Kредитна карта на 14 години

  • 13 085
  • 313
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 19 027
Импулсивни покупки правят по-често хората, които са били бедни  - хвърлят се като невидели. Човек, който е бил материално задоволен  не изпитва нужда да купува като отвързан, защото знае, че винаги може да си купи нещото.


Абсолютно

# 271
  • Мнения: 2 837
Не мисля. През 90-те само в гетото бяха по-бедни от нас - със сестра ми бяхме сираци с баща пенсионер и буквално живеехме мизерно. И въпреки това не познавам хора с по-добра финансова дисциплина. Имам и  други познати и приятели като нас - живели сме зле, знаем цената на парите, не се втурваме с главата напред и когато имаме възможност.
Аз нямам против предимствата на КК, но съм категорична, че децата няма как с нейна помощ да се научат на финансова дисциплина. Ако вече са научени в семейството или ако са спестовни натури, би могло и с карта да внимават как харчат. Но няма как да се научат чрез самата карта повече, отколкото биха се научили чрез боравене с пари в брой. Що се отнася до възможността да върнеш нещо, ако си го купил импулсивно, то това може да се случи в САЩ, в България няма да е никак лесно. В България и условията, при които ти дават картата, както и доходите са различни. А все пак темата е в български форум, не ли?
Има още нещо - на няколко пъти се спомена, че е добре на дете да се даде КК, за да свикне да работи с нея. Работата с карта не е никаква философия - щом ние сме свикнали, и те ще свикнат. Не става въпрос за ядрена физика все пак.

# 272
  • Мнения: 24 467
 Peace
/За последния пост изцяло/

Импулсивни покупки правят по-често хората, които са били бедни  - хвърлят се като невидели. Човек, който е бил материално задоволен  не изпитва нужда да купува като отвързан, защото знае, че винаги може да си купи нещото.
Абсолютно




И аз не споделям.
Импулсивността е въпрос на темперамент. Независимо от естеството и посоката на решенията и поведението.

# 273
  • София
  • Мнения: 4 059
За мен тази тема беше откритие, защото не съм очаквала, че има доста хора, които от години ползват КК и не знаят или отричат, че това е кредит.

   Не, не е кредит. КК е одобрение за кредит.  Банката е решила, че може да ти даде 2,3, 10 хиляди кредит и предварително го е подписала, като дори се е съгласила с 45-дневен гратисен период. Т.е. ползваш го и до 45 дни може да се откажеш без санкции(лихви). Кредит става когато изтече този гратисен период, т.е. когато дължиш лихви за услугата.

  КК е безсмислена ако си получаваш парите на ръка. Аз наистина не знам дали и в БГ някой още получава пари в плик, може в малките градчета да е така. Обикновено парите се получават по сметка и е много по-удобно онлайн да си платиш битови сметки, данъци, абонаменти. И да си погасиш кредитната карта. Simple Smile
  КК има такса около 40лв на година или към 3.50 на месец. Ако харча по 2000 на месец ( за цялото домакинство) имам кеш-бек 20лв. Сега май са по-малко, но пак има някакъв.  
  Месечната такса на ДК е към 1лв. За да изтегля тези 2000 от банкомат, на 5 трансакции, понеже има лимит, ще платя 5*0.15ст ако ползвам моята банка. Ако случайно се окаже, че не ми стигат парите, а банкоматът в магазина е на друга банка, едно теглене ще ми струва 1.10 или една добра разходка до друг банкомат. След работа, с торби-не, благодаря. Ако реша да плащам направо с ДК, всяко плащане ще ми струва пари. Преди беше 15ст, от няколко години не следя колко е.
  Реално ми излиза по-евтино да ползвам КК, отколкото да плащам кеш.
  Втори важен момент е, че КК е с лимит по-малък от месечния доход. Пак говоря за доходите на цялото семейство. Ако приемем, че получаваме 5 000, то КК е с лимит 3000. Примерно. Неразбираемо ми е как при доход 1000, ще имаш 3000 лимит, коя банка ще ти го отпусне.  Rolling Eyes
  И последния огромен + : При трансакция "оголваш" само лимита в КК. При всяко теглене на банкомат  "оголвам" цялата си сметка в банката. Освен това много по-често се слагат сканиращи устройства на банкомат, отколкото на терминалите в магазина. Хайде, няма нужда да ми източат всички спестявания от сметката! Предпочитам да огранича щетата до някакъв лимит и после по-лесно да ми възстановят сумата.

   За КК за подрастващи: Може би не на 14, но задължително преди 18, т.е. под контрол на родители. Съпроводено с разговори и обяснения. Важно е децата да се научат да различават различните банкови продукти, да боравят с тях и да извличат максимум полза! А не като възрастни да се държат неадекватно и да се набутват с безумни такси и лихви, 'щото не знаят, че от КК не се тегли в брой и ако ти трябват пари дългосрочно се ползва друг тип кредитиране, а не се източва КК.

# 274
  • Мнения: 2 837
Аз бих съветвала и вече съветвам децата си да проучат всеки конкретен продукт, преди да го ползват, това ми се струва по-подходяща стратегия. Защото след 20 години може съвсем друг тип карти да има, както и да се променят условията за ползване на съществуващите, така че информацията днес да не е подходяща за живота утре.

# 275
  • София
  • Мнения: 6 370
 И последния огромен + : При трансакция "оголваш" само лимита в КК. При всяко теглене на банкомат  "оголвам" цялата си сметка в банката. Освен това много по-често се слагат сканиращи устройства на банкомат, отколкото на терминалите в магазина. Хайде, няма нужда да ми източат всички спестявания от сметката! Предпочитам да огранича щетата до някакъв лимит и после по-лесно да ми възстановят сумата.

aunt Ogg, с много от нещата, които пишеш, съм напълно съгласна, но това цитираното не го разбирам и ми се струва, че просто не си наясно.

какво значи "оголваш"? Simple Smile

кредитната карта има месечен лимит. може с една транзакция да го изпукаш. дебитната карта има няколко лимита - за 1 теглене от 1 АТМ, за общо теглене за 24 часа от АТМ, за еднократно теглене от ПОС, за обща 24-часова сума на теглене - това са лимити, които сам можеш да зададеш  - и ако имаш онлайн банкиране, можеш да променяш постоянно и за минути. нищо не "оголваш" с транзакцията с ДК, освен съответния лимит, който е много по-малък от месечния на КК.

# 276
  • Мнения: 19 027
По мои наблюдения точно по-бедните, които се виждат с малко пари ги харчат лесно и често за боклуци и после се чудят как да връщат парите, те се хващат и на всякакви боклуци от телешопа и взимат бързи кредити, които им излизат през носа. Естествено, хора има всякакви и различни....

# 277
  • София
  • Мнения: 62 595
Ог, да, издаването на КК е одобрение за кредит. Аз тази стъпка я пропуснах и говорех единствено за това, че от момента, в който човек изхарчи и един долар от тази карта, вече е взел кредит и е длъжник.
Абсолютно съм съгласна с изброените предимства.

Обаче приказките тук, дето се изписаха за финансовата дисциплина са като от рекламно клипче и са абсолютно ала-бала. И явно е болезнен въпрос, щом толкова народ скочи да обяснява колко финансово дисциплиниран бил винаги и децата му колко ще са финансово дисциплинирани.


Титина, Мохито, много ми е интересно какво пошете, бях забравила как разсъждават за тези неща на ниско ниво хората, та мерси за напомнянето. Продължавайте, много ми е поучително. Оставям ви да се изприказвате, може от време навреме да ви поръчам малко, иначе няма как да разгърнете мислите си.

Последна редакция: ср, 19 юли 2017, 11:06 от Andariel

# 278
  • София
  • Мнения: 62 595
По мои наблюдения точно по-бедните, които се виждат с малко пари ги харчат лесно и често за боклуци и после се чудят как да връщат парите, те се хващат и на всякакви боклуци от телешопа и взимат бързи кредити, които им излизат през носа. Естествено, хора има всякакви и различни....

Ами, не,  не са по-бедните, които харчат лесно. Лесно харчат повечето хора, които имат достъп до пари. Просто е по-лесно да се посочат с пръст по-бедните, защото при богатите е по-трудно да се направи това сочене, а и така се издигаме над тъпите бедни, дето не знаели какво е финансова дисциплина, пък виж ни нас, колко сме умни и успешни.

# 279
  • Мнения: X
Що се отнася до възможността да върнеш нещо, ако си го купил импулсивно, то това може да се случи в САЩ, в България няма да е никак лесно. В България и условията, при които ти дават картата, както и доходите са различни. А все пак темата е в български форум, не ли?



Не е само в САЩ. Вчера върнах една торба дрехи в Зара, които дъщеря ми си взела от намаленията, но половината не ѝ стават, другите не ѝ харесват, но не знае защо ги купила. Оставих торбата, дадох касовата бележка и ми върнаха парите. Платила е в брой. Между другото, същото може да се случи и ако бяхме в България, а тя беше напазарувала с карта от чуждестранен онлайн магазин. Повечето приемат обратно стоки, но признавам, че на мен не ми се занимава с пощенски пратки и връщане. Аз самата тези дни получих калъф и протектор за телефон, които съм си поръчала за грешен модел. Продавачът ми каза да му ги върна и той ще ми прати нови, но нямам време да отида до пощенски клон в работното им време. Виж ако бях ги купила от съседния магазин, щях вече да съм сменила или върнала стоката.
Импулсивните покупки може и да са съществували преди КК и ДК, но преди тях не съществуваше онлайн пазаруване. И няма нищо общо с финансова дисциплина поривът на детето да си купи виртуални очила за 70 евро, докато си играе с телефон на родител, а Гугъл взел че запомнил номера на картата му или на майката да пълни през ден кошници с козметика, ненужна при това. В брой тези неща не се случват.

# 280
  • Мнения: 5 276
Кое наричте импулсивни покупки? Аз нямам "дни за шопинг" и почти всичко става спонтанно и импулсивно, не плащам с кредитната карта. Досега съм върнала спонтанна покупка веднъж, явно не съм останала недоволна. Дори смея да кажа, че по-често ме разочароват разни планирани придобивки. Явно съм аутсайдер Simple Smile

# 281
  • Мнения: 22 036
Ог, да, издаването на КК е одобрение за кредит. Аз тази стъпка я пропуснах и говорех единствено за това, че от момента, в който човек изхарчи и един долар от тази карта, вече е взел кредит и е длъжник.
Абсолютно съм съгласна с изброените предимства.

Обаче приказките тук, дето се изписаха за финансовата дисциплина са като от рекламно клипче и са абсолютно ала-бала. И явно е болезнен въпрос, щом толкова народ скочи да обяснява колко финансово дисциплиниран бил винаги и децата му колко ще са финансово дисциплинирани.


Титина, Мохито, много ми е интересно какво пошете, бях забравила как разсъждават за тези неща на ниско ниво хората, та мерси за напомнянето. Продължавайте, много ми е поучително. Оставям ви да се изприказвате, може от време навреме да ви поръчам малко, иначе няма как да разгърнете мислите си.

Това и аз ти го казах няколко страници назад, а и авторката ти казва, че кредита настъпва, след като започват да текат лихвите.

# 282
  • Мнения: X

Това и аз ти го казах няколко страници назад, а и авторката ти казва, че кредита настъпва, след като започват да текат лихвите.

Дотогава пак е кредит, нищо че е без лихва.

# 283
  • София
  • Мнения: 62 595
Боже мили, Да,н, сериозно ли? Абе,хора, защо не вземете да прочетете някъде що е то кредит? Изумявате ме с упоритостта, с която поддържате незнанието си. Авторката го била казала. Авторката изобщо не е в час.  Ама,то си е ваша работа, вие си ходите с това незнание, мен хич не ме засяга.Вярвайте си, че не било заем, докато няма лихва.

# 284
  • Мнения: 22 036
Боже мили, Да,н, сериозно ли? Абе,хора, защо не вземете да прочетете някъде що е то кредит? Изумявате ме с упоритостта, с която поддържате незнанието си. Авторката го била казала. Авторката изобщо не е в час.  Ама,то си е ваша работа, вие си ходите с това незнание, мен хич не ме засяга.Вярвайте си, че не било заем, докато няма лихва.

Говоря за потребителката, с която ти се съгласи, но иначе благодаря, че ме характеризираш.

Чек, когато си ползвал нещо е като покупка, която можеш да върнеш. Реално няма никакви последствия, ако върнеш стоката или сумата.

Общи условия

Активация на акаунт