Какво е да си умен и какво е да си тъп?

  • 32 303
  • 567
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 6 122
тези въпроси човек започва да си ги задава, когато е в криза или му се случат някави неща, които го опустошават или са заплаха за живота ми. А когато нещата си вървят предвидимо и без особени съресения, го приема за даденост и хич не се затормозява даразсъждава върху смисъла на живота.
Всъщност менн повече ме притеснява емоционалната тъпота, а не интелектуалната. Емоционалната тъпота е по-опасна зза околните. Тук не става въпрос за неразпознаване на чуждите емоции.

Емоционалната тъпота е нещо, което е много подценявано, но всъщност е от ключово значение. Сега започнаха да говорят за емоционалната интелигентност. Да, изключително важна е. Но много хора я сливат под шапката на IQ и затова минава някак незабелязана. Разбира се, че не става въпрос за неразпознаване на чуждите емоции, за собствените иде реч. Аз например все от тях си патя, ниска емоционална интелигентност имам.

# 511
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Никой не осъзнава степента на тъпотата си, колкото и да е умен.
Абсолютно невярно. С мъдростта идва и правилната самооценка. Не ти трябва да си умен за да помъдрееш (натрупаш опит, запомняйки своите и чуждите грешки).

В началото на кариерата си се мислех за супер умен. След 25 години работа с глупаци, нормални и умни хора вече знам къде стоя и не се опитвам да надскачам възможностите си.

# 512
  • София
  • Мнения: 62 595
ти потвъждаваш това, което пиша, че човек не осъзнава нивото на тъпотата си. Човек не си седи под едно дърво и да си размишлява "ей, аз осъзнавам колко съм тъп, ама много съм тъп"- Той има доста подвижно мнение за тъпотата си според това с кого се съотнася. А това не е осъзнаване на нивото на собствената тъпота, то е само сравняване с други хора по някакви критерии, които са чисто субективни, и съответно размисли и страсти на тема "колко съм тъп и по-тъп ли съм от Иван н мерцедеса или съм по-уен от Петър с трабанта, обаче на когото му се лепят кифлите".

# 513
  • Мнения: 12 473
Анди, аз много осъзнавам нивото и липсите си. И затова никъде не тръбя колко съм знаеща и умна..Wink

# 514
  • София
  • Мнения: 62 595
Знаеща относно какво? Умна в сравнение с кого? човек знае в различна степен неща от различнии полета и изглежда различно умен в сравнение с различни хора. Осъзнаваме очевидни липси на някакви знания и умения, съъщо както и наличието на определени знания и умения. Аз осъзнавам напълно, че не зная почти нищо за нанотехнологиите, но зная достатъчно за други неща. Та, тръбенето за знаещ или умен е на някакво детско ниво на мислене. По-скоро повечето хора съвсем натурално се дразнят, когато друг показва повече знания и ум, защото им ссе иска тее да са по-знаещите и по-умните. Друг въпрос е, че рядко някой си го признава. Има някакво крехко равновесие между това да се възхищаваш на някого, който знае повече и е по-умен, и някаква ревност и завист, че не си по-знаещият и по-умният от двамата. Simple Smile Човещинка, ко да прайм!

# 515
  • Мнения: 6 122
Никой не осъзнава степента на тъпотата си, колкото и да е умен.
Абсолютно невярно. С мъдростта идва и правилната самооценка. Не ти трябва да си умен за да помъдрееш (натрупаш опит, запомняйки своите и чуждите грешки).

В началото на кариерата си се мислех за супер умен. След 25 години работа с глупаци, нормални и умни хора вече знам къде стоя и не се опитвам да надскачам възможностите си.

Да натрупаш опит, да. И за мен това е номера. Мъдрост, му е майката.

# 516
  • Мнения: 15 960
Според мен е дразнещо не, че някой знае повече от теб, а когато демонстративно ти го навира в лицето - аз това съм го учил, няма начин да знаеш колкото мен, слушай и си записвай как е, или по форумски - "говориш глупости, не е така, ама няма да се занимавам с теб да ти го обяснявам".
Всички прилики са случайни. Mr. Green

# 517
  • Мнения: 6 122
Според мен е дразнещо не, че някой знае повече от теб, а когато демонстративно ти го навира в лицето - аз това съм го учил, няма начин да знаеш колкото мен, слушай и си записвай как е, или по форумски - "говориш глупости, не е така, ама няма да се занимавам с теб да ти го обяснявам".
Всички прилики са случайни. Mr. Green

Разбира се. Точно поради това стават всички конфликти. Не какво си казал, а как си го казал. Естествено.

# 518
  • Мнения: 12 473
Тъй де, Анди..)
Затова никога не го казвам.
Дори и за сферите, в които смятам, че съм добра.

# 519
  • София
  • Мнения: 62 595
това дали се навира е само във възприятието на този, който мисли, че му го навират. За теб има ли разлика дали нещо ти го казва лекар или някой самообявил се за лечител? Дали документите на фирмата ги обработва квалифициран счетоводител, а не някой самодеец, който не ги е учил в търговската гимназия или в университета или не е заавършил счетоводни курсове? За такива неща става въпрос. При равни други условия този, който ги е учил, е усвоил и разбрал материята, минал е проверка на знанията и има по-високо ниво на надеждност от друг, който самодейно  е чел? То затова са измислени учебните заведения, защото едни хора първо са учили и после са придобили правото да учат други хора, а не просто някой от улицата.

# 520
  • София
  • Мнения: 62 595
Всъщнност лекарите имат най-добрата тактика, когато някой пациент започне да им обяснява - оставят го да говори, а после леко го отсвирват. Лекарят има много пациенти, които не тръгват да ги учат как да си вършат работата, а някой като знае толкова добре - да селекува сам.

# 521
  • Мнения: 6 122
това дали се навира е само във възприятието на този, който мисли, че му го навират. За теб има ли разлика дали нещо ти го казва лекар или някой самообявил се за лечител? Дали документите на фирмата ги обработва квалифициран счетоводител, а не някой самодеец, който не ги е учил в търговската гимназия или в университета или не е заавършил счетоводни курсове? За такива неща става въпрос. При равни други условия този, който ги е учил, е усвоил и разбрал материята, минал е проверка на знанията и има по-високо ниво на надеждност от друг, който самодейно  е чел? То затова са измислени учебните заведения, защото едни хора първо са учили и после са придобили правото да учат други хора, а не просто някой от улицата.

Естествено. Просто хората бъркат експертност с мнение и смятат, че всичко е въпрос на мнение. Някой неща не могат да са "ми това е просто моето мнение". Не можеш да кажеш, че Земята е плоска и, че това, че е кръгла е въпрос на мнение. Или да кажеш, че атомите и молекулите са просто твое мнение, аз ги наричам "етер", примерно.

# 522
  • Мнения: 15 960
Ама тук не спорим кой знае повече, а как ти го поднася. Ако ми е много важно да разбера и съм зависима, ще изтърпя високопарния тон, ама някой в неангажиращ разговор - да си придава на друг фасоните. Особено ако става въпрос за алабализми, дето всеки може да си ги прочете и разбере, все пак не коментираме мозъчна хирургия.

# 523
  • Мнения: 6 122
Ама тук не спорим кой знае повече, а как ти го поднася. Ако ми е много важно да разбера и съм зависима, ще изтърпя високопарния тон, ама някой в неангажиращ разговор - да си придава на друг фасоните. Особено ако става въпрос за алабализми, дето всеки може да си ги прочете и разбере, все пак не коментираме мозъчна хирургия.

Колкото е по -знаещ, толкова невисокопарен и обикновен е тона. Това съм го забелязала. Пишман експертите са тези с високопарният тон и надмеността, особено пък в обикновен разговор. Тона е важен, така е.

# 524
  • София
  • Мнения: 62 595
Ми, като може всеки да ги прочете, защо всеки не ги е прочел? Поне един си е направил труда да ги прочете, а този, който не ги е прочел единствено може да се сърди, че му били навирали нещо. Ми, да ги е прочел, като е толкова лесно, къде е дрямал! Иначе става като в училище - ама, госпожо, аз това го знае, но не го казах, а Ани го каза, аз не знаех, че трябва да го кажа. Да си го казал, ако си го знаел, какво ти е виновна Ани?

Общи условия

Активация на акаунт