Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 1 390
Прочетох темата. Имам опит само от купуване - 67 кв.м., ново стоителство, кокетна кооперация с просторен вътрешен двор, много желан южен квартал, емоционален избор заради голяма тераса.
Искам само да кажа - МНОГО, ама МНОГО внимавайте с новото строителство! При възможност - нека и различни строителни специалисти за видят избраното то Вас жилище! Няма да разказвам за проблемите, които се появиха след по-малко от 2 години.
Сега започвам да мисля - дали не трябва да се информира купувачът кои години е строено най-качествено и да стесни търсенето си, съобразявайки се с това...
А за ремонт и обзавеждане - не бих се наела да определям цена - всичко е много различно според различните вкусове на хората.
 Не се сърди, човече доста добре е обобщила.

# 46
  • Мнения: 851
Много ми хареса коментара на Не се сърди, човече. Едва ли би могло да се каже по- добре.
На мен ми призля като си представих 20хил. евро за подобен ремонт...Родният ми дом е 130кв...Баща ми го ремонтира сам и с помощ от приятели(където трябва и фирми) вече 30 години и винаги има нещо за обновяване. Просто не се приключва с един ремонт при подобна квадратура, а е само тренировка, така да се каже. Като прибавим и сантименталната стойност, подобен дом е доживотна инвестиция.

# 47
  • Мнения: 72
Не се сърди, човече, не знам какво имате предвид под модулни кухни, но цената, която посочвате ми се струва доста подвеждаща. Никъде в София не съм виждала кухня за тези пари. Ако имате предвид 1-2 шкафа, мога да се съглася за тази цена, но мисля, че говорехме за цялостно изпълнение. 300 - 400 лв. е само един много евтин хладилник.

Относно останалите условия, които посочвате за реализацията на един евтин, но успешен ремонт - това ми звучи като хубава и нереална приказка.  Wink

Ако авторът разчита да попадне на купувач, който:
- може да си прави сам лесни и средно сложни ремонти
- има ВРЕМЕТО да го прави (т.е. не работи на пълна раб. седмица и има плаващо работно време и много свободно такова)
- не е притиснат от срок, в който да се нанесе в жилището
- той и семейството са склонни да живеят на полеви условия, докато ремонтът приключи (за неопределено време), в случай че все пак трябва да се нанесат
- има въображението и умението да майстори от нищо-нещо, да реставрира, преправя и освежава стари мебели
- и предвид цялото това време, което трябва да отдели, трябва все пак има достатъчно доходоносна работа/бизнес, за да е припечелил 80 К евро, за да купи апартамента или да докаже платежоспособност пред банката.

то тогава може и още 50 години да не го продаде.

# 48
  • Мнения: 2 140
Аз пък съм на 100 % съгласна с Бръмбар!

Не мога да си представя, че ще дам 80 К евро за апартамент, но ще ми вее през дограмата или ще си купя най-евтиния паркет. За кухня от 300-400 лв да не говорим - това може би е само един шкаф, но ако се сметне печка, мивка, смесител, хладилник , котлони, дори най-евтините, долен и горен ред шкафове.

Иначе, да може и с малко, може и с много, но на мен ми е странно да броя солидна сума за ап. и да правя икономии от боя и паркет/ламинат.

Това с преправянето на мебели въобще не е за всеки и е по-скоро хоби, не бих разчитала да обзаведа цяла къща така.

Това за майсторите също е въпрос на умения - аз не си представям да си изоставя работата и да отида да боядисвам, най-малко защото не мога да си платя ремонта, ако не работя, а и изкарвам повече пари като ходя на работа, отколкото спестявам като се уча да мажа.

# 49
  • Мнения: 46 565
За кухните за 300-400 лв. имах предвид, ако той сега реши да влага средства с цел да подобри състоянието на имота преди продажбата, няма да направи кухня за 5-6000. Ясно е на всички, аз също не бих, в крайна сметка при такъв ремонт се търси ниска цена. Т.е. ще сложи нещо такова:





Хладилници, печки и т.н. по принцип са изключение, необзаведени си се продават, затова не мисля, че трябва да се включват в цената на неговия ремонт.

Ооох, защо ме накарахте да ровя и да се изкушавам  Mr. Green ако си го правя за мен, бих направила нещо подобно за кухня, но в по-малък размер за 1300-1500 лв.

...аз не си представям да си изоставя работата и да отида да боядисвам...

Днес боядисах сама стаята на детето. 2 ч. ми отне за 2 ръце, като цветът е доста наситен и иска повече внимание.
За 1 неработен ден, ако сте двама, сте боядисали целия апартамент. Въпрос на желание, разбира се, не казвам, че е задължително. Само посочвам откъде идват разликите в крайните цени  Peace

Иначе, да може и с малко, може и с много, но на мен ми е странно да броя солидна сума за ап. и да правя икономии от боя и паркет/ламинат.

Не става дума за икономия. А за това, че не може да кажем - ремонтът струва толкова и точка, без да отчитаме различните фактори.
Разбира се всичко трябва да се направи хубаво и здраво. А как и за колко - това вече е в огромни граници.
Странно е и да се даде за ремонт сума, за която може да се купи гарсониера, примерно. Но пък ако човек го смята за правилно, защо не? Simple Smile просто не е задължително подобен ефект да се постигне и на по-ниска цена.

# 50
  • Мнения: 2 140

Ооох, защо ме накарахте да ровя и да се изкушавам  Mr. Green ако си го правя за мен, бих направила нещо подобно за кухня, но в по-малък размер за 1300-1500 лв.


Твоята кухня е много малка - подобна на показаните от теб на снимката - нормално да излиза евтино. Моята е 2.20 на 3.70 - за такава кухня каквато показваш от масив ми искат 6500 с посочените размери.

За цената не ремонта никъде не съм казала, че не може да варира, казвам в нашия случай колко е.

За боядисването и т.н отново казвам, че е въпрос на умения и влечение на човек да се занимава с това.
 
За 20 000 можеш да купиш или гараж или таван преустроен на гарсониера. - http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi

За посочения от автор имот не бих дала повече от 68 хил. евро.  Peace

# 51
  • Мнения: 46 565
Не става дума за моята кухня, а ако някога като детето заживее отделно се изнесем в къщичка, чисто теоретично  Laughing в моите представи това с 1 шкаф по-малко е идеалът за кухня. Но дори така, за 1800 е доста добре. Съвсем приличен размер за сравнително добра цена Simple Smile

За боядисването и т.н отново казвам, че е въпрос на умения и влечение на човек да се занимава с това.

Така е. Ще добавя и въпрос на разбирания - дали са оправдани тези пари. Дори да ги имаш, можеш да ги дадеш за друго. Накрая можеш да викнеш фирма за почистване - или да почистите вие. Да наемеш дизайнер или ти да си такъв...

За 20 000 можеш да купиш или гараж или таван преустроен на гарсониера. - http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi

Не, не, нямах предвид твоя ремонт, тук съм чела и за доста по-високи суми, затова го написах.

За посочения от автор имот не бих дала повече от 68 хил. евро.  Peace

И според мен там някъде е цената.

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 23 781
С риск да предизвикам негативни коментари отново ще си позволя да се учудя на сумите давани за ремонти. Както казах - отношението м/у цената на имот и цената на ремонт не може да се приеме за нормално. Не смятам че съм се отдалечил от българския си манталитет, но ремонт на баня за 5000 ???  Ами нов басейн 36 фута с всичките му филтри, термопомпи и какво ли не ми струва 6999 ! Егати му и банята Simple Smile

Ще се повторя - тук аз търся съвети, а не давам, но не мога да си представя как човек купува нещо за 60 000 с предварителната нагласа че ще даде още 15 000 за ремонт.
Благодаря и на хората, които ми писаха на лични. Общо взето ми се поизясни положението. Ако някой прецени че може да се каже още нещо полезно, да не се въздържа. Поздрави.

Личи ти, че си в чужбина. Казваме ти, ако искаш хващай вяра, толкова са ремонтите. Миналата година за основен ремонт на апартамент в Пловдив платихме 1/3 от цената на апартамента.

# 53
  • София
  • Мнения: 8 286
Не знам в коя чужбина е, но където и да е това (бяла страна + Русия) цената на труда е по-висока.

# 54
  • Мнения: 13
Чужбината е Канада и сте напълно прав/а - цената на труда е доста висока. Застраховките обаче също. Скъп ремонт се прави единствено при застрахователно събитие - плаща го застр. компания. Малък ремонт аз като българин, си правя сам, примерно боядисване. Отделен въпрос е че не съм претенциозен, а имам и самочувствие Simple Smile - не мисля, че занаятчия някакъв със средно образование може да свърши вътрешни поправки по-добре от мен Simple Smile
Все пак въпросът остава - как при в пъти по-скъп труд, даден продукт ( в случая ремонт) е по-евтин в Канада, отколкото в България ? Мистерия Simple Smile
Един от вероятните отговори е че тук труда се плаща на време, и много точно е определено каква работа за колко време трябва да се свърши. Друг момент е, че мнозинството от хората не са особено претенциозни, или поне не в същите области като нас, българите. Хората са готови да платят по-скъпо за жилище, което се намира в предпочитан от тях район , отколкото в непредпочитан, но пък по-лъскаво. Хубавото е, че има предпочитания за всякакви райони - център или предградие, по-богат, или по-беден, има си пътници за всеки влак. И все пак в по-бедните и по-централни райони се живее главно под наем.
А това за телефоните на децата го зная Simple Smile Надявам се да не шокирам някого, но аз нямам клетъчен номер. Жена ми също няма, колегите, понякога и аз, ползваме доста  рядко служебни, зависи от работата. Едното ми дете има (тийнейджър, трябва да го наглеждаме някак Simple Smile )

# 55
  • Мнения: 371
Имах апартамент на много кофти и шумно място в София. Мъчих го година и половина като свалих 12 хил. евро от цената и въпреки това не привличаше клиенти. Решихме да му направим ремонт - нова баня, кухня,входна врата и освежаване на всички помещения с латекс и поставяне на ламинат в коридора. Не стана луксозно, но пък беше туко що ремонтирано. Месец след като го ремонтирах вече имах купувач. В крайна сметка вложих около 8 хиляди лева, а му взех 12 повече от това, което му исках преди ремонта. От цялата рокада освен главоболията по майстори успях да излезна и на пред.
Към автора помисли и за вариант ти да го направиш. Много купувачи се плашат от ремонт и не искат да се занимават. Една хубава баня веднага ще привлече внимание, защото е най-мръсната работа в един ремонт и на много хора не им се занимава Peace

# 56
  • София
  • Мнения: 8 286
Хм, странна работа са това имотите.
Аз пък бих попитала как една "дървена къща" в предградията в САЩ струва колкото една тухлена в Бояна, в същото време в една Германия е много по-евтино....
Цената на ремонтите, не е на време, а на свършена работа.
И строителите не са само занаятчии със средно образование. Хората са с образование, със съвременни инструменти, с материали... имат опит.
Не знам как стигаш в сметките от труд до краен продукт, но едва ли ти е правилна сметката, в примерите по-горе цените не бяха в случаите за нещо луксозно.
Аз като пък съм претенциозен човек не бих се захванала с нещо, което не мога, освен ако няма начин да се науча как. Човек, който не е боядисвал и с Леко, и с Левис/Дулукс (примерно) едва ли би знаел каква е разликата. В къщи ние боядисвахме и е перфектно, но е така защото сме претенциозни и внимателно прочетохме кое как се прави - няма нищо общо с "да му теглиш една бяла боя".

Относно мобилните телефони - явно си забравил как беше едно време със стационарните. Ами дори след промените беше по-лесно да се уредиш с мобилен. За хора които се местят това беше идеално решение, предплатената карта не струваше много, ако не набираш. 2001-2 г. не успях да се преборя да ми цифровизират аналоговия телефон, че не беше и "прав" и не винаги поста беше на разположение.  

Последна редакция: пт, 25 юли 2014, 07:22 от Desem

# 57
  • Мнения: 46 565
Аз бих попитала как въбще една дървена къща може да струва нещо, при положение, че банките не признават и тухлените гредоред за нещо стабилно?
Духне вятър и ги отнесе. А после панелите били нестабилни  Mr. Green

Шегувам се, не се връзвайте  Simple Smile

# 58
  • София
  • Мнения: 8 286
Може, може, а наскоро вървеше едно филмче по Дискавъри как се ремонтират разни такива чуда... леле страх как може да изглежда дървото.
Снощи гледах филмче от you tube как италиански майстори лепят плочки... мъка, мъка, ако ми се беше случило такова нещо в банята не знам кое бих сторила първо да се разплача ли или да се опитам с нокти да ги сваля...Вместо да се снимат, да бяха изгледали няколко филчета как се прави... надявам се от тях някой да не се учи #Crazy

# 59
  • Мнения: 2 140
Според мен авторът никога не е правил сериозен ремонт в Канада, а за България отдавна е забравил и затова няма представа колко би струвало реално такова начинание. За строителството както и за всеки друг занаят не е важно образованието, а опита. Това, че съм магистър, но никога не съм боядисвала не значи, че ще се справя по-добре от този дето е със средно образование обаче боядисва от 20 години. Друг е въпросът, че някои хора нямат претенции кое как се прави.

Общи условия

Активация на акаунт