Хората по целият свят ли се промениха, или само в България?

  • 34 224
  • 298
  •   1
Отговори
# 225
# 226
  • Мнения: 6 978
Ох, аз пък ще кажа, че не омаловажавам проблемите на медицината у нас, но имам приятели, живеещи в Холандия и Италия, които се прибират спешно в България, когато им стане нещо. Приятеля ми от Холандия разказваше как там много трудно успява да си запише час при лекар и рядко му помагат. Имаше доста тривиален очен проблем, заради който пътуваше до България през няколко месеца. Не, че сме цъфнали и вързали. Имаме да гоним все още доста от най-развитите страни, но все пак не сме дъното.

Аз като много други съм имала разочарования с нашето здравеопазване. Това лято имах сериозни проблеми с недиагностицирана, упорита кашлица. Не попаднах на добри лекари и получих усложнения. Това можеше да ми се случи навсякъде другаде из Европа. Независимо от това майка ми имаше доста по-сериозен проблем и попадна на страхотни хора, които й помогнаха при това с много силно лично отношение. Има много поле за напредък, но постепенно вървим натам.

Аз забелязвам проблемите у нас, не се правя, че живеем в Рая - ядосвам се на презастрояването на София, докато много провинциални градчета получават прекалено малко финансиране, а може да се постигнат много неща там, дразня се на ниските заплати на учени и докторанти (последното пряко ме засяга), не ми харесва, че образователната ни система е остаряла и не позволява на всеки потенциален талант да изпъкне... и тн., и тн. НО всички тези минуси са преодолими, ако човек има желанието да направи усилие, а като цяло страната става все по-приятна за живеене. Животът ми в България не е пълен с нерви, не е пълен с простаци, не е пълен с изпитания. Може би някои хора, които са напуснали страната преди много години имат особено лоши представи, но ситуацията е динамична и се променя бързо. Просто сега не е като тогава.

# 227
  • Мнения: 105
Наистина имаш ограничени познания, но наистина има наплив на хора. Нормална тенденция е, все пак с преселението на народите се заражда новия свят Wink

Да ни е честит! Hug


Кьолн, 2016

# 228
  • Мнения: 2 843
Току-що попаднах на интересно проучване:
"76% от православните християни в България – тоест от почти цялото ѝ население – смятат, че раждането на деца е отговорност на жената пред обществото".
"26% от православните българи смятат, че при недостиг на работни места мъжете трябва да имат "повече права на работа" от жените, а 22% са на мнение, че жената "винаги трябва да се подчинява" на съпруга си".

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2017/11/12/3075580_obshto_76_ot_p … iatat_che_jenata/

Сексизмът на традиционния, патриархален българин може би е по-изискан от онзи, показан на снимката на Grodian_1. Това обаче не значи, че не е проблемен.

# 229
  • Мнения: 105
Току-що попаднах на интересно проучване:
"76% от православните християни в България – тоест от почти цялото ѝ население – смятат, че раждането на деца е отговорност на жената пред обществото".
"26% от православните българи смятат, че при недостиг на работни места мъжете трябва да имат "повече права на работа" от жените, а 22% са на мнение, че жената "винаги трябва да се подчинява" на съпруга си".

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2017/11/12/3075580_obshto_76_ot_p … iatat_che_jenata/

Сексизмът на традиционния, патриархален българин може би е по-изискан от онзи, показан на снимката на Grodian_1. Това обаче не значи, че не е проблемен.
Разбира се, 2000 българи на Нова година изнасилиха 1000 жени в Кьолн, нима не ги помниш?

Това ми е любимата тактика на либералите, не искат да признаят, че и от лошото има по-лошо.

Скрит текст:
Дай нещо на латински!

Последна редакция: пн, 13 ное 2017, 00:09 от Grodian_1

# 230
  • Мнения: 15 960
Как пък все попадате на такива изследвания и то къде - в "Дневник". А, и нямало данни за САЩ, каква изненада.

# 231
  • Мнения: 14 708
Снимката по-горе е невинна закачка в сравнение със стотиците ужасяващи клипове на агресивните преселници-''създатели на новият свят''.Клипове на серящите новодошли по улици,спирки,молове и обществени басейни няма да слагам.Който иска да им се порадва,може да си ги намери сам.
И понеже има ''интересно проучване'' за България,хайде да омаловажим  фактите за делата на преселниците. WhistlingДа не драматизираме,нали така?Следващият път,когато изскочи новина за насилието в бг у-щата и подрастващите в обществото ни,защитете насилниците,защото и в зап.Европа е така.Е,вярно,че е еднопосочно,но ако някой се осмели да го каже,аз първа ще го обявя за расист. Mr. Green

# 232
  • Мнения: 22 036
Темата май не е за мигрантите. Нали си имате такава, обсъждайте ги там.
 

# 233
  • Down south
  • Мнения: 7 724
Досега е имало няколко такива теми ''за'' и ''против'' България.Рефрен за простоията и т.н.Да,за съжаление има много простоия тук,но и навън са заляти и както писах снощи,ще ни задминат.Всеки път се чудя на подобни теми,хубаво отървали сте се.Защо пак се навирате  с бутонките тук при простите?Честно ви казвам при толкова мои роднини и познати по света,един няма да пише в този или друг бг форум.
Имайки предвид заглавието на темата, някак си участието на хора, живеещи извън България е удачно. Ако темата гласеше "Промениха ли се хората в България", едва ли щеше да привлече "чуждо" участие.

# 234
  • Мнения: 105
Темата май не е за мигрантите. Нали си имате такава, обсъждайте ги там.
 
Това заповед ли трябва да бъде? Милата, сдуха се от липсата на аргументи. Извади и ти някоя статистика... Rolling Eyes

Последна редакция: пн, 13 ное 2017, 05:25 от Grodian_1

# 235
  • Мнения: 22 036
Каква статистика да ти извадя? Просто не е необходимо всички теми да се превръщат в клоака. Все пак разнообразие трябва да има.

Ако ми се чете за мигранти ще отида в съответната тема. Тук се пише за друго, което ми е интересно. Пречи ли ти?

И да, хората и обществата се променят, къде за добро, къде не.

# 236
  • София
  • Мнения: 16 210
Пряко на въпроса в заглавието: промениха се, да.

Когато сме на разходка из Витоша, вече поздравяват не само младите хора,  а и тези от моето поколение и по-стари. Това са смешни  малки детайли, които променят общото усещане за страната ни.

А  съпругът на моя съученичка, американец, след като ни гостуваха 3 дена това лято, каза, че при нас било "България, каквато може да бъде". Аз бих добавила: ако поиска.  

# 237
  • Мнения: 14 708
Daylily,аз нямам никакъв проблем да споделят мнения хора,от която и да били точка на света.Питам,защо с бутонките и винаги е ''за'' и ''против''?Аз лично не се навирам,където ми е неприятно.Пак преди години в чужбинският (др.поредна,подобна тема) писах,че някои сънародници  се опитават сами себе си да убедят колко са добре и са спечелили.Прилича ми на някакъв вид терапия.И съвсем между другото,ти НЕ си от тях. Simple SmileХора,които имат душевен комфорт не си губят времето да убеждават други колко са зли,прости и т.н.
Мн.добре знам,че темата не е за мигранти и знаех,че ще има такава забележка.Факт,е че така се заражда,променя ''новият свят''.Няма начин да не се спомене.Всичко е навързано и се преплита.Внушиха на лапнишараните големи надежди,а ги връхлетя хаос и голямо разочарование.Ще видим накъде ще се развията нещата.Някои сънародници са избягали от тукашната простотия,ок.Само да не ме убеждават,че там всичко е цветя и рози.Има официална информация човек може да види,прочете.Колкото до споделено от нашенци,всеки интерпретира както си иска.Писах на др.място в рамките на една седмица срещам двама различни човека,които живеят в един и същи град.Според единият Берлин е суперррр!Според вторият е клоака.Затова пък без да ми казва някой нещо,случайно съм попадала на новини по RAI 1 и 2,и без да разбирам италиянски,съм разбрала от картината за какво иде реч.

# 238
  • Пловдив
  • Мнения: 14 697
Току-що попаднах на интересно проучване:
"76% от православните християни в България – тоест от почти цялото ѝ население – смятат, че раждането на деца е отговорност на жената пред обществото".
"26% от православните българи смятат, че при недостиг на работни места мъжете трябва да имат "повече права на работа" от жените, а 22% са на мнение, че жената "винаги трябва да се подчинява" на съпруга си".

"Това показва мащабно проучване на авторитетния изследователски център "Пю" за православните християни по света."

Предполагам, че за проучване между вярващите и посещаващи църква става дума.

# 239
  • Мнения: 22 036
Надали става дума за редовно посещаващи църква, но и при последното официално преброяване, по-големия процент етнически българи се самоопределят като християни. Какво влагат в това, не е ясно, но показва, че цитираното проучване не е далече от истината.

Не ми казвай, че не вярваш, че все още много хора живеят в доста остарял модел. Масово в по-малките населени места съжителстват две-три семейства, масово жените ходят и на работа и прислугват в къщи, че и бой ядат.

Общи условия

Активация на акаунт