Новите "традиции" в сватбите

  • 56 510
  • 1 036
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 872
Хич не съм се запънала - цялата ти логика изхожда от предположението, че видиш ли младоженците не биха се бръкнали иначе и стотинка да дадат, ако не бяха одрусали гостите.
А хората дето организират такива инициативи обикновено помагат всеки месец и не с парите от сватбата.

Ами, съвсем логически ми изхожда логиката! Peace

Щом в деня на сватбата си се опитват да одрусат гостите и за себе си, и за каузата си- в два отделни плика, какво друго да си мисля?

Пак питам- защо не дадете парите, които сте събрали от гостите, а трябва да ги замесвате в инициативи, които нито знаете дали подкрепят, нито мястото им е на сватба?
Ами ако съм дала? Например 2 повече отколкото гостите. Трябва ли да се изхвърлям пред всички и да им го обяснявам, вместо да кажа само "мерси, че помогнахте на една добра кауза".

# 46
  • Мнения: 1 872
Защото явно не искат да изпуснат парите, предназначени за тях самите - действат благотворително, ама явно не чак до там, явно са и прагматични - друго си е с два плика - хем за тях ще има, хем за "идеалното" дело.

Благодаря ви, това изказване напълно доказва тезата ми.

# 47
  • Мнения: 25 776
С такова отношение към гостите защо изобщо правите сватби?
Не канете гости и ще си решите всички проблеми – няма да ви затрупват с цветя и няма да им правите шоу програма.
Едно време смисълът на сватбите беше младоженците и техните родители да споделят радостта си от създаването на новото семейство, да почерпят за здравето на младоженците и кой откъдето. А сега стана много сложно и обременително мероприятие, в което съществената част – споделянето на радостта с близки и приятели, остава някак си на заден план.

# 48
  • Мнения: X
Малдини, аз не споделям идеята, че си решила да прибереш парите от подаръците за себе си, но защо трябва да ангажираш гостите си с каквато и да било кауза?

# 49
  • Мнения: 1 756
Това, че сме помолили да не носят цветя, защото няма кой да се погрижи за тях, не значи, че не съм прегърнала и целунала всеки един от гостите си.

# 50
  • Мнения: 11 747
Цветарския сектор умря, всеки вече призовава да не се купуват букети. А много хора хранят семейства от него. Някой няма ли да призове да се купуват цветя, за да се подпомогнат семействата на хората заети в цветарството? Имах две познати в този бранш, едната имаше сергия на цветарски пазар, а другата цветарски магазин, и двете заминаха в чужбина наскоро, защото тук не успяват да се издържат.

# 51
  • Мнения: 1 872

А сега стана много сложно и обременително мероприятие, в което съществената част – споделянето на радостта с близки и приятели, остава някак си на заден план.

И това на базата на какво го решихте - били ли сте на такава сватба, че да кажете, че получаването/неполучаването на цветя е било център на вниманието в събитието?

Аз съм била на няколко сватби, на които младоженците бяха помолили да не им носят цветя. Купонът беше на 6 и никой дума не каза, че младоженците били нагли да им дават наклон на ... по темата.

Била съм и на сватба организирана по всички традиции така възвеличавани тука: от родителите, с всичките съседи, братя и сестри на бабите и дядовците (+ роднини, които младоженците са виждали веднъж в живота си) и с по 3-4 приятели от всяка страна. Да, почерпиха, който трябва. И какво от това? На дансинга нямаше почти никой. Маса хора се чудиха защо са ги поканили.

Направо, не знам защо втората опция не ми се струва идеалния вариант за сватба.

# 52
  • Мнения: 25 776
И това на базата на какво го решихте

На базата на тези думи:

Защото сватбата не е за младоженците, тя е за да се направи панаир за гостите. Как така някой ще вземе да отдели каквото и да било време да помисли какво ще зарадва младоженците, нали те са там да правят шоу програма за 8 часа?

Усеща се някаква неприязън към гостите, затова и попитах защо си го причинявате?
Няма гости – няма проблеми.  Laughing

# 53
  • Мнения: X
И все пак, Малдини, защо трябва да ангажираш гостите с каквато и да е кауза?

# 54
  • Мнения: 1 756
Не знам защо остава впечатлението, че хората се женят с чисто комерсиална цел и материална изгода. Разбира се, че има и такива, но бе ги ли е имало винаги? Едно време не знам как са се правили сватбите, само съм чувала. За мен беше изключително, че ще събера всички мои близки, които обичам на едно място. Предизвикателство беше и да ги заредя положително с хубави емоции и мисля, че всички задружно успяхме да си изкараме един ден приятно. За мен беше един от най-хубавите ми дни и си го спомням с умиление. Като се сещаме с мъжа ми, ни се ще пак да си направим сватба. Рядко да не кажа почти невъзможно е да събереш всички обични хора, да ги видиш усмихнати и танцуващи, искрено забавляващи се.

# 55
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 517
 Мисля,като pina.Цветарите също са хора.Семейства хранят,деца имат.А щом младоженците не желаят "бързосъхнещи цветя" нека гостите им подаряват разсад в саксии.Така ще допринесат за намаляване на световня недостиг на храна.Все пак сватбата не е своебразен флашмоб под определено мото,а празник.

# 56
  • София
  • Мнения: 12 006
Много с двоен аршин мерят някои:
- когато младоженците не искат букети /без значение поради каква причина, просто не искат цветя/  - нагли били, претенции имали, затормозявали и ангажирали гостите и не знам си какво
обаче:
-когато, въпреки изричното уведомяване от страна на младоженците към гостите, че не искат букети - все пак 80-90% от гостите не се съобразят с желанието им и се появят с букет, че и с два - ооо те са искали само да уважат младото семейство, к'во толко' че не се съобразяват с тях.
 Mr. Green


А призива купувайте цветя, че да не умре цветарскяи бизнес е смешно! Дали ще са цветя или книги или играчки /които да се дарят после/ - все ще се купи нещо и нечии бизнес ще бъде подпомогнат един вид.

# 57
  • София
  • Мнения: 337
Обичам цветя, за това отделихме много пари за украса на сватбата. При наличие на толкова много цветя, щеше да е разточителство и гостите да носят. Помолихме да не носят букети и предвид фактът, че сватбата беше в хотелски комплекс. И ние и гостите, трябваше да пътуваме... по темата за модерните "благотворителни" каузи мнението ми е "с чужда пита, помен да правиш". Не одобрявам.

# 58
  • София
  • Мнения: 24 839


Да, и всеки път беше обяснено с изричното предположение "те сами не могат/не искат и го правят на мой гръб". И това предположение не е базирано на факти, освен може би, че мисленето на автора му е такова.

Да, всеки път е такова, защото от теб не чухме някакво обяснение, защо не искаш да дариш събраните от сватбарите пари за каузата си, а ги караш те да ги съберат, като отделно дадат пари и на теб?

# 59
  • Мнения: 2 843
...
Аз съм била на няколко сватби, на които младоженците бяха помолили да не им носят цветя. Купонът беше на 6 и никой дума не каза, че младоженците били нагли да им дават наклон на ... по темата.
...

Знаех си аз, че е някакъв тренд това с отхвърлянето на цветята.

А за мен най-важно е хората да се чувстват непритиснати от претенции, нарочни ангажименти за определен вид подаръци, каузи и пр.

Обяснявам си изискването гостите да участват в някаква кауза само с нравоучителен, просветителски маниер от страна на младоженците - един вид - ето, вижте ние каква благотворителност правим, поучете се от нас, нека бъдем ваш образец. Ако нямаше просветителски, а и показан характер, женещите се тихомълком щяха да дарят, каквото имат за даряване, без да занимават гостите. Но те явно искат да ги поучат, което е известно подценяване - сякаш гостите няма да се сетят, че нужда от благотворителност има.

Общи условия

Активация на акаунт