Рецепти за православните пости - 2017 година

  • 102 966
  • 843
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 7 911
Сега видях, че отдолу обяснение то е за 2016 г.Календарът е правилен аз него гледам

За съжаление вече не мога да правя корекции, затова гледайте календара.

Темата е променена защото е в групата на готварските рецепти и в нея не могат да се дискуситират други въпроси освен рецептите. Затова преди известно време се откри друга тема пък за православието.

Извинявам се за досадната грешка, явно при пренаписването на текста в първия пост не съм променил всичко.

Ето ви и коригирания текст:

Многодневните пости през 2017 година:

Месни заговезни - на 19.02.2017 година. След този ден до края на Великия пост (15.04.2017 г.) се преустановява консумацията на месо, месни продукти и животинска мазнина (мас);

Сирни заговезни - 26.02.2017 година. През седмицата от 20.03.2017 г. до 26.02.2017 г. (включително) е позволено да се консумират мляко, млечни продукти и яйца. След 26.02.2017 г. се преустановява консумацията на каквито и да са животински продукти до края на Великия пост (15.04.2017 г.);

Велик пост (Великденски пост) (вкл. и Света Четиридесетница) - започва на 27.02.2017 год. и продължава до 15.04.2017 год. (включително);

Петров пост – през 2017 година той е от 12.06.2017 г. до 28.06.2017 г.;

Продължителността на Петровия пост е различна в зависимост от датата на Пасха. Започва винаги от неделята след Петдесетница и продължава до Петровден (29 юни). Когато Възкресение Христово се падне между 5 и 8 май тогава няма Петрови пости.

Последна редакция: пн, 16 яну 2017, 20:02 от дядо хаджия

# 31
  • Мнения: 9 991
Благодаря за темата. Записвам се с надежда да мога да изкарам още един пост с вас.  Hug

# 32
  • Мнения: 373
Здравейте, аз не смея да се заричам, но ще се опитам. Засега си постя сряда и петък и се чувствам добре. Ако успея ще изкарам поста и аз. Проблема ми е, че след първите няколко дни, до седмица, започва да ми става много отпаднало и има дни, когато направо не съм на себе си.

# 33
  • Мнения: 9 991
Здравейте, аз не смея да се заричам, но ще се опитам. Засега си постя сряда и петък и се чувствам добре. Ако успея ще изкарам поста и аз. Проблема ми е, че след първите няколко дни, до седмица, започва да ми става много отпаднало и има дни, когато направо не съм на себе си.

Постната храна е с по-ниска калорийна стойност. Увеличи количеството и калорийния прием и мисля проблема ще се реши. Peace

# 34
  • Мнения: 373
Така е да, но тогава качвам и килограми. Може би трябва да помисля над това какво точно да ям и да планирам предварително менюто.

# 35
  • София
  • Мнения: 7 911
Напомням, че тази седмица в сряда и петък не се пости!
В седмицата преди Неделята на Блудния син, срядата и петъка не се пости.

# 36
  • Мнения: 1 291
Дядо хаджия, изпреварил си ме.
Скрит текст:
Моят съпруг казва, че е така, за да си не бъдем като фарисея от притчата.

Аз пък реших днес да си направя домашно мляко от кокосови стърготини. Нищо, че не е пост. Някой правил ли е? Докато го разбивах с пасатора ми се получи отгоре една мазна пяна. Сигурно не е съвсем като купеното кокосово масло, но много се зарадвах на откритието си.

# 37
  • София
  • Мнения: 4 322
Напомням, че тази седмица в сряда и петък не се пости!
В седмицата преди Неделята на Блудния син, срядата и петъка не се пости.

Благодаря!

# 38
  • При децата ми
  • Мнения: 6 078
Напомням, че тази седмица в сряда и петък не се пости!
В седмицата преди Неделята на Блудния син, срядата и петъка не се пости.

Язък, прекарах се! Simple Smile Аз постих вчера.

Мама Барба, каква е тази притча?

Редактирам се, намерих я.))

# 39
# 40
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Да се включа и аз.
Прочетох доста от нещата на първа страница и ми се породи следната чуденка. До сега винаги по време на пости съм ползвала соево мляко за кафето. Не защото не мога да го пия чисто. Мога, ако се напъна, но ми е много гадно. С други думи соевото мляко се явява един вид глезотия, не е абсолютна необходимост. Не ме боли например стомах, ако го пия чисто. Според това, което прочетох неща като соево мляко, постна майонеза и изобщо всякакви, имитиращи животинските продукти заместители, са неприемливи. Защото един вид лъжеш себе си, че постиш. Та сега се чудя какво да правя - да го ползвам ли пак или да се откажа от него?  newsm78

minana, аз не мисля, че проблемът е в калориите. Аз се чувствах така в първите ми опити да постя, когато ядях основно картофи, ориз, боб и леща. И много хляб. Изобщо като прекаля с въглехидратите. Когато ям много сурови салати, плодове, семеня и ядки и по-малко манджи и хляб се чувствам чудесно. И не ми се отразява на кг.

# 41
  • София
  • Мнения: 7 911
В предишното изображение съм допуснал грешки (както винаги). Сега ви давам коригирания вариант.

Последна редакция: пт, 17 фев 2017, 13:43 от дядо хаджия

# 42
  • Мнения: 1 110
дядо хаджия, то само който не прави нищо не допуска грешки Simple Smile.
Благодаря за труда  Hug.

# 43
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Темата е променена защото е в групата на готварските рецепти и в нея не могат да се дискуситират други въпроси освен рецептите. Затова преди известно време се откри друга тема пък за православието.
В кой подфорум е другата тема, че не я откривам? А имам въпрос несвързан с рецептите.  newsm78

# 44
  • Мнения: 1 291
Православието като начин на живот: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=931910.msg34549154#msg34549154

Отговарям на въпроса тук, защото тук го зададе:
Скрит текст:
Прави това, което ти подсказва съвестта. Според мен е прекалено строго виждането да не се слага по малко соево мляко в кафето. Все пак не слагаш сметана или краве мляко. Не нарушаваш поста. И аз си правя ядково мляко за кафето, по-вкусно е и по-леко, а и здравословно.

Общи условия

Активация на акаунт