Новите "традиции" в сватбите

  • 56 509
  • 1 036
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 24 839
Капризи са, защото не всички са като вас и умират от желание след ресторанта да изхвърлят 50 букета с цветя, защото нямат място за тях вкъщи. Така де защо вместо да дарят малко пари за библиотека/приют, не вземат да си купят 50 вази и една стая в апартамента им да бъде отделена за съхранение на вазите?
Понеже е едно и също един букет на Св. Валенти и 50 на сватбата.

А и между другото за подарък всички задължително да им носят кристални чаши, който да приберат някъде в стаята с вазите, защото на някой хора не може да им се обясни, че в тристаен апартамент не може да събереш 50 сервиза и си взимаш само каквото ти е необходимо и ти харесва.

Не знам защо е толкова трудно да се предположи, че може би идеята на такива инициативи е не младоженците да се бият в гърдите колко са благородни (те парите/книгите ще ги дарят и без помощ от гостите), а да се спести момента с цветята в боклука по пътя за вкъщи след сватбата.

На някой хора просто им е неприятно да са затрупани с вещи, които трябва да хвърлят без да са ползвали (да им са се порадвали в случая с цветята). Гостите ще се съобразят с това, ако грижата им е да зарадват булката, а не да покажат, че така се прави и що за хора не се съобразяват с традициите.

Преди години разчиствах една стая в къщата на дядото на ММ преди да я ремонтират. Беше претъпкана с неползвани никога сервизи, тави (още с етикетите) и т.н. И това, защото в България битува мисленето "трябва да се покажа с нещо голямо" от една страна. А от друга - "тия неща пари струват, как така ще ги даря като не ги ползвам?"

Майка ми ни подари доста обемен подаръцк за сватбата, обаче:

1) специално го поръча с доставка вкъщи, за да не се правят панаири в ресторанта
2) беше помислила точно какво ни трябва (с ММ от година се канихме да си купим такова нещо)
3) въпросния подарък спестява място вместо да заеме допълнително такова, защото замества нещо доста по-голямо

Може да не ме разбирате, ама хора като майка ми уважавам много повече от тези дето носят цветя/сервизи, защото така трябвало.

Аз те разбирам, но защо ти упорито се правиш, че не разбираш, не знам!?

1. Можеш да напишеш в поканата " без цветя"
2. Можеш да напишеш в поканата " подаръците в пари".

Това се практикува от много години- от времето на соца дори и отдавна никой не купува кристални чаши.
3. Можеш да дариш всички получени пари за каквато кауза решиш.

Но, не- ти искаш хората да се бръкнат за каузата ти веднъж и втори път- за куверта си на сватбата.
Пак ще ти припомня чудесната ни поговорка:

" С чужда пита помен прави".
Е, ние се оказва, че сме стъпили здраво на земята и не можеш да ни разсополивиш с приказки.
Виж, ако беше написала, че ще дадеш събраната сума за благотворителност, щяхме да ти ръкопляскаме. Peace

# 31
  • Мнения: 2 843
На мен ми се струва не особено възпитано да натоварваш гостите с претенции за подаръци, че и с каузи. Благотворителността се прави тихо и кротко - задели някаква сума, купи въпросните книги, дари ги, където искаш, но да поставяш задачи на хората, да ги ангажираш ми се струва в повече - може да нямат времеви ресурс да обикалят по книжарници, може да им е по-лесно да купят букет. Невъзпитано е поставянето изобщо на условия (не искали букети, не искали подаръци, искали само пари в плик и пр.) - ти не правиш сватба, за да кифлееш, за да се обогатяваш, за да очакваш това събитие да ти реши материалните проблеми, ти правиш сватба, за да накараш гостите да се чувстват добре, освободени от ангажименти, да се разтоварят на въпросното събитие. Изобщо: настанява се един крайно прагматичен подход в последно време, който никак не ми е по вкуса.

# 32
  • София
  • Мнения: 24 839
Аз нуждата от подпомагане на младоженците я разбирам и с удоволствие давам пари.
По- лесно е, отколкото да трамбовам по магазините и да се чудя какво да им купя, което да не събира прах в някой килер.
Но, опита да бъдат употребени сватбата и гостите за кауза, с която младоженците са решили да блеснат, е доволно некоректен.
И е жалко за тях самите и за обърканата им ценностна система. 

# 33
  • Мнения: 2 843
Това с парите в пликче вече е толкова консенсусно, че дори не е нужно да се упоменава (изключвам тук общностите, които все още действат ритуално с пилета, дарове и пр.); все пак, ако си имаш работа с интелигентни хора, не е нужно изрично да ги напътстваш, да пишеш претенциите си в поканата, да изискваш нещо обезателно от тях - нужно е да се подходи с малко повече доверие относно тяхната съобразителност. А и ги каниш, защото ти е приятно с тях, защото искаш с тях да споделиш радостта си, а не защото очакваш материално подпомагане. Поне така е редно да бъде.

# 34
  • Мнения: 1 872
Да, разбрах прекрасно - за някой хора е по-лесно да отделят 20-30 лева за букет, отколкото 5 за нещо, за което някой им е предложил (не накарал) да помогнат. Защото сватбата не е за младоженците, тя е за да се направи панаир за гостите. Как така някой ще вземе да отдели каквото и да било време да помисли какво ще зарадва младоженците, нали те са там да правят шоу програма за 8 часа?

Един подарък, за да е хубав не е нужно да е скъп, просто се изисква да имаш идея на кой го подаряваш. Само че за някой хора подаръка не е за получаващия, той е за подаряващия - да си начеше егото и да се покаже ("виж колко голямо нещо им взех") пред другите гости.

За мен един малък добър жест или нещо направено лично от госта (и такива подаръци получих) имат по-висока емоционална стойност. Неудобно е да ми дават пари в пликче - взимам добра заплата и не искам да натоварвам никога да дава нещо, което не му е по джоба, само защото съм го поканила.

Емоционалната стойност на подаръка няма значение обаче, важно е госта да изтъкне какво е правилно от неговата камбанария.

# 35
  • София
  • Мнения: 24 839
1.Да, разбрах прекрасно - за някой хора е по-лесно да отделят 20-30 лева за букет, отколкото 5 за нещо, за което някой им е предложил (не накарал) да помогнат. Защото сватбата не е за младоженците, тя е за да се направи панаир за гостите. Как така някой ще вземе да отдели каквото и да било време да помисли какво ще зарадва младоженците, нали те са там да правят шоу програма за 8 часа?

Един подарък, за да е хубав не е нужно да е скъп, просто се изисква да имаш идея на кой го подаряваш. Само че за някой хора подаръка не е за получаващия, той е за подаряващия - да си начеше егото и да се покаже ("виж колко голямо нещо им взех") пред другите гости.

За мен един малък добър жест или нещо направено лично от госта (и такива подаръци получих) имат по-висока емоционална стойност. Неудобно е да ми дават пари в пликче - взимам добра заплата и не искам да натоварвам никога да дава нещо, което не му е по джоба, само защото съм го поканила.

Емоционалната стойност на подаръка няма значение обаче, важно е госта да изтъкне какво е правилно от неговата камбанария.

Нищо не си разбрала, за съжаление, а си се запънала като магаре на мост, за да прокараш " напредничавите" си виждания за израждането на една традиция.

1. За всички хора е по- нормално да дадат голяма сума за нещо, което ценят и да не дадат никаква за друго, което е в разрез с разбиранията им.
Когато са поканени на сватба, емоционалната нагласа е да участват в сватбено тържество, а не в благотворителна акция.
Ако не си в състояние да разбереш разликата между двете събития, а продължаваш да настояваш с чужди пари да правиш благотворителност, няма как да ти се обясни, ако ще и чертеж да ти се направи.
Въпрос на емоционална интелигентност е.

От друга страна- грозно е да извиваш ръцете на гостите- хем да ти пускат пари за каузата, хем и подарък да ти носят.

И пак се връщаме на въпроса на Уиш, преповторен от куп народ:
Какво пречи да дадеш всичките събрани пари от сватбата за каквато кауза решиш, вместо да притесняваш гостите си с изисквания, които нямат нищо общо с тържеството на което си ги поканила?

Моят отговор си остава същия- защото с чужда пита помен искаш да правиш.
Не ти се ще да се бръкнеш и да дадеш дарените ти пари, а ти се иска да блеснеш с благотворителност на чужд гръб Peace.



# 36
  • Мнения: 1 756
Почти всички гости бяхме помолили да не носят цветя и букети, най-малкото, защото часове след сватбата имахме полет. Еми всички носеха, даже някои по два. Защо не знам и не мога да си обясня. На мен каузите на чужди сватби (въпреки, че не съм била на такива), не биха ме подразнили. Защото е въпрос на избор освен ако изрично не ме задължават да правя нещо, тогава откачам. На моята не бих го направила, дори не ми е хрумвало. А участвам в благотворителни мероприятия. Моят начин е друг, но не ми пречат в случая и другите подходи.
Редакция: Като се върнах назад, се сетих, че имахме и две саксийки Simple Smile

# 37
  • Мнения: 2 843
Ама как ще им казваш да ти подаряват ли цветя, или да не ти подаряват? Претенцията граничи с нахалство. Остави хората да те уважат, както те сметнат за добре. Имаше някога една дама във форума, дето беше споделила, че понеже не обичала цветя, изхвърлила букета в близката кофа за боклук, което вече е връх на малоумието. Това с отхвърлянето на цветята явно е някаква био-еко-мода. Тя обаче е доста неуважителна към хората. Ако цветята са ти в повече, ако нямаш място за тях, подари на някого впоследствие, но приеми жеста на подаряващия. А и както личи от последния пост - от забрани няма смисъл - въпреки претенцията, хората все пак са подарили цветя, вижда се, че са имали по-добра представа за етикет.

Последна редакция: сб, 01 юли 2017, 12:18 от Аглая Епанчина

# 38
  • Мнения: 1 756
Между молба и забрана има разлика.

# 39
  • Мнения: 1 872
1.Да, разбрах прекрасно - за някой хора е по-лесно да отделят 20-30 лева за букет, отколкото 5 за нещо, за което някой им е предложил (не накарал) да помогнат. Защото сватбата не е за младоженците, тя е за да се направи панаир за гостите. Как така някой ще вземе да отдели каквото и да било време да помисли какво ще зарадва младоженците, нали те са там да правят шоу програма за 8 часа?

Един подарък, за да е хубав не е нужно да е скъп, просто се изисква да имаш идея на кой го подаряваш. Само че за някой хора подаръка не е за получаващия, той е за подаряващия - да си начеше егото и да се покаже ("виж колко голямо нещо им взех") пред другите гости.

За мен един малък добър жест или нещо направено лично от госта (и такива подаръци получих) имат по-висока емоционална стойност. Неудобно е да ми дават пари в пликче - взимам добра заплата и не искам да натоварвам никога да дава нещо, което не му е по джоба, само защото съм го поканила.

Емоционалната стойност на подаръка няма значение обаче, важно е госта да изтъкне какво е правилно от неговата камбанария.

Нищо не си разбрала, за съжаление, а си се запънала като магаре на мост, за да прокараш " напредничавите" си виждания за израждането на една традиция.

1. За всички хора е по- нормално да дадат голяма сума за нещо, което ценят и да не дадат никаква за друго, което е в разрез с разбиранията им.
Когато са поканени на сватба, емоционалната нагласа е да участват в сватбено тържество, а не в благотворителна акция.
Ако не си в състояние да разбереш разликата между двете събития, а продължаваш да настояваш с чужди пари да правиш благотворителност, няма как да ти се обясни, ако ще и чертеж да ти се направи.
Въпрос на емоционална интелигентност е.

От друга страна- грозно е да извиваш ръцете на гостите- хем да ти пускат пари за каузата, хем и подарък да ти носят.

И пак се връщаме на въпроса на Уиш, преповторен от куп народ:
Какво пречи да дадеш всичките събрани пари от сватбата за каквато кауза решиш, вместо да притесняваш гостите си с изисквания, които нямат нищо общо с тържеството на което си ги поканила?

Моят отговор си остава същия- защото с чужда пита помен искаш да правиш.
Не ти се ще да се бръкнеш и да дадеш дарените ти пари, а ти се иска да блеснеш с благотворителност на чужд гръб Peace.

Хич не съм се запънала - цялата ти логика изхожда от предположението, че видиш ли младоженците не биха се бръкнали иначе и стотинка да дадат, ако не бяха одрусали гостите.
А хората дето организират такива инициативи обикновено помагат всеки месец и не с парите от сватбата.

# 40
  • Мнения: X
Да, разбрах прекрасно
Мне, нищичко не си разбрала. И след като 98327984 пъти беше обяснено пределно ясно, излишно е човек да си губи времето и да ти обяснява каквото и да било.

# 41
  • Мнения: 1 872
Ама как ще им казваш да ти подаряват ли цветя, или да не ти подаряват? Претенцията граничи с нахалство. Остави хората да те уважат, както те сметнат за добре. Имаше някога една дама във форума, дето беше споделила, че понеже не обичала цветя, изхвърлила букета в близката кофа за боклук, което вече е връх на малоумието. Това с отхвърлянето на цветята явно е някаква био-еко-мода. Тя обаче е доста неуважителна към хората. Ако цветята са ти в повече, ако нямаш място за тях, подари на някого впоследствие, но приеми жеста на подаряващия. А и както личи от последния пост - от забрани няма смисъл - въпреки претенцията, хората все пак са подарили цветя, вижда се, че са имали по-добра представа за етикет.


Етикетът на гостите, обаче не решава практическия проблем - младоженците нямат възможност да се погрижат като хората за тези цветя. Защо някой не помисли, че може би младоженците НЕ ИСКАТ да хвърлят цветята в кофата.

Етикет = "сакън да не би другите гости да ме помислят за скръндза".

# 42
  • София
  • Мнения: 24 839
Хич не съм се запънала - цялата ти логика изхожда от предположението, че видиш ли младоженците не биха се бръкнали иначе и стотинка да дадат, ако не бяха одрусали гостите.
А хората дето организират такива инициативи обикновено помагат всеки месец и не с парите от сватбата.

Ами, съвсем логически ми изхожда логиката! Peace

Щом в деня на сватбата си се опитват да одрусат гостите и за себе си, и за каузата си- в два отделни плика, какво друго да си мисля?

Пак питам- защо не дадете парите, които сте събрали от гостите, а трябва да ги замесвате в инициативи, които нито знаете дали подкрепят, нито мястото им е на сватба?

# 43
  • Мнения: 1 872
Да, разбрах прекрасно
Мне, нищичко не си разбрала. И след като 98327984 пъти беше обяснено пределно ясно, излишно е човек да си губи времето и да ти обяснява каквото и да било.

Да, и всеки път беше обяснено с изричното предположение "те сами не могат/не искат и го правят на мой гръб". И това предположение не е базирано на факти, освен може би, че мисленето на автора му е такова.

# 44
  • Мнения: 2 843
Защото явно не искат да изпуснат парите, предназначени за тях самите - действат благотворително, ама явно не чак до там, явно са и прагматични - друго си е с два плика - хем за тях ще има, хем за "идеалното" дело.

Общи условия

Активация на акаунт