали за това му се плаща, и то не малко? Всъщност купувача се явява единствено с едно одобрение за ипотечния кредит от банката, даже всъщност банката го праща директно на нотариуса.
Като информация - тази година платих данък върху оценка почти 120 000 лв., бг сайта за електронно плащане е невероятно некадърно направен, никаква ел. фактура, никаква гаранция, вероятно преднамерено. Добре че имам потвърждението за плащане от моята банка и Paypal.
Това ме навежда на друг (вероятно също толкова глупав) въпрос: приемайки фиктивно, че апартамента се продаде, аз как ще съм уверен че ще съм получил парите? Тук нотариуса получава на свое име плащането от купувача и издава чек от свое име на продавача, тоест на банката или кредитора му. Специално се поинтересувах - моята банка не приема чекове от европейски банки (никакво изключение, даже за швейцарски Simple Smile ) тъй като механизма за проверка на достоверността им е скъп и продължителен, тя не се ангажира с подобна процедура. Някой в подобмо положение би ли споделил опит ? Да не става разнасяне на пачки в торби Simple Smile ?

Всичко което пишете ми е от полза, даже бих се радвал на по-критични мнения, особено ако засягат детайли. Благодаря, утре ще пиша пак, пишете и вие.

# 12
  • Мнения: 3 305
Има само един вариант да продадеш апартамента, след като не си тук. Той е с пълномощно на някой човек, няма кой нотариус да ти превежда пари и чудеса. След като направиш пълномощно, човека ще ти открие сметка в някоя банка, а ако ти имаш още по-добре. Като някой купи апартамента, ще ти внесе парите в твоята сметка и това е. През интернет ти винаги можеш да провериш дали има пари.
Реалната цена в Бг, а и навсякъде другаде е както казаха пазарната. След като е седял толкова време, ми се струва, че цената е му е завишена. Колкото и да е незаинтересвована тази брокерка, все пак тя има интерес да го продаде, нали ще вземе пари,  но ако е бил прекалено скъп, да няма да има интерес да го предлага, понеже е знаела, че не може да го продаде. Хвани си някаква читава фирма. Разни фирмички с един човек шеф и работник, общо взето не вършат работа. Проверно е от мен и това. Имай предвид, че в Бг от доста години всеки се пазари за всичко, от покупка на апартамент, кола, телевизор, та до чифт обувки, станали сме като в Ориента..Едни 500-1000евро ги сложи да можеш да намаляш от цената, избери си средна цена за района начало. Ако не е живяно отдавна и не е в добър вид, дори началаната ти цена трябва да е под средната за апартамента и зоната в която е.
Както казах, аз преди година продадох една гарсониера в горе долу идеален вид, но на кофти място. Преди това продадох една боксониера, в плачевен вид, даже ми беше смешно, като водих брокери да е показвам, мислех, че е непродаваема, но е пуснах на минимума за квадратите си и пак замина, да за 2-3 месеца, но замина. През това време имаше няколко мераклии, но искаха още да намалям драстично, на което отказах, тя си беше най-евтината почти.
Та от всичко, най-важна е ЦЕНАТА, всичко друго е на заден план.

# 13
  • Сф
  • Мнения: 4 776
Ако може и аз да си кажа моето скромно мнение, от гледната точка на човек, който в момента активно търси да закупи жилище точно в тези райони. Вярно, че всеки има различен бюджет за покупка, но конкретно на мен леко ми се вижда висока цената. Мястото- да, добро е, но отвътре иска цялостен ремонт. На тези 80 К евро като се сложи поне още 10-15К за ремонт- става златно. За тези пари може да се намери ново строителство или старо, но готово за нанасяне. ОСвен това е на първи етаж (в момента живея на първи надпартерен етаж и е постоянно тъмно в стаите) и е с леко кофти изложение. С една дума- парите са му много.

Форд Перфект, в момента брокерките имат ли ключове за апартамента?

# 14
  • Мнения: 3 305
Сега видях линка за апартамента, за мен на тази цена никога няма да се продаде...
За тази цена, хората ще исакт да влязат направо и всичко да е ново или почти ново.
Можеш да му търсиш пари, като за нов по БДС в най-добрия случай. От това което съм чул от познати за реални сделки, ми се струва, че цената трябва да падне и то с много..разбирай минимум 10к евро дори така, няма да има опашка от желаещи. Сега ми става ясно, защо брокерката не се е заимавала с този апартамент.
Колко е данъчната оценка на това??? Каза, че имаш данък 120лв, което е малко, не разбирам, как данъчната му оценка ще се доближава до 80к евро.
Поздрави и нищо лични, надявам се да го продадеш все пак

# 15
  • Мнения: 29 762
Видях линка на апартамента и според мен цената е висока. За тези пари се купува готов за нанасяне апартамент, след основен ремонт, че даже и обзаведен. Ти си решаваш, разбира се, но на тази цена според мен ще е изключително трудно.
Първи етаж, дори и висок, върви по-евтино от средните етажи, имай го предвид. Не знам къде се намира в Красно село, но ми стои малко мрачно (може и да е от снимките). Проблемът е в това, че е голяма квадратура и като го сметнеш излиза под 700 евро/кв, но като цяло цената е доста. Това реална квадратура ли е или е с общите части?
Според мен нямаш предвид данъчна оценка. Едва ли е 80 хил. евро. Да не мислиш за пазарна?

Има доста документи, които се вадят от продавача, брокерите могат да ти разяснят по-подробно. Ако решиш да продаваш с пълномощно, нещата ще станат по-лесно.

# 16
  • Мнения: 13
Отново съм аз Simple Smile
И да съм имал съмнения, че причината за непродаване е цената, то сега те изчезнаха напълно. Искам само да поясня 2-3 елемента.
На първо място тази цена ми бе предложена от една от агентките преди 2 или 3 години като умерена. Моят подход досега е бил след първоначалната връзка с даден агент да не го притеснявам за един примерен срок от 1 година. Ако в рамките на тази година той/тя се свърже с мен по-малко от 3 пъти (без значение повода, даже не държа да е свързан с апартамента - броя и Коледните пожелания Simple Smile ) , то аз търся друг - намирам сайт и изпращам мейл със запитване. Е, така се получва, че съм сменял агенциите Всяка година ! Единствено последната девойка ми е писала по собствена инициатива, за да ме уведоми за някои неща. Но пък агенцията е наполовина собственост на българин живеещ в Торонто, може би това е причината.
В началото тя се съгласи, че това е нормална цена, след това ме е уведомявала, че трябва да съм готов да направя отстъпки, с което съм съгласен, но не се е стигало до този момент.
Моя грешка е навярно, че сравнявам цената на площ - така се получава по-малко от 680 евро/кв. м., което е под средното за района. Ако сляза на 70000 - това прави към 580 евро/кв. м., което изобщо не ме устройва. Моят абсолютен минимум е 650/кв. По-скоро ще се откажа да го продавам. Вероятно това ще е и логичния безславен завършек на начинанието.
Друга грешка, която си самоотчитам, е че явно съм все още емоционално свързан и си го харесвам. Навремето бяхме с бебе и първата пролет се наложи да слагам щори - заради силната светлина. Разбира се нямаше ги околните кооперации - нашата бе първата - имаше много зеленина в дворовете на старите къщи наоколо. Сега всичко е застроено, това определено е минус.
Това за осветеността на етажа.
Не ми стана много ясно какъв ремонт в България може да струва 10-15 000 евро - това от постинга на Miraj Та това е огромна сума ! Зная, че не трябва да сравнявам, но не мога да се въздържа - тук където живея, при цени на къщи средно по половин милион, толкова може да струва само конструктивен ремонт - потънали основи, смяна на покрив, нов дренаж или нещо от сорта. Трудно ми е да повярвам че е възможно да се даде 1/4 от стойността на жилище за вътрешен ремонт (15 000 / 70 000 - горе долу 1/4) Или ремонтите са прекалено скъпи, или жилищата прекалено евтини.
Отговарям за квадратурата - мисля че е без общите части, но с балконите и площта под стените. Ще погледна пак документите.
За данъчната оценка и данъците - 120 000 оценка, а не 120 данък, не съм се изразил достатъчно ясно. Малко съм закръглил - точното число на оценката е 118 хиляди и нещо. Върти го, печи го - 60 000 евро. За данъците платих над 200 $, тоест повече от 300 лв. все пак с някакви банкови такси, сториха ми се чисто изнудване.
Благодаря на всички.

# 17
  • Сф
  • Мнения: 4 776
Форд Перфект, като сложите смяна на дограма, смяна на врати и подова настилка, ремонт на банята, ново обзавеждане- със сигурност не ви мърдат тези пари.
Не съм продавала апартамент, но тази 1 година, която давате на брокерките ми се вижда ужасно много време. В България, за съжаление, трябва да се дава малко зор, което включва ежемесечни запитвания към брокерката как вървят огледите, има ли заинтересувани и т.н. Иначе ви отсвирват и ако се продаде- хубаво, ако не - здраве да е.
КАто цяло колкото повече отлагате продажбата, толкова по- стар и непродаваем ще става апартаментът. Казвам го с най-добри чувства. Simple Smile

# 18
  • Мнения: 46 567
Не съм продавала апартамент, но тази 1 година, която давате на брокерките ми се вижда ужасно много време. В България, за съжаление, трябва да се дава малко зор, което включва ежемесечни запитвания към брокерката как вървят огледите, има ли заинтересувани и т.н. Иначе ви отсвирват и ако се продаде- хубаво, ако не - здраве да е.

Когато цената е нереална, може и 10 г. да им даде, но нито те ще проявят интерес към имота, нито клиентите.
Съвсем добронамерено го казвам.

Да, преди 2-3 г. е била нормална. Сега, ако иска да продаде, трябва да я свали. Ако не иска- да изчака.
Друг съвет, за (сравнително) бързо продаване, няма  Simple Smile

# 19
  • Мнения: 3 305
След като има лимит, който е доста висок, остава само оставяне на имота, нито бързо, нито бавно ще се продаде на тази цена.
15 хиляди евро са заминали със сигурност, без да се купуват някакви скъпи неща.. за да стане добре, както се каза, ремонт означава, баня, настилки, прозорци и накрая обзавеждане, кухня и т.н.
От друга страна след 5 или повече години, този апартамент ще е още по-зле, та дори да се вдигнат малко цените на имотите, на този имот, няма как да му се вдигне от сега нататък.

# 20
  • Мнения: 1 071
Блокчето е на много хубаво място, живея на близо. Но на първите етажи и аз мисля, че е тъмно. Не знам авторът от кога не си е идвал, но и от 2те страни на блока има високи сгради.
Понеже ние в момента също се оглеждаме за по-голям апартамент, доста сме разгледали в квартала - за същата сума и квадратура можеш да получиш нещо само за леко освежаване. За пример - съседен апаратамент със същата като на показания в обявата квадратура се продаде за 85 000Е с все луксозно обзавеждане вътре.Първоначалната му цена беше около 120 000 е и 2 години чакане.
Може би наистина не му е сега момента за проджаба, ако търсите обявената цена.

# 21
  • Мнения: 29 762
Вече съм си казала мнението, та няма да се повтарям.
Не знам кой агент те е посъветвал да сложиш тази цена, но според мен е мислил само за комисионната си: 3% върху 80 хил. са повече от 3% върху 60 хил. Направи си сметка, ако го беше продал преди 3 год. за примерно 65 хил. и ги беше сложил на депозит + разходите, които щеше да спестиш (от данъци, такси, телефонни разговори и т.н.), дали по-ниската цена не е по-добро решение.
А относно ремонта - минимум според мен е 10-15 хил. евро. Само банята отиват около 5 хил. лв и то, ако не е със скъпи материали и майстори.
Преди 4 мес. сменяхме интериорни врати - 7 врати излязоха около 3 500 лв., така че изобщо не е много 10-15 за основен ремонт, дори според мен може и да не стигнат...
И все пак, ако ти е скъп на сърце и не ти се продава, можеш да си го запазиш.

# 22
  • Мнения: 46 567
Не знам кой агент те е посъветвал да сложиш тази цена, но според мен е мислил само за комисионната си...

Всеки агент ще каже реалната цена, защото е наясно, че по друг начин не може да го продаде.
Иначе може и 500 000 да му каже, още по-голямо ще е възнаграждението му, но ще вземе 0 лв., както и сега.
Просто това му е казано преди няколко години, когато наистина цената му е била толкова  Peace

# 23
  • Мнения: 29 762
Не знам кой агент те е посъветвал да сложиш тази цена, но според мен е мислил само за комисионната си...

Всеки агент ще каже реалната цена, защото е наясно, че по друг начин не може да го продаде.
Иначе може и 500 000 да му каже, още по-голямо ще е възнаграждението му, но ще вземе 0 лв., както и сега.
Просто това му е казано преди няколко години, когато наистина цената му е била толкова  Peace

....явно и тогава не е била толкова, щом имотът отлежава толкова време!

# 24
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 754
Високата цена Peace
Лошата обява  Embarassed - липса на добри снимки, а наличните са тъмни и не обхващат помещенията изцяло. Това е толкова посредствена обява, че още като я отворих, останах с впечатлението, че продажбата не е сериозна.
Занемареното състояние на жилището Blush
Първият етаж

Едно време, когато купувахме апартамент (2003) много се ядосвахме с мъжа ми, че продавачите дори не си бяха изчистили жилищата  Naughty за огледите. С паяжините ги показваха.

Купихме едно смраднооооооооооооо, но достатъчно евтино.
Мъжът ми като се завря в него...три години изкара в ремонт. ВСЕКИ ДЕН!!!! Но стана кукла.
Всички, които влизаха в него цъкаха и всеки го определяше ЛУКСОЗНО.
И верно си беше такова.   Hug

Миналата година ни стана тясно.
Извадихме лист хартия, сметнахме си разходите по ремонта и ипотеката и го продадохме точно на тази цена. С мебелите, електроуредите, пердетата и щорите го оставихме. И къде що имаше аксесоари в помещенията - и тях. Ама наистина ти говоря за нов, обзаведен, перфектен апартамент.

Като излезе на обява, след 4 часа я свалихме. Купиха го Simple Smile
И те доволни, и ние.
Само моите роднини...до ден днешен...всичките се скъсаха от нерви и яд, че не са имали пари да го купят  Sad

Ако си сигурен, че искаш да продаваш, намери време да се прибереш, да оправиш жилището и да си напишеш една хубава обява. Не е задължително да правиш скъпи ремонти, но освежаване за малко пари ще ти продаде жилището.
Зависи дали наистина го искаш това  Thinking

# 25
  • Мнения: 72
Високата цена Peace
Лошата обява  Embarassed - липса на добри снимки, а наличните са тъмни и не обхващат помещенията изцяло. Това е толкова посредствена обява, че още като я отворих, останах с впечатлението, че продажбата не е сериозна.
Занемареното състояние на жилището Blush
Първият етаж


Напълно съм съгласна. Ако жилището се изпразни от всички мебели, боядисат му се стените и се изчисти хубаво, ще придобие доста по-добър търговски вид. Това не е чак толкова голяма инвестиция, а ще има доста положителен ефект. Впечатлението, което сега оставя е за занемарено, мръсно и тъмно жилище.

# 26
  • Мнения: 46
Сега видях линка за апартамента, за мен на тази цена никога няма да се продаде...

За 117 квадрата колко трябва да струва според вас, защо да е висока цената? Аз не мисля, че 80 хил е висока, но все пак накрая това се определя и от актуалния купувач. Това със снимките пък е голяма глупост. Всеки сериозен купувач, ще отиде на мястио да види и прецени. Като почнат да ми снимат едни нови мебели и мивки по разни обяви - да ти се отще да ходиш изобщо, все едно мебели търсиш. Глупости са това.

# 27
  • Мнения: 851
В този си вид наистина е малко завишена цената. Напълно съм съгласна с galaUSA.
Ето една обява за сравнение Не става въпрос да е луксозно или пък много евтино. За тези пари се очаква да е с г/д хубава локация и приличен вид. Мен ще ме е срам да оставя дома си в такова състояние с години, че и да го пусна да се продава.

# 28
  • Мнения: 46 567
За 117 квадрата колко трябва да струва според вас, защо да е висока цената?

Цената не е висока, просто не е пазарната в момента.
Аналогичен апартамент в Бели брези, със сменена дограма и надземен гараж, с ТЕЦ, продадохме преди няколко седмици за 75 000 евро. В началото беше обявен на 80 и нямаше никакъв интерес. Без гараж е под 70 при всички случаи.

Ето една обява за сравнение

Това жилище е с чиста квадратура не повече от 80 квадрата.

# 29
  • Мнения: 45
Според мен основният проблем на този апартамент е че заради голямата му квадратура, цената му го позиционира в скъпите апартаменти на пазара, където не че няма търсене, но едва ли търсенето е кой знае колко голямо. Мисля си че който е приготвил 80к евро за апартамент, ще търси доста от жилището и това че е с малко по-евтин от другите едва ли е чак такъв фактор. Затова и макар тоя апартамент да е на добра цена на квадрат и цената да му е съпоставима с други жилища с подобна квадратура, потенциалните купувачи биха предпочели да купят нещо в чисто нова сграда ( ако трябва да съм честен твоята сграда външно не изглежда много добре ), може би в по-желан квартал ( Красно село е желан и хубав квартал, но има и по-желани квартали ) и със сигурност в по-добро състояние, па дори и да трябва да платят 10-20хиляди отгоре или квадратурата да е по-малка.

Според мен за това жилище в това му състояние варианта е цената да е такава че който я види да си каже - е да, в лошо състояние е, на първи етаж е, не е в най-вървежният квартал, обаче е супер изгодно, ще го купя.

# 30
  • Мнения: 58
Преди две години аз също си купих апартамент на който собствениците са в чужбина.Какво направихме ние.Дадох половината сума в брой а за другата половина направихме ипотека и сега всеки месец им превеждам парите по банкова сметка.
Така хем те доволни хем аз защото банката не ни отпусна ипотечен кредит.Ако не си на зор за парите пробвай и този вариант.

# 31
  • Мнения: 2 140
Златен ще излезе този ап. на този, който го купи. Вярно, че е просторен, но 80 хил. + 20 хил. за ремонт и отделно обзавеждане.  ooooh! И не 20 хил, не са много - дограма, ВИК, ел. система, врати, стени, латекс, СОТ, бани. Отделно разправиите - понеже сега правя ремонт, та втори път не бих си го причинила.

Като прибавим и това, че е на първи етаж - бил той и висок. Ниските етажи са винаги тъмни - сега сме на втори и дори в момента съм с включена лампа.

Основна грешка на продавачите на ап. е емоционалната им обвързаност с ап., която им пречи да имат реална представа и която един купувач не може да оцени. Докато ходехме на огледи чух какви ли не изказвания - "ап. е за ремонт, но пък много щастливо живяхме с мъжа ми" или ап. за тотален ремонт, където господина ми обясни, че с един латекс се нанасям и съм екстра, а и сестрата на Гергана Паси ще живее до мен.  ooooh!

Моят съвет е да го изчистиш, да викнеш една фирма да боядиса и да го дадеш под наем. Хем ще взимаш някакви пари, хем няма да го мислиш, че седи празен.  Peace

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 9 743
Подкрепям изказаните по-горе мнения апартаментът да се приведе в малко по-приличен вид.
Имам само косвено наблюдение над цените, тъй като работя с инвеститори от чужбина, купуващи имоти с цел отдаване под наем. Цената е определяща, но и видът има значение. Има купувачи, които дори сред най-голямата мръсотия успяват да си представят как ще стегнат и ремонтират имота, но има и такива, които няма да проявят интерес към имота, заради вида му. Защо да губиш тези потенциални клиенти? Малко разчистване и една боя и си готов.
Давам под наем имотите на моите инвеститори и една боя прави чудеса с наемателите.
За закупуване на имотите ползваме изцяло адвокат (проверен и много коректен, естествено), така че не се налага да идват от чужбина. Изготвя договорите, пълномощно, вади документи, изцяло води сделката, получава парите и ги превежда в чужбина веднага. Услугата струва 700 евро (за да имаш ориентир). На моите клиенти им излиза по-евтино, отколкото да идват и вършат това тук.

# 33
  • Мнения: 46
Ясно е, че всеки иска да купи нов и ремонтиран апартамен, но от друга страна аз лично разсъж давам, че няма смисъл да се заглажда нищо, освен разбира се, ако има сериозни щети за оправяне, защото всеки, който купи, ще си го ремонтира и направи по свой вкус и виждане. Разбит апартамент - съответно по-ниска цена и по-висока за ремнонтите после. Ако има напукани стени, аз например предпочитам да ги видя навреме.

# 34
  • София
  • Мнения: 8 286
Аз ще подкрепя изказалите се, но ще предложа по-евтин вариант.
Изпразнете апартамента и изчистете.
Боята е добра идея, но е скъпо поне 2 лв./м2 е, т.е. за евина бяла боя ще е към 1900 лв.
Почистването може би ще е около 200-300 лв., но пак ще светне и потенциалния купувач ще има по-добър поглед върху положението.
Хубавото на обявата за мен е, че има архитектурен план.
Разпределението е добро, но аз бих "пипнала" някои неща 

Не знам какви са цените на имотите в района, но трябва да се има предвид, е строено 94 г., т.е. има разлики с нова тухла.
Ако гледам на имота като купувач, ще си сметна следните разходи:
- нови врати
- нова дограма
- настилки
- алуминиеви радиатори, тук ако не се лъжа 94 г. е строено с вертикални тръби парното. За мен това е минус. 
- ВиК - местене поне
- електрическо
- външна изолация, ако не се лъжа '94 г. тя не бе задължителна.
- шпакловка, боя
- къртене и чистене
-----------------
 20 000 лв. за горното няма да стигнат и като време ще е поне 3-4 месеца.

# 35
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 754
Ситуация 1: Жилище, голяма квадратура, скъпо, но празно и ново. Влизаш в него и си правиш сметка колко пари ще охарчиш да го докараш във вида, в който искаш да го имаш за живеене в него.

Ситуация 2: Жилище, голяма квадратура, висока цена, старо, стара баня (за разбиване), подове за „сменяване“, тавани и прочие....  Това вече се оскъпява допълнително поради всичките разходи и труд докато се докара в състоянието, в което се поручава жилището от ситуация 1.

Накратко: В този случай ще има много разход и труд да се "разчисти" жилището  Peace

# 36
  • София
  • Мнения: 16 111
Във втория случай - това са си разходи на продавача. Избира си нещата, които иска да задържи и си ги отнася. Останалото - на боклука. Има си фирми за изнасяне и изхвърляне. Или пък да ги вземе някой нуждаещ се познат - аз така направих като продавах. Даже  от хамалската фирма си взеха доста предмети и  ми намалиха цената за изхвърляне.
За мазето - викнах 2 минаващи по улицаа мангали с каруца и го опразниха за 0 време. И те ми бяха много благодарни.
После купувча да си ремонтира по собствен вкус и възможности.

# 37
  • Мнения: 46 567
От опит - ремонтът не продава имота. Пак няма да може да му вземе тези пари (или ще му излезе същото като да го продаде в този вид).
Почистване и подреждане - да, но да влага средства - няма да доведе до онова, което той иска.

# 38
  • Мнения: 13
Здравейте,
Внлючвам се за да не си помисли някой, че съм пуснал темата фиктивно и не я следя. Мненията са ми много интересни и полезни също. Съвета за плащане на златен дъб ми допадна особено. И останалите съвети са много добри. Решението ми е да изчакам още 2-3 години, макар че парите от евентуална продажба не биха ми били излишни. В момента апартамента е под наем, като това е малкия ми принос за близките ми там.
С риск да предизвикам негативни коментари отново ще си позволя да се учудя на сумите давани за ремонти. Както казах - отношението м/у цената на имот и цената на ремонт не може да се приеме за нормално. Не смятам че съм се отдалечил от българския си манталитет, но ремонт на баня за 5000 ???  Ами нов басейн 36 фута с всичките му филтри, термопомпи и какво ли не ми струва 6999 ! Егати му и банята Simple Smile
Та човек като ще бута стени и преправя ВиК и Ел инсталации, сменя дограми - че защо не си направи една нова къща само за него, по собствен вкус ?
А като инженер мога да ви уверя, че не малка част от тухлените стени с дебелина 25см участват в носимоспособността на конструкцията - не само при старите от преди 1950 г сгради. Да се разбиват е престъпление и изобщо как може човек да си помисли подобно нещо ?
Ще се повторя - тук аз търся съвети, а не давам, но не мога да си представя как човек купува нещо за 60 000 с предварителната нагласа че ще даде още 15 000 за ремонт.
Благодаря и на хората, които ми писаха на лични. Общо взето ми се поизясни положението. Ако някой прецени че може да се каже още нещо полезно, да не се въздържа. Поздрави.

# 39
  • Мнения: 3 962
Aз не мога да дам съвет за по-бързата продажба, но да си кажа за ремонта. Преди година купихме малък апартамент, точно 67кв.м Беше в състояние, подобно на този от снимките. Не сме сменяли ВиК и ел. инсталация. Всичко останало - баня, дограми, врати, настилки, шпакловка на стени и съответно тапети/латекс, мебели, електроуреди, та до пердетата - ами около 20 000 лв излезе всичко, при положение, че сме купували среден клас предимно.

# 40
  • Мнения: 72
Уви, положението с ремонтите е точно както го описват всички. Скъпи са както материалите, така и работата. След ремонта на нашето жилище миналата година, равносметката е около 25 000 лв. без мебели, но с напълно завършени кухня и баня. Апартаментът ни е 59 кв.м. Не мога да кажа, че парите са изхарчени по най-далновидния начин, но това беше първият ни ремонт изобщо и допуснахме грешки, за които ни се наложи да платим по два пъти - пр. некадърно изпълнение на ел.системата от първия "майстор", недовършена работа от страна на ВиК "специалистите" и т.н.
Нашето обаче имаше нужда от основен ремонт, всичко беше изкъртено до панел. Възможно е вашето жилище съвсем да няма нужда от такъв ремонт, но все пак е двойно по-голямо. Възможно е купувачът да не бута стени например, но преправянето на ВиК и Ел инсталациите често се налага, за да отговори на нуждите на новите собственици - на увеличения брой на уредите в домакинството; новият интериорен проект и др. Почти всички прибягват до цялостна подмяна на дограми и полагане на изолация, за да се оптимизират разходите за отопление и охлаждане на жилището, които особено през зимните месеци са огромно перо от семейния бюджет.
Моите впечатления са, че след огромното увеличение на цените на имотите в годините преди кризата, като че ли поскъпнаха и услугите за стоителство и ремонти. По това време имот ново строителство с квадратура над 100- 120 кв. м. и в добър район достигаше цена около и над 200 000 евро. Тогава съотношението цена на жилището и сума за ремонтни дейности не беше толкова фрапиращо. Сега стойността на имотите падна, но не бих казала, че и тази на ремонтните услуги и материали. Така си обяснявам аз тази разлика, която ви смущава.
Още повече, че тези суми, които вие намирате за високи, често са убийствени за обикновения бг гражданин. Не е чудно, че хората масово купуват много по-малки жилища, от това което им е необходимо и преустройват кой както може, така че всяко едно помещение да изпълнява много функции. Просто не могат да си позволят да платят за по-голяма квадратура.

# 41
  • Мнения: 2 140
И аз мога да кажа за ремонта - 100 кв. - ВИК, ел. инсталация, частично дограми, СОТ, окабеляване за ТВ + интернет, стени - латекс, настилки, бани 2бр., камина, врати, нова парна инсталация до тук 20 хил . евро. За да се нанесем да живеем с мебели - кухня, спалня, хол - без да смятам 2 празни спални, външна изолация, пердета, килими и подобни ни трябват още толкова.

За банята сметката е проста - плочки 1000 лв. , долно + горно шкафче + мивка + WC 1000 лв. /в най-добрия случай/ , вана или душ кабина или преградно стъкло по по поръчка - средно 1000 лв. + труд за майстора, който ще направи самата баня. Ако човек иска да направим нещо хубаво цената расте. Не съм смятала лампи, аксесоари за кърпи, кошче, за сапун и т.н

И въпреки, че не можеш да си представиш - аз съм човек, който купува за 60 с нагласата да даде 15 за ремонт или по точно купих евтино тотал щета на хубаво място и го правя както аз искам.  Peace

# 42
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 754
До продавача: Банята НЕ я преправяй. Ще дадеш много пари за ремонт и в крайна сметка не знаеш какъв ще е вкуса на купувача.
По-скоро го почисти и опразни  Peace

# 43
  • Мнения: 72
съпружка, виждам, че си пропуснала смесителите в сметката, които при мене бяха около 500 лв без душа  Wink

Виждам, че авторът на темата вече е взел решение засега да не продава. Така или иначе, доколкото разбрах той няма намерение и възможност да прави каквито и да е ремонти. Всички тия сметки ги нищим, за да има предвид какви разходи ще има потенциалният купувач, което пряко рефлектира и върху това на каква цена може да се продаде самото жилище. Както повечето посъветваха, когато дойде моментът за продажба, най-добре ще е продавачът да изпразни и почисти жилището, без да прави ремонт. Това може да стане лесно и от разстояние. Относно цената, след 2-3 години, когато реши да продава, ще е добре отново да си направи проучване на пазара и оценка на имота, за да определи цена, на която ще може да извърши продажба.

# 44
  • Мнения: 46 567
Ремонт може да се направи и с много, и с малко. Има достатъчно модулни кухни по 300-400 лв., има и ламинат по 8 лв. квадрата, има и евтина дограма, която обаче все едно я няма и т.н., и т.н.
Но аз например не искам ламинат, ако съм купувач, веднага ще си направя сметката - защо да го купувам този имот и да плащам подобрение, което ще трябва да го разбия и изхвърля?

Естествен паркет има и за 23 лв./квадрата, и за 85 и нагоре. Прилични кухни може да се направят и за 1500, и за 10 000 лв.

Спретнати акрилни вани има и за 250-300 лв., но има и с всякакви екстри за огромни суми.

Има значение и дали ще се вика майстор (за по-сложните е неизбежно, но за общите не е), или собствениците имат желание (и умения) да си го направят сами.

Ако надникнете в темата за преправяне на стари мебели ще паднете какви неща могат да се получат за буквално без пари, и то за хубави дървени мебели, не ПДЧ.

И т.н., и т.н.

Всичко това води до много големи разлики в крайната цена - въпрос на възможности, но и на вкус, не винаги е задължително да е скъпо.


# 45
  • София
  • Мнения: 1 390
Прочетох темата. Имам опит само от купуване - 67 кв.м., ново стоителство, кокетна кооперация с просторен вътрешен двор, много желан южен квартал, емоционален избор заради голяма тераса.
Искам само да кажа - МНОГО, ама МНОГО внимавайте с новото строителство! При възможност - нека и различни строителни специалисти за видят избраното то Вас жилище! Няма да разказвам за проблемите, които се появиха след по-малко от 2 години.
Сега започвам да мисля - дали не трябва да се информира купувачът кои години е строено най-качествено и да стесни търсенето си, съобразявайки се с това...
А за ремонт и обзавеждане - не бих се наела да определям цена - всичко е много различно според различните вкусове на хората.
 Не се сърди, човече доста добре е обобщила.

# 46
  • Мнения: 851
Много ми хареса коментара на Не се сърди, човече. Едва ли би могло да се каже по- добре.
На мен ми призля като си представих 20хил. евро за подобен ремонт...Родният ми дом е 130кв...Баща ми го ремонтира сам и с помощ от приятели(където трябва и фирми) вече 30 години и винаги има нещо за обновяване. Просто не се приключва с един ремонт при подобна квадратура, а е само тренировка, така да се каже. Като прибавим и сантименталната стойност, подобен дом е доживотна инвестиция.

# 47
  • Мнения: 72
Не се сърди, човече, не знам какво имате предвид под модулни кухни, но цената, която посочвате ми се струва доста подвеждаща. Никъде в София не съм виждала кухня за тези пари. Ако имате предвид 1-2 шкафа, мога да се съглася за тази цена, но мисля, че говорехме за цялостно изпълнение. 300 - 400 лв. е само един много евтин хладилник.

Относно останалите условия, които посочвате за реализацията на един евтин, но успешен ремонт - това ми звучи като хубава и нереална приказка.  Wink

Ако авторът разчита да попадне на купувач, който:
- може да си прави сам лесни и средно сложни ремонти
- има ВРЕМЕТО да го прави (т.е. не работи на пълна раб. седмица и има плаващо работно време и много свободно такова)
- не е притиснат от срок, в който да се нанесе в жилището
- той и семейството са склонни да живеят на полеви условия, докато ремонтът приключи (за неопределено време), в случай че все пак трябва да се нанесат
- има въображението и умението да майстори от нищо-нещо, да реставрира, преправя и освежава стари мебели
- и предвид цялото това време, което трябва да отдели, трябва все пак има достатъчно доходоносна работа/бизнес, за да е припечелил 80 К евро, за да купи апартамента или да докаже платежоспособност пред банката.

то тогава може и още 50 години да не го продаде.

# 48
  • Мнения: 2 140
Аз пък съм на 100 % съгласна с Бръмбар!

Не мога да си представя, че ще дам 80 К евро за апартамент, но ще ми вее през дограмата или ще си купя най-евтиния паркет. За кухня от 300-400 лв да не говорим - това може би е само един шкаф, но ако се сметне печка, мивка, смесител, хладилник , котлони, дори най-евтините, долен и горен ред шкафове.

Иначе, да може и с малко, може и с много, но на мен ми е странно да броя солидна сума за ап. и да правя икономии от боя и паркет/ламинат.

Това с преправянето на мебели въобще не е за всеки и е по-скоро хоби, не бих разчитала да обзаведа цяла къща така.

Това за майсторите също е въпрос на умения - аз не си представям да си изоставя работата и да отида да боядисвам, най-малко защото не мога да си платя ремонта, ако не работя, а и изкарвам повече пари като ходя на работа, отколкото спестявам като се уча да мажа.

# 49
  • Мнения: 46 567
За кухните за 300-400 лв. имах предвид, ако той сега реши да влага средства с цел да подобри състоянието на имота преди продажбата, няма да направи кухня за 5-6000. Ясно е на всички, аз също не бих, в крайна сметка при такъв ремонт се търси ниска цена. Т.е. ще сложи нещо такова:





Хладилници, печки и т.н. по принцип са изключение, необзаведени си се продават, затова не мисля, че трябва да се включват в цената на неговия ремонт.

Ооох, защо ме накарахте да ровя и да се изкушавам  Mr. Green ако си го правя за мен, бих направила нещо подобно за кухня, но в по-малък размер за 1300-1500 лв.

...аз не си представям да си изоставя работата и да отида да боядисвам...

Днес боядисах сама стаята на детето. 2 ч. ми отне за 2 ръце, като цветът е доста наситен и иска повече внимание.
За 1 неработен ден, ако сте двама, сте боядисали целия апартамент. Въпрос на желание, разбира се, не казвам, че е задължително. Само посочвам откъде идват разликите в крайните цени  Peace

Иначе, да може и с малко, може и с много, но на мен ми е странно да броя солидна сума за ап. и да правя икономии от боя и паркет/ламинат.

Не става дума за икономия. А за това, че не може да кажем - ремонтът струва толкова и точка, без да отчитаме различните фактори.
Разбира се всичко трябва да се направи хубаво и здраво. А как и за колко - това вече е в огромни граници.
Странно е и да се даде за ремонт сума, за която може да се купи гарсониера, примерно. Но пък ако човек го смята за правилно, защо не? Simple Smile просто не е задължително подобен ефект да се постигне и на по-ниска цена.

# 50
  • Мнения: 2 140

Ооох, защо ме накарахте да ровя и да се изкушавам  Mr. Green ако си го правя за мен, бих направила нещо подобно за кухня, но в по-малък размер за 1300-1500 лв.


Твоята кухня е много малка - подобна на показаните от теб на снимката - нормално да излиза евтино. Моята е 2.20 на 3.70 - за такава кухня каквато показваш от масив ми искат 6500 с посочените размери.

За цената не ремонта никъде не съм казала, че не може да варира, казвам в нашия случай колко е.

За боядисването и т.н отново казвам, че е въпрос на умения и влечение на човек да се занимава с това.
 
За 20 000 можеш да купиш или гараж или таван преустроен на гарсониера. - http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi

За посочения от автор имот не бих дала повече от 68 хил. евро.  Peace

# 51
  • Мнения: 46 567
Не става дума за моята кухня, а ако някога като детето заживее отделно се изнесем в къщичка, чисто теоретично  Laughing в моите представи това с 1 шкаф по-малко е идеалът за кухня. Но дори така, за 1800 е доста добре. Съвсем приличен размер за сравнително добра цена Simple Smile

За боядисването и т.н отново казвам, че е въпрос на умения и влечение на човек да се занимава с това.

Така е. Ще добавя и въпрос на разбирания - дали са оправдани тези пари. Дори да ги имаш, можеш да ги дадеш за друго. Накрая можеш да викнеш фирма за почистване - или да почистите вие. Да наемеш дизайнер или ти да си такъв...

За 20 000 можеш да купиш или гараж или таван преустроен на гарсониера. - http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi

Не, не, нямах предвид твоя ремонт, тук съм чела и за доста по-високи суми, затова го написах.

За посочения от автор имот не бих дала повече от 68 хил. евро.  Peace

И според мен там някъде е цената.

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 23 781
С риск да предизвикам негативни коментари отново ще си позволя да се учудя на сумите давани за ремонти. Както казах - отношението м/у цената на имот и цената на ремонт не може да се приеме за нормално. Не смятам че съм се отдалечил от българския си манталитет, но ремонт на баня за 5000 ???  Ами нов басейн 36 фута с всичките му филтри, термопомпи и какво ли не ми струва 6999 ! Егати му и банята Simple Smile

Ще се повторя - тук аз търся съвети, а не давам, но не мога да си представя как човек купува нещо за 60 000 с предварителната нагласа че ще даде още 15 000 за ремонт.
Благодаря и на хората, които ми писаха на лични. Общо взето ми се поизясни положението. Ако някой прецени че може да се каже още нещо полезно, да не се въздържа. Поздрави.

Личи ти, че си в чужбина. Казваме ти, ако искаш хващай вяра, толкова са ремонтите. Миналата година за основен ремонт на апартамент в Пловдив платихме 1/3 от цената на апартамента.

# 53
  • София
  • Мнения: 8 286
Не знам в коя чужбина е, но където и да е това (бяла страна + Русия) цената на труда е по-висока.

# 54
  • Мнения: 13
Чужбината е Канада и сте напълно прав/а - цената на труда е доста висока. Застраховките обаче също. Скъп ремонт се прави единствено при застрахователно събитие - плаща го застр. компания. Малък ремонт аз като българин, си правя сам, примерно боядисване. Отделен въпрос е че не съм претенциозен, а имам и самочувствие Simple Smile - не мисля, че занаятчия някакъв със средно образование може да свърши вътрешни поправки по-добре от мен Simple Smile
Все пак въпросът остава - как при в пъти по-скъп труд, даден продукт ( в случая ремонт) е по-евтин в Канада, отколкото в България ? Мистерия Simple Smile
Един от вероятните отговори е че тук труда се плаща на време, и много точно е определено каква работа за колко време трябва да се свърши. Друг момент е, че мнозинството от хората не са особено претенциозни, или поне не в същите области като нас, българите. Хората са готови да платят по-скъпо за жилище, което се намира в предпочитан от тях район , отколкото в непредпочитан, но пък по-лъскаво. Хубавото е, че има предпочитания за всякакви райони - център или предградие, по-богат, или по-беден, има си пътници за всеки влак. И все пак в по-бедните и по-централни райони се живее главно под наем.
А това за телефоните на децата го зная Simple Smile Надявам се да не шокирам някого, но аз нямам клетъчен номер. Жена ми също няма, колегите, понякога и аз, ползваме доста  рядко служебни, зависи от работата. Едното ми дете има (тийнейджър, трябва да го наглеждаме някак Simple Smile )

# 55
  • Мнения: 371
Имах апартамент на много кофти и шумно място в София. Мъчих го година и половина като свалих 12 хил. евро от цената и въпреки това не привличаше клиенти. Решихме да му направим ремонт - нова баня, кухня,входна врата и освежаване на всички помещения с латекс и поставяне на ламинат в коридора. Не стана луксозно, но пък беше туко що ремонтирано. Месец след като го ремонтирах вече имах купувач. В крайна сметка вложих около 8 хиляди лева, а му взех 12 повече от това, което му исках преди ремонта. От цялата рокада освен главоболията по майстори успях да излезна и на пред.
Към автора помисли и за вариант ти да го направиш. Много купувачи се плашат от ремонт и не искат да се занимават. Една хубава баня веднага ще привлече внимание, защото е най-мръсната работа в един ремонт и на много хора не им се занимава Peace

# 56
  • София
  • Мнения: 8 286
Хм, странна работа са това имотите.
Аз пък бих попитала как една "дървена къща" в предградията в САЩ струва колкото една тухлена в Бояна, в същото време в една Германия е много по-евтино....
Цената на ремонтите, не е на време, а на свършена работа.
И строителите не са само занаятчии със средно образование. Хората са с образование, със съвременни инструменти, с материали... имат опит.
Не знам как стигаш в сметките от труд до краен продукт, но едва ли ти е правилна сметката, в примерите по-горе цените не бяха в случаите за нещо луксозно.
Аз като пък съм претенциозен човек не бих се захванала с нещо, което не мога, освен ако няма начин да се науча как. Човек, който не е боядисвал и с Леко, и с Левис/Дулукс (примерно) едва ли би знаел каква е разликата. В къщи ние боядисвахме и е перфектно, но е така защото сме претенциозни и внимателно прочетохме кое как се прави - няма нищо общо с "да му теглиш една бяла боя".

Относно мобилните телефони - явно си забравил как беше едно време със стационарните. Ами дори след промените беше по-лесно да се уредиш с мобилен. За хора които се местят това беше идеално решение, предплатената карта не струваше много, ако не набираш. 2001-2 г. не успях да се преборя да ми цифровизират аналоговия телефон, че не беше и "прав" и не винаги поста беше на разположение.  

Последна редакция: пт, 25 юли 2014, 07:22 от Desem

# 57
  • Мнения: 46 567
Аз бих попитала как въбще една дървена къща може да струва нещо, при положение, че банките не признават и тухлените гредоред за нещо стабилно?
Духне вятър и ги отнесе. А после панелите били нестабилни  Mr. Green

Шегувам се, не се връзвайте  Simple Smile

# 58
  • София
  • Мнения: 8 286
Може, може, а наскоро вървеше едно филмче по Дискавъри как се ремонтират разни такива чуда... леле страх как може да изглежда дървото.
Снощи гледах филмче от you tube как италиански майстори лепят плочки... мъка, мъка, ако ми се беше случило такова нещо в банята не знам кое бих сторила първо да се разплача ли или да се опитам с нокти да ги сваля...Вместо да се снимат, да бяха изгледали няколко филчета как се прави... надявам се от тях някой да не се учи #Crazy

# 59
  • Мнения: 2 140
Според мен авторът никога не е правил сериозен ремонт в Канада, а за България отдавна е забравил и затова няма представа колко би струвало реално такова начинание. За строителството както и за всеки друг занаят не е важно образованието, а опита. Това, че съм магистър, но никога не съм боядисвала не значи, че ще се справя по-добре от този дето е със средно образование обаче боядисва от 20 години. Друг е въпросът, че някои хора нямат претенции кое как се прави.

# 60
  • Мнения: 46 567
Всичко е относително. Попадала съм на скъпи майстори, които омазаха нещата и след това евтини ги направиха перфектни. У нас повечето сгрешени неща са направени точно от майстор. Например - при монтажа на радиаторите ни бяха затегнали буквално до скъсване и като пуснаха парното изби във всички стаи фонтан, който пръскаше в средата Crazy наду се паркетът, та после го пренареждахме.

Някои плочки не са залепени добре и се пукат, няколко перваза гранитогрес паднаха. Аз лепих зад кухнята и нищо не мърда, нито личи че не е от майстор. Много по-лесно ми беше да си ги лепна набързо, отколкото да чакам няколко седмици и да ми обясняват кое и как.

Има си неща, за които трябва специалист, но за другото нервите по майстори не си заслужават.
Според мен де... но аз обичам във всяко нещо да имаме пръст, емоционално ми е по-зареждащо след това Simple Smile

Последна редакция: пт, 25 юли 2014, 13:00 от Не се сърди, човече

# 61
  • София
  • Мнения: 8 286
Човече, и аз харесвам такива неща Simple Smile

Според мен авторът никога не е правил сериозен ремонт в Канада, а за България отдавна е забравил и затова няма представа колко би струвало реално такова начинание. За строителството както и за всеки друг занаят не е важно образованието, а опита. Това, че съм магистър, но никога не съм боядисвала не значи, че ще се справя по-добре от този дето е със средно образование обаче боядисва от 20 години. Друг е въпросът, че някои хора нямат претенции кое как се прави.

Всъщност не е сигурно, зависи колко се старае човек Simple Smile Боядисването в къщи реших да не го оставям на майстори и след това да правя корекции след тях ... за първи път се занимавахме с поправки на стените, боядисване с няколко цвят, с различни видове латекс. Четки за рисуване и шкурка помогнаха там където тиксото не се бе справило - бавно, пипкаво, с което едва ли някой майстор би си загубил 1-2 дни.


Авторът приема, че е нормално м2 на имота да е 800-1000 Е, но не и ремонта да е 20-100 евро/м2 (площта жилището, на пода имам предвид, в зависимост какво се включва в това).
Едва ли се е правил сметка колко струва градежа и на каква цена продава.

# 62
  • София
  • Мнения: 44 229
Така като го гледам... на мен също ми е ясно защо не се продава. Плаче за основен ремонт. 1 етаж... Красно село... въпреки 120 му квадрата, не е привлекателна оферта, няма никакво значение, каква му е оценката.

# 63
  • Мнения: 356
Гледаш оферти за красно село колко продават тристайни . Ако има за 60 000 евро пускаш го за 55 и до месец си го продала. ние така направихме с нашия апартамент който е в провинцията свалихме от цената 6-7 хиляди и след 10 дни го продадохме. Беше най евтиния тристаен апартамент в квартала.

Общи условия

Активация на акаунт