Какво е да си умен и какво е да си тъп?

  • 32 309
  • 567
  •   1
Отговори
# 30
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Все едно ми описа Тръмп. Wink
Сега ще кажеш, че Тръмп е "тъп' ли?

Може да е болезнено егоцентричен, гаден, надут и прочие странности, но много добре знае какво иска и как да го постигне.

# 31
  • София
  • Мнения: 38 499
Оправен е. Той затова ще я оправи Америката. Има и карикатури такива даже. И нашите политици са оправни. Ох, абе, оправен да си в тоя живот.

# 32
  • София
  • Мнения: 17 592

Умен... способен на аналитично мислене. Способен да прави връзки м/у обекти и/или събития - както и (много важно уточнение!) да анализира критично намерените връзки и да отхвърля малко вероятните.
Тъп... хм, обратното на подострен.

# 33
  • Мнения: 12 473
Може да си образован и едновременно тъп ли? newsm78
Че то да не е трудно да получиш образоеание?

# 34
  • Мнения: 17 546
Не знам в Монреал как е, но тук доста хора, които имат пари (ако това е мерилото, че си умен), не са ги изкарали с ум, а с хитрост и други разни почини, които нямат общо с ум. Та намирам разлика между умен и хитър, и тъп и глупав. И съвсем друга категория е интелигентност.

Не съм умна. Само като си представя, че някой е изобретил машина от хиляди, съчетани помежду си детайли и всичко е изчислено така, че да тръгне, и да работи, се чувствам нищожна! Само като си помисля, че има хора, овладели медицината до съвършенство и ти бъркат в мозъка с инструменти, за да го поправят, се чувствам незначителна. Хора, които говорят по пет-шест езика, някои от които редки и невероятно звучащи! А аз единия си роден език знам добре и се оправям с още 1-2, но не ги знам в смисъла, в който разбирам аз да означава, че знаеш език. Хора, които могат да управляват ракета. Хора, които познават законите на физиката и ги разбират, математика, химия... има толкова много неща, за които аз имам информативни познания, които са от едната обща култура. Това обаче не е ум. Искам да съм умна, но съм мързелива и не съм отделила напразно загубеното си време да поумнея, ами дращя тук от 10 години безсмислици...

# 35
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Това ми е малко като въпросите за това кой е красив, и кой е грозен.
Всеки "блести" с нещо различно пред друг.
Определено съм научила, че трябва да се прави разлика между умен и хитър човек. Често биват бъркани.
За тъп човек може би смятам такъв, който постоянно прави едно и също, а очаква нещо различно да се случи.
Относно образованието- считам го за важно до една степен. Това, което те прави умен е да го използваш в твоя полза, а не просто да си знаеш.  Wink

# 36
  • Мнения: 6 383
За мен тъпите хора са тези, които винаги са прави и не допускат различно мнение от тяхното или различен начин за решаване на даден проблем най-общо казано. Сега, ако към това се прибави и несъобразяване с околния свят /основно хора имам предвид, но може да има значение и мястото, природата и тем под/, значи за мен тъпотата се умножава най-малко по 2.
Това ми идва на акъла засега.  Mr. Green

А, Тинити, това че някой не знае много не значи, че е глупав. По-важно е да го осъзнава и да си намери подходящата информация по дадения въпрос. Grinning

# 37
  • София
  • Мнения: 62 595
отново все едно гледам Тръмп. Той винаги е прав, не търпи чуждо мнение и нещата стават по неговия начин. Ейго на, президент стана човекът! Биографията му не е тайна, дори публичната такава, колкото и да е напудрена, казва много.

# 38
  • Мнения: 6 383
отново все едно гледам Тръмп. Той винаги е прав, не търпи чуждо мнение и нещата стават по неговия начин. Ейго на, президент стана човекът! Биографията му не е тайна, дори публичната такава, колкото и да е напудрена, казва много.

Нямам наблюдения относно Тръмп.  Grinning Тъй като има властта дано решенията му са верни/правилни.  Rolling Eyes

# 39
  • Мнения: 12 473
Бижу, точно.  Peace
Но аз мързелива не съм, само понякога..)
Нито хитра.
Но пък съм свръхинтуитивна, адаптивна и променяща се.

# 40
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Не знам в Монреал как е, но тук доста хора, които имат пари (ако това е мерилото, че си умен), не са ги изкарали с ум, а с хитрост и други разни почини, които нямат общо с ум.  
Само с хитреене, без умно планиране можеш повече да закъсаш, отколкото да забогатееш.

Много добре си спомням тарикатите и новобогаташите от 80-те и 90-те. Перяха пари, рекетираха, контрабанда... Началото на този век мнозинството от тези хитреци бяха или убити, или усмирени в затвора, или нечии смирени телохранители. Само тези с достатъчно акъл успяха да си легализират бизнеса.

Тук в Монреал са минали през този период преди почти век.

# 41
  • Мнения: 17 546
Само с хитреене, без умно планиране можеш повече да закъсаш, отколкото да забогатееш.
Все още не е така тук, уверявам те. Подозирам, че още век няма да успеем да излезем от този период, ако не и никога. Ползваш интернет, последните дни примери бол, виж новините от България, да не занимавам хората с това.
Имаш пари, но си тъп и правиш простотии, обаче ти се разминава, защото си хитър... ей така стоят нещата тук + беззаконието в допълнение.

# 42
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Само с хитреене, без умно планиране можеш повече да закъсаш, отколкото да забогатееш.
Все още не е така тук, уверявам те. Подозирам, че още век няма да успеем да излезем от този период, ако не и никога. Ползваш интернет, последните дни примери бол, виж новините от България, да не занимавам хората с това.
Естествено, че в България още има корупция, организирана престъпност и дребни крадци. Това и в Монреал го има, макар и в друг вид.

Аз ти говоря за мутренските времена отпреди 30 години, когато всеки як тарикат биеше и грабеше.

# 43
  • София
  • Мнения: 62 595
аха, само дето баща му му е дал няколко милиона, за да моше той да си купи първата компания. та, не е като да е тръгнал със заложеа панелка и големи идеи.

# 44
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
аха, само дето баща му му е дал няколко милиона, за да моше той да си купи първата компания. та, не е като да е тръгнал със заложеа панелка и големи идеи.
Да разбирам, че вярваш, че ако твоя баща ти даде няколко милиона и ти можеш да ги направиш на няколко милиарда?

Общи условия

Активация на акаунт