Морски свинчета (тема 5)

  • 71 183
  • 751
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 5 037
Честита клетка на Мишел  Heart Eyes Много са весели, когато препускат и се радват на пространството.

Наистина мисля, че ще е полезно да си направим наша база данни за ветеринари, от които сме доволни и от които не сме. Ако и други пуснат отзиви, ще ги систематизирам и може да ги сложим на 1 стр. на следващата тема.

Има ли наоколо развъдник и как да разбера здрава ли е животинката преди да я взема.
Не знам да има развъдник, а и ако има, то той снабдява зоомагазините, така че едва ли ще има принципна разлика.

Никакъв преглед не може да ти даде гаранции за здравословното състояние на прасенцето, на око може да погледнеш за някакви очевидни признаци: опадала козина, рани, вялост, секрети от очите, чесане, зъбки. Две от свинчетата съм си взимала вкъщи именно защото не изглеждаха добре в магазина и с пълното съзнание, че взимам животно със специални нужди. Ако искаш, може да потърсиш свинче от OLX или форумно, ако има бебета.

# 736
  • Мнения: X
Запознах ги...
Не мога да не ги споделя.. милите ми свинчовци

# 737
  • Мнения: 5 037
Чудесни новини, много се радвам да ги видя заедно. Изглежда сякаш са се сприятелили бързо и се гушкат. Много са сладки, милите, да са ти живи и здрави  Heart Eyes 

Как е Юки? Има ли изгледи за бебета?

# 738
# 739
  • Мнения: X
Чудесни новини, много се радвам да ги видя заедно. Изглежда сякаш са се сприятелили бързо и се гушкат. Много са сладки, милите, да са ти живи и здрави  Heart Eyes 

Как е Юки? Има ли изгледи за бебета?

Те доста време си говориха само Simple Smile.
Според мен бебета няма, тя е от близо месец при мен , би трябвало да е доста по едричка, но чакам и се надявам .. ако няма .. няма , може би е по-добре за нея.
Малкият мишок заприлича на "човек" т.е. вече не и се броят костите, усеща се нещо живо като я гушна, не е безтегловна Simple Smile.
Храни се прекрасно, все още се плаши от мен, на Роджър му има доста повече доверие. Спря да хапе поне, само погризва леко.
Поникнаха мустаци, започна да расте козина, изрязах и ноктите, вече изисква храна Simple Smile.
Милото ми момиче, мисля че е добре.

# 740
  • Мнения: 5 037
Голям късмет има да дойде точно във вашето семейство.  bouquet

# 741
  • Мнения: X
Голям късмет има да дойде точно във вашето семейство.  bouquet

Знам че ти много я харесваше и благодарение а теб я взех, за което благодаря Simple Smile.
Много много добре ще се грижа за нея, не се притеснявай.  baloni

# 742
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Леле колко сладко и прекрасно изглеждат заедно, да ги намачкам. Юки е голяма красавица  Mr. Green Mr. Green

# 743
  • Мнения: 77
Страшни сладурковци Hug Hug Hug Роджър изглежда много доволен.

Да са ти живи и здрави!!!

# 744
  • Мнения: 5 037
Знам че ти много я харесваше и благодарение а теб я взех, за което благодаря Simple Smile.
Много много добре ще се грижа за нея, не се притеснявай.  baloni

Ни най-малко нямам притеснения  Laughing Беше ми легнала на сърцето Юки, защото изглеждаше много тъжна и неглижирана в магазина, но сега се вижда колко е щастлива и надебеляла.  Heart Eyes

Иначе аз всички морски свинчета харесвам. Решила съм, че като се пенсионирам някой ден, ще стана crazy guinea pig lady и ще имам стадо.  Mr. Green Ще се преместим в наследствената селска къща на мъжа ми и ще пасем всичките свинчета на двора.



А, мисля да пусна нова тема тези дни. Някакви предложения за нещо за слагане на първата страница? 

# 745
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Oт днес вече и аз имам морско свинче - страхотна шарена принцеса, на 3 месеца, която се казва Миси. Искам да я заведа на преглед за да съм сигурна, че е здравичка.

Селейството от където я взех казаха, че не е много игрива, и на мен ми прави впечатление, че се чувства най-добре гушната, не и се разхожда много като че ли. Освен това на гърба ѝ забелязах, че има малко подстригана козинка и нещо като срупче, което обаче не я боли според мен, защото не реагира като я пипна там. Като я погаля по хълбоците обаче издава недоволен звук.

Къде според вас е най-добре да я заведя в София, колко горе долу струва прегледа?

Вашите свинчета обезпаразитени ли са? Колко горе-долу струва и тази процедура?

Какво сено и какъв талаш/ постелка използвте? От къде ги вземате?

# 746
  • Мнения: X
Oт днес вече и аз имам морско свинче - страхотна шарена принцеса, на 3 месеца, която се казва Миси. Искам да я заведа на преглед за да съм сигурна, че е здравичка.

Селейството от където я взех казаха, че не е много игрива, и на мен ми прави впечатление, че се чувства най-добре гушната, не и се разхожда много като че ли. Освен това на гърба ѝ забелязах, че има малко подстригана козинка и нещо като срупче, което обаче не я боли според мен, защото не реагира като я пипна там. Като я погаля по хълбоците обаче издава недоволен звук.

Къде според вас е най-добре да я заведя в София, колко горе долу струва прегледа?

Вашите свинчета обезпаразитени ли са? Колко горе-долу струва и тази процедура?

Какво сено и какъв талаш/ постелка използвте? От къде ги вземате?

Здравей,

честито прасенце Simple Smile

Върни се назад в темата 5-6 странички - има информация за сено талаши, клетки и какво ли още не.
Моите свичнета ги водя в Централната ветеринарна клиника - на сайта има телефон, записваш си час за прасенцето и го водиш, там ще ти дадат инфорация дали е нужно да го обезпаразитяваш. Последно на моя върпос дали има вероятност Юки да има вътрешни паразити ( тя беше с надуто коремче като я купих) ми отговориха, че прасенцата много рядко имат подобен проблем.

За козинката също ветеринар ще може да каже какво и как да се лекува, ако е нужно.
В отговорите на Макарон, имаше и табличка с храните за прасенцата, честотата и кое колко да се дава. Аз лично съм много внимателна със зеленчуците от магазините особено марули - не им купувам марули никак, освен ако не се докопам до натурална маруля от градината на майка ми Simple Smile. Моркови и чушки само био ( не е ясно колко са био, но са по добри от редовите такива надявам се).
 В темата има много информация и не е нужно да се връщаш кой знае колко назад.

# 747
  • Мнения: 5 037
SilverDream, честито свинче! Да е жива и здрава и много игрива. Вероятно като свикне с вас, ще стане по-смела.

Аз също бих препоръчала ЦВК за преглед, имат си лекари, които се занимават само с гризачи и екзотични животни. Мисля първоначалният прегледа струва 25 лв, а всеки последващ  -15 лв. Ето ценоразпис http://centralvetclinic.com/ckfinder/userfiles/files/documents/c … %20web%20page.pdf

Наистина рядко имат вътрешни паразити, ако не са извеждани на открито, така че не се прави вътрешно обезпаразитяване на общ принцип, само при доказан проблем. Външно - също само по лекарско предписание и при конкретна диагноза.

За нещото на гръбчето - има ли круста (раничка или като екзема), или е просто като подстригана? Ако е живяла с други свинчета, може някое да я е "подстригало", малките често гризат козината на големите свинчета. Примерно вкъщи като взехме бебе морско свинче Мая, тя изяде всички мустаци на другаря си.  Laughing Мен също подстрига. Ако обаче има раничка или е живяла сама, със сигурност е нещо кожно, така че е добре визитата при ветеринар да стане по-скоро.

Постелка - аз ползвам хартиена, нарича се Фич, за мен е по-добра от талаш, но се поръчва от Англия и с доставката излиза по-скъпо от обикновен талаш. Ползвам също поларени одеялца, според мен са много удачни и излизат много евтино в дългосрочен план, особено ако имаш шевна машина и можеш да им ушиеш всякакви поларени глезотийки. Поларът се пере в пералнята на 90 градуса и е много издръжлив.



Ако се спреш на талаша, избягвай български, а потърси някакъв фин обезпрашен. Когато ползвах талаш, купувах на Chipsi, който се продава много изгодно в Zooplus (пакетите не са големи, много хубаво е вакуумиран талаша вътре, вероятно 15 кг талаш за 30 лв ще ти стигне за година).

Иначе зеленчуци и аз купувам био, давам им каквото ние ядем. Зеленчуците за свинчетата задължително ги беля и изкисвам за 15 на минути, тъкмо да се постоплят. Не знам колко са наистина био, но преди няколко седмици в една маруля намерих гъсеница и пръст, което много ме зарадва  Laughing (не-био марулите се гледат основно в някакъв хранителен гел). Иначе давай пакетирани пелети, да не са написпни, и много сено, което да е зелено и ароматно.

# 748
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Mакарон, благодаря за изчерпателния отговор. Днес вече е много по-спокойна и даже я пуснах да си потича из стаята. Писука си щастливо, хапва добре, не се чеше, не скимти предупредително, както когато нещо и е неприятно. Галя я по цялото тяло и го няма това гърване както вчера по хълбоците. Пие водичка, хрупка сено, гранулки, дадох малко морков, ябълка, листо целина и мъничко зеле. Забелязах я, че си пишка в едното ъгълче, пък в гругото спи, което е добре.

Талаша, който ми дадоха с нея е качетвен, добре вакуумиран, обезпрашен и обезмирисен. Струва ми се, че добре попива. Миризма не съм усетила. Мисля, че вчера е била уплашена и стресирана, защото днес е много активна.

Снимала съм това, което ме притеснява на гръбчето. Има няколко точици, приличат на леко загрубяла кожа, която е по-твърда в сравнение с тази около нея. Пипах я на въпросните места, но никаква реакция от страна на свинчето, нито скимтене, скачане, писукане - нищичко, затова смятам, че не я дразни и ако е имало нещо, то е излекувано вече. Следващата седмица обаче ще идем на ветеринар, сега не искам да я стресим с повече път, разходки и непознати хора, че вчера с метрото си я вземах. Така и така не ме притеснява поведението ѝ, мисля да поизчакам няколко дни. Ето за това става въпрос:



А ето и самата нея



Сега остана да ѝ взема и голямата клетка, че за момента е в хамстерска. В такава ми я дадоха. Имам и аквариум, но реших, че клетката, макар и малка, е по-добър вариант. Вкъщи винаги е около 23 градуса, но се чудя дали да и направя легълце, в което да се сгушва. Имам няколко стари зимни шапки и си мисля, че биха били удачни.

# 749
  • Мнения: 5 037
Ужасно е сладка  bouquet

Живяла ли е с други свинчета? Това може да е раничка от ухапано от друго свинче - те са точно такива на вид, като 8ца. Иначе може и сама да се е ухапала, ако я е сърбяло. Предвид, че може да са гъбички, най-добре почиствай ръцете си внимателно, след като я пипаш. Хубавото е, че май крастата винаги сърби много, така че щеше да видиш, ако много се чеше.

Хамстерска клетка звучи перфектно за транспортна клетка, така че бих си я запазила. А за основна клетка бих те посъветвала да купиш направо достатъчно голяма. Много хора първо купуват мъничка, примерно 60 на 80, докато свинчето е бебе, и чак после купуват 120 на 70, но аз все си мисля, че това са хвърлени пари на вятъра. Така или иначе свинчето ще израсте след година и ще се наложи купуване на голяма клетка. Иначе може да помислиш и за нещо, което да направиш сама, има най-различни опции, обсъждали сме и тук в темата.

Успех с опитомяването, този период винаги е много вълнуващ!

Общи условия

Активация на акаунт