Какво е да си умен и какво е да си тъп?

  • 32 301
  • 567
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 15 960
Ами не, става въпрос при разговор по най-различни теми, ти няма как да си учил всички специалности, но не ти представлява затруднение при нужда да го прочетеш и разбереш. Очакваш, че този, дето го учил, ще ти го обясни, но той те гледа надменно. Например един достатъчно интелигентен човек без правно образование може да се яви в съда и без адвокат и да спечели дело, докато според адвокатите трябва да ги викнеш и при подписване на договор с мобилен оператор.

# 526
  • София
  • Мнения: 62 595
То хубаво обясняваш, ама идва следващото нещо - дали слушателят иска да чуе или тръгва да отрича обясненото, защото не отговаря на мнението или вярването му. И тук често се случва, защото в една тема всеки си влиза с мнението, вярата и убежденията и няма никакво значение кой какво обяснява и как го обяснява 0 възприема го като надменно отношение. Нещо като "ти ли ще ми кажеш, какво като си го учил, то вече кой ли не е учил и не взема диплома, та ти ли ще ми кажеш като си прочел два учебника!". Класика. Много често хората просто не искат да чуят, не искат да осмислят това, коетто някой обяснява, защото има голяма вероятност да стигнат до същите изводи, а как да отстъпят пред някой си, който бил учил - голяма работа като го е учил, да не е по-умен!

# 527
  • Мнения: 15 960
Е, тук вече си има значение дали питащият наистина иска да разбере, или търси потвърждение на тезата си, или е настроен за заяждане.

# 528
  • София
  • Мнения: 62 595
Във форума според мен 80 процента е търсене на потвърждение и никакво желание за научаване на нещо. Най0лесно ми е да дам пример със себе си - обяснявам някакви неща, които съм ги учила, ето в една от последните теми за кредитната карта на 14-годишните. Дори човек да не ги е учил нещата, лесно ще се сети, че КК е вземане на кредит, макар и безлихвен за Х дни и този кредит трябва да се погаси, а държателят на картата е длъжник. Обаче имаше достатъчно количество потребители, които отричат този факт и твърдят, че не било кредит, защото нямало лихва и нямали плоблем с плащанията, защото им плащат редовно всеки петък, и това изобщо не е живот на кредит всеки месец първо да харчиш, а след Х дни да внасяш, за да покриеш похарченото. Е, вървИ, че обяснявай - просто хората не искат да чуя,т не искат да разберат, защото те си имат вярването,че КК не е кредит и толкова. А то дори името на картата си показва - кредитна карта, което идва от кредит, а не от бонус или приятелска услуга.
то друга страна сега имам проблем с фейса - нов ми е, не го обичам, не му разбирам, макар да изчетох какво ли не по въпроса - затова отидох в темата за фейса и описах проблема си, и каквото ми кажат там разбиращите, това ще направя.

# 529
  • Мнения: 6 383
Във форума според мен 80 процента е търсене на потвърждение и никакво желание за научаване на нещо.
...

Мм, виж, това е лошо. Щото научаването на нещо ново винаги е плюс. (Е, сега, че това новото може и да не е съвсем истина е друга тема. Wink Затова включваме и капка съмнение. И съответната проверка някъде/някак си.)

Zemonti пък е писал, че си знае колко може и не се пъне за повече. Вие така ли правите?

# 530
  • Мнения: 12 473
Не се пъна хич.
Което не значи, че ако "видя" попадна на нещо ново - ще го отхвърля. Напротив - любопитна съм и ми остава някакво инфо все пак в главата. Особено ако имам предчувствие, че би ми свършило работа.

# 531
  • Мнения: 6 383
[video][/video]
Не се пъна хич.
Което не значи, че ако "видя" попадна на нещо ново - ще го отхвърля. Напротив - любопитна съм и ми остава някакво инфо все пак в главата. Особено ако имам предчувствие, че би ми свършило работа.

Е, значи според моите разбирания все пак се "пънеш" малко. Wink

# 532
  • Мнения: 12 473
Не.
"пъна" го разбирам като съзнателно действие, за да направя/получа нещо.
А ако срещна нещо случайно, мозъкът/интуицията/ ми сам избира дали това може да намери място във вече препълнената ми с куп излишни информации кутия. И тогава остава. Или го забравям напълно.

# 533
  • Мнения: 9 693
"Пъненето", ако беше осъзнато, нямаше да го срещаме толкова често. То е по-скоро първосигнална реакция, отколкото обмислена. Така го виждам аз.

Аз в някои отношения съм много тъпа (без да имам претенции, че съм умна в други ситуации) Simple Smile . Не умея да се нагаждам и да се уреждам. Свикнала съм да си постигам целите с труд и това сега много ми пречи.

# 534
  • София
  • Мнения: 62 595
без да се понапъне човек нищо не се получава. А и аз не вярвам много-много на някого като каже, че не се бил пънел, пък си бил добре. Все се пъне някъде, и тук всеки се пъне да се покаже, защото не му се иска да е форумски планктон. Особено тук. На работа може много да не го прави, също и вкъщи или сред приятели, но тук го прави. Тук се борави с вярвания и субективни твърдения, а кой се примирява лесно някой да подложи на съмнение вярванията или твърденията му.

# 535
  • Мнения: 12 473
Анди, в случая тук - пъненето беше споменато като дали се опитваме да станем по-умни.
Имаче - пъна се на много фронтове, но не от желанието ми да стана по-умна.

# 536
  • София
  • Мнения: 62 595
Според мен винаги си заслужава пъненето да се опиташ да станеш по-умен. Един от най-авторитетните невробиолози казва, че трябва да внимаваме на какво подлагаме себе си и децата си, защото всичко буквално променя мозъка като материя. Все се опитвам да си го напомням, когато започна да се ядосвам или да се сдухвам за нещо. Затова, по-добре да се напъваме да ставамме по-умни, отколкото да изпростяваме, макар последното също да е някаква човещинка и всеки си е малко прост. Най-малкото ще се профилактираме срещу алцхаймер, старческа деменция и подобни, а и винаги ще извлечем ползи в сегашно време и в близко бъдеще.

# 537
  • Мнения: 12 473
Ама тук не става въпрос дали си заслужава. Аз не го отричам.
Просто отговорих по конкретен начин на въпроса. А не с пояснения, разсъждения, заобикалки и т.н.

# 538
  • София
  • Мнения: 62 595
а, май сега разбрах. Напъвам се, като при акулите - те ако не се движат, умират. И аз така, ако не се пъна - не функционирам нормално.

# 539
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
без да се понапъне човек нищо не се получава. А и аз не вярвам много-много на някого като каже, че не се бил пънел, пък си бил добре.
Вече установихме, че живеем в паралелни вселени.

В моя живот вече почти (!!!) всичко е уредено, върви по масло, та до напъни (издънки) рядко се стига.

В твоята вселена пък... Цитат: "без да се понапъне човек нищо не се получава"

Общи условия

Активация на акаунт