Kредитна карта на 14 години

  • 13 046
  • 313
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 841
Първо, таксите зависят от банката-издател. Моите карти нямат такси при плащане на ПОС-терминал, както и при теглене от банкомат на същата банка. Няма как плащането с карта да излиза по-скъпо от това в брой, при условие, че няма такси.
При пращане в чужбина на ПОС-терминал, също няма такси. При теглене има, заради превалутирането, но плащането с карта си е ОК.

# 46
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Моята щерка е на 17г. Има дебитна карта от 14г. Извадих я в ДСК. Беше "Старт", сега като по-голяма я смениха с "Тийн". Догодина като навърши 18 ще и извадя "Младежки пакет".  Има много положителни страни, като започнем от липса на такси, винаги има пари в себе си за екстрени ситуации и не се притеснява, особено имайки предвид колко са разсеяни тийновете. Сега е в чужбина и може спокойно да плаща с нея без такси. Разбира се има и джобни в кеш, но те са за дребни нужди и в никой случай не са повече от 10лв. В чужбина съм спокойна защото не разчета на кеша и това къде да го държи и да го мисли - дали ще и ги откраднат. В общежитието къде да ги слага и т.н.
Аз лично не съм фен на кредитните карти, не че ме е страх, просто не съм убедена колко ще ми се "разширят пръстите". Преди имаха и доста сериозни такси и лихви, сега не съм проучвала и нямам представа. Но с една виртуална към кредитната може спокойно да се плаща в интернет. Детските карти обаче нямат тази опция. От 14-16г. се издава на родителя с картодържател детето, а 16-18 на самото дете, но с подпис на родителя. Не могат да правят интернет разплащания с тях.

Последна редакция: нд, 16 юли 2017, 18:04 от elan

# 47
  • София
  • Мнения: 62 595
Не става въпрос за страх, а именно да дисциплина - да разполагаш с толкова, колкото имаш, а не вечно да си  кредит, който да покриваш в края на месеца.

Последна редакция: нд, 16 юли 2017, 18:55 от Andariel

# 48
  • Мнения: X
на 16-18 на самото дете, но с подпис на родителя. Не могат да правят интернет разплащания с тях.

Кое се издава на името на детето, картата или сметката и ако е второто, къде издават разплащателни сметки на непълнолетни?

# 49
  • София
  • Мнения: 4 257
Аз коментирам кеша срещу картови разплащания. Неконтролируеми плащания няма щото дневният и седмичен лимит ги определям аз.  Wink
Кредитна карта само над 18 години и то ако сам си кандидатства за лимит на база лични доходи.
 

# 50
  • Русе
  • Мнения: 2 153
на 16-18 на самото дете, но с подпис на родителя. Не могат да правят интернет разплащания с тях.

Кое се издава на името на детето, картата или сметката и ако е второто, къде издават разплащателни сметки на непълнолетни?
И сметката и картата с подпис на родител, до колкото помня - ходихме двете. Има право на електронно банкиране само за да си вижда салдото. Няма право на виртуална карта. ДСК - Тийн.

# 51
  • Мнения: X
Ама те картите са към сметката на родителя. Каква е разликата дали ще му дадеш пари в брой?
Аз не намирам никакво преимущество на банковите карти в детски ръце. Каква спестовност, каква дисциплина? С карта се харчи много по-лесно и неконтролируемо и само си представям тийн с карта в онлайн магазин.
На същото мнение съм.
 
Дъщеря ни е малка все още, но тук няма и реална нужда от джобни пари или кеш засега.
Може би в гимназията ще има такава нужда, но не съм се замисляла за тогава все още.

Иначе съм съгласна, че готови пари в карта се харчат много неусетно и по-лесно и някак не усещаш колко харчиш, а кеш парите си намаляват и няма как да не усетиш с покупките Simple Smile

Последна редакция: нд, 16 юли 2017, 19:52 от Анонимен

# 52
  • Мнения: 46 526
Права си, забравих такситата, но на всякъде другаде си беше ОК.
Вече има и таксита с карти, навлиза все по-масово.

# 53
  • Варна
  • Мнения: 36 622
Моето лично предубеждение относно кредитните карти датира отпреди години, когато взех на лизинг телефон и вноските ставаха само чрез кредитна карта. Разбира се изкушението да я ползваш и за покупки е голямо, но секна на минутата, когато разбрах какви лихви има после. Приключих лизинга и веднага я закрих. Сега съм сигурна, че условията са други, никак не е изключено да са и доста по-изгодни, но аз не желая поради една много проста причина. Държа да харча собствените си пари. Не желая да плащам с чужди. Може би точно по тази причина си правя много добре сметката и с карта даже съм по-умерена, отколкото в брой.

# 54
  • Мнения: 21 455
Защо повечето от вас пишат за себе си? Темата е за четиринайсетгодишните и въпреки заглавието си, не е само за кредитни карти.

# 55
  • Мнения: 54 478
Темата даже не е за БГ, а за Канада. Там може да е ОК всички да ползват КК, дори децата.
Но при нас все още не е. Особено пък деца.

Всеки пише за себе си, точно по тази причина.

# 56
  • София
  • Мнения: 62 595
на мен ми е странно, че такъв въпрос се задава в български форум, при положение, че е за чужбина.

# 57
  • Мнения: 474
Кредитни и дебитни карти съществуват дори и в България. И банките навсякъде имат опции за ученици и студенти. Не сме в бронзовата ера все пак, поне не масово. Не е нищо екзотично. Цензорките изпълзяха и започнаха да раздават команди кой къде какво да пуска. И екселските квадратчета мигат  ли мигат....

# 58
  • Мнения: 4 188
Много се дразня на касата на магазина като стане тапа. За една вода и един хляб, някоя наконтена кака, като сбърка кода на картата три пъти #Crazy. Върл противник съм на картите. Само кеш ползвам, не искам и дъщеря ми да ползва карта.

# 59
  • Мнения: 21 455
на мен ми е странно, че такъв въпрос се задава в български форум, при положение, че е за чужбина.
И какво като е за чужбина? Поискаха мнение по въпроса за четиринайсетгодишните и картите. Няма лошо да се споделят опит и виждания и от други страни.

Скрит текст:
Върл противник съм на картите. Само кеш ползвам, не искам и дъщеря ми да ползва карта.
Аз пък се дразня, когато някой започне да отброява голяма сума в брой и неособено едри банкноти.

Общи условия

Активация на акаунт