кой крив, кой прав за раждането?

  • 10 202
  • 203
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 373
Време е някоя предприемчива жена да организира  Thinking родилен или натален туризъм...Записвам се за такава екскурзия, когато му дойде времето...например в Англия, може и в Намибия  Peace
Peace
Може!

# 121
  • Мнения: 5 713
За сметка на това пък, в България можеш да си ангажираш лекар, който да се занимава само и единствено с теб и то срещу не кой-знае каква сума и в много болници това става съвсем легално;
Така ли  newsm78
Ако говориш за избор на лекар и екип срещу фактура, ок. Но ако е другото, да ме извиняваш. Докато ние не спрем да даваме, те няма да спрат да си искат.

# 122
  • Мнения: 7 091
Докато самите жени приемат раждането като кълцане или по принцип като нещо ужасно, мъжете няма да проявяват и грам желание да са там в сюблимния момент. Трябва да се промени не само самочувствието на жените, ами и отношението на обществото към този свещен акт. Културата трябва да се промени из корени. Тогава и мъжете ще уважават повече жените си и няма да се омаловажава това свещенодействие. Жалко е, ама май наистина са много жените, дето се изживяват като мнoгoстрадалните Геновеви, ама, дай, да не товарим съкровищата, те и без друго са родени за големи дела, а не да гледат как сме кълцани по време на раждането. Дай, да оставим на мъжете само кефа от еякулацията, пък теглото да си го теглим ние. Първобитна култура! 500 години турско робство не се заличават толкова лесно и бързо.

Абсолютно съм съгласна с Лиска!  bouquet

# 123
  • Мнения: 145
  А за бебето през три часа - не си разбрала - така е само при секциото в някой болници, иначе  при нормалното раждане бебето си е при теб. Аз не си представям някой след толкова тежка операция да скокне да си обгрижва бебока си адекватно.
 

Много съжалявам, че трябва да те опровергая по този въпрос, но в случая трябва да ти кажа, че ти не си разбрала. Много е възможно в София и Пловдив или някой друг голям град в страната бебетата наистина да стоят при майките си през цялото време. Но не забравяй, че София и Пловдив не са България. Особено що се отнася до по - малките провинциални градове, ако клиниката не е частна /а такива има много рядко в по -малките градове/, принципа да ти носят бебето на 3 часа е задължителен! И няма никакво значение дали си родила нормално или секцио - бебето се дава на 3 часа.

# 124
  • Мнения: 373
  А за бебето през три часа - не си разбрала - така е само при секциото в някой болници, иначе  при нормалното раждане бебето си е при теб. Аз не си представям някой след толкова тежка операция да скокне да си обгрижва бебока си адекватно.
 

Много съжалявам, че трябва да те опровергая по този въпрос, но в случая трябва да ти кажа, че ти не си разбрала. Много е възможно в София и Пловдив или някой друг голям град в страната бебетата наистина да стоят при майките си през цялото време. Но не забравяй, че София и Пловдив не са България. Особено що се отнася до по - малките провинциални градове, ако клиниката не е частна /а такива има много рядко в по -малките градове/, принципа да ти носят бебето на 3 часа е задължителен! И няма никакво значение дали си родила нормално или секцио - бебето се дава на 3 часа.

И в Шейново в София...

# 125
  • Мнения: 46 677
  А за бебето през три часа - не си разбрала - така е само при секциото в някой болници, иначе  при нормалното раждане бебето си е при теб. Аз не си представям някой след толкова тежка операция да скокне да си обгрижва бебока си адекватно.
 

Много съжалявам, че трябва да те опровергая по този въпрос, но в случая трябва да ти кажа, че ти не си разбрала. Много е възможно в София и Пловдив или някой друг голям град в страната бебетата наистина да стоят при майките си през цялото време. Но не забравяй, че София и Пловдив не са България. Особено що се отнася до по - малките провинциални градове, ако клиниката не е частна /а такива има много рядко в по -малките градове/, принципа да ти носят бебето на 3 часа е задължителен! И няма никакво значение дали си родила нормално или секцио - бебето се дава на 3 часа.

Абсолютно. И в Правителствена е така, няма бебета при майките Naughty

# 126
  • Мнения: 650
Nana_cool и аз това съм се чудила и не съм могла да си го обясня логично-освен да се надяваме че в следващите 50 години поколенията ще се поотворят и изпротестират и да се променят нещата. Мисленето и цялостната стратегия на здравеопазването ако може да се смени, но това не става за един ден. В интерес на истината съм осъзнавала че не трябва да е така и съм се карала с доктори, сестри, който мога Laughing, но до там, а сега и добро и лошо да кажеш ще се изопачи или не се приема или веднага бързаме да очерним нещо за което не знаем нищо, чуваме от други хора... Мдаа-само ще кажа за тези които чуват страшните истории от великия запад че 99% от случаите са непознаване на системата, която само това чака да те очука отвсякаде и не става с няколко месеца пребиваване ние всезнаещите и велики българи да знаем всичко-така че си учим урока, който не иска се връща и плаче за БГ деиствителност, понеже със събраните парички тя става все по привлекателна. Интересното е че и в Чехия бившата соц държава е различно, че даже и в арабските страни от постингите виждам че пак е по-добре. След това време през което си научих урока искам да видя как точно ще ида само на един ултрасаунд или ако има нещо сериозно ще ме изритат след 24 часа. Просто всички ние които вече сме достатъчно далече и не сме забравили изобщо как беше Peace се чудим защо промяната е само козметична newsm78 а че запада е велик-няма спор Laughing И ми отговорете ако 3000 жени раждат на едно място и само една в годината от БГ иска да е обръсната, да има клизма и настоява за секцио защото има висок диоптър-каква би била реакцията на персонала-ще ви кажа-смеят се Laughing Искрено се смеят не да те обидят, но човек малко започва да се чуства неудобно, нали newsm78 И затова като Ви попитат защо  - нека се оттърсим от космите и клизмата че са признак на висока хигиена-май не е доказано, а? Секцио-то вече се води операция и там таткото има маска... Тук е нормално таткото да пререже пъпната връв, да сменя малкото човече и да прави всичко, и да е с теб на всеки преглед не само на раждането и ако не е питат къде е - явно се смята за изключение. Не мога да разбера защо толкова много хора се връзват на тез косми и таз клизма като нещо без което ще умрат от срам... а после като текне кръвта и всичко което излиза? Избор да имаме -това е важно-пък после може да си патим от избора но сме го направили сами!

Малко не по темата, но може да е интересно на някой-Канада и САЩ са две коренно различни системи и мои колега от Канада ми казваше как искали второ дете и след дълго премисляне се решили и понеже всичко е било безпроблемно и за възраст и за първа бременност го пратили за първи път на ултрасаунд 22 седмица и хоп близнаци Laughing Човека ми обясняваше че му останало съвсем малко да припадне, а съпругата тихо плачела-е това е нормална първа реакция на хора осъзнаващи какво ги чака.  Н адруг мои колега искали трето и вместо трето-тризнаци-и сега казва че за три дена минавали през 85 памперса, но таткото е доктор и поне вади парички Laughing

# 127
  • Мнения: 1 860
Lаna2004, много ми хареса постинга ти и не само твоя. В тази тема, макар че аз я пуснах, гледам да не пиша. Не ми хареса начина по който обявиха всички българи, или поне повечето, зад граница самозабравили се. Не не сме се самозабравили се. Може и да има такива, но те мисля са много малко, а също така съм сигурна, че има такива и в България. Ако при други обстоятелства бях раждала в България, може би щях да приемам всичко за чиста момета истина, но раждах в чужбина и спомените ми са само хубави. Факт е че сестра ми не иска и да си помисли за второ вече 4 години, а на мен това ми беше първата мисъл след като излязохме от болницата. Няма да забравя и моята приятелка, която роди бебе 4100, а е дребосъче и повече от 12 часа я оставиха да пищи в предродилна, и да слуша злобните коментари за това колко шум вдига.
 Според мен в България все още се налага мисленето "Имаш дете - гледай си. Твоя грижа."
 Това всички да се вдигнат срещу безумното отношение ми се струва малко като протеста срещу ниското майчинство. Е, ДА! На готово всички можем!

# 128
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
  А за бебето през три часа - не си разбрала - така е само при секциото в някой болници, иначе  при нормалното раждане бебето си е при теб. Аз не си представям някой след толкова тежка операция да скокне да си обгрижва бебока си адекватно.
 

Много съжалявам, че трябва да те опровергая по този въпрос, но в случая трябва да ти кажа, че ти не си разбрала. Много е възможно в София и Пловдив или някой друг голям град в страната бебетата наистина да стоят при майките си през цялото време. Но не забравяй, че София и Пловдив не са България. Особено що се отнася до по - малките провинциални градове, ако клиниката не е частна /а такива има много рядко в по -малките градове/, принципа да ти носят бебето на 3 часа е задължителен! И няма никакво значение дали си родила нормално или секцио - бебето се дава на 3 часа.

Аз се включвам за да опровергая теб. Тук в малкото градче Ямбол бебетата стоят при майките си от самото им появяване на бял свят до изписването им. Болницата не е частна и няма такова нещо задължителен принцип. И това не е от скоро, първото си дете съм родила преди почти осем години и пак си беше така. И не само тук и в Сливен е така и въобще във всички малки градчета окло нас е така. Ти имаш наблюдения само за София и веднага заключи, че в провинцията не е както при вас. Даже при нас е по-добре, по-спокойно е, вече съм писала по-горе и не желая да се повтарям.
Хайде не правете такива сравнения и обобщения, когато не сте сигурни!

# 129
  • Мнения: 2 047
  А за бебето през три часа - не си разбрала - така е само при секциото в някой болници, иначе  при нормалното раждане бебето си е при теб. Аз не си представям някой след толкова тежка операция да скокне да си обгрижва бебока си адекватно.
 

Много съжалявам, че трябва да те опровергая по този въпрос, но в случая трябва да ти кажа, че ти не си разбрала. Много е възможно в София и Пловдив или някой друг голям град в страната бебетата наистина да стоят при майките си през цялото време. Но не забравяй, че София и Пловдив не са България. Особено що се отнася до по - малките провинциални градове, ако клиниката не е частна /а такива има много рядко в по -малките градове/, принципа да ти носят бебето на 3 часа е задължителен! И няма никакво значение дали си родила нормално или секцио - бебето се дава на 3 часа.

Абсолютно. И в Правителствена е така, няма бебета при майките Naughty

  ха ха да изброяваме болници

# 130
  • Мнения: 3 161
... "Добре де, всичко свърши, ама какво е различното, аз майка ли съм, или?..." Как питах разни акушерки защо не ми носят бебето, а те нещо мъгливо ми отговаряха... Как, когато ми го донесоха след почти 24 часа, ми донесоха друго бебе, по погрешка, но понеже аз не си го познавах, се готвех да си го накърмя!... И като си спомня това сега, си мисля, че.... не, не е нормално! Горкото ми дете, 24 часа без майка, без топлината й, без миризмата й! За какво са ни клизми и бръснения и процедури, след като не се научаваме на другото, човешкото!

Целият пост ми достави огромно удоволствие и много точно отговаря на моите чувства за раждането, нищо че съм в Бг, но искам да фокусирам върху последната част - наистина, потресаващо е колко майки ги вълнува лекарят да не види някой излишен косъм или да не се изложат с друго пред лекаря, а не ги вълнува, че детето им е откъснато от тях веднага след раждането, понякога по 24 часа и повече. Какво толкова, има време - цял живот да са с него, сега е времето да си починат. И моите приятелки даже така ми казваха, преди да родя. Ами след като родих - не, не мисля така, и аз мисля, че това не е нормално и не трябва да е така. Наистина, трябва сами да направим нещо, да изискваме, да държим нещата да се променят. Подобни теми ни показват на нас в Бг как трябва да са нещата и какво да искаме, и вярвам, че скоро ще се получи и тук. Точно така, както става и с кърменето в момента. Добре че много майки вече се усещат и се противопоставят на педиатрите си в това отношение. Когато моята приятелка в Германия ми казваше как там захранват много по-късно и др. под., си мислех - какво толкова, културни различия, не е въпрос на по-добро и по-лошо, просто различно. Но от собствен опит се убедих в последствие, че не съм права - че просто сме страшно изостанали у нас в някои отношения. И вместо да се бием в гърдите мъжки (па макар и обезкосмени) "Булгар, булгар", по-добре да запретнем ръкави, д авидим как правят хората по света и да влезем малко в крак.

# 131
  • Мнения: 2 292
Уни на поста ти "...  Аз не си представям някой след толкова тежка операция да скокне да си обгрижва бебока си адекватно."
отговарям - може  Wink
бебето ми го дадоха веднага след като излязох от операционната Simple Smile Не можех въобще да си мърдам краката до следващата сутрин, болеше ме ужасно операцията, но то си остана при мен през цялото време тези няколко дни  Wink по всяко време на денонощието можех да позвъня на сестра да дойде и да го вземе и тя щеше да дойде усмихната , не намусена , но не ми дотрябва чак толкова. Пък и беше препоръчително след операцията да се става и да се мърда човек, да иде до стаята за повиване, да иде до стаята за кърмене, да поговори със сестрите и съветничките по кърмене, но не и да лежи през цялото време. Та си взимах бебето в коша на колела и си го бутах по коридора криво ляво  Wink

# 132
Мили бъдещи и настоящи майчета, бях написала доста нещо, но токов удар съсипа всичко, сътворено от мен
Накратко, кой крив, кой прав за раждането?
Мисля, че всеки е прав за себе си, но преди всичко трябва да бъдем толерантни към личния избор на всеки. Изказвания за горили, маймуни и т.н. не правят чест на никого. Всеки има право на избор. Според едни клизма, бръснене и т.н. процедури са нормални, според други - не. Мисля, че каквито и процудери да се налагат, всяка майка би се съгласила ако са за доброто на детенцето й.
Не мисля, че в това е проблемът. Просто тези, които извършват подобни и др.процедури и манипулации върху нас трябва да ни обяснят по подходящ начин, за да не се травмираме излишно.
Освен това има неща, за които би трябвало да имаме право на избор. Понякога в България сме лишени от това свещено право на избор, но от нас самите зависи (или поне до известна степен) да се борим за това си право. Сега е момента да го направим, а и да научим децата си на същото - да се борят за правото да бъдат преди всичко себе, дори и различни по своему, разбира се без да нарушават свободата и правата на останалите хора. Бъдете добри, не бързайте да съдите другите и правете това, което зависи от вас, за да се променят нещата към по-добро  Hug

# 133
  • Мнения: 2 047
 
Уни на поста ти "...  Аз не си представям някой след толкова тежка операция да скокне да си обгрижва бебока си адекватно."
отговарям - може  Wink
бебето ми го дадоха веднага след като излязох от операционната Simple Smile Не можех въобще да си мърдам краката до следващата сутрин, болеше ме ужасно операцията, но то си остана при мен през цялото време тези няколко дни  Wink по всяко време на денонощието можех да позвъня на сестра да дойде и да го вземе и тя щеше да дойде усмихната , не намусена , но не ми дотрябва чак толкова. Пък и беше препоръчително след операцията да се става и да се мърда човек, да иде до стаята за повиване, да иде до стаята за кърмене, да поговори със сестрите и съветничките по кърмене, но не и да лежи през цялото време. Та си взимах бебето в коша на колела и си го бутах по коридора криво ляво  Wink

 Вивита, аз почнах да ставам чак на третия ден, защото бях с пълна упойка. През това време можех да си движа само главата. На втория ден - раменете и до кръста. На третия - прохождах.

 Бебето можеше да лежи до мен, но не можех да го обгрижвам - под това разбирам - смяна на памперс, къпане, смяна на дрешки и хранене.
 

# 134
  • Мнения: 2 292
уни - ясно, не знаех за пълната упойка. явно е по-тежко възстановяването.

Общи условия

Активация на акаунт