Какво е да си умен и какво е да си тъп?

  • 32 311
  • 567
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 62 595
Към милионите вървят и връзките, и всичко, както си му е редът. Във всеки случай тази комбинация има по-голяма вероятност да успее пред коя да е друга за спечелване на милиарди. Трябва ли да ги обяснявам тези неща, възрастни хора сме! За съжаление никога няма да узнаем дали бих направила няколко милиарда, защото нямам баща да ми подари няколко милиона и да ме вкара в играта. ПравИ сметкаа, щом някой може да отдели няколко милиона, колко по тези няколко милиона има. Игрите там са дебели, никога не са само няколко милиона, а всичко, което е $бонус$ към тях, не вярвам да си толкова наивна, за да смяташ, че е въпрос само на лични качества.

# 46
  • Мнения: 12 473
Закваска + лични качества почти е равно на успех..)

# 47
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
За съжаление никога няма да узнаем дали бих направила няколко милиарда, защото нямам баща да ми подари няколко милиона и да ме вкара в играта.
Екстраполирай на базата на твоята реалност! Вашите все са ти дали някой лев. Дали 100, дали хиляда...

Успял/а ли си да ухилядориш полученото? Или поне х100? Или удесеториш? Или е било профукано по неща, които за теб са правилни?

# 48
  • Мнения: 615
Ще допълня, това което мен ме впечатлява. Умните хора много по-лесно се депресират. Това се случва, защото "летвата" винаги е поставена високо и когато не успеят да постигнат планираното, следва силно разочарование, а от там и депресия. А в живота, не винаги всичко се постига само с ум и интелект.

Също така, умните хора знаят как да се ограничават. И то, за всичко в живота. Знаят какво може и какво не може, знаят до къде е позволено да стигнат... Не прекаляват.

Тъпите много, много не се замислят..."порят" напред в живота и каквото-такова! Не се ограничават, не се депресират.

Може би съветът "Черпи от живота с пълни шепи!", е насочен към умните хора...

И последно, тъпите винаги вгорчават, по един или друг начин, живота на умните.

# 49
  • София
  • Мнения: 62 595
Никой нищо не ми е дал, така че няма ни десет, ни сто хиляди. Няма как да екскраполираме чужд живот с чужди условия, затова ще обясня отново. Не е въпросът само в  парите, дори човек още утре да спечели по магичен път някакви милиони. Всичко си върви в комплакт - ако родителите са милионери, съответно с тях вървят и съответната среда, бизнесвръзки, опит, ако щеше образование и начин на мислене. Парите си вървят с бизнеса и връзките, това дори първокурсиниците по икономика го знаят. Особено в бизнеса с имоти, а друго си е да управляваш имотната корпорация, основана от баба ти, тоест вече трето поколение. В нашенския вариеант това са децата на номенклатурите и на реститутите. Казано по съвсем простонароден начинин - с прадня боя не става.

 Та, за мен -парЕ нЕма, връзки нЕма, дори можем да кажем, че започнах под морското равнище. Имам образование и лични качества, плюс доколкото късметът реши да се усмихне. А кой знае, може и да е добре - хората търсят помощта ми, защото лично провеждам терапията, така да го кажем, съм ноу-хауто. Впрочем, като се  замисля, това ми пасва идеално и ми се получава, резултатите са положителни, хората са доволни.

# 50
  • Мнения: 25 617
За мен тъп е човек, който настъпва два пъти една и съща мотика. И продължава упорито да я настъпва.
Средно интелигентен е човек, който не настъпва втори път мотиката.
Умният обаче никога няма да я настъпи, защото е прогнозирал какво ще се случи, ако го направи.

# 51
  • Мнения: X
Пошло е да се свежда интелектът до способност да се правят пари.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 1 383
За мен тъп е човек, който настъпва два пъти една и съща мотика. И продължава упорито да я настъпва.
Средно интелигентен е човек, който не настъпва втори път мотиката.
Умният обаче никога няма да я настъпи, защото е прогнозирал какво ще се случи, ако го направи.

Геният ще направи така, че мотиката да седи изправена в ъгъла и никой да не я настъпва.
Хитрият ще постави поне още две мотики, та да се изпонатрошат главите на по-горните, ако може.

# 53
  • Мнения: 12 473
Ще допълня, това което мен ме впечатлява. Умните хора много по-лесно се депресират. Това се случва, защото "летвата" винаги е поставена високо и когато не успеят да постигнат планираното, следва силно разочарование, а от там и депресия. А в живота, не винаги всичко се постига само с ум и интелект.

С това пък изобщо не съм съгласна..))
За мен умен =мъдър. А мъдрите не се депресират..)

# 54
  • София
  • Мнения: 62 595
За мен тъп е човек, който настъпва два пъти една и съща мотика. И продължава упорито да я настъпва.
Средно интелигентен е човек, който не настъпва втори път мотиката.
Умният обаче никога няма да я настъпи, защото е прогнозирал какво ще се случи, ако го направи.


Това не е вярно. Задължително е да настъпиш мотиката, за да се научиш. На ентия път може и да не настъпиш мотиката. Няма учене без настъпване на мотиката, просто ние не го осъзнаваме. Прогнозираш, ако имаш достатъчно опит в него, а опита го натрупваш с учене, а ученето има естествен процент грешки, които се обработват, за да се стигне до нова хипотеза и ново действие, нов резултат (който може да е настъпване на мотиката или ненастъпване). Затова експертите са различни от новаците - експертите са имали на разположение много повече време и възможности да настъпват мотиката, докато натрупат експертиза. (Ако не бъркам името, Тръмп или кой беше Сорос ли, е фалирал няколко пъти, така че всеки настъпва мотиката).

Депресира се този, който освен биологично заложеното, има и нереалистични очаквания към себе си и случващото се около него.

# 55
  • Мнения: 25 617

Това не е вярно. Задължително е да настъпиш мотиката, за да се научиш.

Ами? Лично ли си изпробвала това, което пише в учебниците?
Трябва ли да се отровиш, за да повярваш, че определено вещество е отровно?
И още въпросчета мога да ти задам, но ме мързи.
Най-умните умеят да използват чуждия опит и да се учат от него. Не е нужно да повтаряш всяка чужда грешка, когато можеш да си направиш съответните изводи, просто наблюдавайки отстрани. И т.н. Наистина ме мързи да споря за очевадни неща.

# 56
  • Мнения: 12 473
Како, и двете сте прави.. Peace
Андариел имаше предвид, че преди да станеш умен - си правил няколко грешни опита все пак..за да се научиш да не ги повтаряш.

# 57
  • Мнения: 25 617
Умен не се става – или си роден такъв, или не си.
Можеш да използваш някои трикчета, с които да се прикриваш или да преодолееш донякъде природните си дадености – като зубренето на неща, които не са ти много ясни, но това няма да те направи по-умен, а просто по-начетен или по-образован.
Мога да дам и конкретни примери от форума, ама няма да го направя.   Simple Smile
Придобиването на условни рефлекси не е признак на интелигентност. Това и червеите го могат. Умен си, когато умееш да анализираш вярно ситуацията и да правиш логически връзки.

# 58
  • Мнения: 12 473
Всеки се ражда с някакъв капацитет - но не всеки, успява да го развие и доразвие. Peace

# 59
  • Мнения: 17 546
Умен не се става – или си роден такъв, или не си.
Дай първо ясна дефиниция за ум, че нещо се преплитаме в понятията.
Това че, си препатил от 100 неща и си се научил да не ги повтаряш, те прави поумнял или помъдрял? Че верно се обърках вече кое е ум, кое е мъдрост, кое е образованост и т.н. Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт